Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2230USD   25.516CZK   0.88860GBP   308.75HUF   4.1713PLN   7.4235HRK . . . viac

Vl. Kompánek

Vl. Kompanek - Cover Page

Monografia o sochárovi a maliarovi Vladimírovi Kompánkovi. Kompánek (1927) je jednou z najvýznamnejších osobností slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia. Jeho rozsiahla sochárska i maliarska tvorba sa bytostne dotýka domáceho slovenského prostredia, vidieka a ľudovej architektúry. Je bohatá na znaky, totemy, symboly, ľudské i zvieracie bytosti, bizarné fašiangové sprievody, zaujímavé konfigurácie prírodných a dedinských motívov. Vo svojej tvorbe vytvára koncepciu "ochranných božstiev" domova. Kompánek sa zaraďuje do Skupiny M. Galandu, ktorú pomáhal zakladať.

"Sochárske, maliarske a kresliarske dielo Vladimíra Kompánka zhmotnilo znaky figúr, zvierat, prvkov prírody i bájnych bytostí umelcovho vnútorného sveta. Hoci sugerujú príbehy uvidené v dejoch vonkajšieho sveta, čiže také, ktoré majú očividný inšpiračný zdroj, tvary oných figúr, zvierat, prvkov prírody i bájnych bytostí sú posolstvom Kompánkovho univerza. Inak povedané, tušením tvorivých síl umelcovho vnútorného sveta, rovnako aj nesmiernych kombinačných možností a ich stôp v čase polstoročia. (Juraj Mojžiš, Myslieť sochou).

Publikácia obsahuje monografiu Juraja Mojžiša, životopisný prehľad, výberovú bibliografiu, zhrnutie v angličtine, fotodokumenty, zoznam reprodukovaných diel, niekoľko desiatok fotoreprodukcií a fotografií umelcových diel.

.Pripojte komentár

Objednať: Vl. Kompánek.
22. 2. 2010   
OBJEDNAJTE TU:Order
Vl. Kompánek - vypredané
Autor: Juraj Mojžiš
Cena: 46,20 EUR
Kategória: Kultúra, umenie
Vydavateľ: Q-EX, a.s.
Vydanie 1.
Rok vydania: 2008
ISBN: 8096905066
Počet strán: 376
Tvrdá väzba
Rozmery: 23,5 x 30 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Kultúra, umenie

Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.