Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 1.11.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2524USD   27.770CZK   0.78425GBP   308.26HUF   4.2177PLN   7.6640HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Zdravie

1. novembra:
Denisa
31. októbra:
Aurélia

SME

Po každom jedení sa sacharidy v potrave vďaka činnosti baktérií v našich ústach menia na kyseliny, ktoré sú pre zubnú sklovinu pohromou. Nezaškodí si ... (SME)
Mlieko je komplexná potravina, ktorá okrem nutričných zložiek obsahuje aj množstvo biologicky aktívnych látok, ktoré majú priaznivé účinky na slizničnú ... (SME)
Ťažkosti so žalúdkom pozná azda každý, zvlášť ak sú dôsledkom diétnej chyby. V niektorých prípadoch nemusíte hneď siahať do lekárničky, pomôžu aj bylinky, ... (SME)
Pohyb je neodmysliteľnou súčasťou prevencie, ale aj liečby osteoporózy. Ak už ochorením trpíte, musíte byť pri výbere a vykonávaní fyzickej aktivity opatrní, ... (SME)
Osteoporóza je ochorenie, ktoré si obvykle spájame predovšetkým s ženským pohlavím. Naozaj, okolo osemdesiat percent pacientov sú ženy, avšak chorobné ... (SME)
Aj bez pšenice možno v kuchyni čarovať, ak však chcete pomôcť svojmu zdraviu, musíte byť dôslední. (SME)
Táto telu vlastná látka je hlavnou molekulárnou súčasťou medzibunkovej hmoty. Okrem iného zvlhčuje sliznicu dýchacích ciest a zlepšuje jej prirodzené ... (SME)
Milujete horúcu kávu, čaj a počuli ste, že poškodenie slizníc orgánov, ktoré prichádzajú do kontaktu s horúcimi nápojmi môže viesť ku vzniku rakoviny? ... (SME)
Ochorenie, ktoré je pre výrazné kožné prejavy hendikepom aj z estetického hľadiska, sa môže vďaka vhodnej liečbe a disciplíne pacienta výrazne zlepšiť. (SME)
Najčastejšou príčinou akútneho kašľa sú vírusové infekcie horných dýchacích ciest, príčin však môže byť viacero. Poradíme vám, pri akých príznakoch by ... (SME)
Tento prvok patrí k najrozšírenejším v prírode a v tele ho máme asi jeden gram. Je životne dôležitý a ak ho máme málo, prejaví sa to napríklad aj bielymi ... (SME)
Môžete ním cielene vyformovať postavu, rozvíjať kondíciu, spevniť svalstvo aj spáliť kalórie. (SME)
K človeku, ktorý trpí týmto ochorením, treba pristupovať citlivo, trpezlivo, nezľahčovať jeho ťažkosti. V komunikácii s ním je dobré držať sa odporúčaní ... (SME)
Súťaž o ceny v hodnote 405 € bola ukončená. Ak ste odpovedali správne na súťažnú otázku, možno ste to práve vy, na koho sa usmialo šťastie. (SME)
Prechladnutie je najčastejšou vírusovou infekciou horných dýchacích ciest a môžu ho spôsobovať až dve stovky vírusov, najčastejšie rhinovírus. Podobne ... (SME)
Niektoré látky poznáme najmä v súvislosti so skrášľovaním, avšak tým sa možnosti ich využitia nezačínajú ani nekončia. Príkladom je klobásový jed – botulotoxín ... (SME)
Záškoláctvo je problém, ktorý si vyžaduje citlivé riešenie, môže za ním stáť nielen nezáujem o školu a učenie, ale napríklad aj úzkosť a strach dieťaťa ... (SME)
K častým zdravotným problémom, týkajúcich sa tohto orgánu, patria obličkové kamene. V rámci prevencie, ale aj pri liečbe niektorých obličkových ochorení ... (SME)
Určite ste sa už stretli s týmto označením, nie každý však možno vie, čo si má pod funkčnými potravinami predstaviť. (SME)
Chrípkové vírusy sú veľmi prefíkané, preniknú do bunky, ukryjú sa v nej, replikujú svoju RNA, rozmnožia sa a uniknú z nej ešte skôr, ako ich imunitný ... (SME)

Webnoviny

Sušenie potravín je populárna metóda konzervovania. Keďže sa pri ňom z ovocia odparuje iba voda a všetky dobré vitamíny, stopové prvky (A, B, železo, horčík a vápnik) a antioxidanty ostávajú, je ideálnym spôsobom, ako si udržať peknú líniu bez výčitiek. (Webnoviny)
Tím rádiológov úspešného startupu Diagnose.me sa rozširuje o prvého špecialistu zo Slovenska – MUDr. Víťazoslava Belana, PhD. V rámci online služby sa bude zameriavať na odborné posudky v oblasti neurorádiológie. (Webnoviny)
Pri pokusoch na zvieratách, rakovinové bunky po vystavení účinkom toxínov z kmeňových buniek odumreli. Vedci teraz plánujú túto liečbu vyskúšať aj na ľuďoch. (Webnoviny)
Výskyt tohto ochorenia je relatívne nízky, jeho následky však bývajú tragické. (Webnoviny)
Od januára do februára tohto roka diagnostikovali v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou štyridsať nových prípadov akútnych leukémií. (Webnoviny)
Austrálski lekári oživili srdce, ktoré už nebilo a následne ho úspešne transplantovali prvému ľudskému pacientovi. Prelomová technológia by mohla zachrániť tisícky životov. (Webnoviny)
Štyridsaťštyriročnému Poliakovi transplantovali do poškodenej miechy olfaktorické gliové bunky z nosovej dutiny a nervové tkanivo z členku. (Webnoviny)
Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom vzniká vysoké riziko zlomenín. Pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné. (Webnoviny)
Nová štúdia sledovala zmenu v stravovaní Slovákov za 20 rokov od vzniku republiky. Priemerný Slovák spotreboval v roku 2013 1,1 kilogramu včelieho medu. (Webnoviny)
Viac ako len farba! Nové priedušné farebné kontaktné šošovky zabezpečia pohodlie pri nosení a premenu výzoru. (Webnoviny)
Ak by každý z nás podstúpil raz ročne pravidelnú očnú prehliadku, osem z desiatich ľudí by vďaka skorej diagnostike a liečbe nemuselo oslepnúť. Zrak strácame najčastejšie kvôli neliečenému sivému zákalu a nedostatočne skorigovaným dioptriám. (Webnoviny)
S príchodom zimných mesiacov sa postupne dostávame nielen na koniec kalendára, ale aj k problému, ako vykonávať obľúbené outdoorové aktivity počas nepriaznivého počasia. Ak ste si počas leta obľúbili bicyklovanie, máte už len málo času na plnohodnotné vykonávanie tohto športu. (Webnoviny)
Ľudia trpiaci depresiou sa mnohokrát stretávajú s predsudkami a obvineniami aj v rodine či u blízkych priateľov. Preto niekedy potrebujú pomoc odborníka. (Webnoviny)
Príčina vzniku nočného pomočovania je opradená dávnym mýtom. Veľa rodičov si myslí, že sa objavuje iba u detí, ktoré žijú v akejkoľvek psychickej nepohode. Opak je však pravdou. Častokrát sa objaví u detí, ktoré prežívajú šťastné detstvo. (Webnoviny)
Prestížna bratislavská klinika Esthetic je už roky známa tým, že svojim klientom poskytuje prvotriednu starostlivosť o ich zdravie a krásu. Špecializuje sa na estetickú dermatológiu, laserovú medicínu a plastickú chirurgiu. (Webnoviny)
Tridsaťšesťročnej žene, ktorá sa narodila bez maternice, darovala tento orgán 61-ročná rodinná priateľka. (Webnoviny)
Nos je vstupnou bránou vzduchu do organizmu. Vstup nosom vdychovaného vzduchu má niekoľko výhod. V nose sa vzduch filtruje - chĺpky v nosových dierkach zachytávajú prach a iné čiastočky. (Webnoviny)
Vedci tvrdia, že čuch je mierne podceňovaným zmyslom, a to aj napriek tomu, že hrá významnú úlohu v každodennom živote človeka. (Webnoviny)
V rámci projektu univerzita vybudovala aj jediné laboratórium na Slovensku, v ktorom prebieha experimentálny výskum na zvieracích modeloch za veľmi prísnych podmienok. (Webnoviny)
Kým pred tridsiatimi rokmi Slováci v nemocnici strávili priemerne takmer dva týždne, minulý rok to bolo už len necelých osem dní. (Webnoviny)

Pravda

Fibrilácia predsiení je porucha srdcového rytmu, ktorou v seniorskom veku trpí zhruba každý desiaty človek. Je jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení srdca, 60-70 % ľudí však netuší, že ich môže ohrozovať na živote. (Pravda)
Dobrý dermatológ je ten, ktorý uprednostňuje zdravie pred krásou. (Pravda)
Jeseň je obdobím zvýšenej chorobnosti. Môžu za to napríklad výkyvy počasia. Prinášajú ochorenia, ktoré trápia ľudí na celom svete – kašeľ, nádchu, prechladnutie. (Pravda)
Psoriáza nie je len nepríjemné kožné ochorenie, ale pre chorého je aj spoločenským problémom. Už desať rokov patrí 29. október Svetovému dňu psoriázy. Pozrite si prehľad centier, ktoré otvoria svoje dvere. (Pravda)
Zubná erózia sa týka každého tretieho dospelého človeka a výnimkou nie sú ani obyvatelia krajín s vysokou životnou úrovňou. (Pravda)
Vegáni nejedia med, tvrdia, že sú to zvratky včiel. Včelár Tomáš Blaškovič to rozhodne popiera. (Pravda)
Fackou zdravému životu nazvala lymfóm Mária Smutná z Detvy. Prvýkrát ochorela v šestnástich a po ôsmich rokoch sa jej choroba vrátila. Dnes má za sebou transplantáciu kostnej drene a teší sa zo života. (Pravda)
Odborníci radia: sacharidy sú ideálne na raňajky. Po pestrom obede s porciou zeleniny by sme si večer mali pripraviť niečo chutné a ľahké s dostatkom bielkovín. (Pravda)
Hematologičky na Slovensku majú zaujímavé priezviská. Doktorky Drakulová, Krutá či "Báthoryčka" - doc. Bátorová. Aj život MUDr. Kláry Svitekovej sa spája s krvou. (Pravda)
Kolektív znamená prostredie s vyšším výskytom mikroorganizmov. Dieťa, ktoré sa po čase strávenom doma s matkou odrazu ocitne v kolektíve, logicky častejšie ochorie. (Pravda)
Zelený čaj obsahuje látky, ktoré podporujú spaľovanie tukov, odbúravanie tukového tkaniva a redukciu hmotnosti. (Pravda)
Rozšírené cievky na tvári môžu mať rôzne príčiny. Alkohol, poškodená pečeň, nadmerné slnenie... (Pravda)
Kým vegetariáni nejedia len mäso, vegánom sú proti srsti aj vajíčka, mliečne výrobky či med. (Pravda)
Krvácanie z nosa zažil už asi každý. Niekedy je príčina banálna, stačí oslabená nosová sliznica počas nádchy. Určite ho však nezastavujte tak, že hlavu zakloníte dozadu alebo si ľahnete! (Pravda)
Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna! Je niekoľko najčastejších situácií, ktoré vyžadujú poskytnutie prvej pomoci. Naučte sa, ako postupovať, ak to bude nutné! (Pravda)
Hemoroidy sú ochorením, ktoré ľudstvo sprevádza od nepamäti. V súčasnosti sa však tieto uzlovité rozšírenia žíl v oblasti ritného otvoru stávajú civilizačným ochorením. (Pravda)
Mnoho pacientov si myslí, že ak im lekári nahradia opotrebovaný kĺb za umelý, liečba sa končí. Spoliehať sa však na umelý kĺb nestačí. Dôležité je udržiavať si normálnu váhu a kĺb nezaťažovať. (Pravda)
Fyzické ohrozovanie dieťaťa si učitelia všimnú skôr, ako psychické. Jazvy na tele sú viditeľné, kým tie na duši... (Pravda)
Túžite schudnúť? Toto je zoznam potravín, ktoré obsahujú veľmi málo kalórií. (Pravda)
Základným účinkom kofeínu je zosilňovanie prekrvenia mozgu. (Pravda)

Zzz.sk

Dali ste si urobiť tetovanie a už sa vám nepáči? Alebo máte permanentný make-up, ktorý už nechcete? Pre kompletné odstránenie tetovania sa často rozhodnú ľudia, ktorých kresba alebo nápis na koži už nevyzerá atraktívne – vybledla alebo popraskala. Navyše tetovanie, pokiaľ je na viditeľnom mieste, často predstavuje prekážku v zamestnaní a občas aj v osobnom živote (Zzz.sk)
UNLP po prvýkrát v histórii získala Osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj, ktoré jej na základe žiadosti podľa platných zákonov SR pridelilo Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu. (Zzz.sk)
Pre vzhľad postavy a celkové zdravie nášho organizmu je veľmi dôležité pravidelné cvičenie, prirodzený pohyb a zdravá strava. Väčšine z nás sa však ani po namáhavom cvičení a ani po dodržiavaní všetkých zásad zdravej životosprávy nedarí vyformovať postavu tak, ako by sme si želali (Zzz.sk)
Včerajšia TV šou, ako posledný z tohtoročných eventov Hodiny deťom, si opätovne získala priazeň verejnosti a priniesla do verejnej zbierky Hodina deťom navýšenie výnosu na sumu 160 268,88 EUR (Zzz.sk)
Kozmetické prípravky, pracie a čistiace prostriedky – to je ďalšia dávka chémie pre vaše telo a len od vás závisí, aká veľká, aká častá a aká vlastne. (Zzz.sk)
Včera podvečer sa uskutočnilo slávnostné odhalenie pamätnej tabule inštalovanej na počesť darcov tiel pre Ústav anatómie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach za účasti zástupcov univerzity (Zzz.sk)
Vianoce sú najkrajším obdobím nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Zvoľňuje sa pracovné tempo, znižuje sa stres a prichádza potešenie zo stretnutia v kruhu najbližších. Atmosféra je priam čarovná a každému pohľad na ligotavý vianočný stromček, darčeky, ľudí ktorých má rád a plné stoly jedál vyčaria úsmev na tvári a skvelý pocit uspokojenia a pohody. (Zzz.sk)
Jubilejný, 15. ročník TV šou Hodiny deťom uvidíte už v nedeľu 8. decembra 2013 od 20:20 hodine na JEDNOTKE RTVS v priamom prenose z Incheba Expo Bratislava. Celým večerom sa bude niesť myšlienka plnenia detských snov, nakoľko práve motto „Veľké sny potrebujú malú pomoc“ je nosným v tohtoročnej kampani Hodiny deťom. (Zzz.sk)
Možno ste sa s tým stretli aj Vy – alergická reakcia v podobe ekzému, pleseň na chodidlách, vaginálna mykóza. Svrbenie, pálenie, návšteva lekára, lekárne a: natieranie sa masťami, antibiotiká. Obľubujeme wellness zariadenia, športujeme a sme stále menej imúnni proti kvasinkovým baktériám (Zzz.sk)
UN L. Pasteura Košice (UNLP) v spolupráci s Národnou transfúznou službou – pracovisko Košice (NTS) a Regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek Košice II organizuje 6. decembra 2013 "Mikulášsku kvapku krvi". (Zzz.sk)
Vírusová infekcia chrípka je jedno z najzávažnejších ochorení dýchacieho systému. Neviete, ako účinne zahnať nepríjemné jesenné a zimné ochorenie? Možno vám užitočnými radami pripomenieme niečo, na čo ste pozabudli, ako sa nenakaziť, prípadne čo najrýchlejšie sa vyliečiť. (Zzz.sk)
Rozhodli ste sa svoje nežné pazúriky posilniť, zvýrazniť, spevniť či skrášliť a rozhodujete sa, či bude pre vás lepšia akrylová alebo gélová cesta? (Zzz.sk)
Často chodíte na prechádzky, aktívne dávate telu zabrať v posilňovni alebo inak športujete, neprejedáte sa a aj napriek tomu sa Vám nedarí schudnúť a zhodiť nadbytočné kilá? Zrejme treba hľadať problém vo Vašej strave a „neprejedaní sa“ (Zzz.sk)
1. december je Svetovým dňom boja proti AIDS. Pri jeho príležitosti Mládež Slovenského Červeného kríža už po sedemnástykrát realizuje Kampaň Sviečkový pochod. (Zzz.sk)
Štatistický prehľad Národného centra zdravotníckych informácií poskytuje údaje z oblasti ambulantnej gynekologickej starostlivosti. Zachytáva napríklad počet návštev žien u gynekológov (Zzz.sk)
V rekordne krátkom čase štyroch týždňov sa podarilo v kúpeľnom areáli v Luhačoviciach vysadiť takmer päťsto nových urastených stromov. Vyrúbané a odstránené boli všetky zostarnuté dreviny a nevzhľadné prerastené kríky. (Zzz.sk)
Ako dosiahnuť výnimočné zdravie? Otázka za milión. V médiách sa to hemží neraz úplne opačnými názormi, čo treba jesť, ako a kedy cvičiť, alebo ktoré lieky vás pomaličky zabíjajú. Ak už máte dosť neustále meniacich sa informácií o negatívach či pozitívach vajíčok (Zzz.sk)
V dňoch 21. – 23. 11. 2013 sa v Bojniciach uskutočnilo Pracovné stretnutie zástupcov Farmaceutických fakúlt slovenských a českých univerzít. Podujatia sa zúčastnilo viac ako 20 rektorov, dekanov a pracovníkov fakúlt, ktoré vychovávajú budúcich odborníkov v oblasti lekárenstva. (Zzz.sk)
Po úspešnej knihe Návod na prežitie pre muža prichádza jej dlhoočakávaná verzia pre ženy. Novinka pre ženy sa veľmi rýchlo zaradila medzi bestsellery: ešte v rámci predpredaja sa dostala na prvé miesto v mienkotvornom rebríčku internetového kníhkupectva (Zzz.sk)
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vydalo ďalšiu zo svojich pravidelných publikácií „Ambulantná starostlivosť o deti a dorast v SR 2012“. Počet vyšetrení u detských lekárov naďalej klesá. Pribúda dojčených detí. Pozitívnu štatistiku narúša mierny nárast počtu zomretých detí a mladých ľudí. (Zzz.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk