Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí

Fotografia z výstavy Ako sme žili? - Slovensko v 20. storočí

Výstava sa skladá zo siedmich základných chronologických celkov, navzájom oddelených historickými medzníkmi, ktoré tvoria hlavnú os múzejnej prechádzky 20. storočím. Návštevníka prevedie prostrediami a scénami, ktoré človeka v tomto storočí bežne obklopovali, ako napríklad jedálňou meštianskeho domu zo začiatku storočia, obuvníckou dielňou z dvadsiatych rokov alebo materskou škôlkou z konca sedemdesiatych rokov. Cieľom projektu nie je zahltiť návštevníka množstvom informácií, ale pomôcť mu vcítiť sa do "ducha doby", resp. zaspomínať si na dobu detstva a mladosti, či už počúvaním dobového rozhlasového vysielania alebo sledovaním televíznych prenosov. Zjednocujúcim prvkom vo všetkých obdobiach, na ktorom môžu návštevníci najlepšie odsledovať dynamické spoločenské zmeny, sú tzv. posúvače času. Ich základ tvoria dobové pohľadnice, peniaze, plagáty a úradné dokumenty, pričom ich štruktúra je vo všetkých častiach obdobná. Návštevník si tak môže prečítať výzvu cisára Františka Jozefa Mojim národom, "zalistovať si" v pohľadniciach adresovaných Dubčekovi či vo volebných plagátoch z medzivojnového Československa alebo objaviť zlatú olympijskú medailu krasokorčuliara Ondreja Nepelu. Dejinný vývoj ešte doznievajúceho storočia je prezentovaný na priestore 1200 m² pestrou škálou múzejných dokumentov (viac ako 2000), z ktorých takmer 500 zapožičali SNM rôzne partnerské organizácie, múzejné inštitúcie a súkromné osoby – ako napríklad odev prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu, v ktorom pobudol na ruskej vesmírnej stanici Mir.

Fotografia z výstavy SNM Ako sme žili? - Slovensko v 20. storočí

Najväčšiu plochu zaberá časť venovaná dejinám divadla, televízie, filmu a rozhlasu, kde si záujemcovia môžu pozrieť ukážky z legendárnych divadelných predstavení či filmov, sledovať archívne relácie STV alebo započúvať sa do dobového vysielania rozhlasu. Súčasťou daného priestoru je i Kino Čas, v ktorom sa premietajú filmy zostavené zo spravodajských, populárno-náučných, animovaných, prípadne hraných filmov z archívu SFÚ.

Okrem výstavy pripravilo SNM pre návštevníkov aj množstvo zaujímavých sprievodných podujatí, zahŕňajúcich projekcie pre deti a dospelých, divadelnú produkciu, výstavy karikatúr, fotografií, grafík a obrazov známych slovenských autorov, moderované diskusie s priamymi účastníkmi vybraných historických udalostí, koncerty atď. Pravidelnými cyklami sú Bratislavské televízne pondelky (z fondov STV), stredajšie Made in Koliba (vybrané filmy z archívu SFÚ) a Retronedeľníček (legendárne detské televízne relácie. V budove múzea je možné zakúpiť si knihy a DVD, ktoré tematicky súvisia s výstavou a so sprievodnými programami.

Fotografia z výstavy SNM Ako sme žili? - Slovensko v 20. storočí

Okrem výstavy pripravilo SNM pre návštevníkov aj množstvo zaujímavých sprievodných podujatí, zahŕňajúcich projekcie pre deti a dospelých, divadelnú produkciu, výstavy karikatúr, fotografií, grafík a obrazov známych slovenských autorov, moderované diskusie s priamymi účastníkmi vybraných historických udalostí, koncerty atď. Pravidelnými cyklami sú Bratislavské televízne pondelky (z fondov STV), stredajšie Made in Koliba (vybrané filmy z archívu SFÚ) a Retronedeľníček (legendárne detské televízne relácie. V budove múzea je možné zakúpiť si knihy a DVD, ktoré súvisia s výstavou a so sprievodnými programami.

Výstavu si od mája možno pozrieť aj s novými špeciálnymi materiálmi. Pútavý časopis, pracovný list U fotografa určený pre individuálnych záujemcov i rodiny či súbor pracovných listov pre učiteľov umožňujú návštevníkom pozrieť si výstavu z rôznych perspektív.

Výstava Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí vznikla pri príležitosti 15. výročia vzniku Slovenskej republiky a vyhlásenia Roka Andreja Kmeťa, zakladateľa Slovenského národného múzea a priekopníka múzejníctva na Slovensku. Návštevníkom je výstava, inštalovaná v hlavnej budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2, prístupná denne (vrátane pondelkov) od 9.00 do 17.00 hod , až do konca októbra 2008.

Veda a technika

Prostredníctvom 23 informačných panelov a množstva predmetov z každodenného života i odborného prostredia sa návštevníci dozvedia o vývoji slovenskej vedy a techniky od jej ťažkých začiatkov v Uhorsku, cez vrcholné obdobie strojárenského priemyslu v 60. – 70. rokoch až po koniec 90. rokov.

Medzi zaujímavé exponáty, ktoré možno nájsť v rámci prehliadky, patrí dnes neuveriteľne veľký počítač z roku 1972, motocykle Manet a moped Stadion Jawa, ale aj mohutná žiarovka zo železiarne v Tisovci. Kultúru každodenného života približujú televízor, telefóny, mixér, chladnička, práčky či horské slnko. V centre výstavy sú inštalované automobily Škoda 1000 MB a Tatra Kopřivnice v skutočnej veľkosti.

Obraz o jednotlivých etapách vývoja vedy na Slovensku dopĺňajú medailóny významných osobností vedy (akými boli napr. Aurel Stodola, Jozef Murgaš, Štefan Banič, Juraj Hronec a pod.). Zvláštna pozornosť je venovaná poznaniu najušľachtilejšej formy energie – elektrine, ako aj dejinám a súčasnosti slovenskej energetiky

Ďalšie info:

Slovenské národné múzeum v Bratislave

Bratislavský online sprievodca

OBJEDNAJTE TU:Order
Ander z Košíc 1-2-3-4 (4CD)
Cena: 20.90 EUR
Mierka: 0
Kategória: Humor
Vydavateľ: Akcent Records
Vydanie 1.
Rok vydania: 2011
ISBN: 0
Počet strán: 0
Nosič: CD
Rozmery: 22.00 x 29.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Humor

Vydané: 2008-02-18
Aktualizované: 2008-02-18

Kategórie: - Galérie, múzeá, výstavy