Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 4.3.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1168USD   27.453CZK   0.72760GBP   305.07HUF   4.1582PLN   7.6720HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Svet

TA3

Bezdomovec, zastrelený policajtmi v kalifornskom Los Angeles, bol francúzsky občan, ktorého vlani v máji prepustili z federálneho väzenia po odpykaní 14 rokov za bankovú lúpež. Informoval o tom predstaviteľ polície, ktorého citovala tlačová agentúra AP. (TA3)
Cigarety a tabakové výrobky sa budú môcť v Írsku predávať iba v jednotných, jednofarebných obaloch. Takýto zákon v utorok formálne schválila pri poslednom čítaní už aj horná komora írskeho parlamentu. Dolná komora ho schválila na konci februára. (TA3)
Má ísť o najväčšie množstvo, aké doteraz v krajine zničili. Jeden kilogram slonoviny sa v Číne predáva za 2100 dolárov. (TA3)
Na vážne porušenie prímeria na Ukrajine bude medzinárodné spoločenstvo tvrdo odpovedať. Zhodli sa na tom lídri západných krajín vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a predsedu Európskej rady Donalda Tuska. (TA3)
Slovinskí zákonodarcovia schválili manželstvá osôb rovnakého pohlavia a adopciu detí homosexuálnymi partnermi. Proti tomu sa v balkánskej krajine stavajú konzervatívne skupiny a rímskokatolícka cirkev. (TA3)
Bývalý šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby CIA a niekdajší vrchný veliteľ americkej armády David Petraeus sa vyhne súdnemu procesu o tom, či umožnil svojej bývalej milenke prístup k tajným informáciám. Petreus sa dohodol s obžalobou. Priznal, že v jednom prípade zaobchádzal s tajným materiálom neoprávnene. (TA3)
Polícia v americkom meste Ferguson, kde policajti vlani zastrelili neozbrojeného černošského mladíka, sa bežne dopúšťala rasistických postupov. S odkazom na výsledky vyšetrovania, ktoré si nechalo urobiť americké ministerstvo spravodlivosti, to uviedla agentúra Reuters. (TA3)
Sopka Villarrica v južnom Čile začala v skorých ranných hodinách miestneho času chrliť vysoký stĺp popola a lávy, čo si vynútilo evakuáciu neďalekého osídlenia. (TA3)
Súd v Paríži potrestal novinára z televízie al-Džazíra pokutou vo výške 1000 eur za nedovolené riadenie bezpilotného lietadla nad francúzskou metropolou. (TA3)
Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Su-jong v utorok vyhlásil, že jeho krajina je schopná odraziť "neustále sa zvyšujúcu hrozbu jadrového útoku" Spojených štátov vlastným preventívnym útokom, ak to bude nutné. (TA3)
Irán v utorok odmietol požiadavku amerického prezidenta Baracka Obamu, aby zmrazil svoje jadrové aktivity aspoň na desať rokov, uviedla polooficiálna iránska spravodajská agentúra Fars. Obamovu požiadavku pritom označil za neprijateľnú. (TA3)
Vraždu bývalého ruského vicepremiéra zrejme videla len jeho mladá ukrajinská priateľka Anna Durycká. Tá však odletela na Ukrajinu a tvrdí, že strelec bol za jej chrbtom. S Borisom Nemcovom sa do centra Moskvy prišlo rozlúčiť množstvo ľudí, vrátane politikov a diplomatov. (TA3)
Bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, stíhaný v USA za vyzradenie utajovaných údajov, sa chce vrátiť do vlasti pod podmienkou nezaujatého súdneho procesu. (TA3)
Legendárnych českých cestovateľov Zikmunda a Hanzelku pozná každý, ich expedície a knihy tiež. No nikto nepozná ich osobné životy. Režisér a scenárista Petr Horký sa preto rozhodol nakrútiť film "Století Miroslava Zikmunda". (TA3)
Nielen ich, ale aj obyvateľov Kalifornie, ktorí žijú neďaleko známej pláže, prekvapilo počasie. Nie však v negatívnom slova zmysle. (TA3)
Kiska po stretnutí so Stoltenbergom uviedol, že nosnou časťou ich rokovaní bola bezpečnosť v Európe a súčasná situácia na Ukrajine, kde vládne krehký mier, ktorý podľa oboch politikov treba udržať. Dôležitú úlohu v tom musí zohrávať aj Ruská federácia. (TA3)
Ultimátum vydala venezuelská ministerka zahraničných vecí Delcy Rodríguezová. Spojené štáty majú podľa jej slov 15 dní na to, aby zredukovali personál na svojom veľvyslanectve v Caracase zo súčasných 100 zamestnancov na 17. (TA3)
V posledných dňoch došlo k nárastu aktivity v testovacom komplexe v provincii Severný Pchjongan. Na miesto boli údajne dopravené dve mobilné odpaľovacie zariadenia. Raketa Rodong má dolet približne 1300 kilometrov. (TA3)
Ukrajinský parlament diskutuje o možnosti prizvania zahraničných mierových síl na svoje územie. Ich úlohou by bolo vytvorenie bezpečnej zóny medzi vládnymi jednotkami a separatistami. V posledných hodinách napriek prímeriu zrejme opäť zomierali vojaci. (TA3)
Irán sa rozmáha a už teraz dominuje vládam v Bagdade, Damasku, Bejrúte a Saná, varoval počas prejavu v americkom Kongrese izraelský premiér Benjamin Netajahu. (TA3)

Pravda

Prípadné vážne porušenie prímeria na východnej Ukrajine si od medzinárodného spoločenstva vyžiada tvrdú odpoveď. (Pravda)
Severokórejský minister zahraničných vecí vyhlásil, že krajina je schopná odraziť "neustále sa zvyšujúcu hrozbu jadrového útoku" Spojených štátov vlastným preventívnym útokom, ak to bude nutné. (Pravda)
Ruský opozičný predák Alexej Navaľnyj obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z priamej zodpovednosti za vraždu bývalého vicepremiéra Borisa Nemcova. (Pravda)
Sopka Villarrica v južnej časti Čile v utorok začala chrliť dym a lávu, na čo úrady v okolí vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti a evakuovali tisíce ľudí vrátane turistov. (Pravda)
Obama v pondelok odporučil ako riešenie sporu o iránskom programe desaťročné zmrazenie, ale priznal tiež, že neverí, že na to Irán pristúpi. (Pravda)
Téma slobody bola pre stretnutie vybratá, pretože sa právne predpisy často vzďaľujú tomu, čo doteraz európska kultúra prijímala ako základné princípy. (Pravda)
Patrilo mu hlavné slovo v Uruguaji, ale nevlastnil takmer nič. Zarábal síce veľa, lenže väčšinu platu rozdal. Josému Mujicovi sa skončilo funkčné obdobie. (Pravda)
Niekdajší vicepremiér sa stal obeťou atentátu. Vyšetrovanie sa zatiaľ sústredilo na výsluch jeho priateľky, ktorá bola jediným priamym svedkom streľby. (Pravda)
Keď mala Valentina Maureirová 6 rokov, lekári jej zistili cystickú fibrózu. Pre dievča z Chile sa utrpenie časom stalo také neznesiteľné, že túži zomrieť. (Pravda)
Centristická strana tallinnského starostu Savisaara, ktorý bol posledným premiérom sovietskeho a prvým postsovietskeho Estónska, skončila na druhom mieste. (Pravda)
Kerry v Senáte USA obvinil ruské vedenie z "klamstva a propagandy", ktoré "dosiahli úroveň studenej vojny". (Pravda)
Myšlienku prizvania mierotvorcov zo zahraničia do Donbasu Porošenko nastolil pred dvoma týždňami. Rusko zareagovalo odmietavo, Európska únia zdržanlivo. (Pravda)
Austrálska vláda vo februári uviedla, že po boku teroristických skupín v Iraku a Sýrii bojuje alebo ich inak podporuje najmenej 90 Austrálčanov. (Pravda)
Policajti na údajne duševne chorého muža počas zásahu na ulici vypálili päť rán. Tvrdosť zásahu obhajujú tým, že sa muž pokúšal zobrať im pištoľ. (Pravda)
Irán vyvíja na Izrael tlak zo všetkých strán tým, že podporuje režimy na Blízkom východe, ktoré sú proti demokracii a proti slobode, vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. (Pravda)
Viac než kilometrový rad sa vytvoril v centre ruskej metropoly, kam sa prišli Moskovčania rozlúčiť s opozičným politikom Borisom Nemcovom. (Pravda)
Rovnaký nástroj propagandy ako radikáli z Islamského štátu zvolili islamisti z nigérijského hnutia Boko Haram: na internete zverejnili video s telami dvoch sťatých mužov, údajných špiónov. (Pravda)
Bývalého ruského vicepremiéra Borisa Nemcova podľa jeho spolupracovníkov nezavraždili kvôli jeho správe o ruskom zapojení do konfliktu na východe Ukrajiny. (Pravda)
Ukrajinský prezident podpísal dekrét umožňujúci Kyjevu podať formálnu žiadosť o rozmiestnenie mierotvorcov vo východoukrajinských regiónoch. (Pravda)
V americkom štáte Louisiana vyšetrujú prípad úniku nebezpečnej baktérie z laboratórií, ktoré podliehajú prísnym bezpečnostným opatreniam. (Pravda)

SME

Parlament schválil v pomere 51 hlasov k 28 zmeny v zákone o rodine. Slovinsko v minulosti už povoľovalo registrované partnerstvá. (SME)
Bieloruský prezident dostal rad aj za osobný prínos k rozvoju tradične priateľských vzťahov medzi Ruskom a Bieloruskom. (SME)
Modelka Anna Durycká sprevádzala ruského opozičného lídra Borisa Nemcova, keď ho neznámi páchatelia v centre Moskvy zastrelili. (SME)
Izraelský premiér vo svojom prejave povedal, že iránsky režim je hrozbou pre celý svet. Prejav bol nudný, odpovedal Irán. (SME)
Prezident Andrej Kiska sa v Bruseli stretol s najvyššími predstaviteľmi EÚ, hovorili o Slovensku, Ukrajine i efektívnom čerpaní európskych zdrojov. (SME)
Opozičný líder zverejnil tajné nahrávky, ktoré majú svedčiť o prepojení premiéra s oligarchami. (SME)
Americký generálny prokurátor Edwardovi Snowdenovi sľubuje, že mu v USA nehrozí trest smrti. (SME)
Väčšina imigrantov pochádza z vojnou zničených krajín. (SME)
Unesené Češky sa naposledy objavili na videu v júni 2013, žiadali prepustenie pakistanskej neurologičky, ktorá mala v USA chystať útok. (SME)
Živel už zničil viac ako 9000 hektárov vegetácie a tiež minimálne päť domov. (SME)
Severná Kórea v pondelok vystrelila dve rakety krátkeho doletu, hovorí o možnosti útoku ako i o posilňovaní jadrového programu. (SME)
Štyri osoby obvinili z trestných činov porušenia povinností pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomocí úradnej osoby. (SME)
Thaci vyzval na urýchlenie integrácie balkánskych štátov do Európskej únie a NATO. (SME)
Na svete je 62 miliónov dievčat bez možnosti rozvíjať svoje schopnosti. (SME)
Pôvodne mala byť zmluva s Ruskom utajená iba na 15 rokov. Opozícia považuje jej predĺženie za priestor pre korupciu. (SME)
Tento Stratovulkán je jedným z najaktívnejších v Južnej Amerike. Naposledy vybuchol v roku 1985. (SME)
Obe strany by to chceli stihnúť do aprílového summitu Organizácie amerických štátov v Paname. (SME)
Výrazný prepad zaznamenal venezuelský Caracas, z prvej desiatky sa prepadol o vyše 120 miest. (SME)
Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo vo vzdialenosti 184 kilometrov západne od mesta Padang, v hĺbke 37,6 kilometra. (SME)
Zranenia zatiaľ nehlásia, požiar vypukol v prepravných kontajneroch s plastom. (SME)

Lidové noviny

Evropská síť podvodníků s daní z přidané hodnoty způsobila jen v Česku ztráty v odhadované výši deset milionů eur (274,7 milionu korun). Uvedl to Evropský policejní úřad (Europol). V rámci vyšetřování daňových podvodů ve výši desítek milionů eur v několika zemích Evropské unie bylo podle jeho zprávy zatčeno devět osob. (Lidové noviny)
Část sudetoněmeckých organizací protestuje proti víkendovému vypuštění zmínek o právu na domovinu a o vrácení zkonfiskovaného majetku ze stanov Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL). Podle nich taková úprava znamená souhlas s poválečným vysídlením sudetských Němců z Československa, informovala tisková agentura DPA. (Lidové noviny)
V Číně vyšetřují kvůli podezření z korupce dalšího bývalého vysokého činitele armády, který uvízl v sítích rozsáhlého tažení prezidenta Si Ťin-pchinga proti hluboce zakořeněnému úplatkářství v zemi. S odvoláním na dva nezávislé zdroje to v úterý napsala agentura Reuters. (Lidové noviny)
Evropská unie v úterý vyzvala Moskvu, aby zveřejnila seznam osob z EU, které mají na území Ruské federace zakázaný vstup. Mluvčí evropské diplomacie Maja Kocijančičová tak před novináři reagovala na situaci, kdy Rusové odmítli do země pustit některé představitele unijních zemí. Politici se chtěli zúčastnit dnešního pohřbu nedávno zavražděného představitele opozice Borise Němcova. (Lidové noviny)
Návrh amerického prezidenta Baracka Obamy na desetileté zmrazení íránského jaderného programu je pro Írán nepřijatelný. Oznámila to v úterý íránská agentura Fars, která citovala íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa. (Lidové noviny)
Pákistán požádá Afghánistán o pomoc při pátrání po dvou Češkách unesených předloni v březnu v pákistánské provincii Balúčistán. Uvedl to pákistánský server dawn.com. List The Express Tribune pak citoval ředitele pákistánského Národního úřadu pro krizové situace (NCMC) Saúda Azíze, podle kterého únosci nepožadovali žádné výkupné. „Existuje silné podezření, že únosci schovávají tyto dvě ženy v Afghánistánu,“ řekl na pondělním jednání parlamentní komise Azíz. (Lidové noviny)
Šest českých turistů v pondělí večer ve špatném počasí ztratilo orientaci v horách ukrajinské Zakarpatské oblasti. Oznámil to v úterý ukrajinský zpravodajský server 112 s odvoláním na informaci horské služby. Podle úřadů jim vyrazily na pomoc týmy záchranářů, které jsou s českými turisty v telefonickém spojení. Nejméně tři turisté jsou už v bezpečí. (Lidové noviny)
Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu podepsal dekret o zřízení komise, která má vypracovat návrh ústavních reforem. Podle agentury Unian má být součástí změn i ustanovení o decentralizaci, které je zakotveno v mírových dohodách mezi Kyjevem a východoukrajinskými vzbouřenci z poloviny února. (Lidové noviny)
V totalitní Severní Koreji zmizel šedesátiletý kanadský občan, pastor presbyteriánské církve. Zprávy o sobě nepodal od chvíle, kdy byl krátce po svém příjezdu do země přes hranici z Číny vyzván, aby se dostavil do Pchjongjangu, informovala v úterý agentura AFP s odvoláním na jihokorejské aktivisty. (Lidové noviny)
Bez palby z těžkých zbraní prožili úterní noc obyvatelé východoukrajinského Donbasu. Podle mluvčího ukrajinské armády byla na několika místech fronty zaznamenána jen „provokační“ střelba z ručních zbraní. V informační zprávě ukrajinských ozbrojených sil není zmínka o mrtvých ani raněných. (Lidové noviny)
Jako výmluvný hodnotil list The Washington Post pondělní projev českého prezidenta Miloše Zemana na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). (Lidové noviny)
Víc než kilometrová fronta se v úterý vytvořila v centru ruské metropole, kam se přišli Moskvané rozloučit s opozičním politikem Borisem Němcovem. Vůdce hnutí Solidarita zemřel v noci na sobotu po útoku neznámého pachatele, který pětapadesátiletého Němcova zastřelil čtyřmi ranami z pistole na jednom z moskevských mostů. (Lidové noviny)
Spojené státy jsou znepokojeny zadržením amerických občanů ve Venezuele, které prezident Nicolás Maduro o víkendu zdůvodnil jejich údajnou účastí na špionáži. Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo zahraničí v reakci na rostoucí diplomatické napětí mezi oběma zeměmi. Venezuelská vláda krátce předtím dala USA dva týdny na to, aby z Caracasu stáhly většinu svých diplomatů. (Lidové noviny)
Někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová možná během svého působení v úřadě porušovala federální zákony. Uvedl to deník The New York Times, podle nějž pravděpodobná prezidentská kandidátka pro příští volby používala k úřední komunikaci soukromý email. To je možné jen v případech nouze. (Lidové noviny)
Kdo má na rukách krev zavražděného Borise Němcova? Expert na problematiku organizovaného zločinu v Rusku Tomáš Šmíd se v rozhovoru pro Lidovky.cz přiklání na stranu těch, kteří ze smrti známého opozičníka viní Putinův režim. „Angažmá Kremlu je velmi pravděpodobné. V Rusku má umlčování opozičních hlasů charakter mafiánských vražd pro výstrahu,“ vysvětluje. (Lidové noviny)
Matka muže označovaného jako džihádský John bezpečně poznala hlas svého syna na nahrávce pořízené radikály z Islámského státu (IS). Uvedla to stanice BBC, podle níž byl Mohammed Emwazi se svými rodiči žijícími v Británii v kontaktu ještě v roce 2013. (Lidové noviny)
Moskevský soud odmítl žádost advokátů opozičníka Alexeje Navalného o pozastavení jeho trestu vězení na jeden den. Navalnyj se chtěl v úterý zúčastnit pohřbu opozičního vůdce a svého politického spojence Borise Němcova, který byl v noci na sobotu zastřelen v Moskvě. Soud zdůvodnil zamítavý verdikt tím, že Navalnyj a Němcov nebyli příbuzní. (Lidové noviny)
Na 100 tisíc kachen vybili na farmě ve městě Füzesgyarmat ve východním Maďarsku, kde veterináři minulý týden potvrdili výskyt ptačí chřipky H5N8 u uhynulých kusů. Informovala o tom maďarská agentura MTI. (Lidové noviny)
„Nemůžou mě donutit, abych mlčel. Prostě nemůžou,“ nechala se před časem slyšet charismatická tvář ruské opozice a známý kritik Putinova režimu Boris Němcov. V noci na sobotu se ukázalo, jak tragicky se mýlil. (Lidové noviny)
Český prezident Miloš Zeman v pondělí v USA podpořil Izraelce a vyslovil se pro koordinovanou akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu. Zeman to prohlásil na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). (Lidové noviny)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk