Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 3.9.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.3115USD   27.784CZK   0.79330GBP   315.49HUF   4.2141PLN   7.6083HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Svet

3. septembra:
Playboy Belko
2. septembra:
Linda

TA3

Na Krymskom polostrove, ktorý Rusko anektovalo v marci tohto roku, sexuálne menšiny "nemajú žiadnu šancu". Uviedol to dnes tamojší premiér Sergej Aksionov na rokovaní krymskej vlády, pričom dodal, že "na Kryme takýchto ľudí nepotrebujeme". Informoval o tom denník Guardian s odvolaním sa na ruské tlačové agentúry. (TA3)
Na internete sa dnes objavilo video, ktoré údajne zachytáva sťatie ďalšieho amerického novinára Stevena Sotloffa, ktorého zadržiavali ozbrojenci Islamského štátu (IS). Autenticitu záznamu nebolo bezprostredne možné overiť. (TA3)
V pobaltských krajinách sa začína týždňové vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie. Pôvodne sa na ňom mali zúčastniť iba Spojené štáty. Napokon sa na manévroch budú podieľať aj viaceré východoeurópske krajiny. (TA3)
Rakúsky kancelár Werner Faymann v utorok pritvrdil doterajší zmierlivý postoj vlády vo Viedni k Rusku. Na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády obvinil Moskvu zo zavádzania a takzvanej "salámovej metódy" v súvislosti s krízou na Ukrajine. (TA3)
Európska komisia (EK) oznámila, že jej novozvolený predseda Jean-Claude Juncker počnúc dnešným dňom odštartoval proces rozhovorov s kandidátom každého členského štátu EÚ na post eurokomisára. Na základe individuálnych pohovorov Juncker prijme konečné rozhodnutie o prerozdelení postov v EK a zoznam kandidátov na komisárov predloží Rade Európskej únie. (TA3)
Kubánsky exprezident Fidel Castro podrobil tvrdej kritike správanie NATO a západných krajín vo svetle krízy na Ukrajine. Podľa jeho slov sa vyjadrenia aliancie a niektorých jej členov dajú prirovnať k postupom niekdajšieho nacistického Nemecka. (TA3)
Novozvolená šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová označila sankcie únie voči Rusku za dôsledok politiky ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý tak podľa nej škodí vlastnému ľudu. (TA3)
K východnému pobrežiu Mexika smeruje tropická búrka Dolly. Živel sprevádza vietor s rýchlosťou 45 metrov za sekundu. (TA3)
Kolumbia sa dočkala vrátenia stoviek vzácnych indiánskych artefaktov, ktoré pašeráci pred rokmi nelegálne vyviezli do Európy. V roku 2003 ich zhabala španielska polícia počas razie proti obchodníkom s drogami. (TA3)
Americké ozbrojené sily vykonali v pondelok v Somálsku operáciu namierenú proti militantnej povstaleckej skupine aš-Šabáb. Oznámil to hovorca Pentagónu kontradmirál John Kirby. (TA3)
Ruský prezident Vladimir Putin vyslovil vyhrážku odchádzajúcemu predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi, že keby chcel, "do dvoch týždňov by zabral Kyjev". Informovali o tom talianske médiá vrátane denníka La Repubblica. V pondelok sa na ne odvolal aj spravodajský server International Business Times. (TA3)
Rozdielne názory na ďalšie sprísnenie sankcií voči Rusku za jeho zasahovanie do diania na východe Ukrajiny vyvstali medzi českým sociálnodemokratickým ministrom zahraničných vecí Lubomírom Zaorálkom a jeho straníckym i vládnym šéfom - premiérom Bohuslavom Sobotkom. (TA3)
Rada OSN pre ľudské práva v pondelok rozhodla o vyslaní tímu expertov do Iraku s cieľom vyšetriť zločiny páchané militantmi z Islamského štátu, za ktoré by sa mali zodpovedať. "Čelíme teroristickému monštru," povedal iracký minister pre ľudské práva Muhammad al-Sudání rade. (TA3)
Prezident Petro Porošenko tvrdí, že za postupom separatistov je podpora ruskej armády. Jej nasadenie na Ukrajine Kyjev považuje za agresiu. (TA3)
Slovák sa podieľal na krádeži bankomatu zo supermarketu, ku ktorej došlo v nedeľu skoro ráno v obci Podersdorf v rakúskej spolkovej krajine Burgenland. Páchateľ však odmieta vypovedať, informovala v pondelok verejnoprávna televízia ORF. (TA3)
Čím viac sa rozrastá konflikt na Ukrajine, tým viac ľudí v Európe si uvedomuje hrôzu, akú by znamenala vojna globálnych rozmerov na starom kontinente. Práve dnes je to 75 rokov potom, keď nacistické Nemecko zaútočilo na Poľsko, čím sa začal najhorší vojnový konflikt v dejinách. O operácii Fall Weiss sme sa rozprávali s Petrom Velčickým, z klubu vojenskej histórie. (TA3)
Britská polícia by mala dostať mimoriadne právomoci, v rámci ktorých bude môcť zabavovať cestovné pasy osobám podozrivým z terorizmu. Oznámil to dnes britský premiér David Cameron. Londýn chce týmto spôsobom čeliť hrozbe britských islamských radikálov, ktorí odchádzajú bojovať do Iraku a Sýrie. (TA3)
Krvavá dráma sa v Beslane odohrala začiatkom septembra 2004. Ozbrojení útočníci vtedy požadovali uznanie nezávislosti Čečenska, pričom v tamojšej základnej škole uväznili viac ako 1100 rukojemníkov, z toho veľký počet detí. (TA3)
Plán vytvoriť oddiel spoločných aliančných síl rýchlej reakcie je podľa Rasmussena odpoveďou na agresívne ruské správanie sa. V praxi má znamenať viditeľnejšiu prítomnosť NATO na východe Európy tak dlho, ako to bude nevyhnutné. (TA3)
V 16.600 školách na Ukrajine sa dnes slávnostne začal nový školský deň, informovalo ukrajinské ministerstvo školstva s tým, že vyučovanie v Donbase, kde sa od jari trvá protiteroristická operácia vládnych síl, sa v školách začne učiť neskôr - predbežne 1. októbra. (TA3)

Pravda

Militantná skupina Islamský štát zverejnila na internete videozáznam, ktorý údajne zachytáva sťatie Američana Stevena Sotloffa uneseného v Sýrii. (Pravda)
Počet zástancov odtrhnutia sa Škótska od Británie je najvyšší od začiatku kampane za škótsku nezávislosť. (Pravda)
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás ešte minulý týždeň vyhlásil, že hranice nového štátu by sa dali vytýčiť "v priebehu pol hodiny alebo hodiny". (Pravda)
Cieľom je podporiť obranu voči susednému Rusku a zmierniť obavy, že by sa táto malá pobaltská krajina mohla stať po Ukrajine ďalším bojiskom. (Pravda)
Zástupkyňa vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Flavia Pansieriová v pondelok uviedla, že existujú "silné dôkazy" proti Islamskému štátu a jeho spojencom. (Pravda)
Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že môže zabrať Kyjev "do dvoch týždňov". Povedal to počas rozhovoru s predsedom EK Josém Manuelom Barrosom, informoval denník La Repubblica. (Pravda)
Americké jednotky zasiahli proti islamistickým milíciám Šabáb v Somálsku. Somálski vojaci cez víkend odrazili útok radikálov na väznicu v Mogadiše. (Pravda)
Rusko upraví svoju vojenskú doktrínu tak, aby reagovala na priblíženie NATO k ruským hraniciam a na situáciu v Európe a na Ukrajine. (Pravda)
Výroky českého premiéra Bohuslava Sobotku k situácii na Ukrajine a k jeho váhaniu nad ďalšími sankciami voči Rusku podnietili TOP 09 a ODS, aby zvolali mimoriadnu schôdzu snemovne. (Pravda)
"Keby Slovensko povedalo, že od budúceho roku bude zvyšovať obranný rozpočet o 0,1 percenta HDP ročne, bolo by to výborné,“ hovorí bezpečnostný analytik z Centra pre stredoeurópsku politiku. (Pravda)
Nigéria v nedeľu potvrdila nový prípad nákazy chorobou ebola u lekárky, ktorej manžel - tiež lekár - už na vírus rovnakej choroby zomrel. (Pravda)
Izrael chce zabrať 400 hektárov pôdy na okupovanom Západnom brehu Jordánu neďaleko Betlehemu. (Pravda)
Parlamentné voľby v Sasku, ktoré sa konali v sobotu, na prvý pohľad výsledkami neprekvapili. A predsa spôsobili poriadny rozruch. (Pravda)
Poľsko si v pondelok pripomenulo 75. výročie začiatku druhej svetovej vojny ceremóniou v prístavnom meste Gdansk. (Pravda)
Ukrajinskí vojaci dostali rozkaz sa stiahnuť z luhanského letiska, o ktoré zvádzali boje s proruskými separatistami. (Pravda)
Zástupcovia východoukrajinských samozvaných republík sú ochotní pristúpiť na zachovanie územnej celistvosti súčasnej Ukrajiny, ak Kyjev uzná ich osobitné postavenie, rovnako ako zvláštne postavenie ruštiny. (Pravda)
Pri nedeľnej explózii obytného domu v Rosny-sous-Bois pri Paríži zahynulo najmenej šesť ľudí. Pod troskami sú pravdepodobne ďalší dvaja ľudia. (Pravda)
Silné búrky v nedeľu večer na severovýchode Spojených štátov narušili leteckú dopravu a spôsobili zmätok na športových a hudobných akciách pod šírym nebom. (Pravda)
Milície, ktoré ovládajú líbyjské hlavné mesto, v nedeľu oznámili, že "zabezpečili" americké veľvyslanectvo v Tripolise. USA svoj ??personál stiahli pred mesiacom z obáv o jeho bezpečnosť. (Pravda)
Austrálske vojenské lietadlo čoskoro privezie zbrane a muníciu do kurdského hlavného mesta Arbíl s cieľom pomôcť irackým Kurdom brániť sa proti militantom z Islamského štátu. (Pravda)

SME

Izrael podľa Američanov koná v rozpore s vytýčeným cieľom vyjednať s Palestínčanmi trvalú dohodu. (SME)
Lietadlo spadlo na obytnú štvrť v meste Tobruk, iba kilometer od sídla snemovne reprezentantov. (SME)
Rodičia bez súhlasu lekárov uniesli syna z nemocnice, liečbu mu chceli zaplatiť z predaja domu v Španielsku. (SME)
Sergej Aksionov varoval, že proti zhromaždeniu komunity LGBTI by okamžite zasiahla polícia. (SME)
Nový premiér chce dostať Turecko do Európskej únie. Nechce tam však hrať podradnú úlohu. (SME)
Šéf ruských poslancov mohol do Paríža, lebo ho pozvala Rada Európy. (SME)
Moskva sa už viac ako terorizmu bojí útoku z krajín NATO. (SME)
Estónsko má silnú ruskú menšinu. Krajina žiada väčšiu prítomnosť vojakov NATO. (SME)
Islamský štát popravil Stevena Sotloffa a hrozí smrťou ďalšieho novinára, Brita Davida Hainesa. (SME)
Návrh prichádza po desiatkach útokov proti imigrantom a náraste popularity strany Zlatý úsvit. (SME)
Konvoj vozidiel nabehol na mínu. Vojaci patrili ku kontingentu, ktorý do Mali vyslal Čad. (SME)
V Thajsku obchodujú s náhradným materstvom pre medzery v zákonoch, bohatého Japonca vyšetrujú. (SME)
Donald Tusk sa stane šéfom Európskej rady, ako jeho nástupcovia sa spomínajú Kopaczová a Siemoniak. (SME)
Pomník desaťtisícom obetí postavili na mieste, kde nacisti plánovali vraždenie fyzicky a psychicky chorých. (SME)
V posledný deň vojny by aj na Západnom brehu zvolili za prezidenta lídra Hamasu, neskôr zvyknú cúvnuť. (SME)
Desaťtisíce Húsíov týždne protestujú za práva pre svoju menšinu, líder ich vyzval na občiansku neposlušnosť. (SME)
Podozrivých sledovali niekoľko mesiacov, podľa polície plánovali teroristické útoky doma aj v zahraničí. (SME)
Rakúski socialisti zmenili postoj proti Rusku po ich novej invázii na Ukrajine. Fico Moskvu nekritizuje. (SME)
Maďarsko ponúkne na summite sto vojakov do Pobaltia a rozvoj základne v Pápe, píše Magyar Nemzet. (SME)
Separatisti s ruskou pomocou zastavili postup ukrajinskej armády, pred bojmi uteká čoraz viac ľudí. (SME)

Lidové noviny

Sedm let chodila argentinská padesátnice po obávaných čtvrtích Buenos Aires, měnila svá přestrojení a snažila se najít vraha svého syna. Každodenní pátrání, o němž neřekla ani svým nejbližším, nakonec dospělo ke spravedlivému konci. Zločinec, kterého žena vypátrala místo policie, byl v srpnu podle BBC odsouzen k 15 letům vězení. (Lidové noviny)
Hnutí Islámský stát zveřejnilo na internetu video zachycující zabití zadržovaného amerického novináře Stevea Sotloffa. Nese název Druhý vzkaz Americe a maskovaný ozbrojenec se v něm obrací přímo na amerického prezidenta Obamu. Před zavražděním novináře mu vzkazuje: „Jestliže budou vaše rakety i nadále zasahovat naše lidi, naše nože budou i nadále podřezávat krky vašich lidí.“ (Lidové noviny)
Británie stáhla mezinárodní zatykač na rodiče, kteří proti vůli lékařů odvezli svého pětiletého syna s rakovinou ze země a chtějí, aby podstoupil protonovou léčbu v České republice. Rodiče jsou nyní ve vazbě ve Španělsku, kam se synem i s ostatními dětmi uprchli. Už ve středu by je ale měl soud pustit na svobodu. (Lidové noviny)
Vlivem opatření, která byla kvůli šíření smrtícího viru ebola přijata v západní Africe, je v této části kontinentu ohrožena letošní zemědělská sklizeň a hrozí tam růst cen potravin. Oznámila to dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Její varování se týká především Guineje, Sierry Leone a Libérie, v nichž zemřela většina z 1550 letošních obětí eboly. (Lidové noviny)
Thajská vojenská junta donutila skupinu bojující za lidská práva, aby zrušila debatu o stavu práv v zemi. Hlavní organizátor akce, Thajští právníci za lidská práva, nátlak armády odsoudil. Skupina právníků uvedla, že obdržela varování, aby plánovanou debatu zrušila, jinak ji může čekat soudní stíhání. Junta organizaci podle agentury AP vzkázala, aby se s případnými obavami obracela na vládní horkou linku. (Lidové noviny)
Organizace spojených národů v úterý oznámila, že boje na východě Ukrajiny vyhnaly už více než milion lidí z domovů. Podle premiéra Bohuslava Sobotky Česko bude mít připomínky k návrhu nových sankcí Evropské unie vůči Rusku, zatímco unijní diplomacie burcuje k co nejsilnější odpovědi na ruský postup vůči Ukrajině. (Lidové noviny)
UVNITŘ DOKUMENTY. Rusko by mohlo být vyloučeno z účasti na velkých sportovních kláních typu světového fotbalového šampionátu v roce 2018 a nejprestižnější klubové soutěže světa, Ligy mistrů, nebo ze závodu Formule 1. Obsahuje to návrh nových protiruských sankcí, které rozeslala Evropská komise členským státům EU. (Lidové noviny)
Vinu za ukrajinskou krizi nese podle obecného povědomí na Západě takřka výhradně ruská agrese. Není to pravda, oponuje americký profesor politologie John Mearsheimer v analytickém komentáři, který otisklo nejnovější vydání analytického magazínu Foreign Affairs. (Lidové noviny)
Rusko upraví svou vojenskou doktrínu tak, aby reagovala na přiblížení Severoatlantické aliance k ruským hranicím a na situaci v Evropě a na Ukrajině. Uvedl to v rozhovoru pro ruskou agenturu RIA Novosti zástupce tajemníka kremelské bezpečnostní rady Michail Popov. (Lidové noviny)
"Vytržený z kontextu." Takovými slovy popřel Kreml údajný výrok ruského prezidenta Vladimira Putina v rozhovoru s šéfem Evropské komise Josém Barrosem o "dobytí Kyjeva za dva týdny". Putinův poradce Jurij Ušakov současně pokáral Barrosa za nekorektní a nedůstojné šíření podrobností z telefonického rozhovoru s Putinem. (Lidové noviny)
Islámští radikálové, kteří od minulého týdne zadržují přes 40 fidžijských členů mise OSN na Golanských výšinách, žádají za jejich propuštění výkupné a vyřazení své skupiny ze seznamu teroristických organizací. (Lidové noviny)
Trojice Američanů vězněných v Severní Koreji požádala Washington, aby vyslal do země svého člověka, který by pomohl zařídit jejich propuštění. Muži zadržovaní od několika měsíců po dva roky to prohlásili v oddělených rozhovorech, které za přítomnosti severokorejského funkcionáře poskytli televizi CNN a agentuře AP. Bílý dům poté uvedl, že je pro něj propuštění tria stále nejvyšší prioritou. (Lidové noviny)
Spojené státy s Velkou Británií se na rozdíl od Evropanů drží zásady neplacení výkupného. Nechtějí touto cestou financovat terorismus a podněcovat další únosy. (Lidové noviny)
Ruský prezident Vladimir Putin údajně v souvislosti s ukrajinskou krizí řekl dosluhujícími šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi, že když bude chtít, zabere Kyjev za dva týdny. Napsal to italský list La Repubblica. Barroso to měl prohlásit v sobotu během mimořádného summitu EU v Bruselu. (Lidové noviny)
Další více než tři desítky policistů, včetně vysokých státních činitelů, byly v pondělí ráno zatčeny při velkém zátahu v Turecku. Obviněni jsou mimo jiné ze špionáže a konspirací proti vládě. (Lidové noviny)
Severoatlantická aliance by měla tento týden na svém summitu ve Walesu rozhodnout o zřízení několikatisícové vojenské síly, která bude v několika málo dnech schopna reagovat na ohrožení členské země NATO. Na pondělní tiskové konferenci v Bruselu to uvedl generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. (Lidové noviny)
Ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil Rusko z přímé agrese. Moskva vojenskou intervenci na východě Ukrajiny nadále striktně odmítá a místo toho upozorňuje na ukrajinské ozbrojené akce v civilních zónách. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí zdůraznil, že Rusko vojenskou intervenci na Ukrajině nechystá, ale hodlá chránit své hospodářství, občany a obchodní zájmy před dopadem západních protiruských sankcí. (Lidové noviny)
Zástupci východoukrajinských samozvaných republik jsou ochotni přistoupit na zachování územní celistvosti současné Ukrajiny, pokud Kyjev uzná jejich zvláštní status, stejně jako zvláštní postavení ruštiny. Seznam svých požadavků vzbouřenci podle agentury ITAR-TASS zveřejnili před pondělním jednáním takzvané kontaktní skupiny v běloruském Minsku. (Lidové noviny)
Obvinění, že radikálové z Islámského státu (IS) obsazující sever Sýrie a Iráku mají velkou oporu v některých zemích Perského zálivu, jsou pravdivá jen částečně. Tamní monarchie chybovaly, když vsadily na sunnitský IS v domnění, že konec syrského prezidenta Bašára Asada je nablízku. IS není jenom schopný bojovník, ale i manažer a obyvatelstvo území, které ovládá, je na něm závislé, a stává se tak i jeho oporou. Stanici BBC to řekl analytik Michael Stephens z britského Královského ústavu pro obranná studia. (Lidové noviny)
Pákistánští demonstranti, vyzbrojeni holemi a kameny, se v pondělí opět střetli v centru hlavního města Islámábádu s policií. Asi tisícovka protestujících pronikla do sídla hlavní státní televizní stanice PTV, kde na necelou hodinu přerušila její vysílání. Povolaná armáda demonstranty vyvedla a nyní je budova stanice pod ochranou bezpečnostních sil. (Lidové noviny)

iHNed.cz

Hnutí Islámský stát zveřejnilo video, na kterém je údajně popraven zadržovaný americký novinář Steven Sotloff. Americké úřady ale zatím nepotvrdily autenticitu nahrávky. Maskovaný muž na záznamu zároveň hrozí zabitím dalšího člověka - občana Velké Británie. (iHNed.cz)
Před téměř dvěma roky zavedli v Austrálii jednotné balení cigaret. U hnědých krabiček s výrazným zdravotním varováním podle kritiků hrozilo, že zvýší aktivitu černého trhu. Nová studie však tvrdí, že se tak nestalo. (iHNed.cz)
Evropská komise vypracovala návrh nových protiruských sankcí. Ruské ropné či telekomunikační firmy by podle něj měly mít omezenější přístup na kapitálové trhy. Kromě toho by EU mohla pozastavit členství Ruska v mezinárodních sportovních organizacích. (iHNed.cz)
Předseda Evropské komise José Barroso o víkendu prozradil, že mu ruský prezident Vladimir Putin hrozil, že může dobýt Kyjev ve dvou týdnech. Podle Kremlu je ale výrok vytržený z kontextu. Šíření detailů telefonátů je prý navíc velmi nekorektní. (iHNed.cz)
Kreml začal pociťovat ohrožení ze strany Severoatlantické aliance. Upraví proto svou doktrínu tak, aby mohl reagovat na kroky NATO vedoucí k vytvoření nové bojové jednotky či zvyšování přítomnosti v pobaltských zemích a Polsku. (iHNed.cz)
Podruhé v letošním roce zaútočila americká armáda na radikály ze somálských milic Šabáb. Stalo se tak po víkendovém útoku islamistů na vězení v hlavním městě Mogadišu. Americká administrativa zatím nepotvrdila, že její zákrok byl reakcí na Šabáb. (iHNed.cz)
Zločinů proti lidskosti se v Iráku dopouštějí jak radikálové z Islámského státu, tak příslušníci armády. Tvrdí to OSN, která vyšle své odborníky, aby vše vyšetřili. Mezitím se irácké armádě s podporou náletů USA podařilo dobýt další město. (iHNed.cz)
Už od pěti let se anglické děti budou učit základní zlomky, do sedmi mají pochopit algoritmy a napsat jednodušší program. Pro miliony děti v Anglii se od pondělí změnily osnovy, někteří odborníci však tvrdí, že nároky jsou příliš velké. (iHNed.cz)
NATO plánuje zřídit několikatisícovou vojenskou jednotku. Ta bude určená k rychlé odpovědi na hrozby členským zemím aliance. Reaguje tak na chování Ruska, které je podezřelé, že na Ukrajinu posílá svoje vojáky. (iHNed.cz)
Následky nedávného zemětřesení v severní Kalifornii byly ničivé. Podle odborníků je ale štěstí, že nedošlo k úplné katastrofě. Kalifornií totiž prochází gigantický tektonický zlom a je jen otázkou času, kdy velký otřes způsobí totální apokalypsu. (iHNed.cz)
Uživatelé nové sociální sítě Sobrr "žijí jen jeden den". Po 24 hodinách totiž všechny jejich příspěvky ze sítě mizí. Mohou tam tak zveřejnit i to, za co by se jinde styděli. "On-line 'jsou střízliví', i když off-line - v reálném životě - jsou třeba zrovna opilí a dělají bláznivé věci," říká tvůrce Sobrru Bruce Yang. (iHNed.cz)
Proruští povstalci zasáhli podle agentury Reuters v neděli poblíž přístavu Mariupol u Azovského moře loď ukrajinské pobřežní stráže. Vladimir Putin uvedl, že řešením vyhrocené situace by mohlo být vytvoření nového státu na jihovýchodě Ukrajiny. (iHNed.cz)
V čele Evropské rady stane polský premiér Donald Tusk. Po volbě polského zástupce už nemohl uspět ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který chtěl být šéfem diplomacie. Na tento post byla zvolena italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. (iHNed.cz)
Deset tisíc vojáků ze sedmi zemí by se mělo stát součástí nových expedičních sil NATO. Skupina vedená britskými veliteli a tvořená leteckými, námořními i pozemními jednotkami má vzniknout v reakci na nasazení ruských vojáků na Ukrajině. (iHNed.cz)
Jez jablka na zlost Putinovi. Tímto heslem se začaly řídit některé polské firmy poté, co Moskva v reakci na protiruské sankce zakázala dovoz polského ovoce. Stát teď firmám, které nakupují jablka svým zaměstnancům, umožnil odečíst si ovoce z daní. (iHNed.cz)
Suezský průplav je pro Egypt klíčovým zdrojem deviz. Jeho kapacita je ale nedostačující, lodě na vpuštění čekají 11 hodin. Egyptská armáda jej proto rozšíří o další kanál a plochu pro zahraniční investice. Prezident slíbil dokončení do roka, to ale není příliš reálné. (iHNed.cz)
Erupce islandské sopky Bárdarbunga znovu obrátila pozornost na nebezpečí, které z tohoto vulkanického ostrova hrozí světu. Jedna z nejaktivnějších oblastí zemské kůry už několikrát způsobila globální pohromu - a může se to kdykoliv opakovat. (iHNed.cz)
Ukrajinští vojáci se museli stáhnout z oblastí u Luhanska ovládáného povstalci a údajně opouštějí i pozice u Doněcka. Separatisté mezitím postoupili k přístavu Mariupol. Městečko Novosvitlivka prý ruské tanky srovnaly se zemí. (iHNed.cz)
Human Rights Watch odkrývá děsivé dopady ukrajinského konfliktu na civilní obyvatelstvo. Podle lidskoprávní organizace proruští separatisté zadržují civilisty, které mučí, ponižují a nutí k práci. Několik z nich údajně popravili. (iHNed.cz)
Počet čínských turistů, kteří každoročně zavítají do Česka, by se mohl zvýšit oproti současnosti až desetinásobně. Myslí si to Zhu Xiaohuang, předseda dozorčí rady CITIC Group Corporation, který se zúčastnil Čínského investičního fóra v Praze. Předpokladem pro takový scénář je vznik přímého leteckého spojení mezi oběma zeměmi. (iHNed.cz)

Delicious Bookmark this on Delicious
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk