Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Film Anna a kráľ znechutil thajských cenzorov

Film Anna a kráľ znechutil thajských cenzorov

Pribeh britskej guvernantky, ktoru v roku 1862 pozval na svoj dvor siamsky kral Mongkut - Rama IV., je znamy vdaka jeho literarnym a filmovym podobam. Zazitky Anny Leonowenovej by mozno ostali len nostalgickymi spomienkami britskej ucitelky, ktore zaujmu najmä romanticky zalozene citatelky, ale Hollywood to zariadil inak. Annine skusenosti zo Siamu spred vyse poldruha storocia premietol do uz styroch filmov takym sposobom, ze narazil na poburenie a odmietnutie v niekdajsom Siame - dnesnom Thajsku.

Anna Leonowenova bola vdovou po majorovi britskej armady a aby uzivila svoje dve deti, ucila anglictinu v koloniach. Ked dostala ponuku od siamskeho konzula v Singapure na ucitelske miesto na kralovskom dvore, vobec nezavahala. Vstupila do sveta uplne odlisneho od toho, v ktorom zila, a stretla sa s javmi, s ktorymi sa ako zena vtedajsej zapadnej civilizacie vyrovnavala iba velmi tazko. Kral Mongut mal 39 manzeliek a 82 deti. V jeho hareme zilo devättisic zien, odrezanych od ostatnej spolocnosti. Na pokyn krala mali dostat aspon zakladne vzdelanie. Ulohou bola poverena Anna Leonowenova, ktorej sa dostalo aj tej cti, ze medzi jej ziakov patrili tiez kralove manzelky a deti.

Anna napisala dve knihy spomienok. Väcsi citatelsky zaujem vsak vyvolal az roman Anna a siamsky kral, ktory podla Leonowenovej autobiogafie vydala tridsat rokov po jej smrti spisovatelka Margaret Landonova. Thajski historici vycitaju povodnym spomienkam, ale aj romanu, prilis subjektivnu optiku a spochybnuju hodnovernost opisu pomerov na dvore siamskeho panovnika. Podla nich to skodlivo ovplyvnilo aj tvorcov filmov.

Krala Mongkuta - Ramu IV. hodnotia v Thajsku ako mimoriadne osvieteneho panovnika. Na tron nastupil po smrti svojho starsieho brata. Predtym zil ako obycajny budhisticky mnich, presiel naboso celu krajinu, spoznaval ludi a pritom studoval. Bol skutocnym monarchom, s absolutnou mocou nad vyse pät milionmi poddanymi, ale od predoslych panovnikov sa predsa len lisil. Na korunovaciu pozval europskych diplomatov a v kralovstve zavadzal technicke vymozenosti zapadnej civilizacie. Hovoril po anglicky, francuzsky a latinsky. Aj napriek tomu daval najavo, ze Siam sa nestane menejcennym priveskom zapadnej kultury.

Podla knihy Landonovej boli nakrutene styri filmy, ale s najväcsim odmietnutim sa v Thajsku stretli posledne dva. Ani muzikal z roku 1956 Kral a ja s Yulom Brynnerom a Deborah Kerrovou, ani film Anna a kral z roku 1999 s Jodie Fosterovou a cinskym hercom Chow Yun-fatom sa nesmeli a nesmu v Thajsku premietat. Tvorcovia najnovsej filmovej verzie sa pokusali o spolupracu s thajskymi uradmi a snazili sa vyjst co najviac Thajcanom v ustrety. Do hlavnej role obsadili azijskeho herca a po niekolkych namietkach thajskej strany urobili zmeny v scenari. Nakoniec sa vsak nepohodli a nedosiahli ani dohodu o nakrucani v Thajsku. Reziser Andy Tennant sa musel uspokojit s exteriermi v susednej Malajzii. V Thajsku bola ustanovena osobitna komisia pozostavajuca z akademikov, novinarov a clenov Narodneho filmoveho uradu a ta 28. decembra 1999 vyhlasila film za ilegalny podla zakona z roku 1930, ktory zakazuje zobrazovat thajsku monarchiu znevazujucim sposobom. Dennik Los Angeles Times citoval generalmajora policie Prakata Satamana, ktory zdovodnoval zakaz slovami: "Film Anna a kral ma niekolko scen, ktore nie su historicky pravdive a zosmiesnuju krala. Väcsina cenzorov sa zhodla, ze ho treba zakazat. Kral Mongkut je zobrazovany ako kovboj, ktory jazdi na slonoch." Celkovy zaver komisie znel: " Keby sme mali vystrihnut vsetky sceny, ktore povazujeme za nevhodne, cely film by mal sotva dvadsat minut."

Pokuta za rozsirovanie a premietanie filmovych kopii v Thajsku je mimoriadne vysoka, asi 21-tisic bahtov, co je priblizne 500 eur, a obchodnici sa mozu za nelegalny predaj piratskych kopii dostat aj na pol roka do väzenia. Odporcovia zakazu tvrdia, ze nema kulturne, ale politicke pozadie, a spochybnuju, ze by film mohol oslabit dnesnu konstitucnu monarchiu, alebo poskodit pamiatku krala Mongkuta. Panovnik zomrel v roku 1868, kratko potom, ako ohlasil na zaklade svojich astronomickych pozorovani a vypoctov, ze nastane zatmenie slnka. Pozorovania robil aj so svojim 15-rocnym synom vo vlhkej, malariou postihnutej oblasti. Obaja ochoreli, ale iba kral malarii podlahol, skonal v den svojich 64. narodenin. Jeho nastupca pokracoval v osvietenom style vladnutia, zrusil otroctvo a vzdal sa formalneho vlastnictva vsetkej pody v Siame. Terajsi kral Bhumipol je priamym potomkom linie tychto osvietenych panovnikov, kral Mongkut bol jeho pradedom.

(ib)

.Pripojte komentar

More information:

Seriál Aféry z titulných stránok

Published: 2005-05-05
Updated: 2005-05-05

Categories: Blend