Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 31.7.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0967USD   27.031CZK   0.70410GBP   308.30HUF   4.1435PLN   7.5920HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Zdravie

SME

Táto potravina je hodnotnou zložkou jedálneho lístka, a to napríklad aj pre nízky obsah sacharidov, dostatok dobre vstrebateľného vápnika a vysoký obsah ... (SME)
Klasické kreslenie patrí k tradičným a obľúbeným činnostiam detí. Je nielen zábavou, ale aj prostriedkom ich sebavyjadrenia a komunikácie s okolím. Čerstvo ... (SME)
Pracujete denne niekoľko hodín za počítačom? Potom určite poznáte nepríjemnosti spojené so sedavým životným štýlom. (SME)
Lahodné arómy pečených klobás, živánky, či cigánskej šíriace sa zo susedovej záhrady rozhodne patria k najtypickejším vôňam slovenského letného vidieka ... (SME)
Starnutie, ale aj stresy, ochorenia, úrazy a tiež zemská gravitácia negatívne vplývajú na držanie tela. Obnova správneho držania tela sa môže priaznivo ... (SME)
Zmeny na nechtoch vznikajú pôsobením rôznych faktorov, prezradia zlozvyk ako fajčenie, ale aj závažné ochorenie. (SME)
Leto je plné pohybu, športu a zábavy, žiaľ, ľudia s okuliarmi si ho často nevedia naplno vychutnať. (SME)
V letných horúčavách by mali byť zvlášť opatrní napríklad aj ľudia, čo majú ťažkosti s tlakom či srdcovo-cievnymi ochoreniami vôbec. (SME)
Únik moču nie je len problémom seniorov, ako si mnohí stále myslia. Ide o chúlostivý, nie však neriešiteľný zdravotný problém, a aj tu platí, že čím skôr ... (SME)
Aj relatívne zdraví ľudia s nadbytočnými kilogramami často robia chyby pri chudnutí. Zvlášť obozretní by mali byť tí, ktorí trpia závažným ochorením, ... (SME)
(SME)
V súvislosti s letnými horúčavami sa často skloňuje pitný režim, menej sa už hovorí o skladbe jedálneho lístka, hoci vo všeobecnosti vieme, že by v ňom ... (SME)
K najzávažnejším komplikáciám cukrovky totiž patrí syndróm diabetickej nohy, a vďaka nemu príde o svoju dolnú končatinu každý rok viac ako 450 Slovákov ... (SME)
Drobné svrbivé vyrážky, ktoré môžu vytvoriť na koži aj veľké mapy, výrazne znižujú kvalitu života pacienta. Podľa odborníkov má so žihľavkou skúsenosť ... (SME)
Pri náhlej cievnej mozgovej príhode, ľudovo porážke, dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva a rýchla lekárska pomoc zvyšuje šance na obnovu postihnutej ... (SME)
Aj v 21. storočí väčšina mladých žien verí starým mýtom o hormonálnej antikoncepcii, nepoznajú jej výhody ani vedľajšie účinky a najviac ich potrápila ... (SME)
Z vody prišli na svet a možno preto sa do nej tak rady vracajú. Poznáte dieťa, ktoré by sa vode vyhýbalo? Skôr všetci poznáme opačnú situáciu, keď malé ... (SME)
Návodov, ako správne vybrať kliešťa, nájdeme mnoho. Ak si však kliešťa nevyberiete správne, hrozí vám infekcia nebezpečnými mikroorganizmami. (SME)
Nádorových ochorení kože pribúda, a pritom v otázkach jej ochrany pred UV žiarením máme stále rezervy. (SME)
Okrem toho, že je z neho výborný čaj či to, že výrazne dochutí niektoré – a nielen exotické pokrmy, pomáha aj pri niektorých zdravotných ťažkostiach. (SME)

Webnoviny

Podľa ministra obrany Martina Stropnického tisícka nových vojakov znamená pre jeho ministerstvo náklady vo výške jednej miliardy korún. (Webnoviny)
Spoločnosť IBM oznámila kúpu firmy Compose so sídlom v Kalifornii, ktorá poskytuje cloudové databázové služby (DBaaS), zamerané na vývojárov webových a mobilných aplikácií. (Webnoviny)
Útočník Chicaga Blackhawks predstihol Tomáša Tatara z Detroitu a brankára New Yorku Islanders Jaroslava Haláka. (Webnoviny)
Fínsky minister obrany Jussi Niinistö svojimi výrokmi o možnej invázii ruských 'zelených mužíčkov' vyvolal v politických kruhoch vo Fínsku živú debatu. Za nezodpovedné slová ho kritizoval najmä jeho predchodca Carl Haglund. (Webnoviny)
Po celozávodnej dovolenke produkcia znova odštartuje 17. augusta tohto roka. (Webnoviny)
Nakrúcanie by sa malo začať na jeseň a televízia ho plánuje uviesť v predvianočnom vysielaní. (Webnoviny)
V záhrade rodinného domu v obci Soľ pri Vranove nad Topľou polícia objavila zakopané telíčko novorodenca. Mŕtve dievčatko tam ležalo niekoľko mesiacov. (Webnoviny)
Daniel Radcliffe stvárni hlavnú postavu v snímke Imperium režiséra Daniela Ragussisa. (Webnoviny)
Spoločnosť WikiLeaks už v minulosti publikovala podobné správy aj o špionážnej činnosti Spojených štátov voči Nemecku, Francúzsku a Brazílii. (Webnoviny)
Čínska metropola bude prvým mestom v histórii, ktoré usporiada letnú i zimnú verziu hier. (Webnoviny)
Matej Jelič zaznamenal už siedmy zásah v tohtosezónnej eliminačnej fáze Európskej ligy. (Webnoviny)
V niektorých autách, ktoré patrili košickému dopravnému inšpektorátu, policajti našli mikrofóny a kamery. Hliadky mohli byť monitorované aj niekoľko týždňov bez toho, aby o tom niekto z nich vedel. (Webnoviny)
Verejnoprávna televízia po piatich rokoch odvysiela zápas najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Priamy prenos nedeľňajšieho duelu Dunajskej Stredy proti Slovanu Bratislava sa začne o 17.50 h na Dvojke. (Webnoviny)
Lesníci plánujú na víkend na úseku cesty pod Strečnom odstraňovanie suchých stromov napadnutých lykožrútom. Cestu budú z dôvodu bezpečnosti uzatvárať v polhodinových intervaloch. (Webnoviny)
Slovenskú tenistku zasiahlo ochorenie horných dýchacích ciest. (Webnoviny)
Grécky premiér potvrdil slová exministra financií Janisa Varoufakisa o tom, že Atény sa na odchod z eurozóny pripravovali. Plán B mal byť obranou proti príprave scenára Grexitu medzinárodnými veriteľmi. (Webnoviny)
Slovenské plážové volejbalistky si postupom do štvrťfinále kontinentálneho šampionátu utvoria nové osobné maximum. (Webnoviny)
Pieseň V dobrom aj v zlom by sa mala nachádzať na speváčkinom pripravovanom albume. (Webnoviny)
Nehoda sa stala na železničnom priecestí v smere z obce Svrčinovec do Čadce. Po zrážke vyčíslili hmotnú škodu na 5000 eur. (Webnoviny)
Ulica Mariahilfer Straße je známym pojmom nielen v samotnej Viedni. Za takmer 190 rokov svojej existencie sa stala centrom nákupov a najnovšie sa mení aj na miesto stretnutí a oddychu v centre mesta. (Webnoviny)

Pravda

Na choroby obehovej sústavy zomiera na Slovensku viac ako polovica ľudí. Prečo je však úspešnosť kontroly vysokého krvného tlaku vo všeobecnosti taká nízka? (Pravda)
Púšťanie žilou považovali za všeliek, ktorý mal vyliečiť všetko - od chorôb až po prejedanie sa. Galénos, lekár rímskych cisárov, dokázal, že v žilách prúdi krv, nie vzduch. (Pravda)
O tom, čo je bolesť hlavy, by mohol rozprávať takmer každý tretí človek na tejto zemeguli. S tým, že asi neexistuje človek, ktorý by len tušil, čo je to za bolesť. (Pravda)
Cítite sa príliš unavene, "zbito" a váš tvár je bledá? Aj toto, alebo práve toto môžu byť príznaky nedostatku železa. Čo jesť, aby sa nám sila prinavrátila? (Pravda)
Učí budúce matky, ako prežiť pôrod čo najpríjemnejšie. Môžu k nej chodiť na gravidjogu, pripravuje ich na pôrod metódou hypnopôrod a po pôrode sa môžu opäť stretnúť na popôrodnej joge s bábätkami. (Pravda)
Melanóm patrí k najzhubnejším nádorom, pretože rýchlo metastázuje. Aj keď je v porovnaní s ostatnými onkologickými ochoreniami málo rozšírený, je veľmi nebezpečný. (Pravda)
Hlavný dôraz preto treba v letných mesiacoch klásť na správny pitný režim a stravu s nižšou energetickou hodnotou a potraviny s vyššou stráviteľnosťou. (Pravda)
Diéta podobajúca sa čiastočnému pôstu, ktorá trvá päť dní každých tri až šesť mesiacov, má umožniť predĺženie života o desať rokov, a to v plnom zdraví. (Pravda)
Kvalitná čokoláda je nielen chutná, ale obsahuje aj dôležité látky a vitamíny. Len ju treba jesť s mierou. (Pravda)
Hnačka nie je samostatná choroba. Luxus zažiť ju dopraje aj tomu najodolnejšiemu organizmu v najluxusnejšom hoteli. Viac ako tri riedke stolice denne zrýchlia krok aj lenivcovi. (Pravda)
Ideálna predstava, najmä mladých ľudí. Aj žúrovať, aj potom spaľovať. Dá sa to, tu sú tipy. (Pravda)
Čo a kedy piť v horúčavách? Na tieto rady si spomeňte nielen doma, ale aj na dovolenkách. Oplatí sa každé leto zopakovať. (Pravda)
Infekcia v ústnej dutine môže viesť k predčasnému pôrodu. Hoci to nie je dostatočne preskúmané, zubári sú opatrní. (Pravda)
Hovorí sa, že zdravie je krásne. Súčasná dermatológia už dokáže urobiť veľa v zmysle prinavrátenia mladosti a krásy, ale stále platí, že len zdravý človek môže byť pekný. (Pravda)
Letné horúčavy prinášajú okrem príjemných pocitov z pobytu na slnku aj riziká. Najčastejším ochorením sú salmonelózy, zdôrazňuje epidemiológička MUDr. Mária Avdičová. (Pravda)
Robia vám niektoré potraviny zle, ťažia vás a aj keď sa im vyhýbate, opäť narazíte na ďalšiu, ktorá vám priťaží? Mávate bolesti, či kŕče v žalúdku, nadúvanie, alebo hnačky? (Pravda)
Podľa v minulosti realizovaných prieskumov viac ako tretina detskej populácie pravidelne neraňajkuje, u mladých ľudí je tento podiel ešte vyšší. Ako ste na tom vy? (Pravda)
Slnko, voda, vietor, hory, lúky, pláže, voda. A k tomu úpal, prechladnutia, zápaly, uštipnutia a možné poranenia. Pred letnými nástrahami varuje MUDr. Iveta Vaverková. (Pravda)
Ovocie a zelenina. Vždy chodia ruka v ruke, sú zaradené do jedálnička ľudí, ktorí chcú byť nielen štíhli, ale aj zdraví a "večne" mladí. (Pravda)
Odborník na výživu, MUDr. Igor Bukovský, sa už vo svojej praxi stretol s otázkami typu: "Pán doktor, čo mám robiť? Len tak idem, otvorím chladničku a rozmýšľam, čo si dám." (Pravda)

Zzz.sk

Teplé letné počasie a vyššia frekvencia dlhšieho cestovania so sebou prinášajú nepríjemné potiaže. Patria medzi ne opuchy dolných končatín alebo dokonca nebezpečná cestovná trombóza. Našťastie sa ľudia stále viac zaujímajú o svoje zdravie a prevenciu, a zháňajú informácie, ako komplikáciám predísť. (Zzz.sk)
Robia vám niektoré potraviny zle, ťažia vás a aj keď sa im vyhýbate, opäť narazíte na ďalšiu, ktorá vám priťaží? Mávate bolesti, či kŕče v žalúdku, nadúvanie, alebo hnačky? Nová kniha Intolerancia laktózy prichádza na pomoc všetkým ľuďom, ktorí chcú žiť bez zažívacích problémov a nepríjemných ťažkostí. (Zzz.sk)
Poznáte zdravé a lacné potraviny, ktorých pozitívny účinok na naše zdravie prehliadame a ktoré tvorili základ stravy predchádzajúcich generácií? Významný podiel na predlžovaní veku súčasných seniorov má skutočnosť, že predstavujeme generáciu, ktorá prežila detstvo a mladosť v čase nedostatku potravín počas 2. svetovej vojny a v nasledujúcom období bez cukroviniek a sladených nápojov, s ovocím a so zeleninou z domácich zdrojov, píše profesorka Anna Strunecká, autorka knižnej novinky, ktorá by nemala chýbať vo vašej knižnici, ak to myslíte so zdravým životným štýlom vážne.. (Zzz.sk)
Keď dlhodobo nezdravo žijeme, telo reaguje takzvanými stresovými odpoveďami, ktoré spočiatku vnímame len ako tichý šepot: búšenie srdca, bolesti hlavy, poruchy spánku ap. Táto kniha vás možno zastaví a vy sa spýtate – je všetko naozaj v poriadku? Možno by som mal/a čosi zmeniť... (Zzz.sk)
EXCIMER - Očné laserové centrum, sídliace v bratislavskej Karlovej Vsi, je tu už 20 rokov pre všetkých, ktorí sa chcú zbaviť okuliarov a kontaktných šošoviek. Počas svojej existencie sa EXCIMER stal lídrom v odbore laserových operácií bez rezu oka, nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe. (Zzz.sk)
Hlavnou témou Svetového dňa darcov krvi v roku 2015 je vyjadrenie vďaky darcom krvi, ktorí zachraňujú životy iných. Zároveň je výzvou, aby ľudia na celom svete pokračovali v bezplatnom darovaní krvi, pretože krv je nevyhnutná pre zdravie a život tých, ktorí ju potrebujú. Hlavný apel je na mladých ľudí, ktorí krv ešte nedarovali, ale mohli by tak urobiť. (Zzz.sk)
5. júna si každoročne pripomíname Svetový deň životného prostredia, ktorý je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti enviromentálnych myšlienok medzi ľuďmi. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Stockholme pod heslom "Je len jedna Zem". (Zzz.sk)
Zelené smoothie je výživovou novinkou našich čias. Má mimoriadny potenciál dať nášmu zdraviu, našej kondícii a našej celkovej pohode úplne nový rozmer. Čo je skvelé, „malé zelené“ chutí malým deťom i školákom rovnako ako dospelým a pokrýva v každej životnej etape, najmä v stresujúcich životných situáciách, konkrétnu potrebu zdravých látok – a to až do vysokého veku. (Zzz.sk)
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej partneri každoročne 31. mája pripomínajú Svetový deň bez tabaku s dôrazom na zdravotné riziká spojené s užívaním tabaku a na presadzovanie efektívnych politík, ktoré vedú k zníženiu jeho spotreby. Svetový deň bez tabaku 2015 vyzýva členské štáty, aby spolupracovali pri zastavení nezákonného obchodovania s tabakovými výrobkami. Nedovolené obchodovanie s tabakovými výrobkami je významným globálnym problémom, z pohľadu zdravia, práva, ekonomiky, vlády a korupcie. (Zzz.sk)
Medzinárodná federácia sclerosis multiplex (MSIF) vyhlásila v roku 2009 "Svetový deň SM" – World MS DAY (vždy na poslednú májovú stredu), ktorý má za cieľ byť dňom jednoty, sily a solidarity, kedy ľudia postihnutí sklerózou multiplex spoja sily, aby mali svojím pozitívnym prístupom množstvo energie v boji s ochorením. Cieľom je zmobilizovať a rozšíriť celosvetové hnutie SM s podporou zdravých ľudí, aby hovorili o svojich skúsenostiach s SM, aby darom podporili ľudí postihnutých SM a finančne prispeli na výskum SM. Odvtedy sa táto akcia uskutočňuje každoročne v poslednú stredu v mesiaci máj, s cieľom zvýšiť tak povedomie o tejto chorobe na celom svete. Teda aj v tomto roku Svetový deň SM pripadne na 27. mája 2015. (Zzz.sk)
Určite je vám jasné, že nie všetko, čo počas dňa robíte, je pre váš organizmus vždy to najlepšie. Bežný štýl nášho života dodáva telu nielen živiny, ale aj cudzorodé, ba dokonca škodlivé látky. Telo ich však nechce, a preto sa musí neustále zaoberať odbúravaním a odstraňovaním jedov z organizmu. A následky? Sme unavení a malátni, pleť je bledá, ani trávenie nie je celkom v poriadku. To všetko naznačuje, že telo už vôbec nestačí odstraňovať škodlivé a jedovaté látky. Riešenie je veľmi jednoduché. Treba mu dopriať oddych v podobe detoxikácie, očisty tela i duše. O detoxikácii sa už popísalo toho veľa, no čo keby ste ju skúsili podľa novinky Detox. Recepty a rady? (Zzz.sk)
Medzinárodný deň biodiverzity (biologickej rozmanitosti) patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené Organizáciou spojených národov (OSN). S biodiverzitou - rozmanitosťou života na zemi je úzko spojený osud ľudstva, pretože biodiverzita je základom pre udržateľný rozvoj. „Biodiverzita pre udržateľný rozvoj“ je aj témou tohoto ročníka. (Zzz.sk)
12. máj je medzinárodným dňom opory celého zdravotníctva, dňom mimoriadne pracovitých, verných svojmu namáhavému povolaniu, oddaných pomoci pacientom, nezriedka preťažených a často za úbohú almužnu pracujúcich našich najmilších zdravotných sestier. (Zzz.sk)
WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) vyhlásila 10. máj za Svetový deň „Pohybu pre zdravie“ (Move for Health) s cieľom poukázať na rastúci počet chronických ochorení spôsobených nedostatkom pohybu. Nedostatočná fyzická aktivita najčastejšie v kombinácii s nesprávnou výživou sa spolupodieľa na vzniku chronických ochorení ako sú ochorenia srdcovocievne, onkologické, metabolické, respiračné, ochorenia pohybového aparátu a i. (Zzz.sk)
Heslom roka 2015 je ZACHRÁŇTE ŽIVOTY: Umývajte si ruky. Kampaň vznikla v roku 2009 pod záštitou WHO ako súčasť projektu na podporu zlepšenia hygieny rúk v zdravotníckych zariadeniach. Je súčasťou globálnej výzvy WHO na podporu bezpečnosti pacientov vydanej pod názvom „Čistá starostlivosť je bezpečná starostlivosť“ z roku 2005. (Zzz.sk)
Prvý májový utorok patrí Svetovému dňu astmy. Počet pacientov s týmto ochorením narastá. Na Slovensku za posledných 15 rokov pribudlo viac ako 63-tisíc astmatikov. Celosvetovo trpí týmto ochorením približne 235-miliónov ľudí, čo zaraďuje astmu medzi najrozšírenejšie chronické ochorenia. U detí je to dokonca najčastejšie neprenosné ochorenie. (Zzz.sk)
Najmä v období, keď sa slnko stále silnejšie opiera do zatiaľ ešte vyľudnených pláží, začíname si my ženy opäť robiť starosti s výzorom našich postáv. Ak ste aj vy obdarená menej výrazným poprsím, určite poznáte veľa situácií v ktorých by ste si želeli vyzerať aspoň o kúsok bujnejšie. A nejde pri to iba o krásu! Štatistiky dokazujú že u žien s veľkosťou košíkov menej ako „A“ hrozí o 37% vyššie nebezpečenstvo vzniku pocitu menejcennosti, podceňovania sa a ďalších duševných ťažkostí, ktoré môžu skomplikovať život hlavne tým mladším ročníkom. (Zzz.sk)
Nie je to príliš dávno čo sa v našich končinách objavilo prvé zázračné sérum sľubujúce až neuveriteľné zhustenie a predĺženie mihaníc. Keďže riedke a nevýrazné riasy trápia mnohé ženy, tento najnovší výstrelok kozmetického priemyslu vzbudil ohromný ohlas. Od vtedy sa so sérami na predĺženie rias roztrhlo vrece. Niektoré sú účinné viac, iné zasa menej. (Zzz.sk)
Mnohí zistili, že klasické liečby hypertenzie často zlyhávajú a to práve preto, že lekári neberú do úvahy všetky okolnosti pacientovho stavu. Ide to však aj inak! Spôsob života je dôležitejší ako lieky a aktívne sa podieľať na liečbe je dôležitejšie, ako ju pasívne znášať. Tak čo keby ste začali hneď teraz? Predstavíme vám knihu, vďaka ktorej si dokážete znížiť krvný tlak, aby vás neohrozoval! (Zzz.sk)
Ako dosiahnuť vyplavenie toxínov z organizmu? Ktoré dotyky uľavia vašej nervovej sústave, srdcu, či krvnému tlaku? Aké sú mapy reflexných zón a na ktoré tlakové body sa treba zamerať, ak sa chcete zbaviť únavy v bolesti krížov, posilniť žalúdok, odstrániť zápchu alebo získať viac energie? Liečenie dotykom je cenný sprievodca zdravím pre všetkých ľudí, ktorí chcú predchádzať chorobám, ale aj pre tých, ktorí už trpia menšími chorobnými zmenami. (Zzz.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.