Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Krajiny Zeme 2

Baobab (Adansonia digitata)

Podľa africkej legendy Boh zasadil baobab koreňmi nahor, dočítame sa v časti venovanej africkej Zambii. Vďaka tejto trefnej charakteristike dominanty afrických saván i vďaka pripojenému obrázku si mladý čitateľ zrejme navždy zapamätá, ako vyzerá baobab.

Krajiny Zeme 2

Knižka, ktorá je už, žiaľ, vypredaná, na 240 stranách poskytuje slušný prehľad o prírodných, historických, ekonomických a ktovie ešte akých zvláštnostiach štyroch svetadielov a krajín, ktoré na nich ležia. Čitateľovi od 10 rokov, ba možno aj mladšiemu, populárne približuje rôzne kúty Zeme. Nadväzuje tak na prvý diel publikácie venovanej ďalším svetadielom sveta, ktorá zožala ocenenie medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana ako Najlepšia kniha zimy 1995.

Kniha je jedinečná tým, že v nej nie je ani jedna fotografia. Všetky početné dokumentačné obrázky sú vcelku vydarenou prácou výtvarníkov. Neviem, či niekto skúmal vplyv ilustrácií na psychológiu mladého čitateľa, ale podľa mňa môžu mať takéto obrázky provokujúci charakter - čosi ako motivácia k ďalšiemu poznávaniu, putovaniu, prinajmenšom prstom na mape, alebo ďalším vyhľadávaním informácií. Výtvarná atmosféra, alebo poetickosť takého dielka je druhá vec, a ako svedčí spomínané ocenenie, všimli si ich aj odborníci. Čitatelia zrejme tiež, a tak vydavateľstvo pripravilo nové vydanie prvého dielu knihy (Európa, Ázia). Vyšlo koncom roka 2003.

Ilustrovaná mapa Aljašky

V Krajinách Zeme 2 sú popisované svetadiely a subkontinenty: Afrika, Severná a Stredná Amerika, Južná Amerika, Austrália a Oceánia, Antarktída. Kniha najprv podáva základný popis svetadiela, potom nasleduje jeho ilustrovaná mapa so zvieratkami, pohoriami, vodstvami a rastlinkami, potom schematická politická mapa s hlavnými zemepisnými údajmi. Ďalej popisy, niekedy tak trocha aj príbehy jednotlivých krajín. A k nim sú ešte pripojené ďalšie ilustrované mapky pre jednotlivé subregióny. Podobne, ako vedľa zobrazená Aljaška. Na záver nechýbajú vlajky všetkých uvedených krajín.

Kniha vyšla v roku 1996, texty napísali Pavol Korec a Gabriel Zubrický, ilustrovali Jiří Kalousek a Tatiana Pifková.

Vladimír Bibel

OBJEDNAJTE TU:Order
Krajiny Zeme 2: Afrika - Severná a Stredná Amerika - Južná Amerika - Austrália a Oceánia - Antarktída - vypredané
Cena: 6.64 EUR
Mierka: 0
Kategória: Knihy pre deti a mládež
Vydavateľ: Q 111
Vydanie 1
Rok vydania: 0
ISBN: 0
Počet strán: 208
Tvrdá väzba
Rozmery: 21.00 x 29.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Knihy pre deti a mládež

Vydané: 2003-05-08
Aktualizované: 2003-05-08