Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Príliš mladá na kráľovnú? Vôbec nie!

Jordánska kráľovná Rania

Jej osobnosť je ovenčená toľkými chválami, až to privádza k pokušeniu zapochybovať o nich.

Obraz ženy, ktorá sa ako dvadsaťdeväťročná stala jordánskou kráľovnou, je vskutku takmer dokonalý. Rania, ktorá sa narodila v Kuvajte 31. augusta 1970, je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako najmladšia kráľovná súčasnosti.

Vyrastala na Západnom brehu Jordánu v meste Tulkarm v priestrannom dome svojho otca lekára spolu s dvomi súrodencami. Dostala západné vzdelanie, najprv v anglickej škole v Kuvajte, neskôr na Americkej univerzite v Káhire, kde vyštudovala ekonómiu.

Portrét dokonalosti občas narúšajú odsudzujúce narážky Palestínčanov, že opustila prostredie, ktoré je poznačené rokmi palestínsko-izraelských stretov, násilím a neistotou. Pravda je však taká, že Rania iba nasledovala svojich rodičov, ktorí majú jordánsky pôvod. Jej rodina sa presťahovala do Kuvajtu, a v roku 1991 po prepuknutí vojny v Perzskom zálive spolu so stovkami palestínskych utečencov do jordánskeho hlavného mesta Ammánu. Tam si Rania našla miesto v počítačovej spoločnosti Apple Computers. Jej život zmenila jedna pracovná večera v januári 1993, na ktorej sa zoznámila s princom Abduláhom. Vzali sa o päť mesiacov. Ani vtedy Rania ešte netušila, že sa stane kráľovnou. Jej manžel bol síce najstarším synom kráľa Husajna, ale následníkom trónu mal byť jeho strýko. Kráľ však rozhodnutie o svojom nástupcovi na smrteľnej posteli zmenil.

Aj keď sa do role kráľovnej dostala neočakávane, zhostila sa jej činorodo. Založila poradenské centrá pre týrané deti a bojuje s tradíciou očistných rituálnych vrážd, ktoré dovoľujú bratom a manželom zabiť ženu, ktorá "pošpiní" česť rodiny neverou.

Rania presadzuje reformu vzdelávania, pôsobí v nadácii na pomoc malým podnikateľom. Kým odporcovia ženských práv v krajine tvrdia, že prekračuje povolené hranice, ona hovorí, že "postavenie žien je neúnosné a tento problém nemožno zmiesť pod stôl". Zdá sa, že má manželovu podporu. "Kráľ si vybral za nevestu ženu, ktorú pokladá za seberovnú," prezradil v interview pre britskú BBC kráľov najbližší dôverník, princ Zeid bin Raad. "Načúva jej návrhom, navzájom sa intelektuálne obohacujú. Sú naladení na tej istej vlne."

Hoci majú bohatstvo, o akom sa väčšine ľudí iba sníva, Raniu to nijako nepoznačilo. Na vlastnú korunováciu si požičala diadém za dva milióny dolárov od švagrinej, nepovažovala za potrebné niečo také vlastniť. Kráľovský pár žije civilným životom, pred palácom v hlavnom meste uprednostnil dom na predmestí

Rania trávi veľa času so svojimi štyrmi deťmi. "Ukladám ich do postele, čítam im rozprávky na dobrú noc a verše z Koránu," povedala pre americký internetový ženský magazín Hallo a tak ako pri mnohých iných príležitostiach zdôraznila: "Predovšetkým som Arabka, ale to mi nebráni, aby som sa správala tak, aby mi rozumeli všade vo svete."

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2009-01-09
Aktualizované: 2009-01-09

Kategórie: - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov