Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 2.3.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1240USD   27.438CZK   0.72780GBP   303.03HUF   4.1524PLN   7.6885HRK . . . viac LOGIN

Slovník súčasného slovenského jazyka

Slovník slovenského jazyka (G - L)

Po piatich rokoch pripravil Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra druhú časť Slovníka súčasného slovenského jazyka. Toto pokračovanie slovníka pokrýva slovnú zásobu od písmena H po L.

(Zopár postrehov z tlačovej besedy k uvedeniu slovníka je v článku Slovník - úžasná haluz.)

Prvý zväzok (A – G)
Slovník súčasného slovenského jazyka (A – G)

Redakčne pripravili Alexandra Jarošová, Klára Buzássyová a kolektív.

Používateľ v slovníku na 1134 stranách nájde informácie o 30 293 heslových slovách:

  • výklad významu,
  • gramatickú charakteristiku,
  • normatívne a štylistické hodnotenie,
  • synonymá a antonymá,
  • príklady používania slov čerpané z bohatých a autentických jazykových zdrojov
  • a mnoho ďalších užitočných údajov.

Slovník obsahuje 3680 frazeologizmov a iných ustálených spojení. Zachytáva základnú terminológiu z viac ako 100 vedných oblastí. Súčasťou slovníka je osobitná príloha obsahujúca názvy obcí a ich častí na Slovensku s príslušnými obyvateľskými menami.

Pri tvorbe slovníka sa využívali počítačové metódy a databáza Slovenského národného korpusu obsahujúca v súčasnosti 300 miliónov textových slov.

Toto výnimočné dielo poskytne používateľom nielen komplexný pohľad na lexikálne bohatstvo slovenčiny, ale aj kvalifikovanú pomoc pri výstavbe kultivovaného jazykového prejavu.

Druhý zväzok (H – L)

V druhom zväzku (H – L) Slovníka súčasného slovenského jazyka nájde používateľ na 1088 stranách informácie o 25418 heslových slovách: výklad významu, gramatickú charakteristiku, normatívne a štylistické hodnotenie, synonymá a antonymá, príklady používania slov čerpané z bohatých a autentických jazykových zdrojov a mnoho ďalších užitočných údajov.

Slovník obsahuje 4397 frazeologizmov a iných ustálených spojení. Uvedením 10638 odborných pomenovaní (slov i spojení) slovník zachytáva základnú terminológiu z viac ako 100 vedných oblastí.

Súčasťou slovníka je osobitná príloha obsahujúca názvy obcí a ich častí na Slovensku s príslušnými obyvateľskými menami.

Pri tvorbe slovníka sa využívali počítačové metódy a databáza Slovenského národného korpusu, ktorá obsahovala 550 miliónov textových slov.

Toto výnimočné dielo poskytne používateľom nielen komplexný pohľad na lexikálne bohatstvo slovenčiny, ale aj kvalifikovanú pomoc pri výstavbe kultivovaného jazykového prejavu.

Objednať: Slovník súčasného slovenského jazyka (A – G). Cena: 29,18 EUR.
Objednať: Slovník súčasného slovenského jazyka (H - L). Cena: 29,18 EUR.
Vydané: 2. 5. 2011
Aktualizované: 2. 2. 2014
Reklama
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk