Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 26.11.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0586USD   27.025CZK   0.70175GBP   312.11HUF   4.2603PLN   7.6335HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Svet

TA3

Pápež František priletel do Kene, kde začal svoju cestu po troch afrických krajinách. Novinárom na palube lietadla povedal, že chce v Afrike poskytnúť duchovnú a materiálnu podporu. Svojou jedenástou zahraničnou cestou pápež zavŕši putovanie po všetkých piatich kontinentoch. (TA3)
Francúzsky prezident Francois Hollande vyzval Nemecko, aby urobilo viac v rámci boja proti hrozbe, ktorú predstavuje extrémistická organizácia Islamský štát. Informovala o tom agentúra AP. (TA3)
Spojené štáty priznali chybu, keď bombardovali nemocnicu v afganskom Kundúze. Z vyšetrovania vyplýva, že za incident zo začiatku októbra, môže zlyhanie ľudského faktora. (TA3)
Organizácia z Islamského štátu má na svedomí ďalší teroristický útok. Prihlásila sa k utorkovému útoku na prezidentskú stráž v Tunisku. Zahynulo pri ňom najmenej 13 ľudí. (TA3)
Na Twittri to oznámil český minister vnútra Milan Chovanec. Minister poďakoval policajtom za skvelú prácu. (TA3)
Radikálna organizácia Islamský štát vraj najnovšie zaradila vo svojom propagandistickom videu Slovensko medzi svojich úhlavných nepriateľov v "koalícii diablov". (TA3)
Moskva sa nechystá bojovať s Tureckom napriek tomu, že nad sýrskou hranicou zostrelilo ruský bombardér. Vyhlásil to minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. O zostrelení telefonicky hovoril aj s tureckým partnerom. (TA3)
Tisícka demonštrantov zaútočila na turecké veľvyslanectvo v Moskve a rozbila kameňmi okná na najmenej dvoch poschodiach budovy. Oznámili to ruské médiá s odvolaním sa na očitých svedkov. Polícia proti útočníkom nezakročila. (TA3)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznámil, že vláda sa rozhodla uzavrieť vzdušný priestor krajiny pre všetky ruské lietadlá. Rozhodnutie zverejnil počas zasadnutia vlády, ktoré prenášala televízia. (TA3)
Schengenský systém voľného pohybu osôb je po teroristických útokoch a pre migračnú krízu v kóme. Myslí si to predseda Európskej komisie Jean Claude-Juncker. (TA3)
Pápež František odcestoval z Ríma na návštevu troch afrických krajín. Prvou zastávkou jeho šesťdňového turné bude Keňa. Potom sa presunie do Ugandy a cestu zakončí v Stredoafrickej republike. Prvýkrát tak navštívi kontinent, kde sa počet veriacich katolíkov na rozdiel od Európy neustále zvyšuje. (TA3)
Turecká armáda zostrelila nad turecko-sýrskou hranicou ruský stíhací bombardér SU-24. Stroj podľa Ankary prenikol na územie Turecka a nereagoval na opakované výzvy, aby opustil vzdušný priestor. Jedného pilota zostrelili povstalci, druhý zrejme prežil. Moskva hrozí vážnymi dôsledkami. (TA3)
Po útokoch v Paríži vyzýva francúzsky premiér Manuel Valls Európsku úniu, aby naliehavo zastavila prílev utečencov z Blízkeho východu. (TA3)
V Bruseli sa aj napriek súčasnému najvyššiemu stupňu ohrozenia, postupne otvárajú školy a niektoré linky metra. Na školy bude dohliadať okrem polície aj 200 vojakov. (TA3)
Švédsko sprísni kontroly na hraniciach aj pravidlá pri udeľovaní azylu. Švédsky premiér chce obmedziť príliv utečencov, pretože aktuálnu situáciu považuje za neudržateľnú. V reakcii na kroky Švédska začne s prísnejšími hraničnými kontrolami aj Nórsko. (TA3)
Na severe Francúzska sa odohrala rukojemnícka dráma. Dvaja až štyria ozbrojení páchatelia zadržiavali v dome štyroch členov jednej rodiny. Po niekoľkých hodinách sa ozbrojencov podarilo zatknúť alebo zneškodniť. (TA3)
Maďarská protiteroristická polícia zadržala šesť osôb, u ktorých našla automatické zbrane a výbušniny. Informovala o tom agentúra MTI. (TA3)
Pri zmene stratégie Moskvy by existovali veľké možnosti na kooperáciu, vyhlásil po rokovaniach s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom vo Washingtone najvyšší americký predstaviteľ Barack Obama. (TA3)
Belgická federálna prokuratúra v oficiálnom komuniké oznámila, že obvinila v poradí už piatu osobu z účasti na teroristických útokoch. (TA3)
Niekoľko rukojemníkov zadržiavali útočníci v severofrancúzskom meste Roubaix. (TA3)

Pravda

Zaradenie ČR do nového výhražného videa tzv. Islamského štátu zrejme neznamená zvýšenie bezpečnostného rizika. Zväčší však strach v spoločnosti. (Pravda)
Švajčiarska polícia zneškodnila v Berne bližšie nešpecifikovaný predmet, ktorého nález vyvolal v hlavnom meste poplach v radoch bezpečnostných zložiek. (Pravda)
Americká tajná služba podľa slov prezidenta Baracka Obamu momentálne nezaznamenala nijaký „konkrétny a vierohodný" náznak hrozby terorizmu voči Spojeným štátom. (Pravda)
Ukrajinské jednotky operujúce v oblasti Donbasu vyhlásili jednostranné prímerie. Podľa separatistov však ukrajinské jednotky naďalej pokoj zbraní porušujú. (Pravda)
Ruská prokuratúra začala vyšetrovať prípad z nápravného zariadenia, kde dozorcovia zmlátili sedem chovancov tak brutálne, že šestnásťročný chlapec zomrel. (Pravda)
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sľúbila, že vypočuje žiadosť Francúzska, aby Nemecko prejavilo väčšiu solidaritu po parížskych útokoch. (Pravda)
Americký šéf diplomacie John Kerry vyzval na zachovanie pokoja a dialóg medzi Moskvou a Ankarou v súvislosti so zostrelením ruského lietadla tureckou stíhačkou. (Pravda)
Štyria ľudia, ktorých minulý piatok zadržali príslušníci maďarského Centra boja proti terorizmu, neboli teroristi, ale zberatelia. (Pravda)
Medzinárodne hľadaného tureckého občana, po ktorom, pátral Interpol pre jeho údajné väzby na teroristov, zadržala česká polícia pri cestnej kontrole. (Pravda)
Navigátor ruského bombardéra, ktorý v utorok zostrelili turecké stíhačky, poprel, že by bombardér preletel hranice Turecka. Turci vraj posádku vopred varovali. (Pravda)
Radikálna organizácia Islamský štát vraj zaradila vo videu Slovensko aj Českú republiku spolu s krajinami NATO medzi svojich nepriateľov v "koalícii diablov". (Pravda)
O zostrelení ruského lietadla telefonicky rokovali ministri zahraničia Turecka a Ruska Çavuşoglu a Lavrov. Podľa Ankary sa majú aj stretnúť. Moskva to poprela. (Pravda)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes oznámil, že vláda sa rozhodla uzavrieť vzdušný priestor krajiny pre všetky ruské lietadlá. (Pravda)
Americké bezpečnostné zdroje agentúre Reuters oznámili, že ruské lietadlo turecká armáda zasiahla v sýrskom vzdušnom priestore po krátkom preniknutí nad Turecko. (Pravda)
Rusko je pripravené vytvoriť s Francúzskom, Spojenými štátmi a dokonca aj s Tureckom spoločné velenie pre boj s organizáciou Islamský štát (IS) v Sýrii. (Pravda)
Ruské ministerstvo zahraničia si povolalo tureckého veľvyslanca, aby mu tlmočilo ostrý protest proti zostreleniu ruského bojového lietadla nad sýrsko-tureckou hranicou. (Pravda)
Analytik Jean-Marc Rickli z King’s College v Londýne, ktorý vyučuje aj na vojenskej akadémii v katarskej Dauhá hovorí, že IS je ako rakovina, ktorá metastázuje. (Pravda)
Jedného z dvoch pilotov, ktorí sa katapultovali po utorkovom zostrelení svojho lietadla nad turecko-sýrskou hranicou, zachránili sýrski vojaci. (Pravda)
Rusko v stredu prerušilo dodávky zemného plynu na Ukrajinu, ak Kyjev za ďalšie dodávky suroviny nezaplatí vopred. (Pravda)
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun vyzval po zostrelení ruského bombardéra všetky zúčastnené strany, aby prijali naliehavé opatrenia na deeskalaciu napätia. (Pravda)

SME

Hovorca vlády uviedol, že zábrany na južných hraniciach krajiny splnili očakávania. (SME)
Chceme spoločne bojovať proti terorizmu. To je naším poslaním, našou povinnosťou, povedala Angela Merkelová v Paríži. (SME)
Francúzsko registruje aktuálne 320 detí ako siroty národa, teda so štatútom, ktorého zriadenie sa datuje ešte od prvej svetovej vojny. (SME)
Nový poľský minister obrany už avizoval zriadenie novej vyšetrovacej komisie na budúci týždeň. (SME)
Už od roku 2014 je Francúzsko súčasťou koalície pod vedením USA, ktorá bombarduje pozície Islamského štátu v Iraku. (SME)
Bezpečnosť sprísnili aj na miestnom medzinárodnom letisku, kde do lietadiel vpúšťali len cestujúcich s vopred zakúpenými letenkami. (SME)
Prezident sa snažil upokojiť Američanov pred nadchádzajúcim Dňom vďakyvzdania, ktorý pripadá na tento štvrtok. (SME)
Zostrelenie ruskej stíhačky nemusí len zhoršiť vzťahy medzi Ruskom a NATO. Tvrdí to analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku SAMUEL GODA. (SME)
Vojna nehrozí, odkazujú Rusi Turecku. Súčasne však posilňujú armádu a hovoria o zrade. (SME)
Z komuniké vyplynulo, že ide o skupinu zberateľov predmetov z druhej svetovej vojny. (SME)
Sanader má už podľa obhajoby po takmer štyroch rokoch za mrežami právo čeliť podozreniam na slobode. (SME)
Turecko je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Rusov, momentálne je tam na dovolenke asi 10.000 Rusov. (SME)
Predchádzajúca portugalská vláda zaviedla ekonomické reformy, ktoré umožnili Portugalsku vrátiť sa v roku 2014 po troch rokoch recesie k hospodárskemu ... (SME)
Návrh prichádza len deň potom, čo turecká stíhačka F-16 zostrelila ruské bojové lietadlo Su-24. (SME)
Francúzska ministerka kultúry Fleur Pellerinová avizovala zriadenie fondu solidarity vo výške štyroch miliónov eur. (SME)
Na ukrajinskom Kryme, ktorý vlani anektovalo Rusko, stále nefungujú dodávky elektriny. (SME)
Extrémistická strana nedokázala vyťažiť ani z migračnej krízy, z ktorej najviac ťažil vládny blok Fidesz-KDNP. (SME)
Asi 30-ročný muž bol kontrolovaný po vytipovaní vozidla s cudzím evidenčným číslom. (SME)
Dejiskom útokov bola rušná obytná a obchodná štvrť v južnej časti Bejrútu. (SME)
Vo vrtuľníku patriacemu moldavskej spoločnosti spolupracujúcej na mierovej operácii OSN boli moldavskí piloti a letový inžinier. (SME)

Lidové noviny

Turecko si nepřeje eskalaci napětí po sestřelení ruského letadla, hájilo jen svou vlastní bezpečnost a „práva našich bratří“ v Sýrii. Prohlásil to ve středu v Istanbulu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ruský stroj Su-24 se stal terčem tureckého útoku, když narušil turecký vzdušný prostor, ale dopadl na syrském území, řekl Erdogan. Některé části spadly i do Turecka a zranily dva lidi. (Lidové noviny)
Bombardování nemocnice Lékařů bez hranic (MSF) v severoafghánském městě Kunduz bylo tragickým incidentem, který zavinila lidská chyba a kterému bylo možné zabránit. Vyplývá to z výsledků amerického vyšetřování, které ve středu zveřejnil velitel spojeneckých sil v Afghánistánu, americký generál John Campbell. (Lidové noviny)
Tisícovka demonstrantů v úterý zaútočila na turecké velvyslanectví v Moskvě a rozbila kamením okna v nejméně dvou patrech budovy. Oznámila to ruská média s odvoláním na očité svědky. Policie proti útočníkům nezakročila. (Lidové noviny)
Energetická blokáda Krymu začala s mlčenlivým souhlasem Kyjeva, který se obyvatelům poloostrova vysmívá. V uralském Nižním Tagilu to ve středu prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Reagoval na víkendový incident, při němž likvidace dvou sloupů dálkového elektrického vedení úplně zastavila dodávku proudu z Ukrajiny na anektovaný Krym. (Lidové noviny)
Schengenský systém volného pohybu upadl po teroristických útocích a kvůli migrační krizi do kómatu, proto je potřeba ho znovu vzkřísit. Na středečním plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Varoval, že pokud Schengen padne, přestane dávat jednotná Evropa smysl. (Lidové noviny)
Papež František ve středu odcestoval do Keni, kde zahájí návštěvu tří afrických zemí. Novinářům řekl na palubě letadla, že chce v Africe poskytnout duchovní i materiální podporu. Za nejproblematičtější se považuje závěr jeho cesty, kdy se počítá s návštěvou Středoafrické republiky, zmítané konfliktem mezi tamními křesťany a muslimy. Papež se ale prý návštěvy této země nebojí. (Lidové noviny)
Počet obětí úterního atentátu na autobus v Tunisu vzrostl na 13. Ve středu byl objeven další mrtvý, který zatím nebyl identifikován. Dvanáct obětí, které byly nalezeny v úterý, jsou členové prezidentské gardy. Útok vyšetřovatelé označili za akci sebevražedného atentátníka. Zraněno při něm bylo 20 lidí, z nichž čtyři jsou civilisté. (Lidové noviny)
UVNITŘ VIDEO. Stane se New York obětí džihádistického teroru stejně jako Paříž? Ne, dokud „Velké jablko“ bedlivě střeží zkušená mafie. V rozhovoru pro stanici NBC to prohlásila známá tvář rodiny Gambino, jednoho z pilířů zločinecké Cosy Nostry. Giovanni Gambino obyvatele metropole ujistil, že jsou v bezpečí: „vzestup globálního terorismu dává mafii šanci ukázat svou dobrou stránku.“ (Lidové noviny)
Jednoho ze dvou pilotů, kteří se katapultovali po úterním sestřelení svého letadla nad turecko-syrskou hranicí, zachránili syrští vojáci. Francouzské rozhlasové stanici Europe 1 to ve středu řekl ruský velvyslanec v Paříži Alexandr Orlov. Druhý pilot byl zastřelen ze země, když sestupoval padákem. (Lidové noviny)
Ve Spojených státech obžalovali z vraždy bělošského policistu, který loni v říjnu při zásahu zabil šestnácti ranami nezletilého černošského mladíka. Informovala o tom ve středu agentura AP. Policista do sedmnáctiletého Laguana McDonalda pálil i poté, co už ležel bezvládně na zemi. (Lidové noviny)
Maďarská protiteroristická policie minulý týden zadržela šest osob, u nichž nalezla automatické zbraně a výbušniny. Informovala o tom v úterý agentura MTI. Podle velitele jednotky při domovní prohlídce policisté objevili také laboratoř na výrobu výbušnin „vhodných ke spáchání teroristického činu“. (Lidové noviny)
Výtržník a hédonista. Tak známí hovoří o Salahu Abdeslamovi. Radikálovi, na kterého už přes týden pořádají hon francouzští a belgičtí policisté. Současném veřejném nepříteli číslo jedna v Evropě, jenž si však údajně ještě nedávno naplno užíval bruselského nočního života. (Lidové noviny)
Zřejmě dvojice pachatelů ozbrojených automatickými zbraněmi zadržovala od 19:00 rukojmí v rodinném domě ve městě Roubaix na severu Francie. Všechna čtyři rukojmí už se však podařilo osvobodit. (Lidové noviny)
Při pumovém útoku na vojenský autobus v centru tuniské metropole zahynulo v úterý nejméně 12 příslušníků prezidentské gardy. Dalších 17 z nich utrpělo zranění. Uvedly to místní úřady, které vzápětí vyhlásily v oblasti metropole výjimečný stav, který má platit do středečního rána. Předchozí bilance byla 14 mrtvých a 11 raněných. (Lidové noviny)
K vyřešení složité situace kolem úterního sestřelení ruského vojenského letadla Tureckem je třeba diplomacie a zklidnění, řekl po mimořádné schůzce velvyslanců zemí NATO generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. (Lidové noviny)
UVNITŘ VIDEO. Turecko v úterý sestřelilo ruský bombardovací letoun Su-24 v oblasti, kde se stýká jeho hranice se Sýrií. Jde o nejvážnější mezinárodní incident syrského konfliktu. Podle turecké tiskové agentury Anadolu se oba piloti katapultovali a trosky letadla dopadly na pohraniční vesnici na syrské straně hranice. Ruské ministerstvo oznámilo, že minimálně jeden z pilotů nepřežil. (Lidové noviny)
Syrští povstalci zničili ruský vrtulník, který pátral po pilotech ruského vojenského letounu sestřeleného Tureckem. Podle Kremlu jeden z příslušníků námořní pěchoty zemřel. Zbytku posádky se ale podařilo stroj včas opustit, oznámila syrská organizace na ochranu lidských práv SOHR. (Lidové noviny)
Radikální hnutí Islámský stát (IS) je hrozbou pro všechny, nemůže být tolerován a musí být zničen, prohlásil v úterý americký prezident Barack Obama po setkání se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem v Bílém domě. (Lidové noviny)
Sestřelení ruského vojenského letounu Su-24 na syrsko-tureckém pomezí je nebezpečný precedent, ale eskalaci konfliktu neočekávám, soudí v rozhovoru pro Lidovky.cz analytik Tomáš Kaválek.Ve světle regionálního mocenského boje Ankary a Moskvy chápe incident jako provokaci, jíž oba geopolitičtí soci testují, jak daleko si mohou dovolit zajít. (Lidové noviny)
Islamisté při úterním pumovém útoku na hotel v egyptském městě Aríš na severu Sinajského poloostrova zabili sedm lidí, dalších 17 osob bylo zraněno. Oznámily to egyptské úřady. K atentátu se přihlásila egyptská pobočka teroristické skupiny Islámský stát (IS). Mezi mrtvými jsou i dva ze soudců, kteří bydlí v hotelu a účastní se sčítání hlasů po druhé etapě parlamentních voleb. (Lidové noviny)

iHNed.cz

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je úkolem Německa promyslet, jak Francii v boji proti terorismu podpořit. "Proti Islámskému státu je třeba bojovat vojenskými prostředky," uvedla. Francouzský prezident řekl, že očekává větší zapojení Německa v Sýrii a Iráku. (iHNed.cz)
Druhou etapu voleb vyhrálo uskupení Za lásku k Egyptu, která je nakloněna prezidentovi Abdal Fattáhovi Sísímu. V první etapě přišlo k volbám téměř 27 procent občanů. Ke druhé 29 procent. Nízká volební účast se očekávala, protože všechny kandidující strany sympatizují s prezidentem a žádná alternativa vlastně neexistuje. (iHNed.cz)
Aby se Česko mohlo stát pro Čínu základnou v Evropě, musí se zlepšit spolupráce vysokých škol, zaznělo ve středu na půdě Pekingské univerzity, kterou navštívil premiér Bohuslav Sobotka. Podle Sobotky brzdí spolupráci mezi oběma zeměmi nedostatek tlumočníků. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima řekl, že vláda škole přislíbila vyšší finanční podporu na studijní obor sinologie. (iHNed.cz)
Pro sebevražedné atentátníky je typická frustrace, touha po odplatě a primitivní způsob řešení potíží nalezením jednoho viníka. Cílem jejich útoků bylo prosazení hodnot vyznávaných skupinou a expanze vlastního ega, tedy dosažení slávy, respektu, uznání. Hlavním nástrojem atentátníků nejsou sebevražedné vesty, ale kamery a politici, kteří jimi dále straší. (iHNed.cz)
Ruský premiér Dmitrij Medveděv pohrozil, že turecké firmy mohou přijít o podíl na trhu a že některé společné projekty mohou být zrušeny. Sestřelení ruského bombardéru Su-24 Tureckem by mohlo pohřbít plánovaný plynovod Turkish Stream. Ohroženy jsou rovněž zájmy dalších společností jako Lukoil, Turkish Airlines nebo Sberbank. (iHNed.cz)
Islámský stát ve svém novém videu zařadil Českou republiku mezi své nepřátele. Snímek, jehož pravost se stále ověřuje, zveřejnil panarabský deník Al-Haját a po něm jej převzaly západní weby. Ve skupině údajné satanské koalice jsou fakticky všechny země NATO a státy arabské koalice. Prohlášení Islámského státu nelze podle premiéra Bohuslava Sobotky podcenit. (iHNed.cz)
Bombardování nemocnice 3. října v Afghánistánu šlo podle vyšetřování zabránit. Američtí vojáci přímo zapojení do incidentu údajně netušili, že se jedná o nemocnici MSF. Při americkém náletu zahynulo ve zdravotnickém zařízení 30 lidí včetně lékařů. (iHNed.cz)
USA zachvátila tradiční horečka v souvislosti se Dnem díkuvzdání. Svátkem, který se slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu, vzdávají lidé vděk Bohu. Ve velkém se shání krocaní maso, základ svátečního pokrmu. Podle statistik chovatelů zkonzumovali loni Američané jen během Dne díkuvzdání 46 milionů krocanů a krůt. (iHNed.cz)
Ve čtvrtek zastupitelstvo města rozhodne, jestli letošní vánoční trhy opravdu začnou. Brusel paralyzuje nejvyšší stupeň ohrožení před teroristickými útoky už od soboty. Obchodníci se snaží otevřít co nejdříve, protože se obávají obrovských ztrát před Saint Nicolasem. (iHNed.cz)
Ulice belgické metropole se pomalu začínají zalidňovat - žáci se vrací do školních lavic, lidé jezdí metrem a na silnicích se tvoří kolony. Bezpečnostní složky ale nadále zůstávají v pohotovosti. (iHNed.cz)
Ve středu Rusko přerušilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Dokud Kyjev nezaplatí předem za další dodávku, nedostane ji. Naposledy byly dodávky plynu na Ukrajinu pozastaveny letos v létě. (iHNed.cz)
Ruský premiér Medveděv řekl, že kvůli úternímu sestřelení letadla mohou turecké společnosti přijít o podíl na ruském trhu. Právo Turecka bránit své hranice není omluva pro to, co se stalo, dodal. Rusko bude pokračovat v náletech na Islámský stát u tureckých hranic. (iHNed.cz)
Protiterostická policie v Maďarsku zadržela šest osob. Nalezla u nich automatické zbraně a při domovní prohlídce také laboratoř na výrobu výbušnin. Podle velitele protiteroristické jednotky Jánose Hajdua má případ "mezinárodní vazby". Další podrobnosti neuvedl. (iHNed.cz)
Turecká armáda sestřelila u syrských hranic ruský bojový letoun. Napětí mezi Ruskem a Tureckem komplikuje vznik mezinárodní koalice, která má bojovat proti Islámskému státu. "Je to rána do zad, kterou nám zasadili komplici teroristů," obvinil Ankaru ruský prezident Vladimir Putin. Turecko trvá na tom, že chránilo své území. (iHNed.cz)
Belgické tajné služby jsou poddimenzované, na 800 džihádistů je pouze tisíc agentů. Kromě teroristů musí belgické tajné služby hlídat stovky špionů, které do hlavního města diplomacie posílají desítky zemí z celého světa. Poté, co se zjistilo, že se už čtvrtý teroristický útok v Evropě alespoň částečně plánoval v Bruselu, očekává se, že se financování i počty agentů belgických tajných služeb navýší. (iHNed.cz)
Turecká armáda sestřelila ruskou stíhačku Su-24 u hranice se Sýrií. K zabití obou dvou pilotů se přihlásili Turkmenové. Podle ruských zdrojů ale zemřel pouze jeden pilot a jeden voják, který se účastnil záchranné mise. Rusko hodlá nadále posílit obranu svých letounů a prostor nad Sýrií ohlídá ruský křižník Moskva. (iHNed.cz)
Dříve obyvatele z Balkánu vyháněla válka a ozbrojené konflikty, nyní je to neutěšená hospodářská situace, vysoká nezaměstnanost a nedostatek příležitostí. Čtvrtina populace balkánských zemí žije mimo své domovské státy. Německá vláda zařadila balkánské státy na seznam bezpečných zemí. Lidé z těchto států tak mají mizivou šanci, že získají azyl. (iHNed.cz)
Ruskou odplatou může být sestřelení tureckého letadla nad Sýrií. Turecké útoky na Islámský stát teď budou riskantnější, tvrdí v rozhovoru pro HN turecký analytik Özgör Ünlühisarcikli. Turecká veřejnost po řadě ruských provokací zákrok armády uvítala. (iHNed.cz)
Katapultovaní piloti ze sestřeleného letadla dopadli zřejmě na území ovládané povstalci, minimálně jeden je v zajetí Turkmenů. Ankara sice s Turkmeny spolupracuje, ale spíše politicky a využívá jich pro své cíle. Začne se více hovořit o vytvoření bezpečné zóny. Díky ní by Turecko zabránilo vzniku velkého kurdského státu v severní Sýrii. (iHNed.cz)
Turecko sestřelilo ruské vojenské letadlo Su-24 pohybující se ve vzdušném prostoru na syrsko-turecké hranici. Ruské ministerstvo obrany však odmítá, že by se stroj dostal do tureckého vzdušného prostoru. Turecko již dříve upozornilo ruská letadla, že uplatní veškerá práva při obraně hranic. (iHNed.cz)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.