Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Apollo 13: Najuspesnejsi neuspech pri ceste na Mesiac

Crew of Apollo 13

Start kozmickej lode Apollo 13 v aprili 1970 verejnost nijako zvlast nevzrusil. Bol to treti let americkych kozmonautov na Mesiac, ludia uz mesacne vypravy zacali povazovat takmer za beznu vec. Prve tri dni po starte mala misia naozaj rutinny charakter. Situacia sa zvrtla, ked sa v reproduktoroch Strediska pre riadenie vesmirnych letov ozvalo: "Houston, mame tu problem."

Na polceste k Mesiacu sa vybuchom poskodila kyslikova nadrz a velitelsky modul. Trojclenna posadka lode sa uchylila do lunarneho modulu, kozmonauti zapecatili priechod do riadiaceho modulu a plne ho vyradili z cinnosti, aby usetrili energiu. Lunarny modul, ktory bol urceny na prieskum Mesiaca, bol priestorom i zasobami vybaveny len pre dvoch muzov, a ratalo sa s tym, ze v nom astronauti stravia len niekolko hodin, rozhodne nie taky dlhy cas, aky bol potrebny pre navrat na Zem. Zasoby kyslika sa nebezpecne kratili...

Drama v kozme, prenasana v priamom prenose, trvala 141 hodin a 54 minut. Apollo 13 obletelo Mesiac a nakoniec bezpecne pristalo na Zemi. Aj ked sa kozmonautom nesplnil sen kracat po mesacnom povrchu, dosiahli vesmirny rekord, ktory doteraz nebol prekonany. Guinnessova kniha ho zaznamenava pod heslom Najväcsia vzdialenost od Zeme, v ktorej sa ocitol clovek. Posadka Apolla sa vzdialila od materskej planety najviac, ako doteraz ktorykolvek pozemstan. Od povrchu Zeme ju delilo 400 171 kilometrov. Kozmonauti dosiahli rekord 15. aprila 1970, teda v case, ked ho vôbec nemohli vychutnat, pretoze zapasili o zivot.

Na Zem sa vratili vycerpani a dehydrovani. Ani jeden z nich uz viackrat neletel do vesmiru, hoci vsetci traja sa aj nadalej podielali na vesmirnom programe.

Velitel lode James Lovell (1928) bol skuseny astronaut, ktory pred misiou Apollo 13 absolvoval tri lety do kozmu na lodiach Gemini 7, Gemini 12 a Apollo 8. Dvakrat bol na Mesiaci. Este pred misiami Skylab drzal rekord v pocte hodin stravenych vo vesmire (715 hodin). Zazitky z letu spracoval v knihe s nazvom Strateny Mesiac: Nebezpecna cesta Apolla 13. Jej text neskôr posluzil ako podklad pre scenar uspesneho filmu rezisera Rona Howarda. Velitela vesmirnej lode v nom stvarnil Tom Hanks. Lowell bol s jeho vykonom spokojny, hoci, ako povedal po premiere filmu v roku 1995 pre agenturu AP: "Bolo to vyborne, aj ked sa na seba velmi neponasame."

John Swigert (1931) bol pilotom riadiaceho modulu. Este predtym, ako sa stal letcom, mal profesiu strojny inzinier. Potom sluzil vo vojenskom letectve, bol bojovym pilotom v Korei. Skôr nez sa vydal do vesmiru, lietal ako skusobny pilot.

Fred Haise (1933) mal na lodi Apollo 13 funkciu pilota lunarneho modulu. Vystudoval letecke inzinierstvo, pred karierou kozmonauta si vyskusal zivot bojoveho pilota v jednotkach vojenskeho namornictva na americkych lietadlovych lodiach.

Clenovia posadky Apollo 13 sa do programu letov cloveka na Mesiac, vyhlaseneho v roku 1961, zapojili velmi skoro. Ako uvadza Astronomicka encyklopedia, jednotlive etapy programu Apollo spocivali v zdolavani technickych problemov letu na obeznej drahe (manevrovanie, spajanie lodi, vystup do kozmickeho priestoru a podobne) pomocou kozmickych lodi Gemini, v konstrukcii rakiet Saturn 1 a Saturn 5 a v ziskavani poznatkov o Mesiaci a jeho povrchu pomocou sond Ranger, Lunar Orbiter a Surveyor.

Poslednykrat letela k Mesiacu lod Apollo 16 . Bola to desiata vyprava a piata, ktora na mesacnom povrchu aj pristala. Podla odbornikov sa let Apolla 13 spomedzi vsetkych vyclenuje ako "najuspesnejsi neuspech" na ceste k Mesiacu.

(ib)

.Pripojte komentar

More information:

Guinnessova kniha rekordov: Od marnivosti k jedinecnosti

Published: 2008-12-22
Updated: 2008-12-22

Categories: Blend - Series Heroes from the Guinness World Records Book