Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 17.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Ignác Bizmayer (Obrazovo-textová publikácia v slovenskom a anglickom jazyku)

Ignac Bizmayer - Cover Page

Výpravná obrazovo-textová slovensko-anglická publikácia predstavuje tvorbu slovenského keramikára Ignáca Bizmayera. Textovú časť pripravil renomovaný výtvarný teoretik Ľudovít Petránsky krátkou monografiou s názvom Identita človeka a tvorby Ignáca Bizmayera a etnografka Marta Pastieriková kapitolou Kultúrne dedičstvo v diele Ignáca Bizmayera. Súčasťou publikácie je aj kapitola venovaná životu umelca doplnená fotografiami, zoznamom jeho výstav, bibliografiou, informáciou o autorských značkách. Kniha má bohatú obrazovú časť a zoznam vyobrazených diel s ich popisom. Vychádza v edícii Zlatý fond slovenského výtvarného umenia.

Portrait of Ignac Bizmayer - Photography from the book  Ignac Bizmayer

O Ignácovi Bizmayerovi

Ignác Bizmayer (1922) patrí k autorom, ktorí prispievajú k progresívnym trendom súčasného slovenského výtvarníctva, ktoré potvrdzuje, že skutočný, pravdivý folklór u nás žije a je organickou a iniciatívnou súčasťou našej kultúry. V tom väzí rýdzosť jeho osobného programu i platnosť pre širší program a ciele nášho umenia. Národný umelec Ignác Bizmayer má v našej modernej výtvarnej kultúre významné a osobitné miesto. Patrí k osobnostiam, ktoré svojím dielom dokázali realizovať jednotu vyjadrenia novej skutočnosti s podnetmi nevyčerpateľného žriedla neopakovateľnej slovenskej ľudovej tradície. Hybná sila jeho keramických precízne komponovaných a virtuózne modelovaných plastík, reliéfov či malieb tak vychádza z reči, filozofie i humoru prostého človeka, reaguje na činy nášho národa v minulosti i života v prítomnosti. V osnove čistej ako ľudová pieseň sa nám autor prihovára svojím dielom, ktoré okúzľuje sviežosťou i bezprostrednosťou, uváženým konceptom, jemnou iróniou i lyrickou nehou a múdrosťou životnej skúsenosti.

Ľudovít Petránsky

O figurálnej plastike z keramiky

Janosik - from the book  Ignac Bizmayer

Figurálna plastika zhotovená z keramiky má na území Slovenska zaujímavú históriu. Predstavovali ju hlavne sakrálne sošky, ale tiež figúrky s funkciou detských hračiek. Vyrábali sa v hrnčiarskych dielňach, pre ktoré bola príznačná produkcia úžitkového riadu. A vznikali aj v džbankárskych lokalitách, ktoré produkovali dekoratívnu fajansu, označovanú aj názvom majolika. Tento nový druh kvalitnej keramiky s cíničito-olovnatou glazúrou a špecifickým dekorom sa na Slovensko dostal vďaka anabaptistom, resp. novokrstencom. Ako špecifická nábožensko-sociálna komunita sa sformovali v časoch reformácie na území dnešného Švajčiarska. Odtiaľ sa rozšírili do ďalších krajín, najmä do rakúskeho Tirolska, južného Nemecka a severného Talianska. Na územie Slovenska prichádzali vo viacerých vlnách v dôsledku náboženského prenasledovania. Prichádzali sem od polovice 16. storočia, ale hlavne po roku 1620, a to predovšetkým z Moravy. Na západnom Slovensku našli priaznivé životné podmienky a tiež kvalitné suroviny na fajansovú výrobu. Miestni obyvatelia ich začali volať habáni a toto pomenovanie sa napokon ujalo na ich identifikáciu aj na širšom teritóriu. Ich fajansa bola určená pre šľachtu a feudálnych pánov, pod ochranou ktorých sa na našom území usádzali. Po zrušení spoločného majetku (1685) začali sa asimilovať s miestnym obyvatelstvom a ich fajansa sa postupne slovakizovala. V priebehu 18. storočia do nej prenikla aj figurálna plastika. K známym habánskym lokalitám patrila Košolná. V tejto obci sa narodil aj Ignác Bizmayer.

Marta Pastieriková

Objednať: Ignác Bizmayer (Obrazovo-textová publikácia v slovenskom a anglickom jazyku).
1. 7. 2008   
OBJEDNAJTE TU:Order
Ignác Bizmayer (Obrazovo-textová publikácia v slovenskom a anglickom jazyku)
Cena: 46,14 EUR
Kategória: Kultúra, umenie
Vydavateľ: Q-EX, a.s.
Vydanie 1.
Rok vydania: 2007
ISBN: 0978-80-969598-2-2
Počet strán: 230
Tvrdá väzba
Rozmery: 23,5 x 30 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Kultúra, umenie

Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.