Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Charles de Gaulle: Generál, ktorého míňali guľky atentátnikov

Charles de Gaulle

Prežil vyše tridsať pokusov o atentát, a smrtiacu ranu mu uštedril až srdcový infarkt, keď mal osemdesiat rokov. Generál Charles de Gaulle bol podľa Guinnessovej knihy svetových rekordov osobnosťou, na ktorú najviac útočili atentátnici. Spisovateľ Frederick Forsyth zozbieral materiály o všetkých atentátoch a okolo najdramatickejšieho vystaval príbeh, ktorý sa stal svetovým bestsellerom. Deň Šakala sa neskôr stal námetom pre nemenej úspešný film.

Charles de Gaulle patrí k najvýraznejším postavám moderných francúzskych dejín a Francúzi ho v niekoľkých anketách opakovane korunovali za najväčšieho štátnika 20. storočia. Bol vodcom protinacistického hnutia, hlavným architektom tzv. piatej republiky. Jedenásť rokov úradoval ako prezident. Pre tvrdošijnosť ho prirovnávali k Napoleonovi, jeho kontroverzné postoje v domácej, ale aj zahraničnej politike mu zabezpečili bezvýhradných stúpencov, ale aj zarytých nepriateľov.

Narodil sa 22. novembra 1890 v Lille, v rodine profesora literatúry, matematiky a filozofie. Vyrastal v prostredí, kde vládol bezvýhradný kult nadšeného vlastenectva, tradícií a vypätej národnej hrdosti. Absolvoval vojenskú akadémiu, bojoval v bitkách prvej svetovej vojny. Trikrát ho zranili a pri Verdune sa dostal do nemeckého zajatia. Za statočnosť dostal Rad čestnej légie. Nikdy sa nezmieril s nemeckou okupáciou a počas druhej svetovej vojny riadil z londýnskeho exilu protinacistický odboj. Po vylodení spojencov v Normandii sa v auguste 1944 vrátil do Paríža ako národný hrdina. Viedol dočasnú vládu až po sformovanie tzv. štvrtej republiky. Keď neuspel so schválením ústavy, ktorá by poskytla veľké právomoci prezidentovi a oslabila by parlament, rezignoval.

V roku 1954 vypukla v Alžírsku vojna za nezávislosť proti francúzskym kolonizátorom. Postoj k alžírskej otázke rozdelil Francúzov, v krajine prepukla vážna vnútropolitická kríza. Bol to čas, keď de Gaulle opäť zohral úlohu silného a zjednocujúceho národného vodcu. V júni 1958 sa stal premiérom s právomocami na mimoriadne pohotovostné zásahy. Postavenie využil aj na to, aby pripravil novú ústavu, podľa ktorej mal mať prezident právo rozhodovať o hlavných smeroch národnej politiky a mohol si sám vybrať premiéra. V septembrovom referende podporilo návrh ústavných zmien vyše 80 percent voličov a 8. januára 1959 sa Charles de Gaulle stal prezidentom tzv. piatej republiky.

Iróniou osudu bolo, že sa ho striedavo pokúšali pripraviť o život bojovníci za alžírsku nezávislosť a jej odporcovia. V marci 1962 sa mu podarilo zastaviť boje v Alžírsku a 3. júla sa konalo referendum, ktoré alžírsku nezávislosť podporilo. Práve s týmito udalosťami súvisí najhrozivejší pokus o atentát na generála. Odohral sa 22. augusta 1962. Prezident a jeho manželka prechádzali autom po parížskom predmestí Petit-Clamart, keď na prezidentskú kolónu spustil masívnu streľbu z automatickej zbrane armádny dôstojník Jean-Marie Thiry, príslušník tajnej armádnej organizácie, ktorá sa nevedela zmieriť so stratou alžírskej kolónie. Prezidentov citroën zasiahol niekoľkokrát. Charles de Gaulle i jeho žena vyviazli takmer zázrakom. Aj v tejto situácii sa generál zachoval tak ako sa patrí na statočného vojnového veterána. Keď zo seba striasol črepiny a obzrel si dostrieľané auto, utrúsil vraj jedinú vetu: "Boli to veľmi zle mierené výstrely."

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-28
Aktualizované: 2008-12-28

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov