Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 4.12.2016
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0642USD   27.058CZK   0.84303GBP   313.93HUF   4.4892PLN   7.5445HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Svet

TA3

V Uzbekistane sa konajú prezidentské voľby. Voliči si budú môcť vybrať zo štyroch kandidátov. Voľby sa konajú po tom, čo v septembri zomrel prvý prezident Uzbekistanu Islam Karimov. (TA3)
V Taliansku sa hlasuje v referende o ústavnej reforme, ktorého výsledok rozhodne o politickej budúcnosti premiéra Mattea Renziho. Sľúbil, že v prípade neúspechu referenda odstúpi z funkcie. (TA3)
Budova v kalifornskom Oaklande, v ktorej si požiar počas tanečnej párty vyžiadal najmenej deväť mŕtvych, bola už pred večierkom predmetom vyšetrovania. Tri týždne pred požiarom mesto začalo vyšetrovať, či v objekte nelegálne nežijú ľudia. (TA3)
Kubánsky prezident Raúl Castro vyhlásil, že jeho vláda zakáže pomenovanie ulíc a iných verejných miest po jeho bratovi Fidelovi. Zosnulý vodca si totiž neželal, aby došlo k vzniku kultu osobnosti. (TA3)
Mohutný požiar potrápil obyvateľov v meste Cambridge v americkom štáte Massachusetts. Najmenej jedna osoba utrpela zranenie, zhruba 100 ľudí evakuovali. Príčinu požiaru vyšetrujú. (TA3)
Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu po tom, ako druhé kolo prezidentských volieb z 22. mája poznačili pochybenia pri sčítavaní hlasov. (TA3)
Za silného dažďa, ktorý neodradil desaťtisíce trúchliacich, sa juhobrazílske mesto Chapecó rozlúčilo s futbalistami svojho klubu Chapecoense, ktorí spoločne so sprievodom a novinármi zahynuli pri pondelkovom leteckom nešťastí v Kolumbii. (TA3)
Deň pred konaním opakovaného druhého kola prezidentských volieb za veľkej mediálnej pozornosti centrom Viedne prešiel pochod na protest proti kandidátovi Slobodnej strany Rakúska Norbertovi Hoferovi. (TA3)
Kampaň pred druhým kolom rakúskych prezidentských volieb sa skončila. Kandidáti na ňu do veľkej miery využívali aj sociálne siete. Práve na nich sa prejavilo, aká je rakúska spoločnosť polarizovaná. (TA3)
Taliani čoskoro v referende rozhodnú o ústavných reformách, a zrejme aj o politickej budúcnosti premiéra Mattea Renziho. Opozícia označuje hlasovanie ako zhodnotenie jeho doterajšej vlády. Zároveň kritizuje Renziho, že sa snaží o upevnenie svojej moci. (TA3)
Najmenej deväť ľudí zahynulo pri požiari v meste Oakland v americkom štáte Kalifornia, kde začala horieť budova s návštevníkmi tanečnej párty. Oblastné médiá informujú, že približne 13 ďalších ľudí je nezvestných. (TA3)
Urna s popolom bývalého kubánskeho prezidenta Fidela Castra sa dostala do Santiaga de Cuba, kde sa skončila jej púť naprieč krajinou. Pred pohrebom sa koná v druhom najväčšom meste Kuby aj veľké pietne zhromaždenie. (TA3)
Demonštrovať v Poľsku bude zložitejšie. Vláda schválila zákon, ktorý upravuje kto a kedy môže vyjsť do ulíc. Podľa novely budú zvýhodnené cirkevné zhromaždenia a vládne podujatia. To sa nepáči liberálnym odporcom konzervatívnej vlády pod vedením Beaty Zsydlovej. (TA3)
Sýrske vládne jednotky a ich spojenci dobyli ďalšiu štvrť v obkľúčenej východnej časti mesta Aleppo, ktorú dosiaľ ovládali povstalci. (TA3)
Jeden z pilotov holandských aerolínií KLM dostal srdcový infarkt, keď roloval lietadlo na rozjazdovú dráhu na letisku v škótskom Glasgowe. (TA3)
V Bolívii pristálo lietadlo s pozostatkami obetí leteckého nešťastia. Pád lietadla si vyžiadal 71 ľudských životov. Vrátane futbalistov z Brazílie, ktorých tiež previezli do vlasti. (TA3)
Novozvolený americký prezident Donald Trump nadviazal kontakt s Taiwanom. Pochválil sa tým na sociálnej sieti Twitter. Vraj mu telefonovala prezidentka Cchaj Jing-wen, aby mu zablahoželala k zvoleniu. Na to okamžite reagovala Čína, ktorá považuje Taiwan za svoje územie. (TA3)
Čínski banskí záchranári potvrdili smrť 21 baníkov, ktorí začiatkom tohto týždňa uviazli pod zemou po nehode v uhoľnej bani na severovýchode Číny. Posledný zo skupiny baníkov je stále uväznený pod zemou. (TA3)
Poľský parlament ovládaný stranou Právo a spravodlivosť schválil zmeny zákona o verejných zhromaždeniach. Podľa médií úprava zvýhodňuje akcie organizované úradmi a cirkvou na úkor iniciatív občanov. Tento legislatívny krok vyvolal vlnu kritiky. (TA3)
V Taliansku vyvrcholila kampaň, v ktorej sa premiér Mateo Renzi snažil presvedčiť voličov, aby v referende schválili ústavnú reformu zjednodušujúcu systém vládnutia. Výsledok plebiscitu bude pre premiéra dôležitý. Ak občania v nedeľu novelu neschvália, pre Renziho to môže znamenať koniec politickej kariéry. (TA3)

Pravda

Nemecké úrady zadržali člena tureckej krajne ľavicovej Revolučnej ľudovej oslobodzovacej strany-Frontu (DHKP-C). (Pravda)
Ruské bezpečnostné sily zabili lídra severokaukazskej odnože teroristickej skupiny Islamský štát (IS). (Pravda)
Ruiny, polozrúcané domy, obrovské praskliny v múroch a tisícky ľudí v provizórnych obydliach. Aj po viac ako roku sú následky zemetrasenia v Nepále viditeľné. (Pravda)
Kubánsky prezident Raúl Castro v sobotu vyhlásil, že jeho vláda zakáže pomenovanie ulíc a iných verejných miest po jeho bratovi Fidelovi. (Pravda)
Azerbajdžanská tajná služba oznámila, že jej agenti zabili v sobotu muža, ktorý mal na sebe vestu s výbušninami a pokúsil sa ju aktivovať. (Pravda)
Chcel skoncovať s praxou podenkových vlád, v referende, ktoré presadil, však Matteo Renzi môže prísť o kreslo talianskeho premiéra. (Pravda)
V nedeľu sa v opakovanom druhom kole prezidentských volieb v Rakúsku proti sebe postavia Alexander Van der Bellen a krajne pravicový populista Norbert Hofer. (Pravda)
Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že Teherán bude pokračovať v spolupráci s Moskvou, pokiaľ ide o vojnu v Sýrii. (Pravda)
Do severoirackého Mosulu, kde prebieha ofenzíva proti ozbrojencom z IS, sa už takmer týždeň nedostali zásoby jedla a paliva, tvrdia to miestni obyvatelia. (Pravda)
Francúzsko pozná ďalšieho uchádzača o post prezidenta pre voľby na jar budúceho roka. (Pravda)
Najmenej deväť ľudí zahynulo pri požiari v meste Oakland v americkom štáte Kalifornia, kde začala horieť budova s návštevníkmi koncertu. (Pravda)
Telesné pozostatky väčšiny obetí pondelkového leteckého nešťastia v Kolumbii prepravili z tamojšieho mesta Rio Negro do Brazílie. (Pravda)
Indonézske policajné lietadlo stratilo kontakt s riadiacim strediskom a úrady sa obávajú, že sa nezvestný stroj zrútil a zahynulo v ňom 15 osôb. (Pravda)
Sýrske vládne jednotky a ich spojenci dobyli ďalšiu štvrť v obkľúčenej východnej časti mesta Aleppo, ktorú dosiaľ ovládali povstalci. (Pravda)
Čínski banskí záchranári potvrdili smrť 21 baníkov, ktorí začiatkom tohto týždňa uviazli pod zemou po nehode, pri druhom nešťastí zomrelo 17 ľudí. (Pravda)
Trump absolvoval telefonický rozhovor s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Spojené štáty pritom majú s Taiwanom od roku 1979 prerušené diplomatické vzťahy. (Pravda)
V povojnových dejinách Francúzska sa to stalo po prvý raz - úradujúci prezident oznámil, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie. (Pravda)
Britského astrofyzika Stephena Hawkinga prijali v Ríme do nemocnice, kde sa podrobí lekárskej kontrole, pretože sa necítil dobre. (Pravda)
Neznámy páchateľ prepadol sídlo cestovnej kancelárie v Paríži. Ešte pred zásahom policajného komanda muž z miesta ušiel. (Pravda)
Podporovatelia Donalda Trumpa podali na federálny súd žalobu, ktorou sa snažia zastaviť prebiehajúce prepočítavanie hlasov odovzdaných v štáte Wisconsin. (Pravda)

SME

Hladík, ktorý bol spočiatku ovplyvnený zahraničnými vzormi, sa postupne prepracoval k vlastnej tvorbe. (SME)
Stroj M28 Skytruck sa potopil do hĺbky 24 metrov. (SME)
Celkový výsledok amerických volieb by sa pravdepodobne aj tak nezmenil. (SME)
Asildarov údajne v minulosti plánoval útok dvoch atentátničiek v Moskve a mal sa podieľať na útoku vo Volgograde. (SME)
Rakúšania si vyberajú medzi Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom. (SME)
Výsledok hlasovania rozhodne o politickej budúcnosti premiéra Mattea Renziho. (SME)
Naznačil tiež, že Moskva považuje za kľúčovú podmienku úspechu v rokovaniach o Kurilách pokrok v ekonomických vzťahoch s Tokiom. (SME)
K zadržaniu Ašogla prišlo po tom, čo Erdogan v novembri obvinil Nemecko z poskytovania útočiska teroristom. (SME)
Zosnulý vodca si totiž neželal, aby došlo k vzniku kultu osobnosti. (SME)
Nespresnil, ako dlho môže potrvať táto vojenská prítomnosť v Iraku. (SME)
V čase výbuchu pracovalo v podzemí 181 baníkov. (SME)
Favoritom volieb je premiér a úradujúci prezident Šavkat Mirzijojev. (SME)
K incidentu došlo v azerbajdžanskej metropole Baku. (SME)
Tisíce ľudí privítali urnu s popolom a skandovali meno svojho zosnulého vodcu. (SME)
Ahmed H. je podľa maďarských zákonov teroristom, ak na hraniciach napadol policajta. Sám tvrdí, že sa nepokojov nezúčastnil. (SME)
Od demonštrácie sa dištancoval aj Hoferov protikandidát Alexander Van Der Bellen. (SME)
Ich spoločným zámerom je vykoreniť terorizmus z regiónu. (SME)
"Netečie voda, ceny potravín vzrástli a je hrozná zima," hovorí obyvateľ mesta. (SME)
Podozrenie naňho padlo, pretože na mieste činu našli jeho vlas. (SME)
S autom vošiel do zákazu vjazdu, kde sa asfalt po pár metroch zmenil v rozkopanú zeminu. (SME)

Lidové noviny

Jsem rád, že jsme s Českem ve shodě, pochvaluje si Sebastian Kurz stejný pohled na Evropu založenou na subsidiaritě. Vítání běženců, stejně jako politika otevřených hranic byly od samého počátku chybné, říká Sebastian Kurz, ministr zahraničí Rakouska, které si v neděli zvolí novou hlavu státu. (Lidové noviny)
V Rakousku začalo opakované druhé kolo prezidentských voleb. Voliči si vybírají mezi nezávislým kandidátem podporovaným stranou Zelených Alexanderem Van der Bellenem a členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. (Lidové noviny)
V sedm hodin se v neděli v Itálii otevřely hlasovací místnosti pro referendum o reformě ústavy, které zároveň rozhodne i o budoucnosti italského premiéra Mattea Renziho. Ten prohlásil, že v případě neúspěchu veřejného hlasování rezignuje. (Lidové noviny)
Nejméně devět mrtvých si vyžádal noční požár na taneční party v kalifornském Oaklandu. Úřady podle místní televize KTVU pohřešují dalších až 25 lidí. Počty pohřešovaných se ale rozcházejí, neboť informace přeživších jsou protichůdné. Média i hasiči o požáru hovoří jako o jednom z nejtragičtějších v Oaklandu, příčina známa není. (Lidové noviny)
Voliči v Itálii vyrazí v neděli k urnám, aby se vyjádřili k plánovaným změnám ústavy. Ostře sledované referendum rozhodne o reformách zkostnatělého parlamentu. Ozvěny přitom pocítí celá eurozóna. (Lidové noviny)
Dvojice aktivistek a umělkyň vyvěsila tisíce párů dámských kalhotek v ulicích Johannesburgu. Jde o boj za zvýšení povědomí o vysokém počtu znásilněných žen v zemi. Ten se přitom zvyšuje rekordním tempem. (Lidové noviny)
Jihokorejská opozice v noci na sobotu zahájila pokus o sesazení prezidentky Pak Kun-hje v souvislosti s korupčním skandálem. Hlasování by se mohlo konat již v pátek 9. prosince. Opoziční strany ovšem nemají v parlamentu dostatek poslanců, aby sesazení prezidentky prosadily, a budou muset spoléhat na odpadlíky z prezidentčiny vládnoucí Strany nových obzorů. (Lidové noviny)
Plánovaná výstavba ropovodu u rezervace indiánského kmene Siouxů v Severní Dakotě vyvolává již několik měsíců sílící protesty, které během podzimu podpořilo několik celebrit, jako rockeři Dave Matthews nebo Neil Young, nebo senátor Bernie Sanders. (Lidové noviny)
Jeden z nejdéle vládnoucích afrických vůdců, autoritářský prezident železné ruky Yahya Jammeh, prohrál po více než dvaceti letech gambijské prezidentské volby. Novou hlavou západoafrické země se stane Adama Barrow, který má již v plánu několik zahraničněpolitických kroků. (Lidové noviny)
Nově zvolený americký prezident Donald Trump v pátek telefonicky mluvil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Je to první takový prezidentský kontakt od roku 1979, kdy tehdejší šéf Bílého domu James Carter uznal politiku jedné Číny. Trump mimo to v pátek mluvil i s dalšími významnými státníky. (Lidové noviny)
Nejméně 38 lidí zahynulo za posledních pět dnů při dvou důlních neštěstích v Číně. (Lidové noviny)
Opakované prezidentské hlasování v Rakousku odráží střet centra s periferií. Svařené víno, pečené kaštany, vůně perníku nebo klobás. Vídeň těchto dní je městem dvou tváří. Na straně jedné stánky plné lidí na některém z vídeňských vánočních trhů. Vedle toho ale i vrcholící kampaň před nedělními opakovanými prezidentskými volbami. (Lidové noviny)
Neznámý pachatel přepadl v pátek sídlo cestovní kanceláře v Paříži. Ještě před zásahem policejního komanda muž z místa uprchl a policisté po něm nyní pátrají. Podle úřadů byl muž vyzbrojený patrně pistolí. Nikomu ze zadržovaných se nic nestalo. Pařížská policejní prefektura od počátku incident hodnotila jako loupežné přepadení, a nikoli jako teroristický čin. (Lidové noviny)
Od parlamentních voleb na Islandu uběhl více než měsíc a lídři dvou nejúspěšnějších stan nebyli schopni sestavit vládnoucí koalici. Prezident Gudni Th. Jóhannesson sestavením vlády v pátek pověřil předsedkyni Pirátské stany Birgittu Jónsdóttir. Přesto, že výsledky Pirátské strany nebylo tak ohromující, jak se se původně očekávalo a strana skončila na třetím místě, může být jejich předsedkyně premiérkou. (Lidové noviny)
Norská policie nejspíš objevila nechvalně proslulý nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) ukradený v roce 2014 z brány bývalého německého koncentračního tábora Dachau. S odvoláním na bavorskou policii o tom v pátek informovala agentura AFP. (Lidové noviny)
Trump se na svém „děkovném turné“ ukázal jako Trump, kterého známe z kampaně. Neodpustil si kritiku médií, střílení si z Clintonové, ani nespočet pochval mířených na svůj vlastní účet. Také ale prozradil jméno nového ministra obrany a nastínil neslavnou budoucnost globalizace. (Lidové noviny)
Riskují životy a připravili se i o možnost návratu do vlasti, kde jim hrozí postih. Stálo to za to? ptá se slovenský list Denník N v reportáži o Češích a Slovácích ve službách proruských separatistů v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. (Lidové noviny)
Právníci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží zablokovat ruční přepočítání hlasů ve státech Pensylvánie, Wisconsin a Michigan. Oznámil to americký server Politico. K novému sčítání hlasů vyzvala neúspěšná prezidentská kandidátka Zelených Jill Steinová, žádost podpořila několikamilionovou kaucí. (Lidové noviny)
Nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že na post ministra obrany jmenuje příští týden generála ve výslužbě Jamese Mattise. Tento 66letý důstojník námořnictva kromě jiného velel léta americkým jednotkám v Afghánistánu a Iráku. (Lidové noviny)
S tím, jak teroristická organizace Islámský stát (IS) ztrácí pozice na Blízkém východě, přijala novou taktiku útoků vůči západním zemím. Upozornilo na to protiteroristické středisko (CTC) evropské policejní agentury Europol. Závěry jeho zprávy uvádějí, že osamělí útočníci nebo skupiny se v EU pravděpodobně pokusí o další útoky. (Lidové noviny)

iHNed.cz

Rakousko se rozhoduje mezi nezávislým kandidátem podporovaným stranou Zelených Alexanderem Van der Bellenem a členem pravicově populistické Svobodné strany Norbertem Hoferem. Květnové prezidentské volby, které zvítězil Van der Bellen, zrušil ústavní soud. Očekává se velice těsný výsledek a ministerstvo vnitra upozornilo, že oficiální výsledek možná oznámí až v úterý. (iHNed.cz)
Po zesnulém prezidentovi Fidelu Castrovi nebude kubánská vláda pojmenovávat ulice, náměstí a jiná veřejná prostranství. Revolucionář, který zemřel 25. listopadu, si to podle jeho bratra Raúla nepřál. Vláda proto nejspíš přijme v parlamentu zákon, který zakáže vztyčování soch a dalších pomníků na počest Fidela. (iHNed.cz)
V centru Vídně lidé demonstrovali proti kandidátovi Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertovi Hoferovi. Poklidný pochod zhruba stovky lidí zablokoval na 20 minut jednu z hlavních dopravních tepen v centrální části rakouské metropole. Akci svolaly antifašistické organizace. (iHNed.cz)
V kalifornském Oaklandu při večírku zemřelo nejméně devět lidí. Podle policie požár vypukl v komerční budově, kde mají umělci ateliéry. Dalších 25 lidí se pohřešuje. (iHNed.cz)
Po nočním dobytí čtvrti Tárik al-Báb bude mít syrský režim pod kontrolou zhruba 60 procent povstaleckého sektoru Aleppa. Vládní síly mají pod kontrolou také silnici spojující západní části města. V rámci nejnovější tvrdé ofenzivy proti povstalcům syrské režimní síly navzdory protestům západních zemí zahrnuly východní část měst takřka neustávajícími nálety a dělostřeleckou palbou. (iHNed.cz)
Hlasování o sesazení jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje by se mohlo konat již v pátek 9. prosince. Opoziční strany ovšem nemají v parlamentu dostatek poslanců, aby sesazení prezidentky prosadily. Budou muset spoléhat na odpadlíky z prezidentčiny vládnoucí Strany nových obzorů. (iHNed.cz)
Příští americký prezident Donald Trump mluvil po telefonu s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Bílý dům, který stále ovládá Barack Obama, k Trumpovu telefonátu podotkl, že Spojené státy nemění svůj postoj a uznávají nadále politiku jedné Číny. Peking telefonát označil za "malý trik ze strany Tchaj-wanu" a vyjádřil naději, že nepoškodí vztahy mezi oběma zeměmi. (iHNed.cz)
Nově bude polský zákon zvýhodňovat demonstrace organizované úřady a církví. Podle dosavadní právní úpravy měli přednost organizátoři, kteří oznámili konání akce na daném místě jako první. Podle změněného zákona mohou úřady jakékoli shromáždění zakázat, jestliže státní orgány nebo katolická církev budou chtít na stejném místě a ve stejné době uspořádat své akce. (iHNed.cz)
Ruská centrální banka oznámila, že na ni zaútočili hackeři, kteří se pokusili ukrást přes dvě miliardy rublů. Podle ruské kontrarozvědky se tak zahraniční zpravodajské služby pokouší destabilizovat ruský finanční systém. Banka zvládla uchránit více než polovinu částky. (iHNed.cz)
Německo chce zabránit, aby do země jezdili občané jiných zemí EU kvůli vyšším sociálním dávkám. Ty tak mohou nově dostat až po pěti letech pobytu. Krátkodobou pomoc má zajistit peněžní podpora, poskytovaná po dobu nejvýše jednoho měsíce. Žadatelé tak mohou dostat příspěvek na výživu, ubytování nebo na cestu zpět do své země. (iHNed.cz)
Trumpovi právníci chtějí zabránit ručnímu sčítání hlasů v Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu. Žádost ohledně tohoto sčítání podala neúspěšná prezidentská kandidátka Strany zelených Jill Steinová. Revize hlasů nicméně s největší pravděpodobností nebude mít na výsledky voleb žádný vliv. (iHNed.cz)
Solární park v jihoindickém státě Tamilnádu má výkon 648 megawattů. Další obří elektrárny využívající sluneční energii jsou hlavně v Kalifornii. Indie hodlá v roce 2030 vyrábět dvě pětiny elektřiny z obnovitelných zdrojů. (iHNed.cz)
Ve Francii se opět objevila ptačí chřipka, na farmě na jihozápadě země uhynula téměř polovina kachen. Francie tak stále nebude moci obnovit vývoz foie gras - národní delikatesy. Nakažený chov bude podle předpisů utracen. (iHNed.cz)
Europol upozorňuje na hrozbu dalších teroristických útoků v Evropě. Důvodem je podle protiteroristického střediska ztráta pozic na Blízkém východě, organizace má proto novou taktiku útoků na Západě. Odhady mluví o několika desítkách lidí, kteří jsou na IS napojeni. (iHNed.cz)
Premiér Manuel Valls nejspíš oznámí, že bude za socialistickou stranu kandidovat na francouzského prezidenta. Cestu ke kandidatuře mu uvolnilo oznámení současného prezidenta Francoise Hollanda, že funkci nebude obhajovat. Valls bude nejdřív muset projít stranickými primárkami a vítězství zdaleka nemá jisté. Vzhledem k nízké popularitě socialistů ho ale i v případě zisku stranické nominace čeká spíš boj o budoucnost strany než cesta do úřadu prezidenta. (iHNed.cz)
Několik opatření má řecký dluh srazit o více než pětinu. Odepsání části dluhu, který by podle Evropské komise měl letos vystoupat na 181,6 procenta HDP, nebude ale zadarmo. Podobně jako v minulosti i tentokrát se musí Řekové zavázat k dalších ústupkům. (iHNed.cz)
Italská ekonomika roste letos o něco rychleji, než počítala vláda. Premiérovi Matteu Renzimu to ale nejspíš nepomůže vyhrát nedělní referendum o změnách politického systému. Jeho prohra může vážně "rozhodit" kapitálové trhy a zkomplikovat vývoj v celé eurozóně. (iHNed.cz)
Evropští populisté se upírají na neděli: vyhrát mohou v rakouských prezidentských volbách i v italském referendu o změnách ústavy. V Rakousku může zvítězit kandidát krajně pravicové strany svobodných Norbert Hofer. Jeho strana je ale umírněnější než podobné partaje v Evropě. Italové mohou uštědřit porážku premiéru Matteu Renzimu. Země by mohla spadnout do politické nestability, což by mělo dopad na eurozónu. (iHNed.cz)
Ruský prezident ve svém projevu k poslancům Federálního shromáždění vyjádřil jistotu, že všechny problémy Rusko postupně překonává. Jedním z tahounů budoucího růstu je podle Vladimira Putina zemědělství, které již dnes vyváží více než zbrojní průmysl. Problémem zůstává bankovní sféra, která zejména menším podnikům nedokáže nabídnout úvěry s přijatelnými úrokovými mírami. (iHNed.cz)
Francouzský prezident François Hollande oznámil své rozhodnutí nekandidovat v přímém televizním přenosu. Rozhodnutí zdůvodnil snahou nerozdělovat svou socialistickou stranu a nesnižovat její volební šance. Podle Hollanda se hospodářské výsledky země zlepšují, ale pomaleji, než slíbil. (iHNed.cz)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.