Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 17.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Martin Benka - Odev môjho ľudu (Slovensko-anglická textová a obrazová publikácia)

Martin Benka: My Nation`s Costumes - cover page

"Štúdie tradičného slovenského ľudového odevu tvoria v diele Martina Benku osobitú kapitolu jeho záujmov. V zbierkovom fonde Slovenského národného múzea v Martine a Múzea Martina Benku sa ich nachádza sedemdesiatdeväť, ďalšiu časť možno nájsť v súkromných majetkoch a zbierkach. Najstaršie sú datované do obdobia začiatku 30. rokov, posledné rokom 1954. Napriek tomu, že vznikali v priebehu viac ako dvadsiatich rokov - ked' sa Benkov výtvarný štýl vyvíjal a podliehal premenám - ich formálna podoba sa takmer nezmenila, všetky charakterizuje, až na drobné detaily, možno povedať identický, "realistický" autorský rukopis, v štruktúre jeho diela jestvujú ako dané, temer bez znakov vývoja. Len málo z nich vykazuje niektoré črty Benkovho vrcholného "monumentalizačného" štýlu," napísala v úvode Katarína Bajcurová.

Formal Dress of Younger Man, Martin Benka 1938 - from the Book Martin Benka - Odev mojho luduYoung Woman in the Formal Dress, Martin Benka 1946 - from the Book Martin Benka - Odev mojho ludu

Publikácia venovaná štúdiám slovenského ľudového odevu v tvorbe Martina Benku má podobne ako skôr vydaná kniha o Benkovom diele, črty obrazovo výpravného a textovo obsažného diela. Jeho tvorcami sú skúsení odborníci na poli výtvarného umenia a etnografie. Katarína Bajcurová sa špecializuje na problematiku slovenského moderného maliarstva a sochárstva, Mojmír Benža sa venuje tradičnému odevu a staviteľstvu, ako aj tradičnej kultúre slovenských menšín v Európe.

Kniha sa delí na textovú a obrazovú časť. Text pozostáva zo štúdie Kataríny Bajcurovej, ktorá sa zameriava na výtvarné zobrazenie slovenského ľudového odevu a zo štúdie Mojmíra Benžu, nazvanej Tradičný odev na Slovensku. V obrazovej časti je približne stopäťdesiat fotoreprodukcií Benkových diel, každá je zaznamenaná v zozname vyobrazených diel. Záver knihy patrí biografii Martina Benku. Osobité miesto je vyhradené pre slovensko-anglický slovníček odborných pojmov vyskytujúcich sa v texte. Publikácia je dvojjazyčná, slovensko-anglická.

Objednať: Martin Benka - Odev môjho ľudu (Slovensko-anglická textová a obrazová publikácia).
1. 6. 2009   
OBJEDNAJTE TU:Order
Martin Benka - Odev môjho ľudu (Slovensko-anglická textová a obrazová publikácia) vypredané
Autor: Katarína Bajcurová, Mojmír Benža
Cena: 59,75 EUR
Kategória: Ľudová kultúra, folklór
Vydavateľ: Q-EX, a.s.
Vydanie 1.
Rok vydania: 2006
ISBN: 80-969598-0-8
Počet strán: 227
Tvrdá väzba
Rozmery: 23,5 x 30,5 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová kultúra, folklór

Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.