Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Diamantový náhrdelník zasvietil Márii Antoinette na cestu k popravisku

Dobový obrázok z popravy Márie Antoinetty

Diamantový náhrdelník, ktorý mal vraj cenu vojnovej námornej lode, v 18. storočí zviedol na scestie francúzsku komtesu de la Motte, uvrhol do zlého svetla kráľovnú Máriu Antoinettu a namiesto toho, aby zdobil jej krk, odhalil kráľovninu šiju gilotíne. Tak hodnotia historici aféru okolo diamantového náhrdelníka, ktorý síce francúzska kráľovná nikdy nevlastnila, ale podvody s ním spojené skompromitovali šľachtu, dvor a celú monarchiu. Aféra prispela k narastaniu ľudového hnevu vystupňovaného až do útoku na Bastilu a do revolúcie, ktorá do hrobu kráľovstva najprv položila hlavy Ľudovíta XVI. a jeho manželky Márie Antoinetty.

Príbeh, ktorý inšpiroval románopisca Alexandra Dumasa a neskôr aj tvorcov niekoľkých filmov, sa začal v parížskej dielni klenotníkov Böhmera a Bassengeho. Majitelia prestížneho klenotníctva ponúkli drahý náhrdelník Ľudovítovi XVI., aby ho kúpil pre Máriu Antoinettu. Tá však nákladný dar až dvakrát odmietla, údajne s odôvodnením, že kráľ by mal peniaze radšej investovať do lepšej výzbroje armády. Kráľovná si chcela vylepšiť povesť. Francúzi ju nemali radi, stále v nej videli Rakúšanku s vlažnými citmi k novej vlasti. Obľúbená nebola ani na dvore a vo vyšších kruhoch. Veľkou mierou sa o to pričinil kardinál Rohan, bývalý vyslanec Francúzska v Rakúsku. Neohováral Máriu Antoinettu len doma vo Francúzsku, ale očierňoval ju dokonca aj pred jej matkou Máriou Teréziou. Jedného dňa správanie zmenil.

Postoj zmenil zo zištnosti, chcel získať vysokú funkciu na dvore. Vtedy vstúpila do hry komtesa de la Motte. Prešibaná komtesa sa dozvedela o márnom úsilí klenotníkov predať kráľovnej náhrdelník, a ubezpečila ich, že ak sa pokúsia o predaj cez vhodného sprostredkovateľa, určite sa im to podarí. Sprostredkovateľom mal byť kardinál Rohan, ktorého zasa obalamutila, že kráľovná ho už nielenže nemá za nepriateľa, ale dokonca k nemu chová vrúcne city. Poslala kardinálovi niekoľko listov, údajne od kráľovnej, ktoré ho mali v tom utvrdiť a zinscenovala tajnú schôdzku Rohana s Máriou Antoinettou. Namiesto kráľovnej na nebezpečné rande prišla istá slečna Oliva, ktorá sa na kráľovnú veľmi podobala. Kardinál sa tešil na ľúbostné dobrodružstvo a ochotne súhlasil s návrhom komtesy de la Motte, aby prevzal od klenotníkov náhrdelník v mene kráľovnej a z kráľovskej pokladnice ho po čiastkach splácal. Dostal na to aj písomné poverenie od Márie Antoinetty - takisto sfalšované na pokyn komtesy de la Motte.

Rohan náhrdelník doniesol do komtesinho domu, kde poň mal prísť kráľovnin komorník. Nevzal ho komorník, ale vikomt de la Motte, komtesin manžel, a ušiel s ním do Londýna.

Klenotníci márne čakali na peniaze. Nakoniec sa posťažovali kráľovnej, ale dozvedeli sa len to, že si žiadny náhrdelník neobjednala a ani ho nedostala.

Komtesa nestihla zmiznúť, zatkli ju niekoľko dní po zadržaní kardinála Rohana, 18. augusta 1785. Polícia začala pátrať aj po jej komplicoch, zatkla dievčinu, ktorá si zahrala kráľovnú a istú Reteaux de Villette, konmtesinu priateľku, ktorá sa priznala, že písala listy v kráľovninom mene a falšovala jej podpis. Senzačný proces s kardinálom a komtesou sa konal 31. mája 1786 v Paríži. Obžalovanú usvedčili z podvodu a odsúdili na bičovanie, vypálenie hanlivého znamenia rozpáleným železom a na väzenie v Bastile. Jej manžela v neprítomnosti odsúdili na doživotné galeje. Kardinála zbavili viny, ale aj úradu, musel sa utiahnuť do opátstva v Chaise-Dieu. Komtese sa podarilo z väzenia uniknúť a utiecť do Londýna, kde napísala pamäte, v ktorých očiernila kráľovnú. Mária Antoinetta ju vraj zneužila, aby zničila svojho nepriateľa, kardinála Rohana. Francúzi jej historkám dosť verili, a onedlho, keď rozvášnení Parížania zaútočili na symbol nespravodlivej a skorumpovanej monarchie, na väzenskú pevnosť Bastilu, urobili z márnivej komtesy priateľku ľudu a bojovníčku proti monarchii. Historici sa však prikláňajú k verzii, ku ktorej ako k správnej dospel v máji 1780 aj parížsky súd. A súhlasia aj s Napoleonom, ktorý neskôr vyhlásil, že rozsudok nad aktérmi v afére okolo diamantového náhrdelníku bol v skutočnosti verdiktom smrti Márie Antoinetty.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Komentáre k článku

Omyly

V článku je viacero historických nepresností. Jednou z nich je údaj, ze Reteaux de Villette bola priateľka grófky de la Motte. v skutočnosti to bol novinár, na ktorého sa obratila, aby sfalšoval listy kráľovnej a Rohana.
Dana

Vydané: 2005-05-04
Aktualizované: 2005-05-04

Kategórie: Zaujímavosti