Panoráma.sk
Bookstore

Slovak Language
Folklore
Dictionaries
Guide
BRATISLAVA - Trips - Sport
WEBCAMS - Travel Guide - Danube Cruises
News
Slovakia
World
Contacts
About Us
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Panorama.sk in SlovakSlovenčina
Today is: 7/22/2014
Vyhľadávanie / Search
Weather
Exchange rates: 1 EUR = 1.3481USD   27.485CZK   0.79050GBP   309.63HUF   4.1473PLN   7.6170HRK . . . more LOGIN

Predstavujeme autorov: Horacky, vodacky a cestovateľský humor Zdenka Šmída

Proc bychom se netopili aneb Vodacký pruvodce pro Ofelii - Cover PageProc bychom se nepotili aneb Jak se chodi po horach - Cover Page

Keď sme nedávno vydali knihu Ivana Baja Smiech na lane, napadlo nám, že by bolo zaujímavé nájsť ďalšiu knižku, ktorá podobným zábavným spôsobom, ako Ivan Bajo o horolezcoch, pojednáva o vodákoch. Rozhodili sme siete medzi kamarátmi, známymi, vodákmi, ale kde nič, tu nič. Až po niekoľkých týždňoch sa objavili sľubné stopy a ešte sľubnejší autori. Konečne vám ich môžeme predstaviť - jeden je už váženým literátom, autorom viacerých knižiek, jednej lepšej ako druhej. Je to Zdeněk Šmíd. Medzi vodákmi v Čechách i na Slovensku sa stal legendou vďaka knižke Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii. Je to veselé rozprávanie o vodáckej láske, o vodáckom folkóre a o vodáckej abecede. Podané s literárnym šmrncom, ktorý akoby ešte narastal vo voľnom pokračovaní rozprávania o "partě" vodákov, tentokrát už aj "partě horákov" - Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách.

Order: Proc bychom se netopili aneb Vodacky pruvodce pro Ofelii - Sold out. Price: EUR6,47.
Order: Proc bychom se nepotili aneb Jak se chodi po horach - sold out. Price: EUR6,47.
Proc bychom se netesili aneb Jak se drzet nad vodou - Cover Page

Autor doplnil mladicke vodacko-horacke rozpravania este dalsim rozpravanim o svojich hrdinoch - tentokrat uz o 15 rokov starsich - nazvanom Proc bychom se netesili aneb Jak se drzet nad vodou.

Príbeh plný humoru a songov vrcholí v sentimentálno-filozofickom finále s dominantnou otázkou: Kedy je najlepšie odísť? Aj napriek pravdepodobne jednoznačnej odpovedi na túto otázku, sa Šmídovi hrdinovia objavili na scéne o dve desaťročia znova, keď sa ich chopila česká televízia. A podľa scenára desaťdielneho seriálu uvádzaného od janurára 2009 vznikla aj rovnomenná knižka Volejem i peřejemi.

Po odvysielaní seriálu ešte v tom istom roku spisovateľ Zdeněk Šmíd vydal knižku Proč bychom se nepřiznali aneb jak to bylo doopravdy , ktorú vydavateľ charakterizuje ako rukoväť pre všetkých verných čitateľov, ktorých zaujíma, či sú populárne postavy z vodáckych príbehov ozajstné, aké majú povolania, kto si koho zobral za manželku (manžela) a podobne.

Order: Proc bychom se netesili aneb Jak se drzet nad vodou. Price: EUR6,47.
Order: Volejem i peřejemi. Price: EUR11,40.
Order: Proč bychom se nepřiznali aneb Jak to bylo doopravdy. Price: EUR6,47.

Tu su ukazky z vodacko-horackejtrilogie Zdenka Smida:

Cestopisy Zdeňka Smida

Za pisni Severu aneb Proc bychom se neztratili - Cover pageJak se maji Mayove aneb Proc bychom se nedesili - Cover Page

Zdenek Smid sa po uspesnej trilogii zakotvenej v domacom (ceskom, ale aj slovenskom) prostredi, pustil do cestopisov. Nie su to obycajne cestopisy, maju pecat autorovho rukopisu, ktoremu je vlastna literarna zrucnost, vsadepritomny laskavy humor, ale aj vela zaujimavych faktov.

V knihe Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili nás spolu s niekoľkými kamarátmi z niekdajšej vodácko-horáckej partie zavedie do Mexika a Guatemaly.

Kniha Za písní Severu aneb proč bychom se neztratilipopisuje zážitky partie z cesty po severnej Európe - Dánsku, Švédsku a Nórsku. Kniha Za písní Severu aneb proč bychom se neztratili popisuje zážitky partie z cesty po severnej Európe - Dánsku, Švédsku a Nórsku. Koho Sever láka tajuplnými a často strašidelnými príbehmi tamojších pohanských bohov, mýtických postáv a udatných kráľov, iste ocení ďalšiu Šmídovu knihu, venovanú tomuto mýtickému svetu - Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nam rabiáty.

Order: Jak se maji Mayove aneb Proc bychom se nedesili. Price: EUR6,47.
Order: Za pisni Severu aneb Proc bychom se neztratili. Price: EUR6,47.
Order: Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nam rabiáty. Price: EUR7,47.
Bubny berberů aneb Proč bychom se nesušili - Cover PageExpedice k Cechozroutum aneb proc bychom sme nepobili - Cover Page

Maroko je cieľom výpravy, o ktorej pojednáva kniha Bubny Berberů aneb Proč bychom se nesušili.

Partiu kamarátov dopĺňa niekoľko spolucestujúcich - klientov cestovnej kancelárie Ukulele. Zažijú nájazdy opíc, vychádzku na ťavách, noc v dunách a zoznamujú sa s berberskou kultúrou.

Expedice k Čechožroutům aneb Proč bychom sme nepobili zavedie čitateľa a samozrejme známu partiu kamarátov do bližších končín, než na aké si čitateľ zvykol z predošlých cestopisov, a to k susedom za hranice – do Nemecka. Približuje pamiatky, históriu i mentalitu národa, všetko s humorom, ale pritom spravodlivo, bez zbytočnej uštipačnosti, s ľahkosťou a pobaveným nadhľadom.

Order: Bubny Berberu aneb Proc bychom se nesušili. Price: EUR8,13.
Order: Expedice k Čechožroutům aneb Proč bychom se nepobili. Price: EUR9,63.
Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili - Cover Page

Zatiaľ posledný cestopis Zdeňka Šmída (z roku 2009) nesie názov Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili. Známa partia objavuje končiny, v ktorých kedysi zúrila zlatá horúčka, prechádza sa ulicami Dawson City, túla sa v údoliach riek Klondike a Yucon. Kamaráti nachádzajú svet, o ktorom kedysi spievali pri táborových ohňoch.

Order: Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili. Price: EUR8,77.

Tu su ukazky z cestovatelskych knih Zdenka Smida:

Smidova seria kniziek Proc bychom se... prezradza, ze autor ma blizko k hudbe, najmä k tej od trampskych ohnov. Dokazom toho je aj knizka Nejlepsi holka naseho zivota aneb Miss Porta, v ktorej je miestami viac trpkej zivotnej pravdy nez humoru.

Spisovatel Smid sa netaji tym, ze miluje legendy, myty a povesti. O ceskom narode napisal, ze Cesi su detmi legiend a s narodnymi legendami, ci, ako on hovori famami, sa s chutou a s humorom pohral v knihe Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dejin narodniho upeni .

Zial, dalsich pribehov sa uz od Zdenka Smida nedockame, pretoze 9. aprila 2011 zomrel na infarkt pri snorchlovani na Seychelach. Mal 73 rokov.

Poznamka: Ti, ktorym sa pacia knizky Zdenka Smida, sa iste potesia knizke pribehov a karikatur, ktora ma podobnu skupinu ako Smidove rozpravania: Smiech na lane.

Vysledkom patrania po vodakovi humoristovi v slovenskych vodach bolo zoznamenie sa s Jankom Gazdom, (ktory vsak momentalne zije v Cechach). Janko Gazda usilovne publikuje casopisecky aj internetovo a z jeho pera je rozpravanie Mala prednaska zo zoologie, alebo vodak ocami vedy*. Planujeme vam predstavit aj dalsie Gazdove texty.

Prednaska Janka Gazdu:

March 19, 2012   
Reklama
Outdoor activities in Bratislava
Delicious Bookmark this on Delicious
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panorama.sk
All rights reserved. Any publishing or further dissemination of press releases and photographs from resources of the TASR, SITA, Panorama.sk without prior written approval by TASR, SITA, Panorama.sk constitues a violation of Copyright Act.
NAJ.sk