Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Na sobáš nikdy nie je neskoro

Francois Fernandez a Madeleine Francineauová

Prvého februára 2002 si svoje áno povedal francúzsky pár, Francois Fernandez a Madeleine Francineauová. Svadba bola netradičná, odohrávala sa v domove dôchodcov Le Foyer du Romarin at Clapiers. Ženích mal 96 a nevesta 94 rokov. Zostavovatelia Guinnessovej knihy svetových rekordov zapísali dôchodcov medzi rekordmanov pod heslom Najstarší svadobný pár.

Francúzska agentúra AFP k udalosti s pýchou poznamenala, že svadba seniorov mala typickú francúzsku príchuť, pretože Francúzi patria k najvitálnejším a najdlhovekejším národom Európy. Muži sa v priemere dožívajú 75 a ženy 85 rokov, čo je najviac v krajinách Európskej únie. Francúzsky rekord, ktorý súvisí so vstupom do manželstva, však nie je ojedinelý. Najstarším ženíchom bol podľa Guinessovej knihy Američan Harry Stevens. Keď si v decembri 1984 bral 83-ročnú Thelmu Lucasovú, mal neuveriteľných 103 rokov. Seniorskou nevestou - rekordmankou bola takisto Američanka, 102-ročná Minnie Munrová. Jej ženích Dudley Reid oslávil v máji 1991, keď mali svadbu, 87 rokov. Úctyhodné seniorské páry majú však podľa Guinnessovej knihy rekordov právo len na individuálne rekordy, pretože súčet ich rokov neprekonáva číslo 190, ktoré vychádza po zrátaní veku nevesty a ženícha z Francúzska.

K sobášu sa dlhoročný vdovec Francois a rozvedená Madeleine odhodlávali dosť dlho, aj keď vzájomné sympatie pociťovali vraj hneď, ako sa spoznali. "Bola to láska na prvý pohľad," komentoval ich vzťah riaditeľ domova dôchodcov Michel Aimonetti. Ženích k tomu dodal: "Zamiloval som sa do nej už v roku 1997, keď ma poprosila, či by som jej nepomohol stláčať lis na cesnak. Prisvedčil som, že áno, ale iba vtedy, ak ma za to pobozká." Rozverný Francois si musel na bozk nejaký čas počkať. Dostal ho až potom, ako nevesta povedala áno.

Martin Haase, kňaz adventistickej cirkvi, ktorý vykonal obrad, povedal, že pár chcel sobášom podať svedectvo o nádeji. "Vek nevylučuje vzájomnú príťažlivosť a lásku a oni dúfajú, že v svojom domove budú spolu spokojne žiť ešte niekoľko rokov," požehnal ich zväzok kňaz.

Dojemný sobáš dôchodcov bol svojím spôsobom akousi karikatúrou súčasného trendu v živote spoločností západného sveta. Ten poukazuje na zvyšovanie veku, v ktorom muži aj ženy uzavierajú manželský zväzok, ale aj na znižovanie počtu sobášov.

Podľa štúdie kalifornskej univerzity v Berkeley bol v roku 1995 priemerný vek Američanov vstupujúcich do manželstva 27 rokov a priemerný vek Američaniek 25 rokov, čo znamená, že Američania vstupovali do manželstva v priemere o päť rokov starší, ako tomu bolo v roku 1950. Naproti tomu v Indii sa ženy vydávajú v 19-tich a ešte aj skôr, muži sa ženia, keď majú viac ako 23 rokov. Takmer 44 percent Indiek sa vydá vo veku medzi 15 až 19 rokom. Aj počet sobášov je v rôznych častiach sveta a v rôznych kultúrach rôzny. Kým na Kube pripadá ročne na tisíc ľudí v priemere 15 sobášov, v Južnej Afrike sú to len tri sobáše. V Západnej Európe je tento pomer päť k tisíc.

Profesor sociálnych vied Neil Gilbert na záver štúdie konštatuje: "Veci sa od základu zmenili vstupom žien do pracovného procesu. Ľudia odkladajú zakladanie rodiny. Uprednosťujú vzdelávanie a pracovnú kariéru."

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2009-01-20
Aktualizované: 2009-01-20

Kategórie: - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov