Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Amen, zabil babu kamen - Humor v ľudovej slovesnosti

Amen, zabil babu kamen - obálka

Autor knihy, literárny historik, esejista, autor rozhlasových hier, Peter Glocko ml., sa rozhodol vyvrátiť predstavu o o pochmúrnej a zádumčivej slovenskej povahe. V ôsmich vtipných kapitolách ponúka potulky históriou ľudového smiechu a svetom ľudových figliarov, ktorých talent a zmysel pre humor sa zaskvel v pestrej plejáde jedinečných rozprávkových príbehov, prísloví, porekadiel, pranostík, hádaniek a vtipov. Autor dokazuje, že "humor náš každodenný" bol vždy nástrojom na zvládanie životných problémov a žriedlom tvorivosti.

Kniha zaujme literárnych historikov, etnografov, ale aj širšiu čitateľskú verejnosť.

Ukážka z knihy

Amen, zabil babu kamen
O zmysle pre humor našich predkov

Koncom 19. storočia Svetozár Hurban Vajanský zaúpel: "Slovenskej náture viac pristane tón smutnej fujary ako radostný poskok piskora, lebo náš život plynie elegicky a humor nepatrí medzi naše silné stránky. Ubitý na tele i duchu - ako vraví Sládkovič - slovenský národ i v žarte žiali."

Toto neopodstatnené tvrdenie spochybním citátom z knihy Jozefa Minárika Samopašná viola da gamba (1984), ktorý reprezentuje snahu súčasnej literárnej vedy prinavrátiť humoru jeho nezastupiteľné miesto v živote i tvorbe našich predkov:

"Rozhodli sme sa vyvrátiť tieto priezračné klebety a ukázať, že naši dedovia, pradedovia a prapradedovia nepoznali len lamentativne cedidlo na preciedzanie smútku, žiaľu a bolesti, ale aj humorné sito na preosievanie smiechu, žartu a veselosti. Pritom sa neraz prihodilo, že namiesto sita zdrapili riečicu či rešeto, o ktorých je známe, že majú väčšie oká ako cedidlo alebo sito. A potom bolo humoru až do úmoru!"

Takže predsa možno predstavu o pochmúrnej a zádumčivej povahe slovenského človeka považovať za číru mystifikáciu? Zaiste áno, a dôkazov je viac než dosť v ľudovej próze, v ktorej je humor jedným z najlepších sprievodcov na spoznávanie jej bohato členeného sveta. Toto miesto na piedestáli mu právom prináleží pre jeho flexibilnú mnoharakosť, no najmä pre životaschopnosť v neľahkom "boji" s ľudovou piesňou, pod Herderovým vplyvom považovanou za "hlas národa", neskôr s rovnako priorizovanou povesťou či razprávkou (hlavne čarovnou), ktorým sa prisudzoval atribút dávnovekosti, tak dôležitý argument obrodenskej ideológie.

Humor musel prejsť strastiptnú cestu vo vedomí našich dejateľov, národovcov i zberateľov, kým sa začal akceptovaf z hľadiska historického, ale aj umeleckého. Prvé pokusy o jeho identifikáciu súvisia s dielami, ktoré poukazujú na bezprostrednú prepojenosť slovenského prozaického folklóru humoristického zafarbenia s uvedomelou literárnou tvorbou (neraz s prívlastkom poloľudová). Medzi tie najvýznamnejšie, respektíve rozsahom najzaujímavejšie doklady sa zaraďujú tri staré rukopisné zborníky Kúsky klerikú pro zábavku laikú, Ostrovtipné nápady a veliké cigánství i hádky a Lajster všelijakých kratochvilných histórií (všetky z druhej polovice 18. storočia), nad ktorými vyčnieva vo svojej dobe mimoriadne obľúbená kniha Veselé účinky a rečení (1795) od Jozefa Ignáca Bajzu. Toto postupne zabúdané, no čitateľsky stále pôsobivé dielo vyšlo aj roku 1978 pod názvom Veselé príbehy a výroky. Spomedzi jeho 500 krátkych textov k "najšibalskejším" patrí nasledujúca facécia:

Nejaký žartovník volal raz na obed nejakého daromníka, a preto hladomerca (hladoša, hladného človeka - pozn. autora), a vravel takto:

"Príď, ak budeš môcť, zajtrajší deň ku mne na obed. Budeme pri dobrých jedlách veselí."

Prišiel on dôverne a včas, ale dvere od ulice boli pevne pozamykané a nikto sa neohlásil.

Keď už dlho trieskal, tamten vystrčil cez okno hlavu a volal: "No, čože je?"

"Prišiel som," odpovedal on, "na ten obed, nemôžem však dovnútra."

"Hybaj teda preč, lebo ja som ti kázal tak prísť, ak budeš môcť."

Obsah

VITAJTE 7
DRUHÁ PRAVDA O SVETE 8
O humore a smiechu v dobových premenách
AMEN, ZABIL BABU KAMEN 26
O zmysle pre humor našich predkov
DOBRÁ MYSEĽ A VESELÁ VIAC STOJÍ, LEŽ ZLATA VEĽA 41
O rozprávkach
LEPŠIE CHUDÉ NEBO AKO MASTNÉ PEKLO 61
O prísloviach a porekadlách
KEĎ MÁ PRŠAŤ, PAVÚKY PÍSKAJÚ 71
O pranostikách
ČO JE TO? 80
O hádankách
A TENTO STE UŽ POČULI? 89
O vtipoch
KOMU PÁNBOH NEDARUJE, V APATIEKE NEKÚPI 105
O hlúposti
LITERATÚRA A PRAMENE 112

OBJEDNAJTE TU:Order
Amen, zabil babu kamen - Humor v ľudovej slovesnosti - vypredané
Autor: Peter Glocko ml.
Cena: 6.64 EUR
Mierka: 0
Kategória: Humor
Vydavateľ: Matica Slovenská
Vydanie 0.
Rok vydania: 2007
ISBN: 978-80-89208-62-3
Počet strán: 113
Tvrdá väzba
Rozmery: 15.00 x 21.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Humor

Vydané: 2008-03-04
Aktualizované: 2008-03-04

Kategórie: - História