Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 25.10.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2659USD   27.695CZK   0.78870GBP   308.65HUF   4.2235PLN   7.6730HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Svet

26. októbra:
Demeter
25. októbra:
Aurel a náušnica

TA3

Maďarský premiér chce aby Spojené štáty predložili dôkazy o údajne korupcii, pre ktorú Washington nedávno zakázal vstup do krajiny šestici blízkych spolupracovníkov Viktora Orbána. Premiér zároveň povedal, že títo ľudia nebudú čeliť žiadnemu vyšetrovaniu, kým Američania nepredložia dôkazy. (TA3)
Desaťtisíce ľudí vyšli dnes do ulíc talianskej metropoly Rím, aby na výzvu najväčšej tamojšej odborovej centrály vyjadrili svoj protest voči vládnej reforme trhu práce. (TA3)
Moskva nikdy nespochybnila právo Kyjeva rozvíjať partnerské vzťahy s Európskou úniou, len varovala pred hospodárskymi rizikami, ktoré so sebou prinášajú, uviedol šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Takto sa vyjadril v rozhovore pre nórsky denník Verdens Gang, krátko pred dnešnou návštevou v Nórsku. (TA3)
Vírusom ebola sa nakazilo 10.141 ľudí, z ktorých 4922 zomrelo. Vyplýva to z najnovšej bilancie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorú dnes zverejnila. (TA3)
Maďarská socialistická strana (MSZP) vyzvala vládu, aby odvolala návrh na zdanenie internetu. Predseda MSZP a šéf parlamentnej frakcie socialistov József Tóbiás vyhlásil, že by skôr bolo potrebné rozvíjať prístup k internetu z predaja frekvencií a zo zdrojov Európskej únie, informoval dnes ľavicový denník Népszava. (TA3)
Kým štáty sveta vynakladajú nemalé finančné prostriedky na boj s vírusovým ochorením ebola, niektorí vynaliezavci sa na tom snažia zarobiť. V kamenných i internetových obchodoch sa tak do ponuky dostali výrobky s motívom eboly alebo ňou inšpirované. (TA3)
Švajčiari v novembrovom referende odmietnu návrh ďalšieho obmedzenia prisťahovalectva z dôvodu ochrany životného prostredia. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnili v piatok. Z nich vyplýva, že takmer 60 percent respondentov nesúhlasí s uzákonením obmedzenia počtu prisťahovalcov na 0,2 percenta populácie, teda na približne 16-tisíc ročne. (TA3)
Japonská vláda schválila v piatok zmeny k 66 rokov platiacemu zákonu, ktorý zakazuje neskoré nočné tancovanie v kluboch. Cieľom je pripraviť sa na očakávaný prílev turistov pred olympijskými hrami v Tokiu v roku 2020. (TA3)
Na Ukrajine dnes platí predvolebné moratórium pred predčasnými voľbami, ktoré sa uskutočnia túto nedeľu, informovali ukrajinské tlačové agentúry. (TA3)
Výnimkou by mali byť len mimoriadne humanitárne prípady. Krajina podľa ministra informácií už jednoducho ďalší nápor nezvládne. Organizácie na ochranu ľudských práv však upozorňujú, že Bejrút tým môže porušiť zásady medzinárodného práva. (TA3)
Polícia v americkom štáte Kalifornia zadržala muža, ktorý je podozrivý, že v obchodnej štvrti Sacramenta smrteľne zranil dvoch zástupcov šerifa a zranil ďalšie dve osoby. (TA3)
Muž, ktorý vo štvrtok sekerou zaútočil na skupinu policajtov v newyorskej štvrti Queens, bol zradikalizovaný moslim a konal sám, uviedli v noci nadnes v New Yorku vyšetrovatelia útoku označeného za teroristický čin. (TA3)
Spôsobil ju náhly prívalový lejak. Ulice gréckej metropoly pripomínali rozvodnené kanály. Valiaca sa voda strhla desiatky áut, zaliala cestné podjazdy, pivnice aj nízko položené domy a supermarkety. Nikto sa podľa médií zrejme nezranil. (TA3)
Kanada dnes na poslednej ceste odprevádzala svojho hrdinu, desiatnika Nathana Cirilla, zastreleného útočníkom pri Národnom vojenskom pamätníku v metropole Ottawa, do jeho domovského mesta Hamilton v provincii Ontário. (TA3)
Najmenej jednu obeť a štyroch zranených si vyžiadala streľba v strednej škole severne od mesta Seattle v americkom štáte Washington. Polícia neskôr spresnila, že o život prišiel aj útočník, ktorý sa smrteľne postrelil. (TA3)
Šampanské z vinárstva Pol Roger za desiatky rokov prišlo o svoju perlivosť, no podľa odborníkov mu už ale nič iné nechýba. (TA3)
Najvyššia inštancia talianskeho súdneho systému, Kasačný súd v Ríme, zbavil dnes módnych návrhárov Domenica Dolceho a Stefana Gabbanu obvinení z ukrývania stoviek miliónov eur pred talianskymi daňovými úradmi. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. (TA3)
Ruský prezident Vladimir Putin v piatok opätovne slovne zaútočil na USA a Západ pre ich podiel na vypuknutí krízy na Ukrajine. Urobil tak v rámci svojho vystúpenia na tohtoročnom stretnutí s členmi Valdajského klubu v Soči. Putin okrem iného odmietol obvinenia zo snáh o budovanie ríše. (TA3)
Počet imigrantov, ktorí sa z francúzskeho Calais snažia dostať do Británie v uplynulých mesiacoch alarmujúco stúpa. Pribúdajú nepokoje, ktoré prvýkrát vypukli aj v uliciach prístavného mesta. (TA3)
Pohraničné mesto bránia kurdskí bojovníci napojení na Stranu demokratickej jednoty. Tú Ankara považuje za predĺženú ruku tureckej Strany kurdských pracujúcich, ktorá už 30 rokov vedie povstanie proti centrálnej tureckej vláde. (TA3)

Pravda

Muž, ktorý vyzbrojený sekerou zranil v New Yorku dvoch policajtov, jedného z nich vážne, bol zradikalizovaný moslim. (Pravda)
Parlamentné voľby na Ukrajine sa uskutočnia pod hlavňami samopalov, ??ozbrojené oddiely útočia na kandidátov a zastrašujú ich, povedal vodca ukrajinskej koalície Opozičný blok. (Pravda)
Rusko nikdy nespochybňovalo právo Ukrajiny na partnerstvo s Európskou úniou, len varovalo pred hospodárskymi rizikami, vyhlásil ruský minister zahraničia. (Pravda)
V Iráne popravili ženu odsúdenú za zabitie muža, ktorý sa ju podľa jej údajov snažil znásilniť. (Pravda)
Egypt vyhlásil trojmesačný výnimočný stav v častiach Sinajského polostrova. Stalo sa tak po tom, čo si tam v piatok dva útoky vyžiadali životy troch desiatok vojakov. (Pravda)
New York a New Jersey začali umiestňovať do karantény zdravotníckych pracovníkov vracajúcich sa zo západoafrických krajín zasiahnutých ebolou. (Pravda)
Je to tak trochu volebná demokracia afganského či irackého strihu s veľmi malou dávkou volebnej demokracie západoeurópskeho typu, charakterizoval politológ Oskar Krejčí ukrajinské voľby. (Pravda)
Nečakanú povodeň zažili obyvatelia Atén po náhlom prívalovom lejaku, ktorý premenil mnoho ulíc v rozvodnené kanály. (Pravda)
Americký stredoškolák strieľal v škole v meste Marysville na severozápade USA po svojich spolužiakoch. Jednu osobu zabil a najmenej štyri zranil. (Pravda)
Britský premiér David Cameron v piatok odmietol zatiaľ neoficiálnu požiadavku EÚ, aby Londýn do jej rozpočtu vrátil viac ako dve miliardy eur. (Pravda)
Neobvykle tvrdú kritiku politiky Spojených štátov obsahoval prejav ruského prezidenta Vladimira Putina v juhoruskom Soči. (Pravda)
Po kríze na Ukrajine výrazne vzrástol strach Čechov z Ruska. Po prvýkrát za 15 rokov prevážil počet ľudí, ktorí považujú Rusko za hrozbu do budúcna. (Pravda)
Existencia takejto učebnice je obzvlášť poľutovaniahodná pre spoločnosť, ktorá zažila vojnu a znásilňovanie (ako zbraň), hovorí aktivistka. (Pravda)
Takmer 200-milionová Brazília bude v nedeľu v druhom kole doteraz mimoriadne vyrovnanej voľby voliť prezidenta. (Pravda)
Taliansky expremiér Silvio Berlusconi tvrdí, že si zaslúži skrátenie ročného trestu za daňové úniky a chce znovu kandidovať vo voľbách. (Pravda)
Štvrtkový výbuch plynu v centre poľských Katovíc si napokon vyžiadal aj tri obete, informovala v piatok miestna polícia. (Pravda)
Matka útočníka, ktorý šokoval celú Kanadu, keď zastrelil vojaka v Ottawe a s puškou v ruke vtrhol do budovy parlamentu, sa za čin syna ospravedlnila. (Pravda)
Rusko má naďalej na Ukrajine svoje vojenské jednotky pri rusko-ukrajinských hraniciach a cez čiastočné stiahnutie vojakov stále udržuje značné sily. (Pravda)
Pápež poveril svojho splnomocnenca riadením talianskej diecézy v Albenge, ktorú zmietajú škandály a jej kňazi majú na svedomí sexuálne zneužívanie maloletých. (Pravda)
Islamský štát sa stal najbohatšou teroristickou skupinou na svete. Mesačne zarába milióny dolárov z predaja ropy na čiernom trhu, z výkupného a vydierania. (Pravda)

SME

Pravicoví extrémisti pochodovali proti zneužívaniu azylu utečencami. Ľudia ich vypískali. (SME)
Kanada bude dohliadať na voľby spolu so stovkami iných medzinárodných inšpektorov. (SME)
Pri nehode na diaľnici medzi Rímom a Neapolom zahynuli najmä občania Číny. (SME)
Zatiaľ nie je známe, aké vyznamenanie si Fico prevezme. (SME)
Odborári mali doteraz s vládou veľmi úzke vzťahy. Reforma trhu práce ich ale vyhnala do ulíc. (SME)
Islamisti chcú obsadiť turecko-sýrsku hranicu, zabránili by tým príchodu kurdských posíl z Iraku. (SME)
Iránka tvrdí, že ju muž chcel znásilniť. Rodina obete jej milosť udeliť odmietla, súd znásilnenie neuznal. (SME)
Kvóty pre občanov EÚ by malo Švajčiarsko zaviesť v roku 2017. Okrem toho chcú obmedziť prisťahovalcov na 16-tisíc ľudí ročne. (SME)
V čase závalu bolo v bani 33 baníkov. Čínske bane patria stále medzi najnebezpečnejšie na svete. (SME)
Konanie Ukrajiny by nemalo poškodzovať Rusko, povedal ruský šéf diplomacie. Týka sa to najmä obchodu. (SME)
Zákonom chceli kedysi obmedzovať prostitúciu. Po novele sa bude dať v kluboch tancovať celú noc. (SME)
Rím nechce obmedzovať turistov rekonštrukciami, sprístupňuje aj pamiatky, ktoré sú v renovácii. (SME)
Režim Jorgea Videlu v osemdesiatych rokoch zabíjal a mučil tisíce ľudí. Niektorých zodpovedných súdia až teraz. (SME)
Rozhlasový dokument BBC pobúril politikov, obviňoval prezidenta z genocídy a vojnových zločinov. (SME)
Vo Vietname pomáhal zahraničným novinárom, po odchode v USA robil fotografie vietnamským utečencom. (SME)
Muž často navštevoval stránky o radikálnom islame, vyprovokovali ho útoky v Kanade. (SME)
Prvý raz od revolúcie, ktorá zosadila režim Viktora Janukovyča, si Ukrajina volí parlament. (SME)
Vojna v Sýrii už viackrát zasiahla aj Libanon. Nie je jasné, ktorú skupinu ozbrojenci predstavovali. (SME)
Izraelská armáda tvrdí, že Palestínčan hádzal zápalné bomby na diaľnici. Zranenia utrpelo ďalších dvanásť ľudí. (SME)
K útokom sa nikto neprihlásil. Káhira sa obáva, že radikálne skupiny v Egypte nadviazali vzťahy s Islamským štátom. (SME)

Lidové noviny

Americká nákladní loď bez posádky Dragon se odpoledne odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a v 21:39 SELČ má přistát ve vodách Tichého oceánu. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Toto zařízení soukromé americké společnosti SpaceX přepravilo náklad na orbitální komplex už počtvrté. (Lidové noviny)
Prezidentská koalice Blok Petra Porošenka, vysoký favorit nedělních parlamentních voleb, má už připravený koncept koaliční smlouvy, jejíž podstatou jsou hluboké reformní změny v horizontu do roku 2020. V televizním poselství to oznámil sám prezident. V cílovém roce 2020 by měla být Ukrajina schopna podat žádost o členství v Evropské unii, uvedl Porošenko. (Lidové noviny)
Rusko nikdy nezpochybňovalo právo Ukrajiny na partnerství s Evropskou unií, pouze varovalo před hospodářskými riziky. V rozhovoru s norským listem Verdens Gang to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který se v Norsku účastní oslav osvobození severonorského města Kirkenes Rudou armádou. (Lidové noviny)
UVNITŘ VIDEOStudent, který v pátek střílel ve střední škole ve městě Marysvillu na severozápadě USA, byl podle svých spolužáků oblíbený a úspěšný a jeho čin je překvapil. Útočník Jaylen Ray Fryberg na sobě podle očitých svědků nedával do poslední chvíle najevo žádnou zlobu. Nejspíš podle amerických médií jednal z nešťastné lásky. (Lidové noviny)
Desetitisíce demonstrantů v sobotu v Římě podle agentury AFP protestovaly proti plánované vládní reformě zákonů, které určují podmínky pracovního trhu. Italská média odhadují účast na 150 tisíc lidí z celé země. Odbory očekávaly až milion demonstrantů. (Lidové noviny)
Zatímco teplota na Ukrajině padá k nule i níž, radiátory zůstávají studené. Topnou sezonu se podle televizních zpráv prý podařilo nastartovat ve čtvrtině bytů, ale to je asi předvolební optimismus, který sotva zahřeje. (Lidové noviny)
Íránské úřady v sobotu popravily mladou Íránku přes mezinárodní kampaň k odložení výkonu jejího trestu smrti oběšením. Sdělila to íránská státní agentura IRNA. Nyní šestadvacetiletá žena byla odsouzena za to, že v roce 2007 zabila nožem muže, který se jí podle ní snažil sexuálně zneužít. (Lidové noviny)
Tuniské bezpečnostní složky v pátek zaútočily na dům v hlavním městě, ve kterém se skrývali údajní islamisté. Při útoku zabily pět žen a jednoho muže, podle ministra vnitra šlo o teroristy, uvedla agentura AP. (Lidové noviny)
Americký středoškolák střílel ve škole ve městě Marysvillu na severozápadě USA po svých spolužácích. Střelba si vyžádala nejméně dva mrtvé. Kromě samotného útočníka podle policie zemřela ještě jedna osoba. Tři osoby byly údajně v kritickém stavu letecky přepraveny do nemocnice. (Lidové noviny)
Léta je špehovali, ale zbytečně. Slavní britští historici Eric Hobsbawm a Christopher Hill byli za studené války podezřelí, že jako přesvědčení marxisté škodí zemi. Tím se ocitli pod drobnohledem britské kontrarozvědky MI5. Podezření se ale nepotvrdilo. (Lidové noviny)
Ruský prezident Vladimir Putin neobvykle tvrdě kritizoval politiky z USA. Na zasedání tzv. Valdajského klubu v Soči Putin obvinil Washington, že chce oživit politická schémata z dob studené války, vnucuje veřejnosti tezi jednopolárního světa, manipuluje veřejným míněním a řídí se právem silnějšího. (Lidové noviny)
Hnutí vydělává měsíčně desítky milionů dolarů jak z prodeje ropy na černém trhu, tak z výkupného a vydírání. Islamisté obsadili v uplynulých měsících rozsáhlá území na severu Sýrie a Iráku. Jejich ofenzivu se snaží zastavit tamější armády i bojovníci. USA a jejich spojenci pomáhají cílenými leteckými údery. (Lidové noviny)
Vlnu nevole vyvolalo u nevládních organizací v Kosovu zjištění, že učebnice právnické fakulty Prištinské univerzity označuje znásilněné ženy jako „obvykle nemorální“. Obdobné problémy, které se týkají například homosexuality, se ale podle expertů vyskytují i v jiných materiálech univerzity. (Lidové noviny)
Na vzletové dráze moskevského letiště Vnukovo byly v době tragické havárie letounu s šéfem ropné společnosti Total Christophem de Margeriem dva sněžné pluhy. O jednom z nich piloti očividně věděli. (Lidové noviny)
Do čela vlády v Durynsku, jedné ze 16 spolkových zemí Německa, míří schopný i charismatický premiér za postkomunisty Bodo Ramelow. A co tomu Němci říkají? (Lidové noviny)
Země javorového listu platila za jednu z­ nejbezpečnějších na světě. Po útoku islámského radikála v kanadském parlamentu to už neplatí. Obvykle ospalou kanadskou metropoli, jejíž ulice zdobí bezpočet soch oslavujících mír a spolupráci, odraz pověstné mírumilovnosti Kanaďanů, ochromil hněv a strach. (Lidové noviny)
Rodiny v Íránu byly zvyklé utrácet tisíce za svatební hostiny. V poslední době se ale rodinné sešlosti často týkají právě opačné situace - slaví se úspěšný rozchod partnerů. Konzervativní duchovní rozvodové večírky kritizují jako „satanské“. (Lidové noviny)
Jaká je cena robotického Vladimira Putina? Mechanická figurína ruského prezidenta, jež za zvuku valčíku podepisuje dokument o přijetí ukrajinského Krymu do Ruské federace, půjde za necelý měsíc do dražby. Originální loutka může podle odhadů vynést až několik milionů eur. (Lidové noviny)
Kanaďané mají nového národního hrdinu. Stal se jím Kevin Vickers, člen čestné stráže kanadského parlamentu, který ve středu zastřelil ozbrojeného útočníka Michaela Zehafa-Bibeaua. Podle mnohých osmapadesátiletý Vickers svým chladnokrevným jednáním zabránil ještě většímu masakru a zabití dalších lidí, napsala kanadská média. (Lidové noviny)
Zprávy ze Severní Koreje naznačují, že politickou garniturou autoritářského režimu otřásla další čistka. Šestice významných funkcionářů, včetně velitele severokorejského letectva či ministra pošt a telekomunikací, se v uplynulých měsících neobjevila na řadě důležitých akcí. Podle jihokorejských médií byli popraveni. (Lidové noviny)

iHNed.cz

Podle Amnesty International existují důkazy o zabíjení a dalších zvěrstvech na východní Ukrajině, kterých se údajně dopouštěli jak proruští separatisté, tak vládní síly. Organizace však nenašla masové hroby, o nichž informovala ruská média. Podle AI by se obě válčící strany měly přestat "spekulativně" obviňovat. (iHNed.cz)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk