Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 22.11.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1781USD   25.568CZK   0.88940GBP   312.44HUF   4.2311PLN   7.5648HRK . . . viac

Július Považan

Július Považan -  Cover Page

Monografia venovaná nestorovi slovenského insitného umenia Júliusovi Považanovi je súborom viacerých pohľadov ľudí, ktorí mali k jeho tvorbe blízky vzťah. Katarína Čierna Peter Markovič, Ľuboš Jurík, Zuzana Kristová-Jarošová odhaľujú jeho umelecké názory a postoje, ale aj jeho ľudskú stránku. Piblikácia vyšla pri príležitosti umelcových 80. narodenín a zachytáva po prvý raz jeho dielo ako uzavretý celok.

Dielo Júliusa Považana má povesť výnimočnosti a kvality na Slovensku i v Európe. Jeho obrazy sú úprimné, hlboko prežité, precítené a ľudské. Odmietajú vžité pravidlá a rozbiehajú sa po vlastných cestách. Sú naplnené poéziou a pokorou. Nesú so sebou posolstvo, ktoré pretrváva celé stáročia – ľudskosť a slobodu. Sú trvalo včlenené do obrazu súčasného a bezpochyby i budúceho výtvarného umenia. Použitie farby je odvážne a odráža autorov vitalizmus. Tak objavujeme na jeho plátnach červené kravy, modré kone, červené husle, fialové oblaky... zahalené zvláštnou poéziou.

Považan sa okrem maľby vyjadruje aj v technike kresby a akvarelu, ktoré väčšinou slúžia ako skice k olejomaľbám. Kresba má virtuózny ťah, línia je pevná, hladká a plastická. Korene Považanovej spontánnej tvorby sú i v rozprávkovosti detstva, ktoré žije v ňom a pretrváva. Nikdy nepretrhol citovú väzbu so svetom svojho detstva, a to sa mu stalo mohutným prameňom inšpirácie pri zobrazovaní ľudových mystérií, piesní, legiend a rozprávok. Zostalo platformou, ktorá pretrvala v citlivej duši autora, kde sa snúbi svet dospelosti zo zázračným svetom detstva. Odrazili sa v neopakovateľných podobách autorovej fabulácie.

Súčasťou monografie sú resumé v angličtine, nemčine a francúzštine.

.Pripojte komentár

Objednať: Július Považan.
11. 3. 2010   
OBJEDNAJTE TU:Order
Július Považan
Autor: Katarína Čierna
Cena: 15,45 EUR
Kategória: Kultúra, umenie
Vydavateľ: Slovart
Vydanie 1.
Rok vydania: 2006
ISBN: 80-8085-104-2
Počet strán: 192
Tvrdá väzba
Rozmery: 24 x 19 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Kultúra, umenie

Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.