Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 17.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2230USD   25.516CZK   0.88860GBP   308.75HUF   4.1713PLN   7.4235HRK . . . viac

Hrad Biely Kameň a mestečko Svätý Jur

Biely Kamen Castle Ruins (Svaty Jur) III.
Oblasť:
Bratislava
Klikni pre ďalšie informácie

Zrúcaniny hradu Biely Kameň patria medzi tie hrady, ktoré sú v Bratislave menej známe, hoci hrad nie je od Bratislavy veľmi vzdialený. Hrad je skrytý v lese, hneď nad vinohradníckym mestečkom Svätý Jur. Zrúcaniny sú prekvapujúco rozsiahle. Ten, kto očakáva len kôpku kameňov, ako je to v prípade Dračieho hrádku na opačnej strane Malých Karpát, bude prekvapený.

Biely Kamen Castle Ruins (Svaty Jur) II.
Oblasť:
Malé Karpaty
Klikni pre ďalšie informácie

Hrad sa prvýkrát sa spomína v roku 1217, keď patril grófom zo Svätého Jura a Pezinka. Strážil cestu z Bratislavy do Trnavy a súčasne horský prechod z Jura do Stupavy. Za tureckého nájazdu roku 1663 bol spustošený. Odvtedy nebol obnovený a zachovali sa z neho len zvyšky múrov a náznaky niekdajších bášt. Na protiľahlom návrší sa nachádzajú zvyšky pôvodne veľkomoravského hradiska.

Po výlete na hrade dobre padne zísť do mesta, ktoré je známe svojou vinohradníckou tradíciou a leží na malokarpatskej vínnej ceste. Je najmenšie z pätice kedysi kráľovských miest v Prešporskej stolici (Bratislava, Modra, Pezinok, Svätý Jur, Trnava), zato je však architektonicky najzachovalejším vinohradníckym mestom na Slovensku. Pôvodné vinohradnícke domy s bránami s polkruhovými portálmi tvoria centrálne "námestie" (Prostredná ulica), do ktorého sa zbiehajú ulice Bratislavská a Pezinská s rovnakými domami. Aj vďaka tejto neporušenosti bolo historické jadro mesta v roku 1990 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

"Pre dobré podnebie, romantické, zdravé okolie a víno výbornej jakosti mnohí menujú Svätý Jur Slovenským Meranom", hovorí citát z publikácie Svätý Jur a okolie z druhej polovice 30. rokov 20. storočia.

Biely Kamen Castle Ruins I.

Ako sa dostanete do Svätého Jura a na hrad

Svätý Jur je na polceste medzi Bratislavou a Pezinkom, cestou č.502 z bratislavského predmestia Rača je to asi 15 km.

Hore Prostrednou ulicou, ktorá sa rozširuje do námestia, sa dostanete až k mestskej časti Neštich. Pri gotickom kostole s drevenu zvonicou odbočte doľava a po žltej značke pokračujte lesnou cestou, po chvíli šikmého stúpania po zalesnenom svahu sa dostanete až k zrúcaninám hradu.

.Pripojte komentár

Komentáre k článku

it is a very nice hike (September 21, 2012)

the atmosphere is full of quiet, and the forest is stunning in summer, and beginning of autumn!!

Doesnt matter the ruins are still very impressive, huge and all covered in vegetation. A bit risky, but still easy to climb up, mainly due to unstable rocks and gravel. But its definitely worth a visit! Go there, you will enjoy the nature and also small pubs cooking greasy typical food for a few pennies :D

Hrad biely kamen NEVER AGAIN!!! (1.9.2011)

Dnes sme absolvovali biketour: Lozorno - Kosariska - Svaty Jur + biely kamen.

Zrucanina v pravom slova zmysle, nakolko zo zeme trci jeden murik a setko ostatne vyplna burina, vyhlad minimalny a pristupova cesta plna spiny a nevhodna pre bicykle. V porovnani s Dracim hradkom (ako bolo pisane) je tento chaby pozostatok hradu NIC. Srdecne Vas pozyvame na Plavecky hrad

gamo

Ako sa dostat na hrad (3.4.2010)

Zdravicko, dnes, 3.4.2010, sme boli vo Svatom Jure, na zrucanine Biely kamen. Velmi spravne je v clanku napisane ze je to blizko BA, a ze vela ludi o tom nevie. V celom Jure sme cestou k zrucanine nenasli zmienku o nej, ziadna mapa a ani sipky. Nebyt ochotnych obcanov, kazdy povedal inac, sme sa tam nakoniec nedostali. Cize treba ist celou prostrednou ulicou a este kusok rovno nad drevenou zvonicou, pri velkom kostole nad namestim, az pridete k drevenemu krizu a je tam tabula ZAMOCKA a tadial treba ist, vyzera to zo zaciatku ako by ste sli niekomu do dvora, ale nie, cesticka pokracujete rovno do lesa az si vsimnete bielozlte znacky na stromoch. Fajn prechadzka, len aby ste sa bezpecne vystverali na zrucaninu treba lepsie topanky ako bezne botasky, ktore sme mali my. Tak stastnu cestu.

wewe

Vydané: 28. 9. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.