Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Kráľ popu mal najväčšiu publicitu vtedy, keď nespieval

Michael Jackson

Dvanásťčlenná porota sa tretieho júna 2005 odobrala zo súdnej siene a rozhodovala o osude obžalovaného. Osem mužov a štyri ženy sa radili desať dní a pritom spätne preberali a zvažovali, čo za takmer pol roka trvajúceho procesu počuli z úst 140 svedkov. Verdikt padol trinásteho júna a pre muža čakajúceho na rozsudok to rozhodne nebol nešťastný dátum. Oslobodili ho vo všetkých desiatich bodoch obžaloby. Kráľ popu, Michael Jackson vyšiel zo súdnej siene slobodný.

Proces so slávnym spevákom, obvineným zo sexuálneho obťažovania maloletého chlapca, bol zdĺhavý, ale aj tak nepatril k najdlhším a už vôbec nie k najkomplikovanejším súdnym procesom americkej justičnej praxe. Získal iný superlatív. Patrí k najmedializovanejším zo všetkých známych súdnych prípadov v Spojených štátoch. Podľa svetových agentúr na verdikt čakalo pred súdnou budovou okolo dvetisíc novinárov z celého sveta. Rozhodnutie poroty mohli spolu s približne dvesto Jacksonovými fanúšikmi počúvať sprostredkovane cez reproduktory. Proces spravodajsky pokrývali všetky popredné americké televízne stanice. Prenos na veľkoplošných obrazovkách sledovali ľudia po celých Spojených štátoch. Na prípade je preto prinajmenšom rovnako ako jeho obsah závažná okolnosť, na ktorú upozornil denník Boston Globe, keď citoval profesorku práva Amy Adlerovú: "Máme tu obraz dvojhlavej príšery - našej fascinácie z celebrít spojenej s fascináciou zo sexuálneho zneužívania detí."

Spevák čelil obvineniu zo zneužitia maloletého chlapca a pokusu oň, z podávania alkoholu dieťaťu a zo sprisahania za účelom únosu, väznenia a vydierania. Hrozilo mu až 20 rokov bezpodmienečného trestu.

Sudca Rodney Melville zmenil jedno z obvinení z trestného činu na priestupok. Jackson podľa neho nepodával alkohol chlapcovi s úmyslom zneužiť ho. Speváka zažalovala rodina dnes pätnásťročného Gavina Arviza. "Ked vidím dieťa, vidím tvár Boha," poprel Jackson všetky obvinenia. Chlapcovi trpiacemu rakovinou chcel vraj len pomôcť. Prípad označil za pomstu a snahu rodiny získať peniaze. Porota sa priklonila na stranu popovej hviezdy a jej predseda označil v záverečnej reči údajne zneužívaného chlapca a jeho matku za úplne nedôveryhodných.

Michael Jackson sa po procese odsťahoval do Bahrajnu a podľa vyhlásení jeho otca Josepha, ktorého citovala agentúra AP, sa už asi nikdy do Spojených štátov nevráti, iba ak na návštevu. Senzáciechtiví diváci spravodajských televíznych kanálov, ani čitatelia bulvárov sa už zrejme nedočkajú reprízy prípadu Jackson, hoci spevákove nepríjemnosti so súdmi sa ešte neskončili. Najnovšie musí platiť pokuty za nezaplatené účty zamestnancom ranča Neverland, ktorý mu donedávna patril.

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-11-18
Aktualizované: 2008-11-18