Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Komorník princeznej Diany prišiel o dobrú povesť

Princezná Diana a jej komorníl Paul Burrell

Služobníctvo britských aristokratov vždy zosobňovalo oddanosť, obetavosť a súčasne dôstojnosť ľudí v službe vyššie postavenému zamestnávateľovi. Komorník britskej princeznej Diany Paul Burrell obraz, ktorý stáročia patril k imidžu britskej monarchie, postavil do iného svetla. Neupozornil len na to, že lokaji sú dnes iní, ako v uplynulých dobách, ale predovšetkým na to, že iné je aj kráľovstvo.

Paula Burrella, ktorého po tragickej smrti princeznej Diany v auguste 1997, kráľovná Alžbeta vyznamenala viktoriánskou medailou za služby monarchii, v roku 2003 obvinili, že ukradol vyše tristo predmetov patriacich Diane a jej blízkym. Celková hodnota vecí sa podľa britských médií pohybovala od 7,5 do 15 miliónov eur.

Paul Burrell prišiel na súd so slzami v očiach a obvinenia z krádeže odmietol. Obhajoval sa tvrdením, že všetky predmety mu dala do úschovy princezná. Jeho advokát Adam Shaw vyhlásil, že princezná Burrellovi "dôverovala viac ako profesionálnym poradcom" alebo komukoľvek inému zo svojho okolia, a veci mu dala. Burrellovi Diana hovorievala "Moja skala", a preto ho považovali za jedného z jej najbližších dôverníkov a priateľov.

Po Dianinej smrti pri autohavárii v Paríži si Burrell vyslúžil nejednu pochvalu, že sa nepokúsil zarobiť peniaze za šírenie informácií z princezninho súkromia. Bol tiež jediný mimo rodinného kruhu, kto sa zúčastnil na súkromnom pohrebnom obrade. Pôsobil aj v nadácii, ktorá zhromažďovala financie na výstavbu Dianinho pamätníka.

Syn vodiča nákladiaka a otec dvoch dospievajúcich chlapcov nastúpil do kráľovských služieb v roku 1976 ako komorník. Absolvoval vysokoškolský kurz hotelového manažmentu a v priebehu roka sa prepracoval až na miesto kráľovninho osobného lokaja. S Dianou sa stretol na veľkostatku Balmoral v Škótsku v roku 1980. Vybrala si ho ako majordóma pre Highgrove, dom v južnom Anglicku, kde bývala spolu s Charlesom.

Od roku 1986 bol komorník v službe princa Charlesa, po Dianinom rozvode v roku 1992 ju nasledoval do Kensingtonského paláca a pravidelne ho s ňou vídali pri slávnostných príležitostiach. Napísal knihy o etikete a mal aj niekoľko prejavov o živote s Dianou.

Proces s Burrellom vzrušil britskú verejnosť, lebo sa dozvedela niektoré predtým utajované skutočnosti. Vyšlo najavo napríklad aj to, že Diana potajomky predávala niektoré zo šiat od svojho návrhára a iné veci do second-handov za zlomok ich skutočnej hodnoty. Za takto získané peniaze britská princezná chodievala do kina a kupovala časopisy. Bol to komorník Burrell, kto odnášal šaty a vracal sa do paláca s peniazmi.

Burrella zbavili obvinení a prepustili ho na základe žiadosti kráľovnej. Dvor chcel zabrániť ďalšiemu šíreniu nepríjemných historiek zo života britského panovníckeho rodu. Zrejme nerátal s tým, že komorník, ktorý až do procesu mlčal a všetky ponuky na zverejnenie pikantností odmietal, napíše o svojom živote po boku princeznej Diany knihu. "Štrnásť mesiacov špinili jeho meno. Rozhodol sa, že už to stačí a prehovorí," povedal o motíve pre knihu jeho nemenovaný priateľ. Úryvky z memorárov Kráľovská služba prinášali noviny Daily Mirror. Teraz, keď už vyšla v niekoľkých prekladoch aj v za hranicami Británie, nie je jej obsah taký závažný, ako dôsledky, ktoré spolu s celou aférou priniesla. Upozornil na ne denník Guardian: "Je jasné, že mnoho mocných právom znervóznelo, keď sa Paul Burrell ocitol na lavici obžalovaných. Všetky dlhodobé spory v kráľovskej rodine a okolo nej za posledné dve desaťročia sa dostali na verejnosť. Charlesovi stúpenci sa verejne hádajú s Dianinými stúpencami. Windsorovci sa váľajú v blate so Spencerovcami. Šľachtici sa hádajú so služobníctvom. Sluhovia sa hádajú navzájom. Monarchia bezpochyby túto krízu prežije, tak ako všetky predchádzajúce. Ale ľudia by si mali tieto okamihy pamätať do budúcna, keď im budú znovu prednášať o mystickom pute úcty, ktoré nás vraj všetkých spája s britskou kráľovskou rodinou."

V januári tohto roku stál Burrell ako svedok pred vyšetrovacou porotou, ktorá preverovala okolnosti smrti princeznej a jej priateľa Dodiho Al Fayeda. Po dlhšej dobe si médiá znovu pozorne všímali muža, ktorý mal kedysi imidž spoľahlivého sluhu a dôverníka. Pravda, po škandáloch a po jeho účinkovaní v televíznej reality šou v roku 2004, sa mu ušla nová prezývka. Kedysi bol známy ako pevná skala, teraz je vraj kameň, ktorý sa začal drobiť.

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-11-14
Aktualizované: 2008-11-14