Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dekor symbol - Dekoratívna tradícia na Slovensku a európsky kontext

Dekor symbol - obálka

Kniha, ktorej súčasťou je bohatý obrazový materiál, je určená nielen odbornej verejnosti, ale i širšiemu čitateľskému publiku, zaujímajúcemu sa o výtvarnú kultúru. Jej obsah odráža podtitul Dekoratívna tradícia na Slovensku a európsky kontext.

Etnografka Oľga Danglová v úvode publikácie píše: "Pri zostavovaní tejto knihy som si uvedomila paradox. Náš svet sa stáva čoraz viac vizuálnym, denno denne na náš zrak útočí cez reklamy, emblémy, dopravné a firemné značky, obrazové správy a videoklipy čoraz väčšia záplava obrazov, vizuálnych informácií. Možno práve preto ich skôr nevnímame alebo vnímame iba úchytkom, bez toho, že by sme im prisudzovali akýkoľvek, hoci skrytý význam. Stali sa pre nás nádobami s vyprázdneným obsahom. I preto si uvedomujem, že pripútať pozornosť čitateľov k téme dekoratívna tradícia, navyše ľudová dekoratívna tradícia, nebude ľahké. V dnešnej dobe prívlastky ľudový, folklórny znejú často pejoratívnejšie než by si zasluhovali.

Pritom stopy najranejšej histórie na nástrojoch, objektoch, stenách pravekých kamenných jaskýň svedčia o tom, že obrazce, ornamenty sú také staré ako ľudstvo. Potreba ornamentalizácie je antropologickým fenoménom, odtlačkom človeka, výrazom jeho obrazotvornosti, zručnosti, potreby rytmickej hry, vychádzajúcej zo skúsenosti s pohybom a rytmom v prírode."

Publikácia obsahuje aj zhrnutie v anglickom jazyku.

Ilustrácia z knihy Dekor symbol

Obsah

Úvod 7
Geometrická ornamentika 11
Rastlinná ornamentika 63
Zoomorfná ornamentika 109
Antropomorfná ornamentika 155
Písmená, monogramy, nápisy, vročenia 197
Dekoratívny prejav v kultúrnych a sociálnych súvislostiach 209
Poznámky 220
Použitá literatúra 221
Summary 225
Register 237

OBJEDNAJTE TU:Order
Dekor symbol - Dekoratívna tradícia na Slovensku a európsky kontext
Cena: 14.00 EUR
Mierka: 0
Kategória: Ľudová kultúra, folklór
Vydavateľ: VEDA
Vydanie 1
Rok vydania: 2001
ISBN: 80-224-0675-9
Počet strán: 235
Tvrdá väzba
Rozmery: 21.70 x 30.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová kultúra, folklór
Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.