Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 26.3.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0973USD   27.376CZK   0.73710GBP   299.65HUF   4.0763PLN   7.6498HRK . . . viac LOGIN

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Guinness World Records 2010 (Kniha svetových rekordov) - Cover Page

Jedného sobotného podvečera v novembri 1951 sa riaditeľ írskeho pivovaru Guinness, sir Hugh Beaver vybral s priateľmi na poľovačku. Chceli si zastrieľať na divé holuby. Sir Hugh trafil holuba, ale guľka akoby pobosorovaná letela ďalej. Zasiahla ešte holubicu sediacu na strome, údajne aj dvoch motýľov, a nakoniec sa zavŕtala do pleca jeho priateľa sira Edmonda Wistledicka. Zraneného ošetrili a neskôr pri poháriku whisky v loveckej chate celú udalosť dôkladne prebrali. Padla otázka, či sir Hugh náhodou nedosiahol rekord, ktorý by sme my nazvali jednou ranou najviac múch.

Sir Hugh bol nahnevaný, že nemôže dokázať jedinečnosť svojho výkonu a začal sa o tom hádať dokonca aj so ženou (rodinný spor nakoniec vyústil do tvrdenia, tiež nepodloženého, že manželka sira Hugha je najtučnejšia osoba na svete).

Po návrate domov zašiel sir Hugh k priateľom do vydavateľstva Crampit & Crammit a navrhol im, aby vydali knihu o bláznivých rekordoch. Netradičná kniha mala podľa neho vyjsť aj netradičným spôsobom. Jednotlivé kapitoly mali byť vytlačené na pivných táckach (riaditeľ pivovaru mal naozaj zmysel pre skutky konané v duchu jednou ranou viac múch). Vydavatelia súhlasili s obsahom, ale nie s táckami. Sir Hugh nakoniec s istým zdráhaním privolil a kniha vyšla na papieri, (aj keď papier neunesie toľko pivných pohárov ako tácky).

Prvé vydanie bláznivých rekordov uzrelo svetlo sveta v roku 1954 a na vyše 198 stranách boli popísané výkony, ktorých sa "dopustil" sám sir Hugh Beaver. Guinnessova kniha rekordov, ako ju poznáme dnes, vyšla v auguste 1955 a stala sa v Británii bestsellerom. Je ním dodnes.

Každoročne zaznamenáva a publikuje aktualizovaný výber toho najzaujímavejšieho s predponou naj a je najpredávanejšou knihou všetkých čias. Overený počet predaných výtlačkov už prekročil hranicu 100 miliónov a každý rok možno zakúpiť vydanie v novej úprave a v desiatkach jazykových verzií prakticky na celom svete, aj na Slovensku. V histórii knižného obchodu bolo predaných viac výtlačkov len z Biblie a Koránu, ale v týchto prípadoch nie sú zaručené autorské práva.

Každý deň prináša nové udalosti, výsledky a objavy. Každoročne tým vznikne na tisíc nových i prekonaných rekordných hodnôt. Kapacita Guinnessovej knihy zostáva nezmenená, (v rozsahu asi 300 strán). Schvaľovací systém overovania rekordov je preto veľmi prísny a dôkladný. Byť v niečom najlepší alebo akýmkoľvek spôsobom najzaujímavejší v celosvetovom meradle zďaleka ešte neznamená zápis v niektorom vydaní knihy.

Uverejnenie v knihe nezaručí, ani keď napríklad pešo obídete celý svet, obídete ho na bicykli alebo vyleziete na najvyššiu horu. Takýchto výnimočných cestovateľov je už spravidla viac a šancu na záznam má iba ten, ktorý bol buď historicky prvý alebo je zaujímavý ešte niečím naviac, (je najmladší, najrýchlejší a podobne).

Adeptom na zápis do knihy rekordov dnes pomáha internet. Ak chcete urobiť nový rekord, alebo prekonať nejaký starý, môžete sa prihlásiť v príslušnej kolónke na webovej stránke Guinnessovej knihy rekordov. O ľuďoch, ktorí sa vďaka svojim neuveriteľným výkonom dostali do Guinnessovej knihy, sa dočítate v našom seriáli, ktorý uverejňujeme v Panoráme.sk.

(ib)

24. 11. 2009   
OBJEDNAJTE TU:Order
Guinness World Records 2010 (Kniha svetových rekordov) - len jeden kus s 50% zľavou
Autor: Craig Glenday
Cena: 14,95 EUR
Kategória: Encyklopédie a kalendáre
Vydavateľ: Slovart
Vydanie 1.
Rok vydania: 2009
ISBN: 978-80-8085-820-9
Počet strán: 288
Tvrdá väzba
Rozmery: 22 x 30 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Encyklopédie a kalendáre

Najnovšie knihy, mapy, multimédiá

Zábavné diktáty a pravopisné cvičenia pre druhý stupeň základných škôl a osemročných gymnázií

Angličtina pre samoukov a 3CD

The Best of Pavol Hammel

Prehľad gramatiky a pravopisu slovenského jazyka

Dolomity - Brenta - jazero Garda - nejkrásnější zajištěné cesty medzi Sextenem a Rivou

K2 královna hor

CD Lonely Melody - Bratislava Hot Serenaders

Krížom-krážom. Slovenčina B2 s CD

DVD Lúčnica - Mladosť a krása

Slovenské rozprávky, hádanky a rečňovanky

2CD Terchovská muzika

Kulinárna kultúra regiónov Slovenska

Dvojalbum Darina Laščiaková: Kopala studienku, Tichučko vám zaspievam

Slovenská encyklopédia BELIANA

CD Z každého rožka troška 2

CD Z každého rožka troška 1

CD U Komov na sude

CD Baňa, baňa, Nová Baňa

CD Čože sa mám hrdiť - Vladimír Homola

CD Heligónkári 16 - Peter Uhrin

Vodník Venček

Knihy o Dunaji a jeho povodí

Ivan Bajo: Zelené vydanie Smiechu na lane

Vrchovská paráda 1-2-3-4 (4CD)

Slovenčina neu - učebnica slovenčiny pre nemecky hovoriacich

Slovensko - Zaujímavosti - Unikáty - Rarity

Slovakia in History

Ďalšie publikácie...
Reklama
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk