Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Božiu ruku Diega Maradonu roztriasol kokaín

Diego Maradona

V argentínskom filme Syn nevesty si ťažká kňaz pred veriacimi: "Najprv ho zbožňovali, ale potom ukrižovali." Keď vidí nechápavé pohľady poslucháčov, pousmeje sa: "To som nehovoril o Ježišovi Kristovi, ale o Diegovi Maradonovi." Scenáristu filmu zrejme inšpiroval najrozporuplnejší gól slávneho argentínskeho futbalistu, po ktorej mu prischla prezývka Božia ruka, alebo hádam aj celý doterajší život Maradonu, poznačený strmými vzostupmi a pádmi.

Životný zápas Diega Armanda Maradonu, ktorý navždy vošiel do dejín, sa odohral na svetovom šampionáte v Mexiku v roku 1986.

Približne takto mohlo znieť reportovanie zápasu z kabínky športových novinárov: "Kapitán argentínskeho mužstva počas stretnutia s Anglickom sedem minút po odpískaní druhého polčasu za stavu 0:0 dobieha pred anglickú bránku. Oproti nemu vyráža brankár Shilton. O hlavu menší Argentínčan sa vo výskoku dotýka lopty rukou a volejbalovo ju posiela do siete." Kľúčový okamih videl úplne vypredaný Aztécky štadión a milióny televíznych divákov na celom svete, ale hlavnému aj postrannému rozhodcovi toto porušenie pravidiel uniklo a gól uznali! Keď Angličania protestovali, hlavný rozhodca Bennaceur z Tuniska sa opýtal na mienku postranného rozhodcu, Bulhara Bočeva. Ten nič nevidel a Maradonov gól potvrdil ako platný. Prešlo päť minút, diváci ešte stále neveriacky krútili hlavami, keď sa Maradona zmocnil lopty na vlastnej polovici ihriska, ako blesk s ňou prešiel okolo piatich Angličanov vrátane Shiltona a dal druhý gól.

Novinári, milovníci futbalu i teoretici populárneho športu sa zhodujú, že argentínskemu hráčovi sa podarilo v jednom zápase dať najškandalóznejší a súčasne aj najkrajší gól v histórii svetových šampionátov.

Po celosvetovej mediálnej búrke, snímkach v novinách a po opakovaných televíznych šotoch sa tuniský rozhodca takmer zrútil. A Maradona? Dlho popieral, že by sa rukou dotkol lopty, a až pod tlakom faktov predniesol výrok, ktorý takisto vstúpil do dejín: "Ak to aj bola ruka, tak jedine božia."

Do ďalšieho majstrovstva sveta, ktoré bolo v Taliansku v roku 1990, bol na vrchole kariéry. V ďalšej sezóne sa však v správach o geniálnom futbalistovi objavoval jeden škandál za druhým.Vyvrcholili, keď mu pri antidopingovom teste našli v moči kokaín. Droga poznačila celý jeho ďalší život. Prestal trénovať, oddával sa pôžitkárstvu a naberal kilá. Aj napriek tomu zostal miláčikom fanúšikov a potvrdilo to aj internetové hlasovanie o najlepšieho futbalistu 20. storočia, ktoré na začiatku milénia iniciovala Medzinárodná futbalová federácia. V ankete dostal najviac hlasov a porazil aj favorizovaného Pelého. Škandálmi ovenčený hráč sa federácii ako víťaz nepozdával, a tak zorganizovala ešte jednu anketu, v ktorej bol prvý Pelé. Na udeľovanie cien prišli obaja a prostredníctvom novinárov si uštedrili nejednu urážku. S Pelém sa Maradona nakoniec zmieril. Keď auguste 2005 prijal rolu moderátora zábavnej talkshow v argentínskej televízii, ako prvého hosťa pozval Pelého. Argentínsky športový denník Olé uvítal Maradonovo účinkovanie v televíznej šou s úľavou: "Po prvý raz, odkedy nehrá futbal, si našiel svoje miesto."

(ib)

.Pripojte komentar

Viac informácií:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-10-21
Aktualizované: 2008-10-21