Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Slovenské kráľovské mestá - Bardejov, Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa - Turistický sprievodca

Slovenské kráľovské mestá (Turistický sprievodca) - obálka

Turistický sprievodca sprevádza po severovýchodnej časti Slovenska a sídlach štyroch kráľovských miest - Bardejov, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa, približuje región Horného Šariša a Spiša. Textová časť je v piatich jazykoch: slovenčine, angličtine, nemčine, francúzštine a poľštine. Obsahuje veľa farebných fotografií, súčasťou sprievodcu je brožúrka s panoramatickými a orientačnými plánmi miest, ktorá je vsunutá do rohu zadnej časti obalu knihy.

Šprievodca je rozdelený do štyroch hlavných kapitol - venovaných jednotlivým mestám. Kapitoly sú rozčlenené na podkapitoly 1. História a súčasnosť, 2. Pamiatky a zaujímavosti, 3. Výlety do okolia, 4. Čo s voľným časom, 5. Ubytovanie a stravovanie, 6. Služby pre turistov. Pre lepšiu orientáciu užívateľa slúžia grafické ikonky a farebne odlíšené strany.

Bazilika sv. Egídia v Bardejove

Ukážky z knihy

Bardejov

Mesto s viac ako 760 ročnou históriou a pamiatkami pochádzajúcimi zobdobia stredoveku, zapísanými do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, preslávené svojimi kúpeľmi s liečivou minerálnou vodou. Centrum kultúrno - spoločenského života Horného Šariša.

Výrazom starostlivosti o bezpečnosť mesta bol nápis vytesaný nad vchodom do radnice "Šťastlivé mesto, ktoré v čase pokoja myslí na vojnu". V roku 1352 Ľudovít I. udelil mestu právo opevniť sa obranným múrom a baštami.

Renesančná zvonica v Kežmarku

Kežmarok

Mesto staršie viac ako sedem storočí leží pod úpätím východnej časti Vysokých Tatier v nadmorskej výške 630 metrov.

K zaujímavým pamiatkam patrí hradné múzeum. Hrad patrí k typu tzv. mestských hradov. Bol postavený priamo na území mesta Kežmarok preto, aby ho bránil pred prípadnými nepriateľmi. Napokon však jeho majitelia bojovali proti Kežmarku, ktorý sa nechcel vzdať práv slobodného kráľovského mesta a byť obyčajným poddanským mestečkom. Vojna trvala takmer 250 rokov.

Námestie Štefana Kluberta v Levoči

Levoča

Prvé zachované písomné správy o Levoči sú z 13. storočia. V roku 1317 kráľ Karol Róbert označil Levoču za svoje kráľovské mesto. Pod heslom Osobnosti mesta figuruje v sprievodcovi Majster Pavol - jeden z najvýznamnejších gotických sochárov, žijúci v 15. storočí. Po ňom je pomenované Námestie Majstra Pavla, ktoré je jedno z najväčších stredovekých námestí na Slovensku. Lemuje ho viac ako 60 meštianskych a patricijských domov, ktoré pochádzajú zo 14. a 15. storočia.

Najcennejšou pamiatkou Levoče je Chrám sv. Jakuba a v ňom najvyšší gotický oltár na svete - dielo majstra Pavla z Levoče.

Oltár sv. Mikuláša v Kostole sv. Mikuláša, Stará Ľubovňa

Stará Ľubovňa

Patrí k najstarším mestám Spiša. Leží na brehoch rieky Poprad východne od Vysokých Tatier, v údolí Ľubovnianskej vrchoviny. Pohľad na panorámu mesta umocňuje impozantný hrad Ľubovňa.

Dominantou námestia je rímskokatolícky Kostol sv. Mikuláša, postavený v roku 1280, ktorého patrón je v súčasnom erbe mesta.

OBJEDNAJTE TU:Order
Slovenské kráľovské mestá - Bardejov, Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa (Turistický sprievodca) - len za poštovné - vypredané
Cena: 0.00 EUR
Mierka: 0
Kategória: Turistickí sprievodcovia - Slovensko
Vydavateľ: Neznámy
Vydanie 1.
Rok vydania: 2005
ISBN: 0
Počet strán: 219
Tvrdá väzba
Rozmery: 10.50 x 19.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Turistickí sprievodcovia - Slovensko

Vydané: 2006-02-16
Aktualizované: 2006-02-16

Kategórie: - Praktické rady a pomôcky - Slovensko