Panoráma.sk
Bookstore
Guide
News
Contacts
Slovakia Document Store - Logo
Today is: 1/19/2018
Vyhľadávanie / Search
Weather
Exchange rates: 1 EUR = 1.2203USD   25.447CZK   0.88568GBP   308.77HUF   4.1713PLN   7.4266HRK ...

Predstavujeme autorov: Horacky, vodacky a cestovateľský humor Zdenka Šmída

Proc bychom se netopili aneb Vodacký pruvodce pro Ofelii - Cover Page
Proc bychom se nepotili aneb Jak se chodi po horach - Cover Page

Ked sme nedavno vydali knihu Ivana Baja Smiech na lane, napadlo nam, ze by bolo zaujimave najst dalsiu knizku, ktora podobnym zabavnym sposobom, ako Ivan Bajo o horolezcoch, pojednava o vodakoch. Rozhodili sme siete medzi kamaratmi, znamymi, vodakmi, ale kde nic, tu nic. Az po niekolkych tyzdnoch sa objavili slubne stopy a este slubnejsi autori. Konecne vam ich mozeme predstavit - jeden je uz vazenym literatom, autorom viacerych kniziek, jednej lepsej ako druhej. Je to Zdenek Smid. Medzi vodakmi v Cechach i na Slovensku sa stal legendou vdaka knizke Proc bychom se netopili aneb Vodacky pruvodce pro Ofelii. Je to vesele rozpravanie o vodackej laske, o vodackom folkore a o vodackej abecede. Podane s literarnym smrncom, ktory akoby este narastal vo volnom pokracovani rozpravania o "parte" vodakov, tentokrat uz aj "parte horakov" - Proc bychom se nepotili aneb Jak se chodi po horach.

Proc bychom se netesili aneb Jak se drzet nad vodou - Cover Page

Autor doplnil mladicke vodacko-horacke rozpravania este dalsim rozpravanim o svojich hrdinoch - tentokrat uz o 15 rokov starsich - nazvanom Proc bychom se netesili aneb Jak se drzet nad vodou.

Pribeh plny humoru a songov vrcholi v sentimentalno-filozofickom finale s dominantnou otazkou: Kedy je najlepsie odist? Aj napriek pravdepodobne jednoznacnej odpovedi na tuto otazku, sa Smidovi hrdinovia objavili na scene o dve desatrocia znova, ked sa ich chopila ceska televizia. A podla scenara desatdielneho serialu uvadzaneho od janurara 2009 vznikla aj rovnomenna knizka Volejem i perejemi.

Po odvysielani serialu este v tom istom roku spisovatel Zdenek Smid vydal knizku Proc bychom se nepriznali aneb jak to bylo doopravdy , ktoru vydavatel charakterizuje ako rukovät pre vsetkych vernych citatelov, ktorych zaujima, ci su popularne postavy z vodackych pribehov ozajstne, ake maju povolania, kto si koho zobral za manzelku (manzela) a podobne.

Order: Proc bychom se netopili aneb Vodacky pruvodce pro Ofelii. Price: EUR6,47.
Order: Proc bychom se nepotili aneb Jak se chodi po horach. Price: EUR6,47.
Order: Proc bychom se netesili aneb Jak se drzet nad vodou. Price: EUR6,47.
Order: Volejem i peřejemi -sold out. Price: EUR11,40.
Order: Proč bychom se nepřiznali aneb Jak to bylo doopravdy. Price: EUR6,47.
Tu su ukazky z vodacko-horackejtrilogie Zdenka Smida:
Cestopisy Zdeňka Smida
Za pisni Severu aneb Proc bychom se neztratili - Cover page
Jak se maji Mayove aneb Proc bychom se nedesili - Cover Page

Zdenek Smid sa po uspesnej trilogii zakotvenej v domacom (ceskom, ale aj slovenskom) prostredi, pustil do cestopisov. Nie su to obycajne cestopisy, maju pecat autorovho rukopisu, ktoremu je vlastna literarna zrucnost, vsadepritomny laskavy humor, ale aj vela zaujimavych faktov.

V knihe Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili nás spolu s niekoľkými kamarátmi z niekdajšej vodácko-horáckej partie zavedie do Mexika a Guatemaly.

Kniha Za písní Severu aneb proč bychom se neztratilipopisuje zážitky partie z cesty po severnej Európe - Dánsku, Švédsku a Nórsku. Kniha Za písní Severu aneb proč bychom se neztratili popisuje zážitky partie z cesty po severnej Európe - Dánsku, Švédsku a Nórsku. Koho Sever láka tajuplnými a často strašidelnými príbehmi tamojších pohanských bohov, mýtických postáv a udatných kráľov, iste ocení ďalšiu Šmídovu knihu, venovanú tomuto mýtickému svetu - Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nam rabiáty.

Order: Jak se maji Mayove aneb Proc bychom se nedesili. Price: EUR6,47.
Order: Za pisni Severu aneb Proc bychom se neztratili. Price: EUR6,47.
Order: Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nam rabiáty. Price: EUR7,47.
Bubny berberů aneb Proč bychom se nesušili - Cover Page
Expedice k Cechozroutum aneb proc bychom sme nepobili - Cover Page

Maroko je cieľom výpravy, o ktorej pojednáva kniha Bubny Berberů aneb Proč bychom se nesušili.

Partiu kamarátov dopĺňa niekoľko spolucestujúcich - klientov cestovnej kancelárie Ukulele. Zažijú nájazdy opíc, vychádzku na ťavách, noc v dunách a zoznamujú sa s berberskou kultúrou.

Expedice k Čechožroutům aneb Proč bychom sme nepobili zavedie čitateľa a samozrejme známu partiu kamarátov do bližších končín, než na aké si čitateľ zvykol z predošlých cestopisov, a to k susedom za hranice – do Nemecka. Približuje pamiatky, históriu i mentalitu národa, všetko s humorom, ale pritom spravodlivo, bez zbytočnej uštipačnosti, s ľahkosťou a pobaveným nadhľadom.

Order: Bubny Berberu aneb Proc bychom se nesušili. Price: EUR8,13.
Order: Expedice k Čechožroutům aneb Proč bychom se nepobili. Price: EUR9,63.
Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili - Cover Page

Zatiaľ posledný cestopis Zdeňka Šmída (z roku 2009) nesie názov Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili. Známa partia objavuje končiny, v ktorých kedysi zúrila zlatá horúčka, prechádza sa ulicami Dawson City, túla sa v údoliach riek Klondike a Yucon. Kamaráti nachádzajú svet, o ktorom kedysi spievali pri táborových ohňoch.

Order: Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili. Price: EUR8,77.

Tu su ukazky z cestovatelskych knih Zdenka Smida:

Smidova seria kniziek Proc bychom se... prezradza, ze autor ma blizko k hudbe, najmä k tej od trampskych ohnov. Dokazom toho je aj knizka Nejlepsi holka naseho zivota aneb Miss Porta, v ktorej je miestami viac trpkej zivotnej pravdy nez humoru.

Spisovatel Smid sa netaji tym, ze miluje legendy, myty a povesti. O ceskom narode napisal, ze Cesi su detmi legiend a s narodnymi legendami, ci, ako on hovori famami, sa s chutou a s humorom pohral v knihe Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dejin narodniho upeni .

Zial, dalsich pribehov sa uz od Zdenka Smida nedockame, pretoze 9. aprila 2011 zomrel na infarkt pri snorchlovani na Seychelach. Mal 73 rokov.

Poznamka: Ti, ktorym sa pacia knizky Zdenka Smida, sa iste potesia knizke pribehov a karikatur, ktora ma podobnu skupinu ako Smidove rozpravania: Smiech na lane.

Vysledkom patrania po vodakovi humoristovi v slovenskych vodach bolo zoznamenie sa s Jankom Gazdom, (ktory vsak momentalne zije v Cechach). Janko Gazda usilovne publikuje casopisecky aj internetovo a z jeho pera je rozpravanie Mala prednaska zo zoologie, alebo vodak ocami vedy*. Planujeme vam predstavit aj dalsie Gazdove texty.

Prednaska Janka Gazdu:

Published: October 2, 2007
Updated: July 30, 2014
ORDER HERE:Order
Proc bychom se nepotili aneb Jak se chodi po horach
Author: Zdeněk Šmíd
Price: EUR 6,47
Category: Humour
Published by: Olympia
Edition 3.
Published in 2007.
ISBN: 80-7376-028-1
180 pp.
Hardbound
Dimensions: 11 x 18,5 cm
Payment conditions
More in the category
>> Humour

Reklama
Email the link

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panorama.sk
All rights reserved. Any publishing or further dissemination of press releases and photographs from resources of Panorama.sk without prior written approval by Panorama.sk constitues a violation of Copyright Act.
Partners of Panorama.sk sometimes place small data files called cookies on your device. By using Panorama.sk you agree to the placement of cookies on your device.