Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 27.5.2016
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1168USD   27.023CZK   0.75970GBP   314.39HUF   4.4108PLN   7.4951HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Svet

TA3

K násilným zrážkam medzi afganskými a sudánskymi migrantmi došlo v provizórnom tábore v severofrancúzskom meste Calais. Viaceré chatrče tam podpálili, oznámila francúzska polícia. (TA3)
Demonštrácie študentov v Čile prerástli do násilností. Chceli bojovať za rýchlejšie zmeny školského systému, niekoľko výtržníkov však začalo útočiť na policajtov. (TA3)
Nad Atlantickým oceánom pri pobreží štátu Severná Karolína sa zrazili dve americké bojové stíhačky. Kolízia sa zaobišla bez obetí, ľahšie zranenie utrpel len jeden zo štyroch členov oboch posádok. (TA3)
Francúzska polícia prehľadala parížske riaditeľstvo americkej siete reštaurácií s rýchlym občerstvením McDonald's a odniesla si odtiaľ dokumentáciu. Razia je súčasťou vyšetrovania daňových únikov. (TA3)
Sýrska armáda objavila v meste Palmýra masový hrob s najmenej 65 telami ľudí, ktorých zabili militanti z teroristickej organizácie Islamský štát, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva. Sýrska vláda zatiaľ nález oficiálne nepotvrdila. (TA3)
Prezident USA Barack Obama japonské mesto Hirošima navštívi v piatok. Protestujúci sa napriek tomu v predstihu zhromažďujú pred monumentom pripomínajúcim jadrový útok, pri ktorom 6. augusta 1945 zahynuli desaťtisíce ľudí. (TA3)
Európska komisia začala disciplinárne konanie voči Maďarsku vo veci segregácie rómskych detí na školách. Maďarská vládnuca strana Fidesz tvrdí, že disciplinárne konanie je politickou pomstou Bruselu za to, že namiesto utečencov míňa peniaze na vzdelávanie rómskych detí. (TA3)
Pri brehoch Líbye sa potopila ďalšia loď s utečencami. Podľa hovorcu talianskej pobrežnej stráže bolo zachránených 24 ľudí, ale panujú obavy, že ďalších 80 ľudí sa utopilo. (TA3)
Medzi Ruskom a Európskou úniou neexistujú neriešiteľné problémy. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre grécky denník Kathimerini. (TA3)
Lietadlo spoločnosti Turkish Airlines muselo počas letu z Istanbulu do Londýna núdzovo pristáť v srbskej metropole Belehrad, pretože na palube stroja sa našiel tablet, ku ktorému sa nikto nehlásil. Informovali o tom predstavitelia leteckej spoločnosti. (TA3)
Dav moslimov v provincii južne od Káhiry vyplienil a vypálil sedem domov kresťanov na základe tvrdenia, že jeden z kresťanov má pomer s moslimkou. Podľa agentúry AP o tom informovala koptská cirkev v Egypte. (TA3)
Estónsky premiér Taavi Roivas žiada o trvalú prítomnosť vojakov NATO v pobaltských štátoch. Informovala o tom agentúra DPA. "Potrebujeme neustálu prítomnosť vojenských útvarov v Estónsku, Lotyšsku aj Litve," citoval premiéra Roivasa nemecký denník Die Welt. (TA3)
Z provizórneho utečeneckého tábora v gréckej pohraničnej obci Idomeni už evakuovali všetkých migrantov. V čase vrcholiacej migračnej krízy po uzavretí balkánskej trasy sa počet obyvateľov stanového tábora vyšplhal až na 14.000. Pred začiatkom evakuácie ich tam zostalo zhruba 8400. (TA3)
V Japonsku sa na dvojdňovom rokovaní zišli predstavitelia siedmich veľkých svetových ekonomík G7. Summit začali návštevou šintoistickej svätyne. (TA3)
Najmenej 11 ľudí utrpelo zranenia počas pouličných zrážok medzi políciou a demonštrantmi, ktoré sa už tretiu noc odohrávajú v katalánskej metropole Barcelona na severe Španielska. (TA3)
V Rusku odsúdená a následne omilostená ukrajinská pilotka Nadija Savčenková má v úmysle zaradiť sa v ukrajinskom parlamente do výboru pre národnú bezpečnosť a obranu. (TA3)
Austrálske mesto Sydney sa ponorilo do dymu. Spôsobil ho rozsiahly požiar, s ktorým bojovalo vyše 100 hasičov. Pri požiari sa zranili dvaja ľudia, ktorých stav je kritický. (TA3)
Protesty proti reforme zákonníka práce vo Francúzsku pokračujú. Do 24 hodinového štrajku vstúpili aj zamestnanci jadrových elektrární. (TA3)
Páchateľ vraždy, ku ktorej došlo v električke v Prahe vo februári 2014 a po ktorom polícia neúspešne pátrala viac ako dva roky, sa mužom zákona sám prihlásil. Informácie priniesli denník Mladá fronta Dnes a internetový server iDNES.cz s odvolaním sa na hovorkyňu pražskej prokuratúry Štěpánku Zenklovú. (TA3)
Iracká armáda hlási prvé úspechy v boji o prinavrátenie mesta Fallúdža. Tá je od roku 2014 v rukách Islamského štátu a je hlavnou baštou radikálov na západe Iraku. (TA3)

Pravda

Dve americké bojové stíhačky sa zrazili nad Atlantickým oceánom pri pobreží štátu Severná Karolína. (Pravda)
Newyorský miliardár Donald Trump už získal počet delegátov potrebný pre automatickú nomináciu Republikánskej strany do boja o prezidentský úrad. (Pravda)
Zamestnanci francúzskych jadrových elektrární začali jednodňový štrajk na protest proti plánovanej reforme zákonníka práce. (Pravda)
Ukrajina zakázala bývalému sovietskemu prezidentovi Michailovi Gorbačovovi na päť rokov vstup do krajiny. (Pravda)
Grécke úrady dokončili evakuáciu tisícok utečencov z provizorného tábora Idomeni na severu Grécka pri hraniciach s Macedónskom. (Pravda)
Barack Obama kritizoval pravdepodobného republikánskeho kandidáta pre voľby prezidenta USA Donalda Trumpa za jeho neznalosť v oblasti svetovej politiky. (Pravda)
Návštevou šintoistickej svätyne sa začal v japonskom turistickom stredisku Ise-Šima dvojdňový summit skupiny veľkých svetových ekonomík G7. (Pravda)
Francúzsky premiér Valls je naďalej odhodlaný presadiť reformu zákonníka práce, ale pripúšťa, že isté "modifikácie" alebo "zlepšenia" v návrhu zákona sú možné. (Pravda)
Estónsky premiér Taavi Roivas žiada o trvalú prítomnosť vojakov NATO v pobaltských štátoch. (Pravda)
Nemecký minister zahraničných vecír Steinmeier vyhlásil, že NATO musí paralelne s posilňovaním vojenskej sily vo východnej Európe začať viesť dialóg s Ruskom. (Pravda)
V Rusku odsúdená a následne omilostená ukrajinská pilotka Savčenková má v úmysle zaradiť sa v ukrajinskom parlamente do výboru pre národnú bezpečnosť a obranu. (Pravda)
Jeden človek vo štvrtok zahynul a ďalšie tri osoby utrpeli zranenia pri streľbe, ku ktorej došlo v newyorskej štvrti Manhattan. (Pravda)
Rusko obvinilo Turecko, že dodáva extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) komponenty potrebné na výrobu improvizovaných výbušných zariadení. (Pravda)
Extrémistickú organizáciu Taliban vedie už od stredy mulla Hajbatulláh Áchúndzáda. Na poste šéfa hnutia vymenil mullu Achtara Mansúra. (Pravda)
Dolná komora českého parlamentu dnes zamietla vládny návrh tzv. protifajčiarskeho zákona. ČSSD a KDU-ČSL následne obvinili stranu ANO z potopenia zákona a porušenia koaličnej zmluvy. (Pravda)
Rusko dočasne zastavuje letecké útoky v Sýrii, aby dalo povstaleckým skupinám šancu prerušiť styky s miestnou odnožou al-Káidy, Frontom an-Nusrá. (Pravda)
Islamský štát bráni civilistom v úteku z mesta Fallúdža, ktoré sa pokúšajú dobyť iracké bezpečnostné sily podporované náletmi koalície pod vedením USA. (Pravda)
V talianskej Florencii sa v stredu prepadol asi 200 metrov dlhý a sedem metrov široký úsek nábrežia rieky Arno. (Pravda)
Izraelská krajne pravicová strana Jisrael bejtejnu (Izrael, náš domov) sa stala oficiálne súčasťou vládnej koalície. (Pravda)
Švédsky súd potvrdil platnosť európskeho zatykača vydaného na Juliana Assangea. Informovala o tom agentúra AFP. (Pravda)

SME

Štyria podozriví boli obvinení z účasti na aktivitách teroristickej skupiny. (SME)
Utečenci podpálili aj viaceré z provizórnych príbytkov. (SME)
Najviac útokov sa udialo v Sýrii. (SME)
V týchto primárkach ho Clintonová porazila o necelé percento. (SME)
Všetci členovia posádok incident prežili. Z vody ich zachránila rybárska loď. (SME)
Samostatnosť Južného Osetska z krajín OSN uznávajú výlučne Rusko, Venezuela, Nikaragua a Nauru. (SME)
Erdoganovi kritici hovoria o likvidácii opozície. (SME)
Vzácne kópie slávnych dokumentov majú astronomickú hodnotu. (SME)
Provizórny tábor, v ktorom tisíce utečencov boli i v zime, grécke úrady evakuovali. (SME)
(SME)
Šesťdesiattriročný Michal Horáček je miliardár a možno aj budúci prezident. (SME)
Neoficiálne údaje získala agentúra prieskumom medzi takzvanými superdelegátmi. (SME)
Podľa niektorých má každá vláda povinnosť za každú cenu zaistiť prepustenie zadržiavaného občana. Podľa iných to nedáva zmysel. (SME)
Novým vodcom Talibanu bude Mansúrov doterajší zástupca. (SME)
Podobný zákaz už dostali i Gérard Depardieu, Micky Rourke či Steaven Seagal. (SME)
Podľa štatistického úradu množstvo prisťahovalcov za rok 2015 patrí k historicky najvyšším. (SME)
Stavba v tvare podkovy a jej poloha sú podľa gréckych archeológov silnou indíciou, že hrob patril slávnemu antickému mysliteľovi. (SME)
Návrhy, ktoré Trump predostrel počas kampane, svedčia o tom, že republikánsky kandidát sa buď v svetovom dianí nevyzná, alebo ide o povýšenecký postoj. (SME)
Maďarsku bol adresovaný list, v ktorom komisia vyzýva vládu, aby zosúladila právne normy týkajúce sa rovnakého zaobchádzania a vzdelávania. (SME)
Tieto záväzky sú súčasťou urýchlenej implementácie programov v prospech utečencov v Turecku, ktoré boli schválené v rámci dohody medzi EÚ a Tureckom. (SME)

Lidové noviny

Země, kde je vodka národním nápojem, hlásí, že jeho obliba klesá. Nejen to. Rusové prý po vzoru prezidenta Vladimira Putina, abstinenta a sportovce, začínají žít zdravěji. Svědčí o tom přinejmenším statistiky a sociologické výzkumy. (Lidové noviny)
U libyjských břehů se ve čtvrtek potopila další loď s uprchlíky. Podle mluvčího evropské operace proti pašerákům lidí zahynulo dvacet až třicet lidí a zachráněno bylo asi osmdesát osob. Zároveň se podle svědectví přeživších pohřešuje zhruba sto lidí z lodi, která ztroskotala ve středu. (Lidové noviny)
Evropská komise ve čtvrtek vyzvala Maďarsko, aby přestalo s diskriminací romských dětí ve vzdělávání a příslušným způsobem upravilo své zákony. Komise to oznámila v rámci pravidelného souboru prohřešků, kterých se členské země dopouštějí vůči unijní legislativě. Maďarská vláda je podle prohlášení Budapešti kritikou překvapena. (Lidové noviny)
Newyorský miliardář Donald Trump už získal počet delegátů potřebný pro automatickou nominaci Republikánské strany do boje o prezidentský úřad. Tvrdí to agentura AP s odvoláním na vlastní propočty. Nominaci pro listopadové volby zaručuje 1237 získaných delegátů, Trump jich má údajně o jednoho více. (Lidové noviny)
Zaměstnanci francouzských jaderných elektráren ve čtvrtek zahájili jednodenní stávku na protest proti plánované reformě zákoníku práce. Neplánované výpadky zasáhly nejméně jedenáct z 58 jaderných reaktorů ve Francii, uvedl francouzský provozovatel přenosových sítí RTE. Produkce se tak podle něj snížila o zhruba pět gigawattů, což představuje přibližně šest procent jaderné kapacity v zemi. (Lidové noviny)
Řecké úřady ve čtvrtek dokončily evakuaci tisíců uprchlíků z provizorního tábora Idomeni na severu Řecka u hranic s Makedonií. Oznámil to řecký ministr veřejného pořádku Nikos Toskas, který se dostavil na místo s představiteli policie. Desítky autobusů dnes odvezly posledních 783 lidí do jiných zařízení. (Lidové noviny)
Ukrajina zakázala bývalému sovětskému prezidentovi Michailu Gorbačovovi na pět let vstup do země. Oznámila to ve čtvrtek ukrajinská média s odvoláním na informaci kontrarozvědky SBU. Krok je podle SBU trestem za Gorbačovovu veřejnou podporu ruské anexe ukrajinského Krymu. (Lidové noviny)
Britským speciálním jednotkám se podařilo zmařit sebevražedný atentát Islámského státu v libyjské Misurátě. Proti kamionu naloženému výbušninami, který se rychle blížil k mostu vedoucímu do města, vypálily střelu, jež vozidlo zasáhla a zlikvidovala, vylíčil místní vojenský velitel listu The Times. (Lidové noviny)
Slovenský premiér Robert Fico v prvním povolebním interview, které poskytl tiskové agentuře TASR, zopakoval, že islám nemá na Slovensku místo. Opět odmítl i kvóty na přerozdělení migrantů v Evropské unii. Hovořil rovněž o svém zdravotním stavu - v dubnu podstoupil operaci v kardiologickém centru - a vyjádřil se také na téma nadcházejícího slovenského předsednictví v Evropské unii, které začíná 1. července. (Lidové noviny)
Tým pátrající po havarovaném letadle společnosti Egyptair dostal od řeckých úřadů radarové informace a záznam konverzace posádky s dispečery. Sdělil to ve čtvrtek Ajman Mukaddam, šéf egyptského úřadu pro objasňování leteckých nehod. Stroj se 66 lidmi na palubě na lince Paříž-Káhira se zřítil minulý čtvrtek nad Středozemním mořem krátce po opuštění řeckého vzdušného prostoru. Příčina nehody zatím není známa. (Lidové noviny)
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve čtvrtek na summitu velkých světových ekonomik (G7) odmítl hrozbu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že Ankara zablokuje migrační dohodu s Evropskou unií, pokud Brusel na konci června nezavede bezvízový styk pro turecké občany. Předseda Evropské rady Donald Tusk na stejném místě v japonské Ise-Šimě požádal země G7 o pomoc se zvládnutím migrační krize s odůvodněním, že se jedná o globální problém. (Lidové noviny)
V Británii platí od středeční půlnoci zákaz výroby, prodeje a šíření náhražek tvrdých drog v podobě známé jako legal highs. Tyto výrobky prodávané například pod názvy spice nebo black mamba kombinují stimulační látky běžných drog s bylinami nebo dalšími doplňky a mají poskytnout podobný zážitek jako nelegální drogy. V Británii byly loni tyto produkty příčinou úmrtí 100 lidí. Porušení zákona může být potrestáno až sedmiletým vězením. (Lidové noviny)
V Argentině mají být v pátek vyneseny rozsudky v tříletém soudním procesu s dvacítkou důstojníků a funkcionářů, kteří se v 70. a 80. letech podíleli na likvidaci politických oponentů tehdejšího vojenského režimu. Jde o první proces, v němž jsou obžalovaní kromě zločinů proti lidskosti a dalších trestných činů souzeni i ze spiknutí několika jihoamerických zemí v rámci Operace Cóndor. (Lidové noviny)
Speciální propagační obchod ruské armády ve čtvrtek slavnostně otevírá velení ruských ozbrojených sil přímo naproti velvyslanectví USA v Moskvě. Nový obchod se má stát střediskem vlastenecky orientované mládeže, k dostání bude nejen tradiční armádní výstroj, ale i módní doplňky včetně modelů hodinek nazvaných podle obávané ruské tajné služby. (Lidové noviny)
UVNITŘ VIDEO. V život ohrožujících podmínkách pracují od rozbřesku do soumraku, prodáni svou vlastí do novodobého otroctví. Řeč je o severokorejských dělnících, lukrativním vývozním artiklu totalitního režimu, který se bezohledně žene za tvrdou měnou. Nyní vyšetřování odhalilo, že KLDR handluje i s Poláky. Své občany jim dodává na místa, jež se zákazníkům chlubí "nízkou cenou práce“. (Lidové noviny)
Komentátoři a politologové se dohadují, jaké dopady může mít návrat ukrajinská letkyně a poslankyně Nadije Savčenkové z ruského vězení do vlasti. Převládá mínění, že zatímco ruský prezident Vladimir Putin se problému zbavil, v Kyjevě se národní hrdinka může jako potenciální vůdkyně radikálů stát značným problémem pro ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. (Lidové noviny)
Hillary Clintonová porušila vládní pravidla, když jako někdejší šéfka americké diplomacie používala pro pracovní účely svůj soukromý e-mail. Ve středu to oznámila inspekce ministerstva zahraničí, uvedla agentura Reuters. Zpráva inspekce, která je vůbec prvním zveřejněným oficiálním auditem, kritizuje nejen Clintonovou, ale i ministerstvo za dřívější nedostatky v uchovávání záznamů. (Lidové noviny)
Soud v norském Hokksundu ve středu prvním dnem projednával odvolání Evy Michalákové proti loňskému rozhodnutí úřadů o zbavení rodičovských práv k oběma synům a adopci mladšího chlapce. Jednání soudu, který se má zabývat i původním návrhem matky na vrácení synů do její péče, by mělo skončit v pátek. (Lidové noviny)
Z ázerbájdžánského vězení byla ve středu propuštěna novinářka Chadídža Ismailová, redaktorka Rádia Svoboda a držitelka ceny UNESCO odsouzená loni na 7,5 let vězení. Podle informace agentury Reuters jí soud zmírnil trest na 3,5 roku s podmínečným odkladem. (Lidové noviny)
Po téměř dvou letech věznění v Rusku se domů vrátila ukrajinská letkyně Nadija Savčenková, kterou Kyjev vyměnil s Moskvou za dva Rusy odsouzené na Ukrajině. Na moskevském letišti Vnukovo mezitím podle ruských médií přistálo letadlo s Jevgenijem Jerofejevem a Alexandrem Alexandrovem propuštěnými z ukrajinského vězení. (Lidové noviny)

iHNed.cz

Francouzské úřady minulý měsíc zaslaly tamní pobočce McDonald's účet na nezaplacené daně ze zisku v částce 300 milionů eur. Tvrdí, že firma své zisky z Francie přesouvá do Lucemburska a Švýcarska, čímž krátí daně. McDonald's proto vyšetřují kriminalisté, píše agentura Reuters. (iHNed.cz)
Donald Trump postupuje do dalšího boje o post amerického prezidenta, podle agentury AP získal dost hlasů republikánů. Potřeba bylo 1237 hlasů republikánských delegátů, Trump má o jednoho více. Jeho soupeřce z demokratického tábora, Hillary Clintonové, jich chybí 78. (iHNed.cz)
Posledních 783 lidí bylo odvezeno z uprchlického tábora v řeckém Idomeni, čímž byla ukončena jeho evakuace. Jejím důvodem bylo to, že úřady potřebovaly uvolnit železniční trať vedoucí přes hranici, aby mohla být co nejrychleji zprovozněna po dvouměsíční blokádě. Řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas ve čtvrtek oznámil, že po Idomeni budou podobné operace následovat i jinde. (iHNed.cz)
Někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov má zákaz vstupu na Ukrajinu. Podle ní je to trest za Gorbačovu podporu ruské anexe Krymu. Podle kontrarozvědky SBU přispěje rozhodnutí k zajištění národní bezpečnosti. (iHNed.cz)
U břehů Libye se potopila další loď s desítkami uprchlíků. Jde o druhý smrtelný incident za dva dny. Panují obavy, že utonulo až 80 lidí. Zachráněno bylo podle pobřežní stráže 24 lidí. Podle jiných informací byla zachráněna asi polovina lidí ze sta. (iHNed.cz)
Turecká pobřežní stráž dostane od Evropské unie 20 milionů eur na posílení schopností provádět vyhledávací a záchranné operace. Dalších 27 milionů eur půjde na stavbu škol, rozvoj vzdělávání a sociální podporu syrských uprchlíků v Turecku. Peníze jsou součástí tří miliard, které Evropská unie slíbila Turecku přispět v rámci dohody o zastavení migrace. (iHNed.cz)
Policie zadržela čtyři islamisty, kteří zřejmě plánovali teroristické útoky v Antverpách. Skupina se skládala z chlapců ve věku 16 až 19 let. Dva z nich jsou ve vazbě. (iHNed.cz)
Ve Francii stávkují zaměstnanci 16 jaderných elektráren. Jejich výkon klesl. Kvůli stávkám a blokádám ve Francii rychle dochází pohonné hmoty. Po celé zemi je na "suchu" asi 20 procent pump. Premiér Manuel Valls uvedl, že je možné reformu pracovního trhu pozměnit. (iHNed.cz)
Americké jaderné síly stále používají počítačové systémy ze 70. let. Jejich provoz stojí každoročně 61 miliard dolarů. Systémy by se měly modernizovat do roku 2020. (iHNed.cz)
Astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nafouknou nový experimentální obytný modul BEAM. Modul po nafouknutí zvětší svůj vnitřní prostor na 16 metrů krychlových. Vědci budou zkoumat jeho bezpečnost. (iHNed.cz)
Demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová podle inspekce ministerstva zahraničí porušila vládní pravidla, když používala soukromý e-mail pro pracovní účely. Zpráva inspekce tvrdí, že pokud by Clintonová o používání soukromé schránky požádala, svolení by nedostala. Případem se zabývá i Federální úřad pro vyšetřování (FBI). (iHNed.cz)
Pro jedny národní hrdinka, pro druhé vražedkyně. Rusko propustilo Naděždu Savčenkovou, kterou vyměnilo za dva své vojáky, odsouzené na Ukrajině. Rusové vidí propuštěnou pilotku Nadiju Savčenkovou úplně jinak než Ukrajinci. (iHNed.cz)
V roce 2017 chce visegrádská čtyřka vyslat do Pobaltí rotační jednotku. V červenci chce návrh předložit na varšavském summitu NATO. Zástupci Česka jednali se svými protějšky ze Slovenska, Polska a Maďarska o aktuálních bezpečnostních otázkách na zámku v Liblicích na Mělnicku. (iHNed.cz)
Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že letoun s Nadijou Savčenkovou přistál v Kyjevě. Savčenková byla v Rusku potrestána 22 roky za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů zabitých v Donbasu. Ukrajinská politička ze svého soudu udělala show a sama se stala ikonou proukrajinských aktivistů. (iHNed.cz)
Část nábřeží v historickém centru italské Florencie se propadla v délce dvou stovek metrů a šířce sedmi metrů. Zranění nikdo neutrpěl. V propadlině skončila osobní auta či část světoznámé galerie Uffizi. Neštěstí se zřejmě stalo kvůli úniku vody z prasklého vodovodního potrubí. (iHNed.cz)
Kuba zlegalizuje malé a středně velké soukromé firmy, informuje tamní komunistická strana. Doposud mohli na Kubě podnikat pouze jednotlivci v několika stovkách určených činností. Ve skutečnosti mnozí z nich zaměstnávali nelegálně i jiné Kubánce. Tento krok by mohl výrazně rozšířit soukromé podnikání v zemi, kde stát stále kontroluje asi 90 procent ekonomiky. (iHNed.cz)
Donald Trump je po vítězných primárkách ve státě Washington velmi blízko automatické stranické nominaci. Před úterními primárkami Trumpovi ke stranické nominaci chybělo 48 hlasů. Ve Washingtonu se rozděluje celkem 44 delegátů. Realitní magnát již tři týdny nemá protikandidáta, přesto část hlasů získali i jeho někdejší konkurenti. (iHNed.cz)
Dohody mezi EU a Tureckem o migraci jsou ohroženy. Ankara jejich uplatnění váže na zrušení víz pro Turky. Prezident Erdogan podotkl, že Ankara stále nedostala slíbené miliardy na náklady spojené s pobytem uprchlíků. Angela Merkelová dříve uvedla, že Ankara musí pro zrušení víz splnit všechny podmínky EU, včetně revize protiteroristických zákonů. (iHNed.cz)
Polská premiérka Beata Szydlová předložila návrh na řešení sporu o Ústavní soud při schůzce s místopředsedou EK Fransem Timmermansem. Zdůraznila, že spor si musí vyřešit samo Polsko, ale je otevřeno dialogu. Minulý týden EK pohrozila, že pokud ve sporu nenastane posun, podnikne další kroky. (iHNed.cz)
Úleva z výsledku rakouských prezidentských voleb není namístě: Hofer prohrál jen těsně a jeho strana může vyhrát příští parlamentní volby. Hofer chce rozdělení vlastní země přenést i na mezinárodní úroveň. Rakouský případ je o to varovnější, že nejde o zemi s nestabilními demokratickými institucemi nebo hospodářskou krizí. (iHNed.cz)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.