Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Cirkusant Phineas T. Barnum vymyslel súťaž krásy

P. T. Barnum

Prvú súťaž o najkrajšiu ženu usporiadal Američan Phineas T. Barnum v júni 1855. Nemal to ľahké, pretože nájsť počestné a súčasne pekné ženy, ktoré by sa verejne uchádzali o titul, bolo skoro nemožné. Barnum svojím nápadom vyvolal pobúrenie, ktoré umocňovala aj jeho vtedajšia povesť. Poznali ho ako cirkusového impresária, ktorý predvádza siamské dvojičky a trpasličieho muža.

V tých časoch sa mu nepodarilo presvedčiť súťažiace, aby sa producírovali na pódiu pred publikom, rozhodovať sa malo len podľa fotografií krások, ktoré poslal do novín. Súťaž nebola úspešná, svedčí o tom nakoniec aj fakt, že nikde sa nedochoval záznam o tom, kto v nej zvíťazil.

Phineasovi T. Barnumovi však nikto nevezme, že stál pri zrode podujatia, ktoré je dnes populárne na celom svete. Guinnessova kniha svetových rekordov mu priznáva titul prvého poriadateľa súťaže o najkrajšiu ženu a symbolicky ho pasuje za pokračovateľa Trójana Parida, ktorý bol hlavným porotcom v súťaži olympských bohýň s krásnou Helenou.

Barnum nebol ani zďaleka taký vznešený ako Paris z gréckej mytológie. Bohatstvo a uznanie mu priniesla obyčajná ľudová zábava - cirkus. Ešte predtým , ako sa dal na dráhu cirkusového impresária, sa pokúšal o šťastie ako vydavateľ nábožensky orientovaného týždenníka. Sklony k senzáciechtivosti v tomto druhu periodika čitatelia neocenili, a vydavateľ stál niekoľkokrát pred súdom za nactiutŕhačstvo. Keď si po poslednom rozsudku odsedel 60 dní, vybral sa za osudom do New Yorku. Tam v roku 1835 začal cirkusovú púť s černošskou otrokyňou Joice Hethovou, ktorú vodil po amerických mestách a tvrdil, že bola pestúnkou Georgea Washingtona a že má 160 rokov. Ďalšími "atrakciami" jeho putujúceho cirkusu boli siamské dvojičky Čang a Eng a trpasličí muž Charles Stratton. Dnešnému divákovi by sa tento program nepozdával, ale neskôr prišiel Barnum s takými novinkami, ktoré sa v cirkusovom kumšte cenia dodnes. V cirkuse, ktorý založil spolu s Jamesom Baileym, prvýkrát predviedli drezúru afrického slona Jumba. Kúpili ho od londýnskej zoologickej záhrady. Protestovalo proti tomu celé Anglicko a pre Jumba sa na krátky čas zhoršili aj americko-britské vzťahy. Hystéria okolo slona bola pre Barnuma najlepšou reklamou. Keď slon zomrel, smútili za ním na oboch brehoch oceánu, lebo medzičasom ho Barnum vzal na turné do Anglicka, kde mu za skvelé predstavenie odpustili, že im zviera vzal.

Súťaž krásy sa už viackrát nepokúšal organizovať. Jeho nápad sa ujal až oveľa neskôr. Prvá skutočná súťaž krásy, ako ju poznáme dodnes, sa konala až v roku 1921 v americkom Atlantic City a zápolili v nej krásky z niekoľkých amerických miest. Nasledujúceho roka sa zopakovala už pod názvom, ktorý sa používa dodnes: Miss Amerika. Miss World sa koná od roku 1951 a má zápis v Guinnessovej knihe svetových rekordov ako najdlhšie sa opakujúce podujatie tohto druhu.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-18
Aktualizované: 2008-12-18

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov