Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 21.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2255USD   25.433CZK   0.88365GBP   309.20HUF   4.1716PLN   7.4352HRK . . . viac

Karloveské rameno a dunajský expres

   Autor: Vladimír Bibel
Karloveske rameno

Bratislava je mesto na rieke, a tak v Bratislave nemusíme ďaleko chodiť za vodnými športami. Každý, kto vie chytiť do ruky pádlo, má príležitosť ukázať, ako ním vie zaberať v Karloveskom ramene. Celé rameno je dlhé až šesť kilometrov a tiahne sa od Dunaja v priestore pod Botanickou záhradou popri Devínskej ceste až ku kameňolomu. Tam ho napájajú vody Dunaja. O ramene je známe, že jeho horná časť je ťažko splavná, ak je nižší stav vody. Preto býva dolná časť ramena najživšia. Pod lodenicami v nej trénujú vodáci, lemuje ju cyklotrasa a peší návštevníci môžu na pivo zakotviť v hausboate zvanom Mark Twain.

Karloveske rameno

Využili sme pekný májový deň, ktorý nasledoval po krátkych dažďoch a vybrali sme sa na kánojke hore Karloveským ramenom. Rameno sa v dolnej časti rozlieva do šírky. Prvých niekoľko sto metrov sme prekonali elegantne. Potom prišla prvá prekážka. Na mieste, kde sa rameno prvýkrát zužuje, sme museli vyskočiť z kanojky a pár metrov ju vliecť za sebou. To sme museli urobiť viackrát. A je možné, že by sme to boli museli urobiť aj pri vyššom stave vody, pretože na niektorých užších plytkých miestach sa tok vody dosť zrýchľoval.

The Danube River and Karloveske rameno

Narazili sme aj na na plytké miesta v pomalej vode - taký je úsek ramena v oblasti chatiek pod Devínskou cestou.

Vcelku sme absolovali obojživelný výlet, ale nebrodili sme sa až tak veľa, aby to bolo nepríjemné. Odmenou bol pohľad na sivý chrbát bobra, ktorý tesne pred nami skĺzol do vôd ramena a zistenie, že dunajský priesok rozohriaty slnom hreje tak príjemne, ako piesok na podvečernej morskej pláži.

Výhodou Karloveského ramena je, že cestu nazad možno absolvovať dunajským expresom - rýchlym prúdom Dunaja. Táto časť výpravy je vodácky náročnejšia. Keď sa dunajská voda začne peniť okolo kánojky, zídu sa aspoň základné vodácke zručnosti. Ak ich máte, tak vám ostane čas pozorovať malebný breh Dunaja a tešiť sa z okolo sa plaviacich nákladných i osobných lodí, ktoré môžu kánojku celkom slušne rozhojdať. (Máj 2007)

Vydané: 18. 6. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.