Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Strauss ušil nohavice, ktoré dlho vydržali

Levi Strauss

V časoch kalifornskej zlatej horúčky vošiel raz do sanfranciského obchodu so strižným tovarom zlatokop a spýtal sa: "Čo máte dobré na predaj?" Mladý Levi Strauss mu nadšene ponúkol pevnú látku, vhodnú na zhotovenie stanu a tiež plachtu, ktorou možno zakryť voz. Zlatokop si sklamane povzdychol: "Ale ja potrebujem dvoje nohavíc, ktoré by všetko vydržali." Taká bola vraj predohra k zrodu levisiek, nohavíc, ktoré sú dodnes podľa Guinnessovej knihy svetových rekordov najpredávanejšou odevnou značkou.

Spoločnosť ešte aj teraz vedú potomkovia legendárneho Levi Straussa. Súčasným predsedom spoločnosti je šesťdesiatštyriročný pra-pra-pravnuk zakladateľa firmy Bob Haas. Firma zamestnáva vo všetkých svojich pobočkách do desaťtisíc ľudí, v San Francisku, kde je ústredie, pracuje asi tisíc zamestnancov. Levi Strauss & Co. má tri divízie, severoamerickú, európsku so sídlom v Bruseli a ázijsko - tichomorskú s centrálou v Singapúre. Značka Levi's je registrovaná vo vyše 160 krajinách.

Levi Strauss sa narodil sa v židovskej rodine v bavorskom meste Buttenheim v roku 1829 ako Loeb Strauss. V roku 1847 sa s matkou a dvomi sestrami preplavil do Nového sveta . Všetci sa zapojili sa do práce v obchode so strižným tovarom, ktorý tam medzičasom rozbehli Straussovi bratia Jonas a Louis. V Amerike si skoro zvykol na nové meno Levi.

Ako dvadsaťročný sa presťahoval do San Franciska a spolu s nevadským krajčírom Jacobom Davisom v roku 1873 patentovali nový vynález: spevnenie nohavicových vreciek kovovými cvočkami.

V San Francisku založil Strauss odevnú továreň, v ktorej šili nohavice s cvočkami z látky, známej u nás ako kanafas alebo vrecovina. Túto látku zužitkoval na nohavice, keď zistil, že jeho pôvodný zámer, šiť plachty na prikrytie vozov, s ktorými pionieri Západu smerovali do nových domovov, nešli na odbyt. Predával ich ako "zázračné nohavice od Leviho". Boli obľúbené, ale predsa len mali jednu chybu, boli príliš drsné. Strauss vrecovinu nahradil modrou látkou z Francúzska, ktorá sa predávala pod názvom genes. V Amerike sa pre ňu, aj pre nohavice z nej ušité, čoskoro ujalo meno jeans. Strauss po úspechu v odevej branži, rozšíril svoje podnikanie na poisťovacie spoločnosti, nehnuteľnosti, bankovníctvo, a organizoval aj charitu.

Jeho levisky navždy ostanú symbolom amerického Západu, keď sa doň rojili ľudia z celého sveta s túžbou po úspechu a lepšom živote.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-16
Aktualizované: 2008-12-16

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov