Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Strauss usil nohavice, ktore dlho vydrzali

Levi Strauss

V casoch kalifornskej zlatej horucky vosiel raz do sanfranciskeho obchodu so striznym tovarom zlatokop a spytal sa: "Co mate dobre na predaj?" Mlady Levi Strauss mu nadsene ponukol pevnu latku, vhodnu na zhotovenie stanu a tiez plachtu, ktorou mozno zakryt voz. Zlatokop si sklamane povzdychol: "Ale ja potrebujem dvoje nohavic, ktore by vsetko vydrzali." Taka bola vraj predohra k zrodu levisiek, nohavic, ktore su dodnes podla Guinnessovej knihy svetovych rekordov najpredavanejsou odevnou znackou.

Spolocnost este aj teraz vedu potomkovia legendarneho Levi Straussa. Sucasnym predsedom spolocnosti je sestdesiatstyrirocny pra-pra-pravnuk zakladatela firmy Bob Haas. Firma zamestnava vo vsetkych svojich pobockach do desattisic ludi, v San Francisku, kde je ustredie, pracuje asi tisic zamestnancov. Levi Strauss & Co. ma tri divizie, severoamericku, europsku so sidlom v Bruseli a azijsko - tichomorsku s centralou v Singapure. Znacka Levi's je registrovana vo vyse 160 krajinach.

Levi Strauss sa narodil sa v zidovskej rodine v bavorskom meste Buttenheim v roku 1829 ako Loeb Strauss. V roku 1847 sa s matkou a dvomi sestrami preplavil do Noveho sveta . Vsetci sa zapojili sa do prace v obchode so striznym tovarom, ktory tam medzicasom rozbehli Straussovi bratia Jonas a Louis. V Amerike si skoro zvykol na nove meno Levi.

Ako dvadsatrocny sa prestahoval do San Franciska a spolu s nevadskym krajcirom Jacobom Davisom v roku 1873 patentovali novy vynalez: spevnenie nohavicovych vreciek kovovymi cvockami.

V San Francisku zalozil Strauss odevnu tovaren, v ktorej sili nohavice s cvockami z latky, znamej u nas ako kanafas alebo vrecovina. Tuto latku zuzitkoval na nohavice, ked zistil, ze jeho pôvodny zamer, sit plachty na prikrytie vozov, s ktorymi pionieri Zapadu smerovali do novych domovov, nesli na odbyt. Predaval ich ako "zazracne nohavice od Leviho". Boli oblubene, ale predsa len mali jednu chybu, boli prilis drsne. Strauss vrecovinu nahradil modrou latkou z Francuzska, ktora sa predavala pod nazvom genes. V Amerike sa pre nu, aj pre nohavice z nej usite, coskoro ujalo meno jeans. Strauss po uspechu v odevej branzi, rozsiril svoje podnikanie na poistovacie spolocnosti, nehnutelnosti, bankovnictvo, a organizoval aj charitu.

Jeho levisky navzdy ostanu symbolom americkeho Zapadu, ked sa don rojili ludia z celeho sveta s tuzbou po uspechu a lepsom zivote.

(ib)

.Pripojte komentar

More information:

Guinnessova kniha rekordov: Od marnivosti k jedinecnosti

Published: 2008-12-16
Updated: 2008-12-16

Categories: Blend - Series Heroes from the Guinness World Records Book