Panorama.sk
×
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Martin Benka (Slovensko-anglická textová a obrazová publikácia)

Martin Benka (Slovensko-anglická obrazová a textová publikácia) - obálka
Fotoportrét Martina Benku z roku 1933 - fotografia z knihy Martin Benka

Výpravná, no žiaľ, už vypredaná, publikácia o jednom zo zakladateľov slovenskej výtvarnej moderny. Autorkou textovej časti nazvanej Návraty k Martinovi Benkovi je výtvarná teoretička Katarína Bajcurová. Text je súčasne v slovenčine a angličtine.

Obrazová časť obsahuje vyše tristo fotoreprodukcií Benkových diel z celého jeho tvorivého obdobia.

Publikácia prináša aj podrobný prehľad jeho životopisných dát, doplnený o celý rad fotografií a tiež prehľad jeho samostatných i kolektívnych výstav. V závere knihy je zoznam fotoreprodukcií s názvami diel a s informáciou, kde sú vystavované.

Obraz slovenského sveta a človeka, ktorý Benka stvoril, síce vrástol do národného povedomia Slovákov, ale v posledných rokoch sa zvláštne uzavrel, priam "zakonzervoval" medzi steny stálych expozícií a depozitárov múzeí a galérií, občasných výstav, kde-tu prehovoriac zo stránok školských učebníc a čítaniek ako klasická hodnota, ale už poznaná, dávnejšie vysvetlená, ktorá odborníkom i laikom už nemá čo povedať.

Vrch Sitno (1950) - fotoreprodukcia olejomaľby z knihy Martin Benka

Avšak umenie má aj tú moc, že môže vždy nanovo ožiť, vynoriť sa z hlbín zabudnutia a znovu prehovoriť, osloviť, pohnúť citmi... Je to možno paradox - a pre zástancov histórie umenia pestovanej vo vežiach zo slonoviny aj svojho druhu rúhanie - ale priznajme bez okolkov, nový záujem o Benku prebudil trh. Zdalo by sa, že po roku 1989 bude Benka a jeho dielo pohltený vírom svetovosti, do ktorého sa ponorilo naše umenie, v rámci všeobecného trendu ústupu záujmu o dejiny ako také a presadzovania skôr teraz žitých, aktuálnych aspektov umenia. Istú chvíľu sa dokonca zdalo, že sa stane predmetom politického a ideologického zápasu a jeho odkazu sa zmocnia samozvane pravoverné "národné" sily, vytesniac tie svetoobčianske, ktoré oň, pravdu povediac, neprejavovali takmer žiaden záujem. Naštastie, nestalo sa tak.

S dielom Martina Benku sa začalo diať niečo celkom iné a len zdanlivo neočakávané. Ruku v ruke so vznikom umeleckého trhu sa stalo jedným z najvážnejších a aj najvzácnejších predmetov umeleckého zberateľstva, ale aj, celkom prozaicky, istinou, zábezpekou uloženia finančného kapitálu. Nič lepšie pre potvrdenie umeleckej kvality? Ceny Benkových diel na domácich (ale aj českých) aukciách umenia začali lámať rekordy, zdolávať temer bájne výšky. Benka sa medzi predstaviteľmi slovenskej moderny 20. storočia zaradil k najčastejšie a najdrahšie predávaným autorom, spoločenská "elita" ho znovu vrátila medzi elitu umeleckú.

(Z úvodu textu Kataríny Bajcurovej)

Viac informácií:

Bits and Pieces of Slovak Culture

Martin Benka - Odev môjho ľudu (Slovensko-anglická textová a obrazová publikácia)

Martin Benka - Prvý dizajnér slovenského národného mýtu / The First Designer of the Slovak National Myth

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.