Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Remy Bricka: Neboj sa a choď, veď je to len voda

Remy Bricka

Vravia o ňom, že šiel v stopách Ježiša Krista. Pritom nie je ani mučeník, a dokonca sa ani nijako zvlášť nehlási ku kresťanskej viere. Každý, kto sa zoznámi so životnými cieľmi Francúza Remyho Bricka, si však nemôže nepripomenúť biblický príbeh o Ježišovi Kristovi, ktorý suchou nohou prešiel po hladine Genezaretského jazera. Bývalý stredoškolský učiteľ z Alsaska si zaumienil, že sa prejde po hladine Atlantického oceánu.

Je pravdou, že sa na oceán nevybral len tak, s bosými nohami. Obul si špeciálne topánky, ktoré boli 4, 2 metra dlhé a ponášali sa na malé kanoe. Do rúk uchopil pádlo a potiahol za sebou malý vlečný čln kataraman. A v duchu si možno povedal: "Neboj sa, veď je to len voda."

Vyrazil 2. apríla 1988 z Tenerife ( Kanárske ostrovy )a do Trinidadu v Karibskej oblasti prišiel 31. mája 1988; prekonal vzdialenosť 5636 km. V Guinnessovej knihe svetových rekordov je zapísaný ako človek, ktorý prešiel najdlhšiu vzdialenosť na vode. Zostavovatelia knihy sa pozastavili aj nad skutočnosťou, že za celý ten čas nič nejedol a konštatovali, že je "filozofickým typom". "Náš čas ubieha veľmi rýchlo. Vo večnosti je náš čas druhoradý. V tomto druhoradom čase som využil môj čas na uskutočnenie svojho sna," citujú Remyho, ktorý mal v čase, keď dosiahol rekord, 39 rokov. V auguste 1989 sa mu podaril ďalší rekord, stal sa najrýchlejším "bežcom na vode", vzdialenosť jeden kilometer prebehol za 7 minút 41 sekúnd .

Z biblickej záležitosti sa v dnešnej dobe stal nakoniec adrenalínový šport. Preteky v chôdzi na vode majú v USA už niekoľkoročnú tradíciu. Poriadateľ súťaží v tejto nezvyčajnej disciplíne Thomas Schubert z Univerzity v San Diegu, tvrdí, že jeho súťažiaci prejdú 25 metrov po vode za 30 sekúnd. Na otázku internetového časopisu Sail.com., čo všetko je potrebné na prechádzku po vode, odpovedá: "Nie je to jednoduché. Musíte sa vedieť vznášať, byť pritom vzpriamený a pohybovať sa vpred. Ak dokážete udržať rovnováhu medzi týmito tromi činnosťami, zvládnete to."

Pred ôsmimi rokmi uvažoval Remy Bricka o ďalšej výprave naprieč oceánom, vtedy Tichým, chcel prejsť z Los Angeles do Sydney po mori, čo je vzdialenosť 7800 míľ. Výprava sa mu nepodarila, 51-ročného Alsasana našli na smrť vyčerpaného, ale našťastie živého pri brehoch Havajských ostrovov. Plány mu prekazilo zlé počasie. Mal navigačné problémy, keď mu počas búrky vypovedala vysielačka. Živel zničil aj jeho špeciálne bežky a pádlo. Zachránil sa na kataramane.

Remy Bricka má prezývku námorný nomád. Tak ako kočovníci púšte, vydrží celé dni a noci bez jedla, vody, len s niekoľkými hodinami spánku. Nevyhnutné zásoby, a hlavne navigačné zariadenie máva Bricka v kataramane. Počas výpravy po Atlantiku sa živil filtrovanou morskou vodou, ktorú čerpal pomocou malej pumpičky, planktónom, a občas lietajúcimi rybami. V tejto súvislosti je zaujímavý fakt, že jeho hlavným sponzorom je francúzska potravinárska firma, ktorá spracúva a predáva kyslú kapustu. Asi to bude tým, že výrobca športovej obuvi Nike ešte nevyrába špeciálne vodné bežky.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2009-01-12
Aktualizované: 2009-01-12

Kategórie: - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov