Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 6.10.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1224USD   27.109CZK   0.73990GBP   313.58HUF   4.2487PLN   7.6135HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Zdravie

SME

Počet ľudí trpiacich rakovinou z roka na rok rastie. Môže za to zväčša nezdravý spôsob života, nevhodná strava, sedavé zamestnanie a s tým súvisiaci nedostatok ... (SME)
Infarkt myokardu patrí k najčastejším a aj najnebezpečnejším ochoreniam srdcovo-cievneho systému. Ohrozuje aj ženy, zvlášť v menopauze a klimaktériu, ... (SME)
Pacientov s rakovinou lymfatických uzlín lekári diagnostikovali neskôr a menej presne ako v roku 2012 – vyplýva to z vlaňajšieho globálneho pacientskeho ... (SME)
Niekomu neprekáža, niekto ho zacíti okamžite. Prúdenie vzduchu podľa odborníkov zdraviu neprospieva, môže prispieť k vzniku viacerých zdravotných ťažkostí. (SME)
Pacienti s nádorovými ochoreniami sa často – a nie bezdôvodne – obávajú nežiaducich účinkov liečby. Nová metóda ich umožňuje účinne eliminovať. (SME)
Sladké chutí zrejme väčšine z nás, najmä o rafinovanom cukre však často počúvame, že je nezdravý. Aká je pravda? (SME)
Kúpeľná liečba je mnohých prípadoch opodstatnenou a účinnou súčasťou klasickej liečby. Na Slovensku máme množstvo minerálnych prameňov a môžeme sa pochváliť ... (SME)
V období nástupu chrípkových a vírusových ochorení sa čoraz častejšie dostáva na pretras imunita a jej posilňovanie. Vynikajúcim pomocníkom môže byť rakytník ... (SME)
Počas celého života ich poriadne zamestnávame, často však nevhodným spôsobom preťažujeme. K najčastejším ochoreniam kĺbov patrí osteoartróza – bolestivé ... (SME)
Mliečnych výrobkov je na trhu nepreberné množstvo a vy, chystajúc raňajky či desiatu svojmu školákovi, neviete pre aký syr či tvaroh sa rozhodnúť? (SME)
Neviete sa vzdať častého nosenia úzkych topánok s vysokými podpätkami? Vaše palce na nohách sa vám nepoďakujú. (SME)
Konzumácii strukovín, hoci majú množstvo zdravotných a nutričných benefitov a vedia veľmi dobre zasýtiť, sa často vyhýbame. Robíme tak najmä z jedného ... (SME)
Výskyt alergií podobne ako obezita nadobúda epidemiologické rozmery. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí v súčasnosti alergiou každý piaty obyvateľ ... (SME)
Horčík patrí najmä v poslednom čase k často skloňovaným stopovým prvkom, ktoré potrebujeme pre zdravé fungovanie. Pokiaľ ide o pôsobenie v ľudskom organizme, ... (SME)
Je vaše dieťa obézne? Pri chudnutí mu môže pomôcť aj konzumácia mliečnych výrobkov. (SME)
Móda a zdravie nemusia vždy kráčať ruka v ruke. Nosíte úzke džínsy? Môžete mať aj zdravotný problém. (SME)
Poznajú to mnohí – okuliare na čítanie, počítač, šoférovanie... Je to, samozrejme, riadne otravné a obmedzujúce, no moderná očná chirurgia ponúka efektívne ... (SME)
Vetchozrakosť či sivý zákal majú spoločného menovateľa – vek. Spoločnú majú aj možnosť, ako problém riešiť: implantovaním umelých vnútroočných šošoviek. (SME)
Prijateľnejšie mmožno znie, ak budeme hovoriť o biologicky aktívnych látkach, obsiahnutých v ovocí a zelenine nevyhnutných pre zdravie človeka. (SME)
Život bez soli si nedokážeme ani predstaviť. Výskum jej vplyvu však odhalil aj negatívne účinky jej vysokého príjmu na organizmus, a to najmä na srdcovo-cievny ... (SME)

Webnoviny

Ruská armáda už má v Bielorusku radar skorého varovania a komunikačné zariadenie vojenského námorníctva. (Webnoviny)
Slovenskí volejbalisti neuhrali proti svetovým šampiónom ani set a poľskej reprezentácii hladko podľahli. (Webnoviny)
Prístav Aden sa stal dočasným sídlom Hádího vlády, keďže hlavné mesto krajiny Saná ovládajú šiitskí povstalci podporovaní Iránom. (Webnoviny)
Göncz bol najobľúbenejším politikom Maďarska. Funkciu hlavy štátu zastával počas dvoch funkčných období od roku 1990 do roku 2000. (Webnoviny)
Vedenie socialistov a demokratov o záležitosti nehlasovalo a neprijalo žiadne záväzné stanovisko pre Stranu európskych socialistov ohľadom členstva Smeru-SD v tejto politickej rodine. (Webnoviny)
Hokejistom HC Košice sa v odvete Ligy majstrov nepodarilo v záverečnom vabanku streliť gól, ktorý by zápas posunul do predĺženia a dal im tak nádej na úspech. (Webnoviny)
Hokejisti HC '05 iClinic Banská Bystrica poľahky zvíťazili v Tipsport lige na ľade HK Orange 20. (Webnoviny)
Parlament v utorok nepodporil novelu zákona o dani z príjmov, v ktorej finančnú odluku cirkví od štátu presadzovali nezaradení poslanci Daniel Krajcer, Martin Chren, Juraj Miškov a Jozef Kollár. (Webnoviny)
Predstavitelia iniciatívy zdôraznili, že aj naďalej podporujú prijatie ľudí, ktorí sú na úteku pred vojnovými konfliktmi. (Webnoviny)
Národnú stratégiu rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky vláda schválila pred dvoma rokmi. Mestá však stále nemajú spracované plány udržateľnej mestskej mobility. (Webnoviny)
Lionel Messi nie je jediným hráčom FC Barcelona, ktorý mal problémy spojené s krátením daní. Jeho otcovi hrozí 18-mesačné väzenie a pokuta vo výške 2 milióny eur. (Webnoviny)
Naše plány v Sýrii nie sú útočiť na obývané oblasti a najmä nie na tie s architektonickými pamiatkami, uviedlo ruské ministerstvo obrany. (Webnoviny)
Nemocnica pod správou medzinárodnej humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF) sa v Kundúze stala v sobotu terčom leteckého bombardovania, pri ktorom zomrelo najmenej 22 ľudí a desiatky utrpeli zranenia. (Webnoviny)
Norbert Gyömbér z AS Rím si uvedomuje, že on i jeho spoluhráči sú už viac ako jednou nohou na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy. (Webnoviny)
Spoločnosť Honeywell vyrába turbodúchadlá a turbokomponenty pre automobilových výrobcov ľahkých a úžitkových vozidiel na celom svete. V Prešove vytvorí nové pracovné miesta. (Webnoviny)
Sčítanie počtu veľkých cicavcov na území 30 kilometrov od havarovaného reaktora ukázalo, že ich populácia je porovnateľná s populáciami v nekontaminovaných prírodných rezerváciách v regióne. (Webnoviny)
Medzinárodný menový fond zhoršil prognózu rastu globálneho hospodárstva napriek tomu, že centrálne banky veľkých priemyselných ekonomík zredukovali úroky takmer na nulu. (Webnoviny)
Rozsiahly požiar vypukol aj v utorok okolo pol štvrtej ráno v hoteli Junior Jasná v Demänovskej doline v okrese Liptovský Mikuláš. (Webnoviny)
Svetový tenisový líder Novak Djokovič a jeho mladší brat Djordje zvíťazili vo svojom premiérovom deblovom zápase. Na turnaji v Pekingu sa predstavia aj v druhom kole. (Webnoviny)
Umelec už podľa vlastných slov stihol nahrať viac ako tridsať piesní (Webnoviny)

Pravda

Schudnúť vďaka kalorickým banánom? Za 6 mesiacov až 13 kilogramov? (Pravda)
Každý dospelý má v priemere chrípku alebo prechladnutie až tri či dokonca štyrikrát do roka. Existujú účinné triky, ako nimi utiecť. (Pravda)
Diabetes mellitus je jedno z najčastejších, najzávažnejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení súčasnosti. Každé dve minúty zomiera v jeho dôsledku jeden Európan. (Pravda)
Je to zdravotný aj estetický problém. Bradavice patria medzi kožné ochorenia, pri ktorých na koži a slizniciach vznikajú nezhubné novotvary rôznej veľkosti, tvaru i farby. (Pravda)
Počas Dia dní v lekárni si pacienti s cukrovkou budú môcť dať bezplatne zmerať glykovaný hemoglobín. Vďaka tomu sa dozvedia, či je ich ochorenie pod kontrolou a liečba účinná. (Pravda)
Jód podporuje látkovú premenu dôležitú na tvorbu energie, fungovanie nervového systému, pomáha udržať zdravú pokožku, ale predovšetkým prispieva k správnej tvorbe hormónov štítnej žľazy. (Pravda)
Je len niekoľko druhov ovocia, ktoré sú pre náš kraj tak typické ako jablká. Ak mi babička ponúkla jablko, tak som si ako dieťa myslel, že nemá štýl. Neskôr som však pochopil, že ho mala a dokonca veľmi vybrúsený. (Pravda)
Nedostatok vitamínu B12 sa môže prejaviť ako anémia a dbať na jeho prísun by mali predovšetkým vegáni. (Pravda)
Spomaľujú diéty metabolizmus? Ako ho potom znova zrýchliť? Existuje diéta, ktorá má zmysel? S dietologičkou E. Smíškovou o diétach. (Pravda)
S gastroenterológom, MUDr. Bubánom, sme sa pozreli na žalúdok. Prečo bolí, ako eliminovať stres, prečo vzniká záha a čo s ňou... (Pravda)
Deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik kardiovaskulárnych ochorení. Až takmer polovica úmrtí je dôsledkom chorôb obehovej sústavy, teda srdca a ciev. (Pravda)
Nedostatok cukru v krvi už zažil každý. Bolesť hlavy, nervozita, pocit vlčieho hladu. Pre človeka, ktorý nemá cukrovku, sú to nepríjemné príznaky. U diabetika múže ísť aj o život. (Pravda)
Niektoré potraviny, napríklad strukoviny, prispievajú k zvýšenej plynatosti. Odborne sa jej hovorí meteorizmus. S astronómiou veľa spoločné nemá. (Pravda)
Karcinóm prostaty je najčastejším zhubným nádorom u starších mužov v Európe a v USA. Na Slovensku ročne pribudne okolo 1 500 nových prípadov, pričom 500 mužov na toto ochorenie zomrie. (Pravda)
Zhovárame sa s generálnym riaditeľom zdravotnej poisťovne Dôvera Ing. Martinom Kultanom. (Pravda)
Zmierniť nepríjemné bolesti, únavu, kŕče a výkyvy nálad počas tohto obdobia možno aj stravou. (Pravda)
Tetovanie prírodnou farbou henna, je opäť v móde. Otázka, či neškodí zdraviu, je však na mieste. (Pravda)
Máte vlastný recept na chutnú desiatu, ktorú neodmietne žiadne dieťa? Neváhajte a zapojte sa do súťaže o najlepší recept na desiatu na Varecha.sk. Nielen že poradíte iným rodičom, ale môžete vyhrať skvelú kuchársku knihu šéfkuchára Jaroslava Žídeka alebo večeru s ním. (Pravda)
Pre kratšiu močovú rúru trápi zápal ženy častejšie ako mužov. Dôvodom je aj kratšia vzdialenosť medzi močovou trubicou a konečníkom. (Pravda)
Je rozdiel, keď vás dieťa nepočúva a keď nepočuje. Rodičia 3-ročného Maťka by o tom vedeli rozprávať. A aj to robia! Ich syn, hoci je prakticky hluchý, počuje, rozumie a rozpráva. (Pravda)

Zzz.sk

Liga za duševné zdravie a Slovenská psychiatrická spoločnosť pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia umožnia ľuďom navštíviť v určených termínoch vybrané psychiatrické ambulancie. Priamo od odborníkov sa týmto spôsobom budú mať možnosť dozvedieť viac napríklad aj o depresii, o jej príznakoch a liečebných postupoch. Depresia je jedna z najznámejších duševných porúch a ľudia si ju často mýlia s bežnou „depkou“. (Zzz.sk)
Hospic je zdravotnícke zariadenie pre dlhodobo chorých a zomierajúcich ľudí v ktorom je kladený dôraz na rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, na to aby človek nebol v ťažkej chvíli sám a aby netrpel neznesiteľnou bolesťou. Hospic môže byť rezidenciálne zariadenie (oddelenie v nemocnici resp. samostatné zariadenie), môže poskytovať svoje služby ambulantne (ambulancia, denný alebo nočný stacionár) alebo v teréne, priamo v domácnostiach klientov (domáci resp. mobilný hospic). (Zzz.sk)
Heslom Svetového dňa duševného zdravia pre rok 2015 je ,,Dôstojnosť pre duševné zdravie.“ Podľa svetových štatistík duševnými poruchami trpí asi 450-miliónov ľudí a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpokladá, že mentálne alebo neurologické ochorenie sa počas života vyskytuje u každého štvrtého človeka. (Zzz.sk)
Na svete žije odhadom 250 miliónov ľudí, ktorí majú poruchy zraku, z nich je až 40 miliónov úplne slepých. Vieme, že počet ľudí so zhoršeným zrakom sa bude zvyšovaním počtu starších ľudí zvyšovať. Zabrániť ale treba zbytočným poškodeniam zraku z dôvodu infekčných ochorení, poranení alebo zanedbania starostlivosti o zrakové orgány. (Zzz.sk)
Nábytok z minulého storočia sa v súčasnosti teší veľkej obľube – najmä medzi mladými ľuďmi, ktorí sa neuspokoja so súčasným dizajnom a chcú svoj interiér ozvláštniť zaujímavým starším kúskom a dodať mu originálny nádych. Jednoducho, to, čo sme ešte donedávna vyhadzovali a vymieňali za nové, je v súčasnosti predmetom veľkého dopytu. (Zzz.sk)
Začiatok októbra bude v bratislavskej Inchebe patriť kozmetike, kráse a veciam s tým spojenými. Svoje brány od 1. do 3. 10. otvorí najväčší veľtrh krásy na Slovensku – Interbeauty. Vystavovatelia si pre vás aj tento rok nachystali nádielku kozmetiky pre všetky typy a potreby pleti. (Zzz.sk)
V roku 1990 vyhlásila Organizácia Spojených národov v rezolúcii 45/106 1. október ako „Medzinárodný deň starších ľudí“. Dôvodom bola správa o demografickom vývoji, ktorá skonštatovala, že populácia starne. Starnutie populácie so sebou prináša významné hospodárske a sociálne výzvy, tak pre vyspelé, ako aj rozvíjajúce sa krajiny. (Zzz.sk)
Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí vo svete. Každoročne sú zodpovedné za 17,3 miliónov predčasných úmrtí vo svete a predpokladá sa, že do roku 2030 sa tento počet zvýši až na 23 miliónov. Slovensko sa úmrtnosťou na srdcovocievne ochorenia zaraďuje na jedno z najhorších miest v Európe, a to napriek tomu, že vynakladáme ročne viac ako miliardu eur na zdravotnú starostlivosť o pacientov s ochoreniami srdca a ciev a ďalšie s tým spojené náklady. (Zzz.sk)
Anselm Grün je skúsený poradca v oblasti konfliktov, ktorý vie, že zametať problémy pod koberec nikam nevedie. Podľa neho sa však mnohí snažíme konfliktom vyhýbať, vytesňovať ich, zametať ich pod koberec a tým škodíme sami sebe – nielen duševnému zdraviu, ale takýto život plný napätia a popierania má negatívny vplyv na naše zdravie. Cítime ťažobu, nervozitu, zvyšuje sa stres, nedokážeme sa plne koncentrovať, prichádzajú žalúdočné vredy, zhorší sa elasticita pokožky ap. (Zzz.sk)
Praskajú vitamínmi, minerálnymi látkami, ľahko stráviteľnými bielkovinami, vzácnymi mastnými kyselinami a sekundárnymi rastlinnými látkami, ktorých enormné účinky na zdravie vedci objavujú i naďalej. Boom okolo superpotravín sa nedá prehliadnuť. V novej knihe Superpotraviny nájdete všetko dôležité o zdravých živinách v superpotravinách a ich účinkoch. 25 podrobných portrétov jednotlivých superpotravín s praktickými a chutnými receptami, ktoré spestria vaše všedné dni. Okrem toho v tejto knihe nájdete aj rozhovory s odborníkmi na dané témy. (Zzz.sk)
Čeľustno-ortopedická liečba zaznamenáva v súčasnosti výrazné zmeny v zavedených liečebných postupoch. Klasická liečba snímateľnými aparátmi bola u nás v posledných rokoch takmer úplne nahradená aparátmi fixnými. Priniesli výrazný posun v terapeutických možnostiach a najmä v efektivite liečby. Ich hlavnou nevýhodou je ich viditeľnosť. Pri každom úsmeve ako aj pri bežnej komunikácii je strojček vidieť, čo mnohí, najmä dospelí pacienti považujú za hendikep. (Zzz.sk)
Prezident SR Andrej Kiska podal na Ústavný súd návrh na začatie konania o súlade novely zákona 577/2004 Z.z. s Ústavou Slovenskej republiky. Týmto potvrdil názor Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý dlhodobo upozorňuje na nejasnosť zákona. Zákon stanovil rozsah zakázaných poplatkov, ale nestanovil jasné pravidlá, za ktoré, naopak, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti môžu pýtať peniaze. Pacient tak ostáva v neistote. (Zzz.sk)
Až takmer 600-tisíc pacientov bolo v uplynulom roku pravidelne sledovaných v kardiologických ambulanciách. Ďalších vyše 85-tisíc ľudí do pravidelného sledovania kardiológov v priebehu roka pribudlo. Najväčšiu skupinu tvorili osoby vo veku 45-64 rokov. Hneď za nimi nasledujú deti a mladí ľudia do 24 rokov. (Zzz.sk)
Demencia Alzheimerovho typu patrí podľa WHO medzi desať hlavných ochorení, ktoré budú s prehlbujúcim sa starnutím obyvateľstva v bízkej budúcnosti ohrozovať zdravie a život ľudí. Podľa dostupných štatistík na Slovensku trpí Alzheimerovou chorobou približne 50 tisíc ľudí a úmrtnosť na ňu sa uvádza ako 5. najčastejšia príčina v populácii nad 65 rokov. (Zzz.sk)
Diagnóza rakoviny prsníka vykoľají každú ženu a vyvolá v nej pocity zúfalstva. Podľa štatistík na túto chorobu ochorie asi každá deviata žena. Novinka Rakovina prsníka podáva pomocnú ruku. Zodpovie všetky otázky týkajúce sa vzniku tohto ochorenia a účinných diagnostických a terapeutických metód. Autori opisujú prístupy, ktoré sa zameriavajú na celého človeka, dodávajú odvahu, zohľadňujú individuálne potreby a pomáhajú nadobudnúť duševnú rovnováhu. (Zzz.sk)
Zákon o poplatkoch v zdravotníctve potrebuje novelizáciu. Zhodli sa na tom zástupcovia drvivej väčšiny lekárskych združení a pacientov na dnešnom pracovnom stretnutí s predstaviteľmi Bratislavského samosprávneho kraja. Na dnešný stav totiž doplácajú ako pacienti, tak aj lekári. (Zzz.sk)
Pätnásť rokov Liga za duševné zdravie mení postoje verejnosti k nášmu zdraviu a kampaňami destigmatizuje duševné problémy. Začala sa ďalšia edukačná kampaň, ktorá nás nabáda, aby sme hovorili o duševnom zdraví. Mlčanie udržuje tabu, znemožňuje rýchle riešenia a odsúva neliečených ľudí do dlhodobých práceneschopností a do sociálnej vylúčenosti. Kampaň vyvrcholí 12-tym ročníkom Zbierky DNI NEZÁBUDIEK, happeningom, výstavou a dňom otvorených dverí. (Zzz.sk)
Hlavnou myšlienkou tohto dňa je zvýšenie povedomia ľudí o účinkoch pozitívneho myslenia na zdravie a život človeka. Optimizmus vplýva na dĺžku života, znižuje depresie,zvyšuje obranyschopnosť, zlepšuje psychický a fyzický stav a pod. Chcete sa cítiť lepšie už dnes? Máme tu pre vás návod, ako si vytvoriť pozitívny deň. (Zzz.sk)
Slovenský Červený kríž sa venuje vyučovaniu prvej pomoci už niekoľko desaťročí. Záujem verejnosti nás teší, preto pre nich nielen pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci pripravujeme ukážky prvej pomoci, simulované nehody v spolupráci s partnermi a kurzy prvej pomoci. (Zzz.sk)
Od 9. septembra do 2. októbra 2015 bude v Bratislave na Konventnej ulici č. 15 (Staré lýceum) otvorená výstava umeleckých diel užívateľov psychiatrických služieb a sprievodné debaty o duševnom zdraví. (Zzz.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.