Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Mordechai Vanunu pykal za prezradenie izraelského tajomstva

Mordechai Vanunu

Britský týždenník Sunday Times vyvolal piateho októbra 1986 rozruch medzinárodného kalibru zverejnením svedectva Mordechaia Vanunua o existencii izraelského zbrojného jadrového programu. Vanunu pracoval ako technik v izraelskom jadrovom stredisku Dimona a z materiálov, ktoré poskytol, odborníci vypočítali, že Izrael môže mať približne 200 jadrových hlavíc. Predstavovalo by to šiesty najväčší jadrový potenciál na svete.

Izraelská vláda záležitosť odmietla komentovať. Izrael dodnes nepristúpil k žiadnej z dôležitých dohôd o nešírení jadrových zbraní a ich vlastníctvo nikdy oficiálne nepotvrdil.

Po zverejnení Vanunuovho svedectva sa naňho mnohí novinári, politici a experti chceli obrátiť s doplňujúcimi otázkami, ale po Izraelčanovi akoby zľahla zem. Nebol na svojej poslednej známej adrese v Londýne, ani v Ríme, kam mal namierené ešte predtým, ako vyšiel článok. V to októbrové ráno, keď sa Sunday Times objavil v stánkoch, sedel už v putách v izraelskom väzení.

Cesta do žalára sa Vanunuovi mohla spočiatku javiť ako romantické dobrodružstvo. V Londýne mu učarovala americká turistka židovského pôvodu, ktorá sa predstavila ako Cindy. Všimol si ju za výkladom jedného z obchodov na Leicester Square uprostred rušného Londýna a upútala ho natoľko, že už o deň neskôr, 1. októbra 1986, s ňou odcestoval do Ríma. Práve tam vraj mala jej sestra luxusný apartmán…To, že je agentkou izraelskej tajnej polície, pochopil až vtedy, keď s ňou vošiel do rímskeho bytu a tam naňho zaútočili dvaja muži. Spútali ho a dali mu uspávaciu injekciu. Precitnutie vôbec nebolo príjemné, zobudil sa v Izraeli a čelil obžalobe z napomáhania nepriateľovi, zo špionáže a zo zrady.

Vanunua súdili za zatvorenými dverami, s nikým sa nesmel stretnúť, mal zakázaný akýkoľvek kontakt s médiami. Závažné informácie z procesu si písal perom na dlaň a keď ho zo súdnej budovy odvážali do cely, vystrkoval ju k okienku v nádeji, že davy fotoreportérov a novinárov aspoň čo-to zahliadnu. Odsúdili ho na 18 rokov, z toho 12 strávil na samotke. Môže sa pýšiť smutným rekordom, stal sa najdlhšie väznenou osobu v izolácii na celom svete.

Ako neskôr povedal, existenciu izraelského jadrového programu prezradil čiastočne preto, že ho pobúrilo, akým spôsobom ho v rámci úsporných opatrení prepustili zo zamestnania v Dimone, ale hlavne preto, že dospel k názoru o nezodpovednosti a šialenosti programu expanzie jadrových zbraní.

"Predtým ako som z Dimony v roku 1986 odišiel, urobil som fotografie továrne, aby som svetu ukázal, že Izrael skrýva jadrové tajomstvo. Mal som na starosti produkciu rádioaktívnych prvkov na výrobu atómových bômb. Presne som poznal množstvo vyprodukovaného štiepneho materiálu, vedel som, aké sa používajú zariadenia a aký druh bômb sa vyrába," povedal v rozhovore pre internetový portál Voltaire Network v októbri 2005.

Vanunua prepustili 21. apríla 2004, ale život na slobode si nemôže vychutnať naplno, pretože izraelské úrady výrazne obmedzili niektoré jeho práva, napríklad právo na vycestovanie do zahraničia. Úrady mu zákaz na vycestovanie predlžujú každých päť mesiacov. V novembri 2004 poskytol interview britskému denníku Guardian a vzápätí nato ho načas zadržali pre styky so zahraničnými novinármi. Aj vlani ho odsúdili na polročný pobyt vo väzení. V rozhovore pre Guardian povedal, že stále dúfa v pokojný život mimo Izraela, najradšej by sa presťahoval do Spojených štátov. Na otázku, prečo chce žiť v krajine, ktorá zatiaľ ako jediná použila atómovú bombu, odpovedal: "Urobili chybu. A aspoň Amerika ju opäť neurobí. Päťdesiat rokov bez atómovej bomby, to je dobré. Chcem tam odísť, pretože je tam demokracia, sloboda, veľa možností písať a študovať. Dúfam, že moja budúcnosť - to je akademický svet, štúdium, prednášky... Tiež by som chcel pokračovať v aktivitách za zákaz jadrových zbraní na celom svete, nielen v Izraeli... Dnešným nepriateľom je terorizmus, ale ani proti teroristom nemožno bojovať s atómovou bombou."

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-11-10
Aktualizované: 2008-11-10