Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 22.1.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0632USD   27.021CZK   0.86595GBP   309.09HUF   4.3699PLN   7.5165HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Svet

TA3

Jeruzalemská radnica schválila výstavbu vyše 500 bytov pre Židov žijúcich vo východnej časti mesta. Úrad s povolením čakal, až kým oficiálne skončí vláda Baracka Obamu v USA, ktorá sa k výstavbe stavala kriticky. (TA3)
Dvaja Česi zahynuli pri páde lavíny v rakúskom stredisku Wildgerlostal pri obci Krimml neďaleko Salzburgu. (TA3)
Talianski záchranári ďalej pokračujú v prehľadávaní hotela Rigopiano, ktorý zasypala lavína. Tímy doteraz vytiahli 11 živých ľudí a 5 mŕtvych. Nezvestných je ale stále 23 osôb. Podľa médií sa za posledných 24 hodín z hotela neozvali žiadne hlasy. (TA3)
Prívrženci ľavice vo Francúzsku vyberajú v prvom kole primárok svojho kandidáta pre aprílové prezidentské voľby. Zo siedmich uchádzačov sa do druhého kola dostanú dvaja. Najväčším favoritom je podľa prieskumov bývalý premiér Manuel Valls. (TA3)
Nehoda nákladného vozidla americkej armády, ktorý prevážal muníciu, zablokovala jednu z ciest na juhozápade Poľska. (TA3)
47 kilometrov západne od pobrežia Papuy-Novej Guiney bolo zaznamenané zemetrasenie s magnitúdou 8,0. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na americkú geologickú službu USGS. (TA3)
Nový americký prezident Donald Trump navštívil sídlo CIA. Približne 400 zamestnancom tejto Ústrednej spravodajskej služby povedal, že za nimi stojí. Označil ich za úžasných ľudí. Neskôr spolu s hovorcom Bieleho domu Seanom Spicerom ostro kritizovali médiá, že chybne poukazovali na pomerne malú účasť ľudí na inaugurácii. (TA3)
Najmenej 36 ľudí zahynulo a desiatky utrpeli zranenia po tom, čo sa v južnej Indii vykoľajil vlak. (TA3)
Dlhoročný vodca Gambie Yahya Jammeh odletel z krajiny po tom, čo odstúpil pod tlakom členov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov, ktorí pod záštitou OSN v Gambii od štvrtka vojensky intervenovali. Cieľom bolo prinútiť Jammeha uznať jeho prehru v decembrových voľbách. (TA3)
Pri nedávno znovuotvorenej talianskej ambasáde v líbyjskom Tripolise vybuchla nálož v aute. Podľa posledných údajov pri explózii nikto nezomrel ani nebol zranený. Polícia miesto výbuchu uzavrela. (TA3)
Telá 89 ľudí, ktorých zabili bojovníci radikálnej organizácie Islamský štát boli objavené v hromadnom hrobe v severoirackom meste Tikrít. Oznámili to iracké bezpečnostné zdroje. (TA3)
Nový americký minister obrany James Mattis prisľúbil bojaschopnú armádu. Nijaký národ podľa neho nie je v bezpečí, ak nemá priateľov, a preto zároveň chce, aby jeho rezort spolupracoval s ministerstvom zahraničných vecí na upevnení spojenectiev s inými krajinami. (TA3)
Státisíce ľudí sa zhromaždili na masovom pochode za práva žien vo Washingtone pred budovou Kongresu. Protestovalo sa však po celom svete. Masová protestná akcia je namierená proti novému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Jej cieľom je pripomenúť novej americkej vláde a zákonodarcom, aby sa postavili za rovnosť žien. (TA3)
Nový americký prezident Donald Trump začal svoj prvý celý deň v úrade účasťou na medzináboženskom modlitebnom stretnutí vo Washingtonskej národnej katedrále. (TA3)
Rakúska polícia prekazila bezprostredne hroziaci teroristický útok, ktorého terčom sa mohlo stať viedenské metro. Útok plánoval uskutočniť 18-ročný zradikalizovaný mladík albánskeho pôvodu, ktorého rakúske úrady zadržali v piatok večer pre podozrenie z plánovania teroristického činu vo Viedni. (TA3)
Tento rok bude rokom vlasteneckej jari. Na stretnutí predstaviteľov európskych pravicovo-populistických strán v nemeckom meste Koblenz to vyhlásil líder holandskej Strany slobody - Geert Wilders. Šéfka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová žiada pre európske krajiny možnosť zrieknuť sa eura. (TA3)
Nehodu autobusu, ktorý prevážal maďarských školákov, neprežilo 16 ľudí. Autobus havaroval neďaleko talianskej Verony. Autobus začal horieť na výjazde z diaľnice. Maďarská vláda vyhlásila na pondelok 23. januára štátny smútok. (TA3)
Inaugurácia nového prezidenta USA Donalda Trumpa mala v široký ohlas v zahraničí, kde politici, ale aj bežní obyvatelia dávali najavo svoje sympatie či nedôveru. (TA3)
Turecký parlament definitívne odhlasoval zmeny v ústave, ktoré presadzuje vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja s cieľom zaviesť v krajine prezidentský systém vlády. (TA3)
Z trosiek lavínou zasypaného hotela v strednom Taliansku záchranári vyslobodili ďalších štyroch živých ľudí. Počet zachránených sa zvýšil na 11. Piati ľudia nešťastie neprežili. Osud ďalších zatiaľ nie je známy. (TA3)

Pravda

Nový americký prezident Donald Trump by sa rád dohodol so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom aj pre možné vyostrenie vzťahov Washingtonu s Pekingom, myslí si analytik moskovského Centra politických technológií Alexej Makarkin. (Pravda)
Silné zemetrasenie s magnitúdou 8 zasiahlo Šalamúnové ostrovy ležiace v Pacifiku, pričom podľa meteorológov hrozí, že v dôsledku otrasov okolité ostrovy zalejú prívalové vlny. (Pravda)
Pápež František v rozhovore pre média vyhlásil, že si počká na činy Donalda Trumpa a až na ich základe si vytvorí názor na nového amerického prezidenta. (Pravda)
Viac ako milión ľudí sa zišlo vo Washingtone, Los Angeles a ďalších mestách sveta na manifestáciách za práva žien, ktoré sú podľa aktivistov ohrozené vládou Donalda Trumpa. (Pravda)
"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu profesor na Pennsylvánskej univerzite. (Pravda)
Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi. (Pravda)
Podnikanie Donalda Trumpa bolo vždy rodinnou firmou. A celebritný republikánsky miliardár sa bude aj v Bielom dome spoliehať na svojich príbuzných. (Pravda)
Donald Trump si neprebral len kľúče od Bieleho domu. Nemá na pleciach iba osud Ameriky. Je najmocnejší človek na svete, ako sa tradične hovorí prezidentovi USA. (Pravda)
Dlhoročný bývalý prezident Gambie Yahya Jammeh sa vzdal moci a odletel z krajiny niekoľko týždňov po prehratých decembrových prezidentských voľbách. (Pravda)
Piatkovú nehodu autobusu, ktorý prevážal maďarských školákov, neprežilo 16 ľudí. Autobus havaroval pri talianskej Verone. (Pravda)
Z trosiek lavínou zasypaného hotela v strednom Taliansku záchranári vyslobodili ďalších štyroch živých ľudí, čo zvyšuje počet zachránených na deväť. (Pravda)
Prezident USA Donald Trump využil prvý deň vo funkcii aj na úvodné kroky proti zákonu o zdravotnej starostlivosti, ktorý presadil jeho predchodca Barack Obama. (Pravda)
Turecký parlament definitívne odhlasoval zmeny v ústave, ktoré presadzuje vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja s cieľom zaviesť v krajine prezidentský systém vlády. (Pravda)
Celkove 217 ľudí bolo zatknutých a obvinených z výtržníctva počas demonštrácií vo Washingtone, ktoré sprevádzali inauguráciu nového prezidenta USA Donalda Trumpa. (Pravda)
Býva to deň, keď sa americkým politikom splní najväčší sen. Dátum zloženia prísahy hlavy štátu. (Pravda)
"Celý dom musí byť taký, aký ho chce mať prichádzajúca rodina," hovorí bývalý hlavný ceremoniár Bieleho domu Stephen Rochon o zmenách v sídle amerického prezidenta. (Pravda)
Výrobný závod ukrajinskej cukrovinkárskej firmy Rošen v ruskom meste Lipeck o niekoľko mesiacov ukončí výrobu a prepustí svojich zamestnancov. (Pravda)
Západoafrické štáty sa rozhodli pozastaviť vojenský zásah v Gambii, aby dali šancu sprostredkovateľom pokúšajúcim sa o priateľské vyriešenie politickej krízy. (Pravda)
Francúzska polícia pátra po neznámom mužovi, ktorý v niekoľkých staniciach parížskeho metra napadol cestujúcich. (Pravda)
Donald Trump začal svoju prezidentskú éru zložením slávnostného sľubu. V prejave sľúbil Američanom, že "odo dneška bude Amerika na prvom mieste". (Pravda)

SME

Jeruzalemský magistrát vydal stavebné povolenia na výstavbu viac ako 560 bytových jednotiek. (SME)
Nevie sa, čo vlastne platí, opäť sa vraciame ku kvótam, ktoré už Jean-Claude Juncker odmietol, povedal Milan Chovanec. (SME)
Štvorica Čechov sa podľa rakúskej horskej služby vydala na horskú túru bez potrebného núdzového vybavenia. (SME)
Nový prezident Trump hneď po začiatku úradovania začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu. (SME)
Trumpov prísľub začať budovať nové vzťahy s Moskvou vyvolal u Rusov nadšenie. (SME)
Radev je v porovnaní so svojím predchodcom viac naklonený Rusku. (SME)
Spomedzi siedmich uchádzačov o prezidentskú kandidatúru nevytŕča nijaký jasný favorit. (SME)
V troskách sa na niektorých miestach nachádzajú vzduchové bubliny. (SME)
Turecký prezident si želá súdržný Blízky východ. (SME)
Pri nehode autobusu so žiakmi budapeštianskeho gymnázia zomrelo 16 ľudí. (SME)
Spojené štáty majú v Afganistane približne 10-tisíc vojakov. (SME)
Vodič dostal šmyk, stratil kontrolu nad autom a zišiel z cesty. (SME)
Prezident navštívil sídlo CIA, vyjadril absolútnu podporu tajným službám. (SME)
Záchranári sa snažia odstrániť všetky kamene a trosky, aby mohli kopať hlbšie. (SME)
Zatiaľ nie sú hlásené žiadne úmrtia a ani majetkové škody. (SME)
Pred odletom do Gambie zamával svojim priaznivcom, ktorí sa s ním prišli na letisko rozlúčiť. (SME)
Libanonským bezpečnostným zložkám sa podarilo prekaziť samovražedný útok v rušnej štvrti hlavného mesta. (SME)
Pápež pripomenul, že Adolfa Hitlera volili v 1930-tych rokoch ľudia a on následne priniesol ľuďom skazu. (SME)
Najmenej 23 ľudí zahynulo a 50 utrpelo zranenia po tom, čo sa v južnej Indii vykoľajil rýchlik. (SME)
V blízkosti talianskeho a egyptského veľvyslanectva nie sú hlásené medzi zamestnancami talianskej ambasády žiadne zranenia. (SME)

Lidové noviny

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa nedovolí, aby 20 milionů Američanů, kteří jsou odkázáni na zdravotní program bývalého prezidenta Baracka Obamy, přišli o svoje zdravotní pojištění, až bude takzvaný Obamacare zrušen a nahrazen něčím jiným. (Lidové noviny)
Nejméně 11 lidí v neděli zahynulo v americkém státě Georgia při tornádu. Podle televize ABC tam bylo také zraněno více než 20 osob. Z jihu USA bylo o víkendu hlášeno 16 tornád, z nich 11 v Georgii. V Mississippi v sobotu zahynuli čtyři lidé. (Lidové noviny)
Dva Češi v neděli přišli o život pod lavinou v horském středisku Wildgerlostal u Krimmlu v rakouském Salcbursku. Pod sněhem skončili celkem čtyři čeští turisté, oznámila rakouská horská služba. Zatímco dva se podařilo zachránit, druhé dva se již oživit nepodařilo. (Lidové noviny)
Americký prezident Donald Trump se příští týden v pátek setká s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Podle agentury AP to oznámil mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Mayová bude prvním zahraničním státníkem, který navštíví USA od Trumpova příchodu do Bílého domu. (Lidové noviny)
V hotelu zavaleném lavinou ve střední Itálii jsou vzduchové kapsy. Záchranáři v neděli sdělili, že pod troskami mohou být stále živí lidé. Lavina se na hotel zřítila ve středu, přežilo alespoň 11 osob a pět přišlo o život. Počet pohřešovaných se o jednoho zvýšil na 24. Podle italských médií se z hotelu od soboty neozvaly žádné hlasy. (Lidové noviny)
Identifikace 16 obětí nehody autobusu s maďarskými středoškoláky na severu Itálie může trvat několik dní. Autobus se studenty, kteří se vraceli z lyžařského zájezdu ve Francii, havaroval v pátek večer u Verony. Nehodu nepřežilo 16 osob, mnoho ostatních bylo zraněno a čtyři z nich jsou stále v nemocnici. (Lidové noviny)
Americký prezident Donald Trump a poté také mluvčí Bílého domu Sean Spicer v sobotu ostře kritizovali média, že prý chybně poukazovala na poměrně malou účast lidí na Trumpově páteční inauguraci. (Lidové noviny)
Bilance železničního neštěstí na východě Indie stoupla na 36 mrtvých a záchranáři varují, že se může zvýšit. Hodně lidí zůstává uvězněno v troskách. Nehoda vlaku se stala v indickém státě Ándhrapradéš. (Lidové noviny)
Ve dvou letech se ocitl v sirotčinci v čínské provincii S’-čchuan, o více než rok později jej pak adoptoval nizozemský pár. Gouming Martens ale vždy věděl, že nejde o jeho biologické rodiče. Když dospěl, rozhodl se vypátrat pravdu o svém původu a při tom narazil na téma lukrativního byznysu v prostředí mezinárodních adopcí. O jeho hledání nyní pojednává i dokument, který měl premiéru v listopadu v Amsterdamu. (Lidové noviny)
Americký prezident Donald Trump v sobotu během návštěvy sídla Ústřední zpravodajské služby (CIA) prohlásil, že nikdo nemá vyšší mínění o amerických zpravodajských pracovnících než právě on. Zhruba 400 zaměstnancům v sídle CIA ve virginském Langley sdělil, že jsou to zvláštní a úžasní lidé. (Lidové noviny)
Od nového amerického prezidenta se chce držet co nejvíce stranou a podobný přístup doporučuje i ostatním byznysmenům. Takto před Donaldem Trumpem varuje známý 86letý finančník a filantrop maďarského původu George Soros. „Osobně jsem přesvědčený, že ztroskotá,“ prohlásil Soros v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg na právě probíhajícím Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Jedním z důvodů prý je, že plány nového prezidenta si protiřečí. (Lidové noviny)
Účast na sobotním pochodu za práva žen ve Washingtonu se možná vyrovnala páteční prezidentské inauguraci Donalda Trumpa. Vypovídají o tom letecké záběry z washingtonského parku National Mall u Kapitolu a také odhady úřadů či některých řečníků. Masové jsou manifestace také v New Yorku či Chicagu. (Lidové noviny)
Inaugurační projev amerického prezidenta většinou není podrobován kontrole, avšak fakta, která v něm v pátek uvedl prezident Donald Trump, se velmi často rozcházela se skutečností. Uvedl to v sobotu list The Washington Post, který výroky srovnal se skutečným stavem věcí. (Lidové noviny)
Americké ministerstvo vnitra dostalo pokyn uzavřít všechny své twitterové účty poté, co na jednom z nich jeho zaměstnanci retweetnuli nelichotivé porovnání fotek z inaugurace exprezidenta Baracka Obamy a nynějšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Vyplývá z nich, že na Obamovu první přísahu v roce 2009 přišlo mnohem více lidí než na tu Trumpovu. (Lidové noviny)
V momentu, kdy Donald Trump dokončil svůj projev a stal se tak 45. prezidentem Spojených států, došlo i k jedné významné změně v kyberprostoru. Současně s převzetím úřadu se změnil obsah oficiálních webových stránek Bílého domu. Zmizela například řada sociálních témat, které nahradila Trumpova agenda. Jak moc se liší oficiální web Trumpovy administrativy liší od předchozí ‚Obamovy‘ verze? (Lidové noviny)
V Nizozemsku a Španělsku bylo zadrženo sedm lidí spojovaných s jednou z největších loupeží diamantů v historii. V sobotu to oznámila nizozemská policie. Loupež se datuje do roku 2005, kdy byly diamanty v hodnotě více než 70 milionů dolarů ukradeny na amsterodamském letišti Schiphol. (Lidové noviny)
Z trosek lavinou zasypaného hotelu ve střední Itálii záchranáři v noci na sobotu vyprostili další čtyři živé lidi. Podle čerstvé bilance se tak zachránilo 11 lidí, potvrzeno je pět mrtvých. Úřady provincie Pescara v sobotu oznámily, že nejméně 23 lidí se stále pohřešuje. (Lidové noviny)
Ruský prezident Vladimir Putin je připraven setkat se s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale uspořádání takové schůzky potrvá měsíce, setkání obou státníků se neuskuteční v nejbližších týdnech. Uvedl to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. (Lidové noviny)
Při demonstracích proti nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu bylo v pátek ve Washingtonu zatčeno přes 200 lidí a 217 z nich bylo obviněno z výtržnictví. Podle agentury AP o tom informovala místní policie. Šest policistů utrpělo při potyčkách s demonstranty lehká zranění. (Lidové noviny)
Prezident Donald Trump se již dal do práce, společně s ním i americký Senát, který v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) výraznou většinou schválil do svých funkcí rovnou dva ministry, vysloužilé generály námořnictva. Postu ministra vnitřní bezpečnosti se ujme John Kelly, a ministrem obrany USA se stane James Mattis. V Senátu se pozdrželo kvůli demokratům jen schválení Mikea Pompea ředitelem CIA. (Lidové noviny)

iHNed.cz

Lavina v horském středisku Wildgerlostal u Krimmlu v Rakousku zasypala čtyři Čechy. Dva z nich neštěstí nepřežili. Nepodařilo se je oživit. (iHNed.cz)
Nehoda vlaku v Indii si vyžádala nejméně 36 obětí a desítky zraněných. Vlak vykolejil ve státě Ándhrapradéš. Podle zpravodajského serveru BBC je ve vlaku stále uvězněna spousta lidí a záchranáři varují, že počet obětí může stoupat. (iHNed.cz)
Manifestace, která sice nebyla ohlášena jako akce proti Trumpovi, se v protest proti novému prezidentovi jasně přeměnila. Organizátoři očekávali až čtvrt milionu lidí, ale úřady nyní hovoří až o 500 000 účastnících. Podobné manifestace s přece jen menší účastí se konaly i v dalších městech USA, ale i světa, včetně Prahy. (iHNed.cz)
Trumpova řeč byla podle britského listu The Guardian bojechtivá, postrádala ale konkrétní návrhy. Ve stínu Washingtona, Lincolna a Roosevelta působí Trump jako chuligán, napsal švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Podle kanadských novinářů bychom se tohoto "naparujícího se prezidenta" měli obávat, hrozí totiž, že zničí globální ekonomický řád. (iHNed.cz)
Světoví politici, obchodníci a ekonomové se sjeli do Davosu, John Kerry navštívil deltu Mekongu. V Americe pletou ženy z hnutí Pussyhat vlněné klobouky jako o závod. Budou s nimi protestovat proti Donaldu Trumpovi. Podívejte se na výběr nejlepších snímků uplynulého týdne. (iHNed.cz)
Návrh změn ústavy, které by umožnily prezidentu Erdoganovi zůstat u moci až do roku 2029, schválil turecký parlament. Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje výsledek uvítala, naopak opoziční strany ho označily za upevňování Erdoganova autoritářství. Prezident zradil dějiny, vyjádřil se jeden z představitelů opozice, a slíbil vést "boj za demokracii" před lidovým referendem, které se může konat již v březnu. (iHNed.cz)
Donald Trump se stal 45. prezidentem Spojených států. V pátek 20. ledna tak pronesl první projev jako prezident. Mluvil v duchu patriotismu a protekcionismu. Pusťte si sestřih projevu. (iHNed.cz)
Donald Trump složil přísahu a stal se 45. prezidentem Spojených států. Ceremoniálu se zúčastnili bývalí prezidenti i Trumpova rodina. Trumpův začátek ve funkci provázely však i demonstrace. (iHNed.cz)
Vesmírná sonda New Horizons letěla více než devět let a urazila necelých pět miliard kilometrů. Z více než stovky záběrů pořízených v roce 2015 vytvořili lidé z americké NASA video, jak by mohlo vypadat přistání na této trpasličí planetě. V prvních sekundách filmu je na záběrech vidět i Charon, největší měsíc Pluta. (iHNed.cz)
Záchranářům se podařilo z italského hotelu, jenž byl zasypán lavinou, zachránit 11 lidí. Záchranáři s sebou mají psy, kteří pomáhají s hledáním. Už předtím se uvádělo, že v budově, která měla několik pater, mohly zůstat vzduchové kapsy, v nichž se lidé zachránili. V hotelu bylo nejspíš 30 osob, potvrzeno je pět mrtvých. (iHNed.cz)
Prezidentská inaugurace je masová akce, při které se jen málokdy vše podaří na sto procent. Historie zná demolici Bílého domu nebo prezidenty, kteří odmítli přijít na uvedení do úřadu svého nástupce. Donald Trump prohlašuje, že na jeho inauguraci bude všechno perfektní. Pokud by pršelo, lidé prý aspoň uvidí, že nemá příčesek. (iHNed.cz)
Fasádu amfiteátru i tetrapylon poničili radikálové z Islámského státu v historické Palmýře. Mnohé památky zde jsou na seznamu UNESCO. IS dobyl v poušti ležící Palmýru v květnu 2015. Poničil v ní vzácné památky včetně Belova chrámu. (iHNed.cz)
Republikán Donald Trump v pátek v poledne místního času složil ve Washingtonu prezidentský slib. Stal se v pořadí 45. prezidentem Spojených států. V on-line reportáži se dočtete o všech zásadních událostech. Pustit si můžete i záznam speciálu DVTV k inauguraci. (iHNed.cz)
Zatčený Čech v Thajsku Zdeněk Pfeifer bude v pátek předán imigračnímu úřadu v Bangkoku a následně deportován. V úterý by se měl dostat do rukou českých úřadů. Pfeifer byl zatčen na základě mezinárodního zatykače. V České republice je obžalován z vědomého šíření viru HIV. (iHNed.cz)
Jak bude vypadat vláda Donalda Trumpa? Jejím nejbohatším členem bude buď sám prezident, nebo snacha zakladatele společnosti Amway Betsy DeVosová. Ve vládě sedí čtyři ženy, při startu kabinetu Baracka Obamy bylo ministryní šest. Průměrný věk dvou desítek ministrů a vysoce postavených úředníků, které si Donald Trump nominoval do své vlády, je 62 let. Sedmdesátiletý Trump přitom nebude nejstarším členem administrativy, tím bude jeho ministr průmyslu, podnikatel Wilbur Ross, kterému už táhne na osmdesátku. Naopak nejmladší bude velvyslankyně při OSN (tento post je v USA vnímán na ministerské úrovni), nynější guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová, které je 44 let. Podívejte se, kdo bude s Donaldem Trumpem vládnout Spojeným státům. (iHNed.cz)
Němečtí poslanci schválili užívání marihuany pro lékařské účely u vážných případů. Marihuanu si budou moci v lékárně vyzvednout pacienti s rakovinou, epilepsií, roztroušenou sklerózou či trpící chronickými bolestmi. Konopí pro lékařské účely je povoleno i v dalších evropských zemích, jako je Velká Británie, Česko, Finsko, Francie a další. (iHNed.cz)
V neděli budou francouzští socialisté rozhodovat o tom, koho vyšlou do souboje o prezidentský palác. Historicky druhých primárek se zúčastní hned sedm kandidátů. Favorité jsou podle průzkumů tři: expremiér Manuel Valls, bývalý ministr hospodářství Arnaud Montebourg a někdejší ministr školství Benoît Hamon. (iHNed.cz)
Vojenský zásah západoafrických států v Gambii byl pozastaven s tím, že zprostředkovatelé dostávají poslední šanci se pokusit o smírné vyřešení politické krize. Intervence však bude pokračovat do pátečního poledne, do kdy má možnost dosavadní vládce Yahya Jammeh odstoupit. Podle šéfa komise Hospodářského společenství západoafrických států Marcela de Souzy není myslitelné, aby Yammeh zůstal v čele Gambie. (iHNed.cz)
Politicky nezkušený tým obklopující realitního magnáta Donalda Trumpa stihl za dva a půl měsíce od voleb nasekat řadu nováčkovských chyb. Z příprav na první týdny jeho vlády unikly informace o plánech na celou řadu neformálních schůzek prezidenta se zákonodárci z Republikánské i Demokratické strany. Číňané se navzdory tomu všemu nástupu nového prezidenta neděsí, a jsou dokonce mírně optimističtí. (iHNed.cz)
Trump není sadista, ale člověk, který má potřebu neustále zakrývat předchozí lži a odmítá přiznat chybu, píše americký novinář Ben Cunningham. Dopisovatel Economistu a dalších anglojazyčných médií se nejvíc bojí, že Trump se nerozhoduje podle nějakého principu. Američané, kteří Trumpa volili, mohou prožít další zklamání a jejich důvěra v politiky a demokracii se ještě více oslabí. (iHNed.cz)

Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.