Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 21.12.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2279USD   27.636CZK   0.78470GBP   316.45HUF   4.2738PLN   7.6660HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Svet

TA3

Vyšetrovatelia našli telá detí v jej dome na predmestí mesta Cairns. Obvinená leží s bodnými poraneniami v nemocnici. (TA3)
Pozrite sa na náš pravidelný výber najzaujímavejších agentúrnych fotografií týždňa. (TA3)
V Rostovskej oblasti na juhu Ruska sa vytvoril ďalší, v poradí už desiaty humanitárny konvoj pre obyvateľov vojnou postihnutej východnej Ukrajiny. Oznámilo to v sobotu ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie, ktoré citovala agentúra TASS. (TA3)
Dvaja príslušníci newyorskej polície prišli o život počas služby, keď na nich v sobotu začal v Brooklyne strieľať neznámy muž. Oznámila to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnu políciu a médiá. (TA3)
Kurdským oddielom péšmarga sa v sobotu podarilo poraziť bojovníkov takzvaného Islamského štátu a vytlačiť ich z mesta Sindžár v severozápadnom Iraku. (TA3)
V druhom kole prezidentských volieb zápasia o hlasy voličov súčasný prezident Munsif Marzúkí a víťaz prvého kola hlasovania Kaíd Sibsí. (TA3)
Extrémistická skupina Islamský štát (IŠ) popravila asi sto svojich zahraničných bojovníkov, ktorí chceli opustiť jej rady. V sobotu o tom informoval denník Financial Times s odvolaním sa na nemenovaného opozičného aktivistu. Popravy sa uskutočnili v hlavnom meste povstalcov Rakká pri hraniciach s Irakom. Zahraniční bojovníci sú údajne nespokojní s realitou bojov v Sýrii, keďže častejšie musia bojovať proti iným islamistickým skupinám než proti armáde prezidenta Baššára al-Asada. (TA3)
Ukrajinská vláda plánuje v roku 2015 vynaložiť v prepočte 5,7 miliardy eur, čo je päť percent zo štátneho rozpočtu, na rozvoj armády a bezpečnostných zložiek, pričom hodlá opäť zaviesť brannú povinnosť. (TA3)
Tisícky ľudí protestovali dnes v španielskych mestách proti novému zákonu, ktorý uvaľuje vysoké pokuty za delikty, ako je pálenie štátnej zástavy či demonštrovanie pred parlamentnými budovami a strategickými objektmi. Informovala o tom agentúra AP. (TA3)
Pápež František vymenoval dnes francúzskeho kardinála Jeana-Louisa Taurana za nového camerlenga, teda kardinála komorníka, ktorého úlohou je v prípade smrti alebo odstúpenia pápeža riadiť vatikánsky úrad. Informovala o tom agentúra Reuters. (TA3)
Tlačové oddelenie protiteroristickej operácie kyjevskej armády tvrdí, že separatisti použili raketomety Grad, ručné zbrane, granátomety a delostrelectvo. (TA3)
Severná Kórea prisľúbila dnes oživenie svojej "jadrovej sily" ako protiváhy k nepriateľskej politike Washingtonu. Tvrdí, že ju Spojené štáty pod zámienkou porušovania ľudských práv plánujú napadnúť. (TA3)
Podľa amerického seizmologického ústavu sa epicentrum zemetrasenia nachádzalo asi 70 kilometrov od mesta Iwaki v hĺbke 37 kilometrov. Japonské úrady obyvateľov ostrova uistili, že žiadne prívalové vlny Cunami nehrozia. (TA3)
Austrálska polícia v sobotu zatkla za podozrenie z vraždy ôsmich detí zranenú ženu, ktorú úrady našli v piatok ráno spolu s telami detí v dome v meste Cairns v štáte Queensland. Žena je matkou siedmich z nich. Ôsme dieťa bola jej neter. (TA3)
Po Európskej únii a Spojených štátoch predstavila nové sankcie proti Rusku aj Kanada. Všetky opatrenia majú spoločný menovateľ - anexiu Krymu a angažovanosť Moskvy na východoukrajinskom konflikte. Pri tlaku Západu ruský prezident Vladimir Putin hovorí o udržaní globálnej rovnováhy. (TA3)
Vesmír je príliš veľký na to, aby sme v ňom boli sami, hovoria mnohí odborníci. Doteraz sme presvedčivé dôkazy o mimozemskom živote nenašli, niektoré kozmické telesá sa však v posledných rokoch ukazujú ako veľmi sľubní kandidáti. (TA3)
Podľa prezidenta Baracka Obamu spoločnosť Sony podľahla tlaku, keď film neuviedla. Spojené štáty podľa neho nebudú ustupovať cenzúre nejakého diktátora. Hollywoodské štúdiá ale kritiku odmietajú a hľadajú spôsoby, ako film dostať k divákom. (TA3)
Izraelské lietadlá dnes skoro ráno zaútočili na vojenské ciele palestínskeho hnutia Hamas v pásme Gazy. Izrael uskutočnil takýto útok na palestínske územie prvýkrát od uzavretia prímeria s Hamasom na konci augusta. Informuje agentúra AP. (TA3)
Ukrajinskí a ruskí vojaci sa dohodli na spoločnom hliadkovaní na hranici, ktorá v oblasti Donbasu oddeľuje bojujúce strany. Informovala o tom Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Hliadkovanie sa má začať 28. decembra. (TA3)
Kanada v piatok oznámila, že na Rusko uvalí ďalšie sankcie. Tie sa budú týkať obmedzení na vývoz technológií používaných v ropnom a plynárenskom priemysle. Uviedla to agentúra Reuters. (TA3)

Pravda

Kurdskí bojovníci bojujú o iracké mesto Sindžár na severe krajiny, ktoré ešte v lete obsadili povstalci z extrémistickej skupiny Islamský štát. (Pravda)
Prvú popravu po ôsmich rokoch vykonali v nedeľu v Jordánsku. Úrady oznámili, že v jednej väznici obesili 11 mužov odsúdených v rôznych prípadoch za vraždy. (Pravda)
Dvoch policajtov v hliadkovom aute v New Yorku zastrelil v sobotu útočník, ktorý krátko po tom spáchal samovraždu. (Pravda)
Keď šéf Európskej komisie oznámil, že Ukrajina potrebuje ďalších 15 miliard dolárov nad rámec už schválenej pomoci, netušil, že tým odštartuje v Kyjeve volanie po ďalších miliardách. (Pravda)
Španieli protestovali proti zákonu o ochrane verejnej bezpečnosti, ktorý sprísňuje postihy za pálenie štátnej vlajky či demonštrácie pred vládnymi budovami. (Pravda)
Extrémistická skupina Islamský štát popravila takmer sto svojich zahraničných bojovníkov, ktorí chceli opustiť jej rady. (Pravda)
Kubánsky prezident Raúl Castro sa zúčastní ako prvý najvyšší kubánsky činiteľ na celoamerickom summite, ktorého stretnutie sa uskutoční v apríli v Paname. (Pravda)
Štyroch Afgancov, ktorých vyše desaťročie zadržiavali na americkej základni na kubánskom Guantáname, poslali domov do Afganistanu. (Pravda)
Počet úmrtí na ebolu v západnej Afrike stúpol na 7373 a celkový počet nakazených už presiahol 19-tisíc. (Pravda)
Vzhľadom na ťažkú humanitárnu situáciu na východe Ukrajiny, zmietanom občianskou vojnou, Rusko vyslalo do Donbasu už desiaty konvoj. (Pravda)
Po strategicky významnom víťazstve kurdských bojovníkov proti islamistom v severnom Iraku kurdskí milicionári oznámili nové úspechy aj v bojoch o Kobani. (Pravda)
Podľa severokórejskej diplomacie je stále jasnejšie, že Spojené štáty chcú zaútočiť proti KĽDR pod zámienkou ochrany ľudských práv. (Pravda)
Novým kardinálom komorníkom, teda mužom, ktorý bude dočasne na čele rímskokatolíckej cirkvi v prípade úmrtia či abdikácie pápeža, sa stal Jean-Louis Tauran. (Pravda)
Zemetrasenie so silou 5,9 stupňa zasiahlo v sobotu hlavný japonský ostrov Honšú. (Pravda)
Tohtoročné vianočné sviatky strávi na zahraničných misiách 176 vojakov. Celkovo je v zahraničí v súčasnosti nasadených 232 vojakov. (Pravda)
USA zakázali investície na Kryme a na svoj sankčný zoznam pridali ďalších 24 Ukrajincov a Rusov a niekoľko spoločností, ktoré sa podieľajú sa destabilizácii Ukrajiny. (Pravda)
Najvyšší súd Spojených štátov odmietol zablokovať sobáše homosexuálov v štáte Florida. (Pravda)
Havana víta oteplenie vzťahov s USA, ale bojí sa vírusu perestrojky. Kubánskej ekonomike uvoľnenie obchodného embarga môže prospieť, ale diktatúra to nemusí prežiť. (Pravda)
Izraelská armáda uskutočnila letecký útok v pásme Gazy, ktorého cieľom bolo palestínske hnutie Hamas. (Pravda)
Viedenský súd v piatok poslal v obnovenom konaní na dvadsať rokov do väzenia za lúpežnú vraždu 24-ročného muža zo Slovenska. (Pravda)

SME

Islamisti ovládali iracké mesto od leta, teraz po prehre ušli do Sýrie. (SME)
Rusko tvrdí, že o vyslaní konvoja vopred upovedomilo Ukrajinu aj medzinárodné organizácie. (SME)
V New Yorku zaznamenali prvé zastrelenie policajtov za posledné tri roky. (SME)
Spojené štáty a Kuba začnú po dlhých desaťročia normalizovať diplomatické vzťahy. (SME)
Zákon umožňuje vymerať jednotlivcom pokutu do 30-tisíc eur za rozširovanie fotografií policajtov a pálenie štátnej zástavy. (SME)
Zahraničným vojakom sa vraj nepáči, že musia v Sýrii bojovať proti iným islamistickým skupinám. (SME)
Česi poslali do Iraku na boj proti Islamskému štátu vyše päťtisíc nábojov pre pancierové päste. (SME)
Odborári demonštrovali aj za možnosti sekulárneho vzdelávania. Podľa úradov bol protest ilegálny. (SME)
Francúz nahradil talianskeho kardinála Tarcisia Bertoneho, ktorý tento mesiac dovŕšil 80 rokov. (SME)
Štáty OSN vyzvali Bezpečnostnú radu, aby zvážila nahlásenie KĽDR do Haagu za zločiny proti ľudskosti. (SME)
Celkový počet usmrtených by mohol v roku 2014 prvýkrát presiahnuť desaťtisícovú hranicu. (SME)
Útok podľa izraelskej armády vyprovokovala raketa vypálená v piatok z pásma Gazy. (SME)
Obama povedal, že chápe pochybnosti disidentov a aktivistov za ľudské práva: kubánska vláda je naďalej režimom, ktorý utláča občanov. (SME)
Počas vianočného prímeria 1914 odohrali vojaci aj regulárny futbalový zápas. (SME)
Najvyšší odvolací súd v júni rozsudok zrušil a dnes bola Seleková od obvinenia oslobodená. (SME)
Podľa vyhlásenia podplukovníka Gerarda Mastrodomenica z daňovej polície má zadržaný majetok hodnotu okolo 100 miliónov eur. (SME)
Magistrát mesta Worms nedovolil upozorňovať na trhoch na práva utečencov. (SME)
Ľudia, ktorí slúžili nacistickému Nemecku, mohli poberať dôchodky, aj keď sa odsťahovali a stratili americké občianstvo. (SME)
Krajina, ktorá zisky z ropy dáva do sociálneho štátu, má najväčšie problémy s lacnou surovinou. (SME)
Námestník primátora bojoval proti automatom aj ako aktivista. Prevádzkovatelia hazardu si myslia, že bude viac čiernych herní. (SME)

Lidové noviny

Z Rostovské oblasti na jihozápadě Ruska se v neděli k ukrajinským hranicím vydal v pořadí desátý konvoj s humanitární pomocí, který Moskva na neklidný Donbas vypravila. Informovala o tom agentura TASS. Na východ Ukrajiny míří více než 180 nákladních vozů, které vezou na 1400 tun nákladu. (Lidové noviny)
Spojené státy požádaly Čínu o pomoc v případu hackerského útoku na počítačové servery filmové společnosti Sony Pictures, útok odsoudila i Jižní Korea s poukazem na podobné útoky proti jihokorejským bankám a médiím z loňského roku, Severní Korea však trvá na tom, že s napadením Sony nemá nic společného. A vyhrožuje Spojeným státům „vážnými následky“. (Lidové noviny)
Rakouský kancléř Werner Faymann se znovu vyslovil proti zpřísnění evropských sankcí vůči Rusku a kritizoval ty země Evropské unie, které prosazují jejich přitvrzení. Kolaps ruské ekonomiky, k němuž mohou sankce přispět, by nebyl pro EU ničím, co by mohla vítat, řekl Faymann v nedělním vydání listu Österreich. (Lidové noviny)
Z vraždy osmi dětí ve věku dvou až 14 let na předměstí severoaustralského města Cairns byla obviněna matka sedmi obětí. Žena je s bodnými zraněními v nemocnici, kam se kvůli formálnímu vznesení obvinění dostavil soudce, napsala agentura DPA. (Lidové noviny)
Dva policisty v hlídkovém voze v New Yorku v sobotu zastřelil útočník, který krátce poté spáchal sebevraždu. Ještě před tímto činem podle policie vážně zranil svou přítelkyni, kterou postřelil, uvedla v noci na dnešek agentura Reuters. Podle listu The New York Times jsou oběti prvními policisty zastřelenými ve službě od roku 2011. (Lidové noviny)
Spojené státy propustily čtveřici afghánských vězňů z Guantánama, kteří byli převezeni zpět do své země. Informovalo o tom americké ministerstvo obrany. (Lidové noviny)
Organizace Islámský stát (IS), která ovládá značná území v Sýrii a Iráku, údajně popravila stovku zahraničních bojovníků, kteří se chystali dezertovat. Mezi nespokojenci podniká speciálně vzniklá vojenská policie domovní a osobní prohlídky. (Lidové noviny)
Uprostřed vrcholící předvánoční nákupní horečky zažil dopoledne berlínský luxusní obchodní dům KaDeWe (Kaufhaus des Westens) ozbrojené přepadení. Terčem čtveřice maskovaných pachatelů se stalo oddělení šperků, konkrétně měli prý očividně spadeno na klenotnictví Tiffany. (Lidové noviny)
Ukrajinský prezident Petro Porošenko požádal Mezinárodní měnový fond (MMF) o zvýšení jeho finanční pomoci kvůli hrozícímu státnímu bankrotu Ukrajiny. Oznámil to prezidentův úřad v Kyjevě po Porošenkově telefonátu s šéfkou MMF Christine Lagardeovou. Ukrajina je zároveň připravena plnit své závazky, uvedl Porošenkův úřad. (Lidové noviny)
Ve vězení a ve vyhnanství strávil běloruský opoziční vůdce, disident a spisovatel Pavel Sevjaryněc asi pět let. Neodradilo ho to, je spolupředsedou opozičních křesťanských demokratů a stále doufá, že v Bělorusku přijdou demokratické změny a že země nepřijde o podporu ze strany České republiky. (Lidové noviny)
Izraelská armáda provedla letecký úder v pásmu Gazy, jehož cílem bylo palestinské hnutí Hamas. Podle agentury AP šlo o první letecký útok izraelské armády na palestinském území od padesátidenní války, která skončila v srpnu. (Lidové noviny)
Policie našla v domě v australském městě Cairns osm mrtvých dětí. Nejstaršímu bylo 15 let. Zraněnou 37letou ženu, která byla na místě, policie zatkla. Byla to matka sedmi z nich. Příčinu smrti policie hledá. Australský premiér Tony Abbott vnímá událost jako významnou. „Jsou těžké dny pro naši zemi,“ řekl. (Lidové noviny)
Rozhodnutí amerického prezidenta urovnat vztahy s Kubou mnohé překvapilo. Co se změní jak pro Kubánce, tak i pro Američany a proč spolu obě vlády jednají, vysvětluje ve svých Otázkách a odpovědích Ondřej Juřík, odborník na Latinskou Ameriku. (Lidové noviny)
Pákistánské úřady nechaly popravit první dva islamisty od úterního masakru ve vojenské škole, který nepřežilo 132 dětí. Po této krvavé akci, k níž se přihlásilo hnutí Taliban, v zemi podle úřadů končí moratorium na výkon trestu smrti. Informovaly o tom tiskové agentury. (Lidové noviny)
Moskva příkře odsoudila nový americký zákon o možném rozšíření protiruských sankcí, který ve čtvrtek podepsal prezident USA Barack Obama. Jeho podpis podle ruského ministerstva zahraničí vyvolal v Kremlu hluboké zklamání. „Nepřátelské akce Washingtonu neponecháme bez odpovědi,“ uvedlo ruské ministerstvo. S reakcí ale Moskva počká až na konkrétní kroky USA. (Lidové noviny)
Rozhořčené reakce vyvolala na čínském internetu zpráva o osmiletém chlapci nakaženém virem HIV, kterého kvůli obavám z infekce vydědila celá vesnice. Hocha se zřekl i jeho vlastní dědeček, s nímž dítě žilo. Informovala o tom čínská státní média. (Lidové noviny)
Ruská vojenská doktrína je nadále obranná, ale svou bezpečnost bude země hájit důsledně a tvrdě. Na armádní konferenci v Moskvě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Oznámil, že v příštím roce ruská armáda svůj jaderný potenciál posílí padesátkou mezikontinentálních balistických raket. „Dovedete se představit, jaká je to síla,“ upozornil Putin. (Lidové noviny)
Páteční videokonference kontaktní skupiny o Ukrajině nepřinesla dohodu o datu ani programu minské schůzky. Ruským novinářům to sdělil zástupce doněckých radikálů na jednání Denis Pušilin. Povstalci podle něj nicméně předpokládají, že skupina by se v Minsku měla a mohla sejít do konce letošního roku. (Lidové noviny)
Jižní Korea poprvé po desetiletích zakázala činnost jedné z místních politických stran. Jihokorejský soud rozhodl, že levicová Sjednocená pokroková strana (UPP) musí být rozpuštěna kvůli podpoře komunistické KLDR. Rozhodnutí vyvolalo obavy o dodržování svobody projevu a shromažďování v Jižní Koreji, uvedl v pátek zpravodajský server BBC News. (Lidové noviny)
Nadávky do pasáků a výhrůžky smrtí. Takové bouřlivé reakce vyvolal ve svém zemi saúdskoarabský duchovní Ahmad Ghámdí, když se před televizními kamerami objevil s manželkou, jež neměla zakrytý obličej. V pořadu určeném ženám prohlásil, že islám nepřikazuje ženám nosit nikáb. (Lidové noviny)

iHNed.cz

Jako vůbec první vysoký kubánský hodnostář navštíví Raúl Castro dubnový celoamerický summit. Toho se dosud účastnili zástupci všech zemí západní polokoule s výjimkou Kuby. Castro se ve středečním telefonátu s americkým prezidentem Obamou dohodl, že se obě země pokusí o normalizaci vzájemných vztahů. (iHNed.cz)
Čtyři ozbrojení pachatelé zamířili do oddělení šperků obchodního domu KaDeWe. Po přepadení utekli do přistavené limuzíny. Cílem lupičů nebyla zřejmě vánoční tržba, ale klenotnictví Tiffany. (iHNed.cz)
Soul v souvislosti s problémy filmového studia Sony Pictures připomněl podobné útoky proti jihokorejským bankám či médiím z loňska. Amerika již oficiálně obvinila Severní Koreu z útoku hackerů. Podle experta má KLDR "armádu" více než šesti tisíc odborníků na kybernetiku. KLDR obvinění z útoku na Sony odmítá, chce se podílet na vyšetřování. (iHNed.cz)
Spojené státy i Kanada představily v pátek nové sankce vůči Rusku. Kanada zakázala 20 Rusům a Ukrajincům vstup na své území. Přijala také restrikce na export technologií používaných v ropném a plynárenském průmyslu. Spojené státy zakázaly investice na ukrajinském poloostrově Krym a sankce uvalily na 24 lidí a několik podniků. (iHNed.cz)
V pátek vystřelilo hnutí Hamás z pásma Gazy raketu, která podle policie nezpůsobila žádné zranění. Izrael zareagoval leteckým úderem v pásmu Gazy. Šlo o první letecký úder izraelské armády od srpnových bouří. Nebudeme tolerovat pokus o ohrožení izraelských civilistů, zdůraznila armáda. (iHNed.cz)
Ustoupit hrozbám a zrušit uvedení filmu The Interview byla chyba, řekl americký prezident Barack Obama. Film společnost Sony Pictures stáhla poté, co její účty napadli patrně severokorejští hackeři. Těm se nelíbila připravovaná komedie The Interview, ve které měl zemřít vůdce severokorejský vůdce Kim Čong-un. (iHNed.cz)
Poté, co Pákistán ve středu obnovil trest smrti, byli popraveni dva muži. Pákistánské úřady potvrdily popravu dvou mužů odsouzených za dřívější teroristické útoky. Trest smrti obnovil Pákistán po péšavárském masakru, při kterém zemřelo 132 dětí. (iHNed.cz)
Prezident Spojených států Barack Obama podepsal nový zákon o protiruských sankcích. Pokud by Rusko podniklo kroky ke zmírnění napětí agrese proti Ukrajině, sankce se mohou zmírnit, řekl Obama. Nová norma otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině. (iHNed.cz)
Včerejší telefonát amerického a kubánského prezidenta není jen geopolitickým milníkem. Několik bodů Obamova plánu by mohlo pomoci nastartovat kubánskou ekonomiku. V zemi je nutný rozvoj zemědělství nebo žalostného pokrytí internetu. (iHNed.cz)
Americký prezident Obama volal Raúlu Castrovi kvůli zlepšení vzájemných vztahů. Jde o nejdůležitější telefonát mezi oběma státy od roku 1961. Oba státy propustily vězně, USA uvažují o otevření ambasády v Havaně. (iHNed.cz)
Europoslanci se shodli, že řešením izraelsko-palestinského konfliktu by měl být vznik dvou států. Plánují sezvat poslance Izraele a Palestiny ke společnému jednání. Některé evropské státy nedávno podpořily okamžitý vznik státu Palestina. (iHNed.cz)
Soud EU kvůli formálním nedostatkům vyřadil palestinské hnutí Hamás ze seznamu teroristických organizací EU. Umístění na seznam se musí lépe odůvodnit a pak bude organizace na seznam pravděpodobně opět zařazena. Zmrazení finančních prostředků představitelů Hamásu pokračuje beze změny. (iHNed.cz)
Mladý vůdce KLDR se v květnu pravděpodobně vydá na svou první zahraniční cestu. Japonský deník napsal, že Kim Čong-una pozvalo Rusko na oslavy konce druhé světové války. Putin chce s KLDR úže spolupracovat a i Severní Korea má na zlepšení vztahů s Ruskem zájem. (iHNed.cz)
Po útoku Tálibánu na školu v Péšávaru zahájila pákistánská armáda odvetu na sídla radikálů. Pákistánský premiér vyhlásil třídenní smutek a označil úterní masakr za národní tragédii. Země obnovila trest smrti za terorismus. (iHNed.cz)
Američtí biologové strávili více než dva měsíce v ocelové buňce sedm metrů pod vodou. Kromě prolomení rekordu bylo cílem zatraktivnit vědu pro děti a mládež. Ubytovací buňku pod vodou si nyní mohou pronajmout lidé jako hotel. (iHNed.cz)
Šest útočníků Tálibánu střílelo ve škole v pákistánském městě Péšávar, kam chodí děti pákistánských vojáků. Podle aktuálních informací je 141 obětí, více 132 z nich jsou děti. Všechny útočníky armáda během několikahodinové operace zlikvidovala. (iHNed.cz)
Třemi obětmi pondělního incidentu v Sydney jsou osmatřicetiletá právnička, čtyřiatřicetiletý manažer kavárny a útočník. Premiér Tony Abbott označil únosce za narušeného, měl problémy se zákonem. Muž držel v kavárně asi dvacítku lidí celkem 17 hodin. (iHNed.cz)
Pod hashtagem #illridewithyou nabízejí Australané doprovod muslimům, kteří se bojí, že po obsazení kavárny v centru Sydney se proti nim obrátí australská veřejnost. Útočník, který v kavárně Lindt držel několik lidí, použil černou vlajku. Podobnou užívá Islámský stát. Podle Australanů na Twitteru ale útok nemá spojitost s muslimy, které potkávají na ulicích a kteří se teď bojí odplaty. (iHNed.cz)
Současná japonská koalice s přehledem zvítězila v nedělních předčasných volbách. Volební účast byla jen 52 procent, což je na japonské poměry velmi málo. Premiérovi Abemu se bude po vítězství lépe aplikovat nový plán na oživení hospodářství i některé nepopulární kroky. (iHNed.cz)
Deník Financial Times propočítal americké výdaje za účast v afghánské válce. Konflikt v Afghánistánu stál podle něj Američany téměř bilion dolarů a další stamiliardy si ještě vyžádá. Peníze se prý zbytečně promarnily například za projekty na obnovu země. (iHNed.cz)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk