Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Clinton s Lewinskou zbavili Američanov prezidentského ideálu

Koláž Billa Clintona a Moniky Lewinskej v denníku Washington Post

Sexuálny apetít bývalého amerického prezidenta Billa Clintona priniesol okrem veľkého rozruchu do našich zemepisných končín aj dva dovtedy málo známe výrazy – impeachment a sexuálny harassment. Experti, ktorí skúmali dôsledky Clintonovho pomeru s mladučkou praktikantkou z Bieleho domu Monikou Lewinskou, tvrdia, že v Spojených štátoch mal rozhodne väčší dopad ako len obohatenie slovníka.

Richard Posner, profesor práva na univerzite v Chicagu, napísal, že prípad silou detailov spôsobil, že "amerických prezidentov už ťažko možno brať smrteľne vážne". "Myslím si," píše Posner, "že Američania dnes považujú politických a intelektuálnych vodcovi za svojich súputníkov, a nie za nedotknuteľné ideály. Národ neľpie na umelom ideále."

O Billovi Clintonovi sa vedelo, že má sukničkárske sklony, ale až jeho vzťah s Lewinskou vyvolal škandál, pre ktorý po 130 rokoch musel druhýkrát v histórii Spojených štátov prezident podstúpiť impeachment, vyšetrovací proces pred Senátom. Impeachment je prvým krokom k zosadeniu prezidenta a je akousi poistkou, zabudovanou do prezidentského systému USA, ktorá má zabrániť osobe s najvyššími právomocami, aby zneužila svoje postavenie.

Slučka okolo prezidenta Clintona sa začala sťahovať, keď bývalá štátna úradníčka Paula Jonesová podala naňho v máji 1994 žalobu zo sexuálneho harassmentu, čiže sexuálneho obťažovania. Obvinila ho, že 8. mája 1991, keď pracovala ako asistentka na konferencii o manažmente v Little Rocku, ju Clinton, ktorý bol vtedy guvernérom štátu Arkansas, pozval do hotelového apartmánu a chcel ju sexuálne obťažovať. Prezident sa s Jonesovou dohodol o ukončení procesu, a prípad by nemal zničujúcu odozvu, keby ho neskomplikovala aféra s Lewinskou. Monika nastúpila do zamestnania v Bielom dome v júli 1995, a v novembri ju prezident zavolal do svojej pracovne, kde sa bozkávali. Lewinská neskôr uviedla, že s mala niekoľkokrát s Clintonom orálny sex v kúpeľni vedľa Oválnej pracovne. Ich pomer sa síce skončil v apríli 1997, ale stal sa predmetom rozsiahleho vyšetrovania. Ako dôkazový materiál sa v ňom okrem nahrávok telefonátov a rozhovorov Lewinskej s priateľkou, použili spermie na Monikiných šatách, ich pôvod dokázala analýza deoxyribonukleovej kyseliny. Clinton v počiatočnom štádiu vyšetrovania vytrvalo zapieral, ale práve to sa mu stalo osudné.

Americká verejnosť sa po prvý raz dozvedela o afére s Lewinskou 21. januára 1998. Clinton sa pridŕžal taktiky kompletného zatĺkania pravdy a aj v televíznom interview vyhlásil, že s ňou nič nemal. Nakoniec sa však pod tlakom vyšetrovacej komisie v auguste 1998 opäť verejne, v televíznom vystúpení priznal. "Mal som vzťah so slečnou Lewinskou, ktorý nebol vhodný," povedal.

Po priznaní, že verejne klamal, vyjadrili svoje rozčarovanie mnohí kongresmani. Vermontský senátor Patrick Leahy v Kongrese na Clintona celkom sedliacky nakričal: "Bill, si hlupák, nanič hlupák." Narastal tlak na konanie impeachmentu, republikánska väčšina v Snemovni reprezentantov sa chopila šance zbaviť Clintona úradu. Vyšetrovateľ Keneth Starr predložil Senátu 453-stránkovú správu, a tá sa vďaka internetu dostala na verejnosť. Rozpútala sa kampaň, ktorá chvíľami až vulgárnym spôsobom prezidenta zosmiešňovala.

Republikáni by potrebovali na zosadenie dve tretiny hlasov, a toľko nielenže nemali, ale deviati z nich dokonca hlasovalo za Clintona. V sobotu 13. 2. 1999 Senát USA prečítal verdikt: nevinný. Clinton sa o niekoľko hodín ospravedlnil americkým občanom.

Názory na aféru sa rôznili. Jedni ju označili za nehanebný škandál, druhí v súvislosti s vyšetrovaním súkromného života prezidenta hovorili o novodobej inkvizícii. Proti impeachmentu bolo podľa prieskumov až 60 percent Američanov. Profesor práva Missourijskej univerzity, autor knihy o slávnych amerických procesoch Douglas Linder v stati o impeachmente napísal, že to bol proces, ktorý priniesol niekoľko poučení. "Zistili sme, že impeachment nemusí byť nevyhnutne národnou pohromou a prináša dokonca aj niektoré pozitíva. Škandál donútil verejnosť otvorene a bez škrupulí diskutovať o sexe a posudzovať verejnú a súkromnú morálku podľa jedného metra."

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-10-28
Aktualizované: 2008-10-28

Kategórie: Zaujímavosti