Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 30.5.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0970USD   27.401CZK   0.71900GBP   308.90HUF   4.1298PLN   7.5720HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Svet

TA3

Michail Saakašvili má novú funkciu. Vyplýva to z oznamu na webovej stránke ukrajinskej prezidentskej kancelárie. Bývalý gruzínsky exprezident uviedol, že za svoj cieľ považuje zjednotenie ľudí. (TA3)
Silné zemetrasenie s magnitúdou 8,5, ktoré ale vzniklo v extrémnej hĺbke, zasiahlo japonské Boninské ostrovy. (TA3)
Počet fajčiarov v štátoch Európskej únie klesol na 26 percent. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý bol zverejnený v súvislosti so Svetovým dňom bez tabaku. (TA3)
Vyše 4200 migrantov pokúšajúcich sa dostať do Európy bolo za ostatných 24 hodín zachránených z rozličných plavidiel na Stredozemnom mori. (TA3)
Rusko odovzdalo moskovskému zastúpeniu Európskej komisie zoznam 89 zástupcov Európskej únie, ktorým v reakcii na sankcie EÚ zakázalo vstup na svoje územie. (TA3)
Európska únia podľa gréckeho ministra zahraničných vecí Nikosa Kotziasa jeho krajinu vydiera. Informuje o tom agentúra DPA (TA3)
Americký senátor John McCain tvrdí, že Spojené štáty musia zásobovať Vietnam väčším počtom zbraní na jeho vlastnú obranu, pretože v ázijsko-tichomorskej oblasti sa zvyšuje napätie ohľadne územných nárokov Pekingu v Juhočínskom mori. (TA3)
Prvá tropická búrka tohtoročnej hurikánovej sezóny vo východnom Tichomorí - hurikán Andres - sa sformovala pri západnom pobreží Mexika, naberá na sile a presúvala sa ďalej ponad oceán. (TA3)
V americkom štáte Arizona sa dvíha vlna odporu voči islamu. Pred mešitou v meste Phoenix protestovalo niekoľko stoviek ľudí. (TA3)
Počet obetí tornád a záplav v dôsledku prudkých lejakov a pretrvávajúcich dažďov stúpol v Spojených štátoch v uplynulých piatich dňoch na najmenej 41, informoval server spravodajskej stanice CNN. (TA3)
Na doživotie odsúdil americký súd zakladateľa a prevádzkovateľa virtuálneho trhoviska na webe Silk Road, na ktorom sa dali kúpiť drogy či iné zakázané tovary. Informovala o tom agentúra AP. (TA3)
Desiatky chorvátskych vojnových veteránov, ktorí sa zabarikádovali v kostole v metropole Záhreb, ukončili svoj protest. V pondelok by sa mali stretnúť s chorvátskym premiérom Zoranom Milanovičom. (TA3)
Maďarský premiér sa síce často nezhodne s názorom Bruselu, nesúhlasí však s názorom, že by mala Budapešť opustiť euroatlantické štruktúry. Viktor Orbán to povedal v prejave pri príležitosti piateho výročia na čele vlády. (TA3)
Na preplnených lodiach smerovali z Afriky do Európy tisíce migrantov. 17 z nich sa už nepodarilo zachrániť. (TA3)
Iba deň po zisku mesta Aríha, jednej z posledných bášt v rukách sýrskej armády v provincii, militanti získali prinajmenšom ďalšie štyri dediny. (TA3)
Počet obetí extrémne horúceho počasia v Indii stále stúpa. Podľahlo mu už vyše 1800 ľudí a meteorológovia zmenu počasia neočakávajú ani najbližšie dva dni. Tamojšie nemocnice sú preplnené a lekári sú v pohotovosti. (TA3)
Zoznam európskych politikov, ktorým Rusko zakázalo vstup na svoje územie, obsahuje 80 až 90 mien. Podľa holandského premiéra ho Moskva zaslala ambasádam. Európska únia žiadny oficiálny zoznam ešte nemá. (TA3)
Nemecký minister zopakoval, že sankcie voči Rusku bude možné zrušiť, len ak budú splnené podmienky minskej dohody. (TA3)
Do Afganistanu odchádza na mierovú misiu 37 slovenských vojakov. Rodiny sa s nimi rozlúčili v žilinských kasárňach. Väčšinu rotácie tvoria výsadkári, ktorí budú školiť afgánske špeciálne jednotky. (TA3)
Spojené štáty oficiálne vyškrtli Kubu zo svojho zoznamu krajín podporujúcich terorizmus, na ktorom bola 33 rokov. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničných vecí. (TA3)

Pravda

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vymenoval za gubernátora Odeskej oblasti na juhu krajiny bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho. (Pravda)
V Stredozemnom mori zachránili od piatka viac ako 4 200 utečencov, ktorí sa chceli dostať na rybárskych lodiach a nafukovacích člnoch do Európy. (Pravda)
Najmenej 71 civilistov, vrátane žien a detí, bolo zabitých pri náletoch sýrskej armády na pozície hnutia Islamský štát a bašty sýrskych povstalcov v provincii Halab. (Pravda)
Rusi odpovedajú na sankcie západných krajín vlastným zoznamom 89 európskych politikov, ktorí majú zákaz vstupu do Ruska. Na verejnosť prenikli niektoré mená. (Pravda)
Najsilnejšia francúzska opozičná strana bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho mení názov a po novom sa bude volať Republikáni. (Pravda)
Druhý najhľadanejší muž na zozname nacistických vojnových zločincov Strediska Simona Wiesenthala minulý týždeň zomrel v Kanade vo veku 93 rokov. (Pravda)
Chorvátsky parlament schválil zákon o finančnom odškodnení žien znásilnených počas vojen na Balkánskom polostrove v prvej polovici 90. rokov. (Pravda)
Asi sto ľudí pribehlo v Londýne na pomoc cyklistovi, ktorého po nehode uväznil pod sebou dvojposchodový autobus. Dvanásťtonový kolos spoločne nadvihli. (Pravda)
Spojené štáty formálne vyškrtli Kubu zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničných vecí. (Pravda)
Novým nigérijským prezidentom sa formálne stal Muhammadu Buhari, ktorý v marcových voľbách porazil dlhoročného lídra Nigérie Goodlucka Jonathana. (Pravda)
Ruská štátna televízia Rossija 1 odvysielala dokument o invázii do Československa. Podľa neho vojaci len bránili obyvateľov pred "agresívnou" Severoatlantickou alianciou. (Pravda)
„Povedzme si otvorene, čo vyvolalo konflikt na Ukrajine – ruská anexia Krymu s porušením všetkých noriem medzinárodného práva," vyhlásil šéf nemeckej diplomacie Steinmeier. (Pravda)
Systém kvót nevyhnutne neznamená, že všetky štáty EÚ musia súhlasiť so svojím podielom, povedala pre Pravdu odborníčka na imigráciu Mollie Gerverová z London School of Economics. (Pravda)
V Číne popravili učiteľa, ktorého súd uznal vinným zo znásilnenia či sexuálneho obťažovania 26 žiačok. Všetky obete boli dievčatá mladšie ako 12 rokov. (Pravda)
Jeho výzva prišla v deň, keď do Nemecka prichádza jednať britský premiér David Cameron o novej podobe vzťahov medzi Britániou a EÚ. (Pravda)
Radikáli napojení na teroristickú organizáciu al-Kajdá majú až na niekoľko šiítských dedín plne pod kontrolou západosýrsku provinciu Idlib. Vo štvrtok obsadili mesto Aríha, ktoré bolo poslednou baštou sýrskej armády. (Pravda)
Juhovýchodné pobrežie Aljašky vo štvrtok zasiahlo silné zemetrasenie, vzhľadom na riedke osídlenie však zrejme nespôsobilo väčšie škody alebo zranenia. (Pravda)
Ukrajinci musia mať možnosť brániť seba a svoj súkromný majetok so zbraňou ruke, vyhlásil Viktor Šokin, ukrajinský generálny prokurátor. (Pravda)
Čelíme rovnakým problémom, máme podobný počet obyvateľov, zdieľame rovnaké hodnoty a to robí z Nového Zélandu prirodzeného partnera, povedal minister. (Pravda)
Nemocnice sú v stave pohotovosti a úrady prostredníctvom televízie vyzývajú obyvateľov, aby ostali vo vnútri a pili dostatočné množstvo tekutín. (Pravda)

SME

Zatýkanie symbolizuje negatívny postoj úradov k prejavom verejnej podpory komunity gayov a ich práv". (SME)
V jeho snahe by mohol zavážiť vzťah k Baltimoru. (SME)
Gruzínsky exprezident svoju domovinu opustil po tom, ako proti nemu jeho politickí oponenti vzniesli obvinenia zo zneužitia právomocí. (SME)
Väčšina obetí sú chudobní ľudia, ktorí sú nútení pracovať pod otvoreným nebom. (SME)
K zemetraseniu došlo v extrémnej hĺbke 590 kilometrov pri Boninských ostrovoch. (SME)
Piatok sa zaradil medzi dni s najintenzívnejším pohybom migrantov v Stredozemnom mori. (SME)
Islamský štát vyhodil do povetria plynovod na ceste medzi Palmýrou a stredosýrskym Homsom. (SME)
František sa vo Vatikáne stretol so skupinou ťažko chorých detí a ich rodičov. (SME)
Okrem exministra zahraničných vecí sú na čiernej listine aj ďalší traja českí politici. (SME)
Sarkozy oznámil zámer vrátiť sa do politiky a v novembri sa opätovne stal predsedom najsilnejšej opozičnej strany. (SME)
Na demonštrácii sa zúčastnilo okolo 500 osôb. Nikto neutrpel zranenia a ani nebol nikto zadržaný. (SME)
Silný studený front sa bude presúvať a na väčšinu územia USA prinesie dážď a búrky. (SME)
Andres sa nachádza približne 1195 kilometrov od južného cípu mexického štátu Baja California (SME)
Ozbrojenci prepadli v Balúčistáne dva autobusy a zabili 19 cestujúcich (SME)
Plukovník Gulmurod Chalimov svoje členstvo v extrémistickej skupine oznámil prostredníctvom videa. (SME)
Vzorky obsahovali iba veľmi malé množstvo baktérií a nepredstavujú riziko. (SME)
Dodal, že intervenciu ničiť pašerácke lode pred ich vstupom do Stredozemného mora, považuje Tunisko za "takmer vojenskú". (SME)
Protestujúcich museli prichýliť v kostole tamojší kňazi po tom, ako sa polícia pokúsila rozohnať štvrtkový protest. (SME)
Tento smer ruskej politiky sa podľa neho v praxi prejavil protiprávnou anexiou ukrajinského polostrova Krym. (SME)
Obľúbený syr predávajú za cenu 209 dolárov za libru, čo je v prepočte zhruba 420 eur za kilogram. (SME)

Lidové noviny

Nejméně 71 civilistů, včetně žen a dětí, bylo v sobotu zabito při náletech syrské armády na pozice radikálního hnutí Islámský stát (IS) a bašty syrských povstalců v severní provincii Halab. Novou bilanci podle médií sdělila skupina syrských ochránců lidských práv, která situaci monitoruje z Londýna. (Lidové noviny)
Americká armáda zjistila větší množství případů možného neúmyslného rozeslání živých vzorků antraxu do laboratoří, než se původně domnívala. Vzorky byly asi omylem poslány do 24 zařízení v 11 amerických státech a také do Jižní Koreje a Austrálie. (Lidové noviny)
Osvobozující rozsudek nad Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, je absurdní a zároveň fiaskem pro žalobce, komentoval sobotní slovenský tisk zatím nepravomocné rozhodnutí pražského soudu. Ten někdejší šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase zprostil obžaloby ze zneužití vojenské tajné služby. (Lidové noviny)
Portugalská policie zadržela 1,15 tuny kokainu ukrytého na palubě plachetnice plující pod vlajkou USA v přístavu ostrova Faial na portugalském souostroví Azory. Zatčena byla také pětičlenná posádka lodi. V pátek to oznámily tamější úřady. (Lidové noviny)
Francouzská opoziční strana Svaz pro lidové hnutí (UMP) exprezidenta Nicolase Sarkozyho mění název. Její přeměnu na Republikány schválilo v dvoudenním internetovém hlasování 83 procent z asi poloviny stranických aktivistů, kteří se akce zúčastnili. Oznámilo to v pátek vedení strany. (Lidové noviny)
Zmizel beze stopy, aniž by se rozloučil s rodinou či svými kolegy z elitních policejních sil. Po týdnech, kdy se zdálo, jako by se po něm slehla zem, se vynořil jako hvězda propagandistického videa Islámského státu. „Přijdeme a zabijeme vás všechny,“ vyhrožuje na něm Tádžik Gulmorod Halimov - dříve velitel speciálních jednotek OMON, dnes prominentní přeběhlík do řad džihádistů. (Lidové noviny)
Americký soud poslal na doživotí do vězení provozovatele internetového portálu Silk Road (Hedvábná cesta), přes který se daly prodávat mimo jiné i drogy a další zakázané předměty. V únoru byl uznán vinným z obchodu s omamnými látkami a spiknutí za účelem praní špinavých peněz. (Lidové noviny)
Rusko vydalo seznam evropských politiků, kterým zakázalo vstup na své území. Řekl to v pátek na tiskové konferenci nizozemský premiér Mark Rutte. Podle něj byl seznam politiků na "černé listině" zaslán už ve čtvrtek příslušným ambasádám. . (Lidové noviny)
Spojené státy v pátek formálně vyškrtly Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus. Podle agentury Reuters to oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Vymazání Kuby z černé listiny je klíčovým krokem pro obnovení diplomatických vztahů, které byly zpřetrhány po kubánském komunistickém převratu z roku 1959. (Lidové noviny)
Itala slovinského původu Ivana Cernice, který je podezřelý, že loni poslal otrávený dopis místopředsedovi české vlády Andreji Babišovi, obžalovala slovinská prokuratura z terorismu. Informovala o tom v pátek slovinská média. (Lidové noviny)
České právo nezakazuje dostatečně jasným, přesným a závazným způsobem tělesné trestání dětí, uvedl v pátek Evropský výbor pro sociální práva při Radě Evropy. (Lidové noviny)
Polsko nehodlá vyjít vstříc Británii s jejími požadavky na zpřísnění podmínek pro přistěhovalce z evropských zemí. Vyplynulo to z pátečního jednání polské premiérky Ewy Kopaczové s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem. Ten se snaží přesvědčit evropské lídry k ústupkům, jež mají zaručit setrvání Británie v unii i po chystaném referendu. Z Varšavy Cameron zamířil do Berlína k jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. (Lidové noviny)
Radikálové napojení na teroristickou organizaci al-Káida mají až na několik šíitských vesnic plně pod kontrolou západosyrskou provincii Idlib. Fronta an-Nusrá a další islamistické odbojové skupiny se ve čtvrtek zmocnily města Aríha, které bylo poslední baštou syrské armády v oblasti. (Lidové noviny)
Ruská státní televize Rossija 1 odvysílala tento měsíc dokumentární film o „odtajněných stránkách“ dějin vojenského paktu Sovětského svazu a jeho satelitů, Varšavské smlouvy. Ta podle snímku byla obranným spojenectvím, bránící sovětské spojence před „agresivní“ Severoatlantickou aliancí. V tomto duchu televize obhajovala i sovětskou invazi do Československa v srpnu 1968, která podle stanice představovala „skutečně vážnou zkoušku sjednocených ozbrojených sil Varšavské smlouvy“. (Lidové noviny)
Známý ruský opoziční aktivista a politik Vladimir Kara-Murza byl hospitalizován v moskevské nemocnici poté, co v úterý pozdě večer upadl do bezvědomí. Příčiny jeho kolapsu zatím nejsou zcela jasné, symptomy však podle lékařů ukazují na otravu. Stav spolupracovníka zavražděného Borise Němcova zůstává i po třech dnech kritický. Jeho manželka žádá o převoz nemocného do zahraničí. (Lidové noviny)
UVNITŘ VIDEO. Osud Ruska. Takové mělo být téma přednášky předáka prokremelského hnutí Antimajdan na prestižní moskevské univerzitě RGGU. Když však Nikolaj Starikov začal pranýřovat prodemokratické protesty na Ukrajině, narazil. „Zmizte odsud!“ vyháněli ho studenti. A do křížku se s ním pustil i přítomný pedagog, jehož pobouřilo zneužití akademické půdy k propagandě. Rektor RGGU ovšem Starikova hájí. (Lidové noviny)
Více než 1700 mrtvých si jen za poslední týden vyžádala vlna veder, která sužuje Indii. Jde o nejvyšší počet obětí extrémního horka, jaký byl v zemi zaznamenán za posledních 20 let, uvedla v pátek agentura AFP. Nejhůř je na tom stát Ándhrapradéš. (Lidové noviny)
Smrtelné ztráty v řadách ruské armády nasazené v době míru ve zvláštních operacích se staly státním tajemstvím. Prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal příslušný dekret. Agentury v této souvislosti připomínají, že Západ obviňuje Moskvu z vojenské intervence na východě Ukrajiny, což Rusko trvale popírá. (Lidové noviny)
Řecký ostrov Kós, který je oblíbenou turistickou destinací i mezi Čechy, čelí přílivu uprchlíků z Afriky. Někteří z imigrantů nemají kde spát, posedávají poblíž pláže a mlčky sledují turisty, kteří si přišli užít dovolenou. (Lidové noviny)
Od uplynulého víkendu funguje v Rusku další účinná zbraň, kterou lze zacílit na nepohodlné nevládní organizace. Ruský prezident Vladimir Putin totiž podepsal zákon, s jehož pomocí může loajální organizaci udělit milost - a naopak třeba tu, jež se zabývá porušováním lidských práv, zlikvidovat. (Lidové noviny)

iHNed.cz

Kosmická loď Orion je před dokončením, budoucí plány americké astronautiky však jsou stále nejasné. K dosavadním možným cílům astronautů (asteroidy, Měsíc, Mars) nyní přibyl další: Venuše. Program HAVOC chce do atmosféry žhavé planety umístit vzducholoď ­a později celé létající město. (iHNed.cz)
Vize miliardáře Elona Muska o systému přepravních tub, ve kterých se dá cestovat rychlostí až 1300 kilometrů za hodinu, se díky americké technologicko-vědecké společnosti stává skutečností. Vědci z Hyperloop Transportation Technologies začnou testovací okruh stavět v roce 2016 v kalifornském údolí Quay. Realizační tým projektu čítá na 200 inženýrů, kteří budou řešit teoretické i praktické úkoly související s novým způsobem cestování. (iHNed.cz)
Zemětřesení o síle 8,5 stupně zasáhlo oblast východně od Japonska. Podle místních zdrojů se však vlna tsunami neočekává. Zemětřesení si doposud nevyžádalo žádné oběti ani nezpůsobilo výrazné škody. (iHNed.cz)
Nálety syrské armády na pozice radikálního hnutí Islámský stát v severní provincii Halab mají nejméně 71 obětí z řad civilistů. Jsou mezi nimi i ženy a děti. Vládní helikoptéry shazovaly barely s výbušninami na město Báb a na východní čtvrti města Halab. (iHNed.cz)
Portugalsko zadrželo plachetnici s americkou vlajkou a 1,15 tunou kokainu na souostroví Azory. Policie zatkla pětičlennou posádku. Proti nelegálnímu převozu přes Atlantik aktivně zasahují i španělské úřady, které loni u Kanárských ostrovů zadržely českou plachetnici se skoro 600 kilogramy kokainu. (iHNed.cz)
V Paříži se koná zakládající sjezd nové pravicové strany exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Nový název Republikáni nahrazuje dosavadní Svaz pro lidové hnutí (UMP). Změnu schválilo v dvoudenním stranickém internetovém hlasování 83 procent hlasujících. Sarkozy tak chce znovu naplnit své politické ambice. Mohl by i kandidovat na prezidenta. (iHNed.cz)
Na ruském sankčním seznamu evropských politiků, kteří nesmí na ruské území, jsou i čtyři česká jména - Schwarzenberg, Štětina, Ženíšek a Füle. Předseda vlády Bohuslav Sobotka nazývá seznam jednostranným krokem, který odporuje dobré diplomatické praxi. Požaduje vysvětlení. Na listině je podle belgického deníku dále například poslanec Evropského parlamentu Guy Verhofstadt, který podporuje ruské opoziční strany. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho jde o odvetu za evropské sankce vůči Rusku. (iHNed.cz)
Spojené státy vyškrtly Kubu ze seznamu zemí, které podporují terorismus. Vymazání Kuby ze seznamu je klíčovým krokem pro obnovení diplomatických vztahů, narušených od roku 1959. Kuba byla na americkém seznamu 33 let. (iHNed.cz)
Vlně veder, která sužuje jihovýchodní Indii, oficiálně podlehlo minimálně 1826 lidí. Teploty mají na svědomí víc životů než v nejtragičtějším roce 1995, kdy zemřelo 1677 lidí. "Tolik vážných případů jsem ještě nikdy neviděl," prohlásil lékař ve státě Ándhrapradéš. (iHNed.cz)
Polská premiérka Ewa Kopaczová se setkala s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem. Ten se snaží vyjednat v Evropské unii zpřísnění podmínek pro přistěhovalce z evropských zemích. Poláci jsou v Británii nejpočetnější "evropskou menšinou". (iHNed.cz)
Sepp Blatter zůstane i nadále šéfem Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Jeho rival princ Alí bin Husajn po prvním kole, kdy delegáti nového prezidenta nezvolili, odstoupil. V prvním kolem získal Sepp Blatter 133 hlasů a Husajn 73 hlasů. Pro zvolení v prvním kole bylo potřeba alespoň 140 hlasů. (iHNed.cz)
Dokumentární film o "odtajněných stránkách dějin" Varšavské smlouvy odvysílala ruská státní televize Rossija 1. Používají se v něm záběry ze sovětských propagandistických filmů. Podle televize "je nesporným faktem, že se v Praze chystal ozbrojený převrat". Invaze do Československa v srpnu 1968 podle stanice Rossija 1 představovala vážnou zkoušku sjednocených ozbrojených sil Varšavské smlouvy. (iHNed.cz)
Vlně veder, která sužuje jihovýchodní Indii, oficiálně podlehlo minimálně 1826 lidí. Vysoké teploty mají na svědomí víc životů než v nejtragičtějším roce 1995, kdy zemřelo 1677 lidí. "Tolik vážných případů jsem ještě nikdy neviděl," prohlásil lékař ve státě Ándhrapradéš. (iHNed.cz)
Britský premiér David Cameron jedná s hlavními evropskými představiteli o reformách v Evropské unii. Cílem je vyvázat Velkou Británii z pokračující integrace společenství. Ve čtvrtek jednal s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. V pátek zamíří za německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Před parlamentními volbami Cameron slíbil nový formát vzájemných vztahů mezi Londýnem a EU a rovněž vypsání referenda o případném "brexitu", tedy odchodu Británie z unie. (iHNed.cz)
Ruský prezident zařadil údaje o padlých vojácích "v období míru" do kategorie přísně tajné. Takové utajení je v moderní ruské historii neobvyklé. Aktivisté odhadují, že v bojích na Ukrajině zemřelo nejméně 220 ruských vojáků. (iHNed.cz)
Premiér Cameron před parlamentními volbami voličům slíbil, že s Bruselem dohodne nový formát vztahů mezi Londýnem a Evropskou unií. Aby bylo možné přesvědčit Brity o významu setrvání v EU, je podle ministra zahraničí potřebné, aby unie změnila i některé ze zakládajících smluv. Šéf francouzské diplomacie nicméně varoval, že tato strategie je "velmi riskantní". (iHNed.cz)
Dánský novinář Flemming Rose, který stál za projektem karikatur proroka Mohameda, obhajuje široké pojetí svobody slova. Tolerance nemá cenu, když si lidé nemohou říkat, co chtějí. Muslimové v Evropě musejí přestat smrtí trestat rouhačství a odpadlictví od víry. (iHNed.cz)
Rick Santorum bude v nadcházejících primárkách usilovat o podporu konzervativní části voličů, která z něj v roce 2012 učinila druhého nejsilnějšího kandidáta. Politik je již sedmým republikánem, který formálně oznámil svou kandidaturu. Podle něj prezident Obama škodí Američanům sliby nových daní, přílišnými výdaji či nařízením umožňujícím legalizaci pobytu milionů přistěhovalců. (iHNed.cz)
Kvóty pro uprchlíky jako akt solidarity členských zemí Evropské unie vítá německý tisk. Přerozdělení uprchlíků vychází z hospodářské síly jednotlivých států a nikoho nepřetěžuje, píše například Handelsblatt. Když má Německo přijmout 8760 uprchlíků z celkových 40 tisíc, Polsko 2660 a Lotyšsko 520, je to prý zvládnutelné a spravedlivé. (iHNed.cz)
Někteří sponzoři Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA opustili, další na ni tlačí, aby se očistila od korupčních praktik. Rozvázání spolupráce mezi FIFA a velkými firmami by organizátory světového fotbalu přišlo draho. Adidas a Visa platí ročně do kasy FIFA 32 milionů dolarů (800 milionů korun). McDonald´s a Budweiser přispívají 19 miliony (475 milionů). (iHNed.cz)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.