Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vysoká voda v dunajských ramenách

V dunajských ramenách pri Bodíkoch

Patríme medzi tých šťastlivcov, ktorí v nedeľu šiesteho júna nemuseli bojovať s povodňovou vodou, ale dobrovoľne sa za ňou vybrali. Trocha už dunajské ramená poznáme, a tak sme si to mohli dovoliť, napriek druhému stupňu povodňovej pohovotosti na Dunaji.

Pri čárde v Bodíkoch nás privítala vyššia hladina ako obyčajne. Druhý stupeň tu však ešte neznamená povodeň. Pravda, voda je v takom prípade viac farby khaki, prípadne farby bahennej kávy, než za normálnych podmienok.

Od Bodíckej čárdy sme sa vybrali našou obľúbenou trasou - "diretissimou" cez dunajskú džunglu. Vzhľadom na to, že stav vody bol vyšší ako obvykle, plavba bola ľahšia. Mnohé z popadaných stromov, cez ktoré za normálnych podmienok treba preťahovať kánojky, boli tentokrát schované pod vodou. Ani brodenie sa v bahne tentokrát nebolo potrebné a malá prehrádzka, ktorú inokedy treba prenášať, bola splavná. Po chvíľke váhania sme sa spustili malou "šlajzničkou". To už sme boli uprostred húštin, kde by mohol vládnuť hlavný dunajský ochranár - pán komár. Na naše potešenie si zatiaľ dával voľno.

Potešilo nás tiež, že sme sa vplavili do miest, ktoré sú zjavne viac napájané prefiltrovanou podzemnou vodou, než dunajskou povodňovu kávou. Voda bola pomerne priehľadná, aj keď nie natoľko ako za normálnych podmienok.

Konáre a byľky sú obsypané slimákmi, ktoré sa zachraňujú pred povodňou

Potom sme sa rozhodli, že sa pokúsime využiť zvýšenú povodňovú hladinu a preplavíme sa na miesta, kde sa inokedy plaviť nedá. Napokon sme však uviazli v húštine - čiže úroveň vody nebola natoľko vysoká, ako sme potrebovali. Videli sme však zúfalý boj suchozemských slimákov o prežitie. Všetky byľky a kríky nimi boli posiate. Hľadali tam útočisko pred vysokou vodou.

Roháč z dunajských ramien

Potom sme si to nasmerovali k Bodíckej bráne, o ktorej sme počuli, že je zatopená. Bodícka brána je za normálnych podmienok miestom, kde sa prechádza z Dunaja do ramien a naopak, a je tam aj prírodné vodácke táborisko. Cestou sme vylovili z vody krásny exemplár roháča, ktorý zúfalo trepotal nožičkami uprostred širokého ramena. Vzápätí sa mi nimi tak zadrapil do košele, že som si ju musel vyzliecť, aby som ho mohol odprevadiť na súš.

Povodeň v dunajských ramenách

Zakrátko sme z pravej strany, ešte skôr, než sme sa priblížili k Bodíckej bráne, počuli hukot valiacej sa vody. Priplavili sme sa bližšie a zistili sme, že to sa do ramenného systému valí voda zo starého koryta Dunaja. Podobné to bolo aj pri samotnej Bodíckej bráne. Pôvodne sme očakávali, že v bráne sa povalí do starého koryta voda z ramien, bolo to však naopak - s hukotom ju zatápali vody Dunaja, a tým sme čeliť nechceli. Naopak, využili sme ich a nechali sme sa nimi zviezť k obľúbenej prehrádzke, kde si vodáci obvykle robia opekacie a kúpacie prestávky. Celú prehrádzku však prekrývala prúdiaca dunajská voda. Tak sme napokon oddychovali na padnutom strome, ktorý sa obvykle týči vysoko nad hladinou.

Potom sme využili vratný prúd, ktorý sa odrážal od prehrádzky a po širokom bodíckom ramene sme sa vrátili k čárde.

Výlet by bol celkom pekný, keby voda nebola príliš studená a mútna. Vzhľadom na teplé počasie by dobre padlo sa osviežiť v nej. Na to si však počkáme, najprv sa Dunaj musí upokojiť a aspoň trocha prehriať.

Ešte informácia - bodícka čárda zrejme bude až do prázdnin otvorená len cez víkendy.

Vladimír Bibel

Viac informácií:

Výlety na kanoe na Dunaji a v dunajských ramenách

Vydané: 2010-06-06
Aktualizované: 2010-06-06