Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 17.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Ivan Bajo: Zelené vydanie Smiechu na lane

Ivan Bajo (*1935), autor Smiechu na lane
Autogramiáda Ivana Baja

O štvrtom vydaní knihy

Mal som vzácnu návštevu. Ivana Baja, dnes už sedemdesiatsedemročného pána. Prišiel sám, vlastným autom, bez problémov ma vyhľadal na bratislavskom sídlisku. Spolu sme urobili posledné korektúry nového, už štvrtého vydania jeho knihy Smiech na lane. Ivan, aj keď pred časom vyhlásil, že "už stačilo", prispel do nového vydania novými textami aj novými karikatúrami. Nielen ako horolezec, ale aj ako autor má "dobrú výdrž".

Nové vydanie knihy je už vytlačené a ja chcem ešte s omeškaním napísať pár riadkov, ktoré by mohli byť aj pre tých, ktorí knihu nepoznajú, kľúčom k pochopeniu prečo je taká populárna.

Nielen zbierka karikatúr a príbehov

Smiech na lane je na prvý pohľad zbierkou karikatúr a príbehov - najmä z horolezeckého prostredia, ale pozorný čitateľ zistí, že autor mu poskytuje viac, než len prchavé pobavenie. Bajov humor inšpirovaný strádaniami a radosťami horolezcov je spôsobom ako nazerať na svet, ako si užívať jeho veselšie stránky, či naopak, ako sa vyrovnávať s trápeniami, ktoré život prináša.

Filozofia šibeničného humoru

Bajo v osobných rozhovoroch hovorí o humore zúfalcov, o šibeničniom humore. Vraví tiež, že nie každý je na taký humor stavaný. Aj obálka knihy s visiacim horolezcom je vlastne taká: Pozor, šibeničný humor! Niekedy sa mi zdá, a asi nebudem sám, že je to humor prepotrebný v bežnom živote. Že Bajove kreslené historky na lane sú hyperbolou situácií, do ktorých sa človek neraz dostane a človeku v živote často neostáva iné, než prijať tento bajovský liek "šibeničného humoru" na strávenie nestráviteľných "pochútiek", ktoré život navarí, alebo - ktoré si sami navaríme. Je to v danej situácii to najlepšie, aj keď vynútené riešenie...

Poézia dobrodružstva

Bajovi hrdinovia majú jednu výhodu. Dostávajú sa do zapeklitých situácii dobrovoľne - v rámci voľného času, v rámci hľadania zážitkov. To je ich šťastie a neraz i nešťastie zároveň.

Lezenie je aj o dobrodružstve, o niečom, čo je za prahom bežných dní. Ak čitateľa taký svet láka, Bajove historky ho potešia.

Rada "balvanistom"

Pravda, dnes sa dobrodružný rozmer lezenia stiera jeho samotným vývojom - športové lezenie v lezeckých halách je dobre zabezpečené, je to vlastne akási gymnastika na vertikále, a úspešne ju skúšajú aj deti.

Ivan sa v najnovšom vydaní knihy "vysporadúva" aj s novými lezcami, ktorí často lezú naisto, bez toho, aby sa vystavovali nebezpečenstvu spojenému s klasickým horolezectvom. Jeho radu "balvanistom" si môžete prečítať v príbehu nazvanom Matraciáda.

Ďalšie nové príbehy pomenoval: Ako som sa zaprel, Tatranský zárobok.

Do štvrtého vydania sme zaradili aj Slovenskú bačovskú himalájsku expedíciu, ktorá z predošlého tretieho vydania vypadla. A sú tam po prvý raz aj fotografie Ivana Baja.

Dobrý humor

Nové texty sú znova napísané výborným literárnym jazykom a s humorom, ktorý nielenže je šibeničný, ale aj dobrý. Pre upresnenie ešte treba dodať, že dobrého a nešibeničného humoru je v knihe možno ešte viac, než toho šibeničného. A nielen o horolezcoch, ale aj o tatranských nosičoch, turistoch, o hubároch a lyžiaroch. Užite si ho. Tentokrát so zeleným vydaním Smiechu na lane.

Vlado Bibel, september 2012


Ivan Bajo v roku 1962 pri zápise do vrcholovej knihy na Jahňacom štíte.
Snímka: Ing. Zdeněk Kysilka

UKÁŽKY

Horolezecký Štedrý večer

O ceproch a horolezcoch

Lavínové metamorfózy

Úsmevné čriepky z inak vážnych článkov

Cena knihy

Cena nového, rozšíreného vydania Smiechu na lane je 9,90 EUR.

Knihu je možné uhradiť prevodom, poštovou poukážkou, alebo online. V prípade záujmu urobte objednávku a pošleme vám variabilný symbol, alebo info, ako urobiť úhradu online platobným systémom.

Poštovné v rámci Slovenska 3,90 EUR.

Kniha je na sklade.

Pridaj komentár Pripojte svoj komentár ku knižke / poviedkam.

Objednať: Smiech na lane. Cena: 9,90 EUR.
Z histórie

Prvé vydanie knihy s modrou obálkou vyšlo v roku 1977 a vydala ho Telovýchovná jednota IAMES Bratislava. Druhé, biele vydanie, vydala Sagarmatha v roku 1992. Tretie (žlté) vydanie knihy, ktoré sme pripravili v Panoráme.sk, pokrstil 15. apríla 2007 na Festivale Hory a mesto v bratislavskom Auparku horolezecký veterán Marián Šajnoha. Nekrstili sme šampanským, ale malým horolezeckým čakanom.

Tretie slovenské vydanie knihy obsahovalo vyše tri desiatky príbehov a historiek z pera autora a vyše 140 kresieb. V štvrtom (zelenom) vydaní z roku 2012 pribudli tri autorove poviedky a ďalšie, dovtedy knižne nepublikované ilustrácie.

Krátený Smiech na lane vyšiel aj poľštine.

V roku 2016 sme pre festival Hory a mesto v Bratislave pripravili výstavu kresieb Ivana Baja a jeho humoristických súpútnikov - Na jednom lane s Ivanom Bajom. Ukážky z výstavy: >>

AUTOGRAMIÁDA IVANA BAJA k 4. (zelenému) vydaniu

Autogramiáda sa uskutočnila v nedeľu 16.12.2012 o 15:30 v Café Stena na Trenčianskej 47 v Bratislave (budova, kde je aj lezecká hala VERTIGO).

Premietali sme autorove karikatúry a autor rozprával i čítal svoje historky.

Dotlač Smiechu na lane 2015

Dotlač Smiechu na lane sa podarila. V novembri 2015 je kniha znova dostupná.

SAMOLEPKY - napríklad na prilby

V decembri 2014 sme pripravili tri nálepky s karikatúrami Ivana Baja na tému Vždy s úsmevom.

Ďalšie info...

Predaj knihy
Smiech na lane - obálka 4. vydania

Knihu si možno kúpiť cez internet v Panoráme.sk: >>

K dispozícii je aj v kamenných obchodoch. Distribuovali sme ju do obchodov v Bratislave, v Poprade, v Kežmarku, v Tatranskej Lomnici a v Liptovskom Mikuláši. Ak viete o ďalšom kníhkupectve, športovom obchode, a pod., kde by bol o knihu bol záujem, radi obchodu vyjdeme v ústrety. Malý počet kníh je rozširovaný aj knižnou distribúciou Partner Technic, takže Smiech na lane môže byť dostupný aj v iných kníhkupectvách.

Zoznam predajných miest

Bratislava
Predajňa so športovými potrebami Yak-Rysy na Košickej 37 M (blízko Dulovho námestia).
Lezecká hala Vertigo, Trenčianska 47.

Poprad
Kníhkupectvo Christiania.

Kežmarok
Kníhkupectvo Alter Ego.

Tatranská Lomnica
Kníhkupectvo pani Slobodníkovej.

Liptovský Mikuláš
Predajňa ITOCA.

Praha
Kníhkupectvo KIWI na Jungmannovej 23.

Vydané: 17. 11. 2012
Aktualizované: 23. 3. 2016
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.