Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 24.10.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2669USD   27.690CZK   0.79040GBP   307.40HUF   4.2290PLN   7.6733HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Zdravie

24. októbra:
Kveta
23. októbra:
Lojzkin krok sun krok

SME

Táto telu vlastná látka je hlavnou molekulárnou súčasťou medzibunkovej hmoty. Okrem iného zvlhčuje sliznicu dýchacích ciest a zlepšuje jej prirodzené ... (SME)
Milujete horúcu kávu, čaj a počuli ste, že poškodenie slizníc orgánov, ktoré prichádzajú do kontaktu s horúcimi nápojmi môže viesť ku vzniku rakoviny? ... (SME)
Ochorenie, ktoré je pre výrazné kožné prejavy hendikepom aj z estetického hľadiska, sa môže vďaka vhodnej liečbe a disciplíne pacienta výrazne zlepšiť. (SME)
Najčastejšou príčinou akútneho kašľa sú vírusové infekcie horných dýchacích ciest, príčin však môže byť viacero. Poradíme vám, pri akých príznakoch by ... (SME)
Tento prvok patrí k najrozšírenejším v prírode a v tele ho máme asi jeden gram. Je životne dôležitý a ak ho máme málo, prejaví sa to napríklad aj bielymi ... (SME)
K človeku, ktorý trpí týmto ochorením, treba pristupovať citlivo, trpezlivo, nezľahčovať jeho ťažkosti. V komunikácii s ním je dobré držať sa odporúčaní ... (SME)
Súťaž o ceny v hodnote 405 € bola ukončená. Ak ste odpovedali správne na súťažnú otázku, možno ste to práve vy, na koho sa usmialo šťastie. (SME)
Prechladnutie je najčastejšou vírusovou infekciou horných dýchacích ciest a môžu ho spôsobovať až dve stovky vírusov, najčastejšie rhinovírus. Podobne ... (SME)
Niektoré látky poznáme najmä v súvislosti so skrášľovaním, avšak tým sa možnosti ich využitia nezačínajú ani nekončia. Príkladom je klobásový jed – botulotoxín ... (SME)
Záškoláctvo je problém, ktorý si vyžaduje citlivé riešenie, môže za ním stáť nielen nezáujem o školu a učenie, ale napríklad aj úzkosť a strach dieťaťa ... (SME)
K častým zdravotným problémom, týkajúcich sa tohto orgánu, patria obličkové kamene. V rámci prevencie, ale aj pri liečbe niektorých obličkových ochorení ... (SME)
Určite ste sa už stretli s týmto označením, nie každý však možno vie, čo si má pod funkčnými potravinami predstaviť. (SME)
Chrípkové vírusy sú veľmi prefíkané, preniknú do bunky, ukryjú sa v nej, replikujú svoju RNA, rozmnožia sa a uniknú z nej ešte skôr, ako ich imunitný ... (SME)
Slovo depka, depresia skloňujeme takmer denne, málo známy je však termín anhedónia, hoci práve s depresiou úzko súvisí. Podobne ako pri iných závažných ... (SME)
Ak niekto trpí osteoporózou a nevyhne sa zlomenine, obvykle si ako prvé zlomí zápästie alebo predlaktie. (SME)
Menopauza a klimaktérium sú obdobia v živote ženy, keď v jej organizme dochádza k zásadným zmenám, niektoré prinášajú aj zdravotné riziká. (SME)
Bratislava 1. októbra (TASR) - Pre pacientov so psoriázou sa koncom mesiaca, 29. októbra, otvoria brány všetkých centier biologickej liečby. Budú tam ... (SME)
S nástupom jesene stúpa výskyt infekčných ochorení a aj užívanie antibiotík. Tie však účinkujú len v prípade bakteriálnej infekcie, nelikvidujú vírusy. (SME)
Bratislava 29. septembra (TASR) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nariadil stiahnuť z trhu antikoncepciu Azalia. Ide o šarže T31394A, T33642E, ... (SME)
Deti, ktoré sa narodia ženám po štyridsiatke, sa tešia lepšiemu fyzickému a psychickému zdraviu ako potomkovia žien mladších o dvadsať rokov. Tvrdia to ... (SME)

Webnoviny

Štyridsaťštyriročnému Poliakovi transplantovali do poškodenej miechy olfaktorické gliové bunky z nosovej dutiny a nervové tkanivo z členku. (Webnoviny)
Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom vzniká vysoké riziko zlomenín. Pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné. (Webnoviny)
Nová štúdia sledovala zmenu v stravovaní Slovákov za 20 rokov od vzniku republiky. Priemerný Slovák spotreboval v roku 2013 1,1 kilogramu včelieho medu. (Webnoviny)
Viac ako len farba! Nové priedušné farebné kontaktné šošovky zabezpečia pohodlie pri nosení a premenu výzoru. (Webnoviny)
Ak by každý z nás podstúpil raz ročne pravidelnú očnú prehliadku, osem z desiatich ľudí by vďaka skorej diagnostike a liečbe nemuselo oslepnúť. Zrak strácame najčastejšie kvôli neliečenému sivému zákalu a nedostatočne skorigovaným dioptriám. (Webnoviny)
S príchodom zimných mesiacov sa postupne dostávame nielen na koniec kalendára, ale aj k problému, ako vykonávať obľúbené outdoorové aktivity počas nepriaznivého počasia. Ak ste si počas leta obľúbili bicyklovanie, máte už len málo času na plnohodnotné vykonávanie tohto športu. (Webnoviny)
Ľudia trpiaci depresiou sa mnohokrát stretávajú s predsudkami a obvineniami aj v rodine či u blízkych priateľov. Preto niekedy potrebujú pomoc odborníka. (Webnoviny)
Príčina vzniku nočného pomočovania je opradená dávnym mýtom. Veľa rodičov si myslí, že sa objavuje iba u detí, ktoré žijú v akejkoľvek psychickej nepohode. Opak je však pravdou. Častokrát sa objaví u detí, ktoré prežívajú šťastné detstvo. (Webnoviny)
Prestížna bratislavská klinika Esthetic je už roky známa tým, že svojim klientom poskytuje prvotriednu starostlivosť o ich zdravie a krásu. Špecializuje sa na estetickú dermatológiu, laserovú medicínu a plastickú chirurgiu. (Webnoviny)
Tridsaťšesťročnej žene, ktorá sa narodila bez maternice, darovala tento orgán 61-ročná rodinná priateľka. (Webnoviny)
Nos je vstupnou bránou vzduchu do organizmu. Vstup nosom vdychovaného vzduchu má niekoľko výhod. V nose sa vzduch filtruje - chĺpky v nosových dierkach zachytávajú prach a iné čiastočky. (Webnoviny)
Vedci tvrdia, že čuch je mierne podceňovaným zmyslom, a to aj napriek tomu, že hrá významnú úlohu v každodennom živote človeka. (Webnoviny)
V rámci projektu univerzita vybudovala aj jediné laboratórium na Slovensku, v ktorom prebieha experimentálny výskum na zvieracích modeloch za veľmi prísnych podmienok. (Webnoviny)
Kým pred tridsiatimi rokmi Slováci v nemocnici strávili priemerne takmer dva týždne, minulý rok to bolo už len necelých osem dní. (Webnoviny)
Viac ako 90 percent ľudí absolvuje aspoň raz do roka preventívnu prehliadku u zubára. Prieskum ukázal, že Slováci venujú čisteniu zubov v priemere päť minút denne. (Webnoviny)
Na mnohopočetný myelóm - rakovinu kostnej drene sa na Slovensku lieči šesťsto ľudí, v Európe majú túto chorobu desaťtisíce ľudí. (Webnoviny)
Práve v jesennom a zimnom období narastá v ambulanciách počet pacientov, ktorých trápi nádcha a prechladnutie a s tým spojené prejavy ako kašeľ, kýchanie, upchatý nos či výtok z nosa. Siahnutie po nosných kvapkách nemusí byť vhodným riešením. (Webnoviny)
Predsa jeseň. Každý vie, že nasleduje po lete. (Webnoviny)
Každého z nás občas postihne skľúčená nálada, ktorá môže mať rôzne príčiny. Vzniká následkom životných situácií, ktoré jedinec ťažko prekonáva a vyrovnáva sa s nimi. (Webnoviny)
Psychiatri vyzývajú ľudí, aby sa nebáli vyhľadať ich pomoc, ak to potrebujú. (Webnoviny)

Pravda

Hematologičky na Slovensku majú zaujímavé priezviská. Doktorky Drakulová, Krutá či "Báthoryčka" - doc. Bátorová. Aj život MUDr. Kláry Svitekovej sa spája s krvou. (Pravda)
Kolektív znamená prostredie s vyšším výskytom mikroorganizmov. Dieťa, ktoré sa po čase strávenom doma s matkou odrazu ocitne v kolektíve, logicky častejšie ochorie. (Pravda)
Zelený čaj obsahuje látky, ktoré podporujú spaľovanie tukov, odbúravanie tukového tkaniva a redukciu hmotnosti. (Pravda)
Rozšírené cievky na tvári môžu mať rôzne príčiny. Alkohol, poškodená pečeň, nadmerné slnenie... (Pravda)
Kým vegetariáni nejedia len mäso, vegánom sú proti srsti aj vajíčka, mliečne výrobky či med. (Pravda)
Krvácanie z nosa zažil už asi každý. Niekedy je príčina banálna, stačí oslabená nosová sliznica počas nádchy. Určite ho však nezastavujte tak, že hlavu zakloníte dozadu alebo si ľahnete! (Pravda)
Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna! Je niekoľko najčastejších situácií, ktoré vyžadujú poskytnutie prvej pomoci. Naučte sa, ako postupovať, ak to bude nutné! (Pravda)
Hemoroidy sú ochorením, ktoré ľudstvo sprevádza od nepamäti. V súčasnosti sa však tieto uzlovité rozšírenia žíl v oblasti ritného otvoru stávajú civilizačným ochorením. (Pravda)
Mnoho pacientov si myslí, že ak im lekári nahradia opotrebovaný kĺb za umelý, liečba sa končí. Spoliehať sa však na umelý kĺb nestačí. Dôležité je udržiavať si normálnu váhu a kĺb nezaťažovať. (Pravda)
Fyzické ohrozovanie dieťaťa si učitelia všimnú skôr, ako psychické. Jazvy na tele sú viditeľné, kým tie na duši... (Pravda)
Túžite schudnúť? Toto je zoznam potravín, ktoré obsahujú veľmi málo kalórií. (Pravda)
Základným účinkom kofeínu je zosilňovanie prekrvenia mozgu. (Pravda)
Ideálne je jesť 5-krát denne ovocie a zeleninu. Uprednostnite čerstvé domáce sezónne produkty. (Pravda)
Krv je nielen tekutina - v prenesenom význame, ale aj doslova. Pozostáva totiž z tekutej i tuhej časti. Tuhú časť predstavujú červené, biele krvinky a krvné doštičky. Tekutá časť je krvná plazma. (Pravda)
Bolesť je reakciou organizmu na škodlivý podnet - úraz či zápal. Je užitočná, pretože upozorňuje, že sa v tele niečo deje. Za istých okolností však prináša utrpenie a treba ju liečiť. (Pravda)
Ročne navštívi lekára viac ako 12-tisíc nových pacientov s podozrením na výskyt glaukómu. Počet sledovaných osôb s glaukómom ale presahuje 100-tisíc pacientov. (Pravda)
Probiotiká majú schopnosť množiť sa v črevách a tým znížiť výskyt nežiaducich patogénov. Pôsobia v tráviacom systéme: napravujú črevnú flóru a obohacujú nás „dobrými“ mikrobaktériami. (Pravda)
Timea Hóková sa narodila so zrakovým postihnutím. Spočiatku využívala lupy, no jej diagnóza sa stále zhoršovala. (Pravda)
Na to, aby človek stratil kilogram tuku, musí vydať o 25 až 30 tisíc kilojoulov viac, ako prijal. (Pravda)
Odčervenie poznáme v súvislosti so zvieratami. Podobne by sa však mal odčervovať aj človek, hovorí MUDr. Andrea Steinerová. (Pravda)

Zzz.sk

Dali ste si urobiť tetovanie a už sa vám nepáči? Alebo máte permanentný make-up, ktorý už nechcete? Pre kompletné odstránenie tetovania sa často rozhodnú ľudia, ktorých kresba alebo nápis na koži už nevyzerá atraktívne – vybledla alebo popraskala. Navyše tetovanie, pokiaľ je na viditeľnom mieste, často predstavuje prekážku v zamestnaní a občas aj v osobnom živote (Zzz.sk)
UNLP po prvýkrát v histórii získala Osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj, ktoré jej na základe žiadosti podľa platných zákonov SR pridelilo Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu. (Zzz.sk)
Pre vzhľad postavy a celkové zdravie nášho organizmu je veľmi dôležité pravidelné cvičenie, prirodzený pohyb a zdravá strava. Väčšine z nás sa však ani po namáhavom cvičení a ani po dodržiavaní všetkých zásad zdravej životosprávy nedarí vyformovať postavu tak, ako by sme si želali (Zzz.sk)
Včerajšia TV šou, ako posledný z tohtoročných eventov Hodiny deťom, si opätovne získala priazeň verejnosti a priniesla do verejnej zbierky Hodina deťom navýšenie výnosu na sumu 160 268,88 EUR (Zzz.sk)
Kozmetické prípravky, pracie a čistiace prostriedky – to je ďalšia dávka chémie pre vaše telo a len od vás závisí, aká veľká, aká častá a aká vlastne. (Zzz.sk)
Včera podvečer sa uskutočnilo slávnostné odhalenie pamätnej tabule inštalovanej na počesť darcov tiel pre Ústav anatómie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach za účasti zástupcov univerzity (Zzz.sk)
Vianoce sú najkrajším obdobím nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Zvoľňuje sa pracovné tempo, znižuje sa stres a prichádza potešenie zo stretnutia v kruhu najbližších. Atmosféra je priam čarovná a každému pohľad na ligotavý vianočný stromček, darčeky, ľudí ktorých má rád a plné stoly jedál vyčaria úsmev na tvári a skvelý pocit uspokojenia a pohody. (Zzz.sk)
Jubilejný, 15. ročník TV šou Hodiny deťom uvidíte už v nedeľu 8. decembra 2013 od 20:20 hodine na JEDNOTKE RTVS v priamom prenose z Incheba Expo Bratislava. Celým večerom sa bude niesť myšlienka plnenia detských snov, nakoľko práve motto „Veľké sny potrebujú malú pomoc“ je nosným v tohtoročnej kampani Hodiny deťom. (Zzz.sk)
Možno ste sa s tým stretli aj Vy – alergická reakcia v podobe ekzému, pleseň na chodidlách, vaginálna mykóza. Svrbenie, pálenie, návšteva lekára, lekárne a: natieranie sa masťami, antibiotiká. Obľubujeme wellness zariadenia, športujeme a sme stále menej imúnni proti kvasinkovým baktériám (Zzz.sk)
UN L. Pasteura Košice (UNLP) v spolupráci s Národnou transfúznou službou – pracovisko Košice (NTS) a Regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek Košice II organizuje 6. decembra 2013 "Mikulášsku kvapku krvi". (Zzz.sk)
Vírusová infekcia chrípka je jedno z najzávažnejších ochorení dýchacieho systému. Neviete, ako účinne zahnať nepríjemné jesenné a zimné ochorenie? Možno vám užitočnými radami pripomenieme niečo, na čo ste pozabudli, ako sa nenakaziť, prípadne čo najrýchlejšie sa vyliečiť. (Zzz.sk)
Rozhodli ste sa svoje nežné pazúriky posilniť, zvýrazniť, spevniť či skrášliť a rozhodujete sa, či bude pre vás lepšia akrylová alebo gélová cesta? (Zzz.sk)
Často chodíte na prechádzky, aktívne dávate telu zabrať v posilňovni alebo inak športujete, neprejedáte sa a aj napriek tomu sa Vám nedarí schudnúť a zhodiť nadbytočné kilá? Zrejme treba hľadať problém vo Vašej strave a „neprejedaní sa“ (Zzz.sk)
1. december je Svetovým dňom boja proti AIDS. Pri jeho príležitosti Mládež Slovenského Červeného kríža už po sedemnástykrát realizuje Kampaň Sviečkový pochod. (Zzz.sk)
Štatistický prehľad Národného centra zdravotníckych informácií poskytuje údaje z oblasti ambulantnej gynekologickej starostlivosti. Zachytáva napríklad počet návštev žien u gynekológov (Zzz.sk)
V rekordne krátkom čase štyroch týždňov sa podarilo v kúpeľnom areáli v Luhačoviciach vysadiť takmer päťsto nových urastených stromov. Vyrúbané a odstránené boli všetky zostarnuté dreviny a nevzhľadné prerastené kríky. (Zzz.sk)
Ako dosiahnuť výnimočné zdravie? Otázka za milión. V médiách sa to hemží neraz úplne opačnými názormi, čo treba jesť, ako a kedy cvičiť, alebo ktoré lieky vás pomaličky zabíjajú. Ak už máte dosť neustále meniacich sa informácií o negatívach či pozitívach vajíčok (Zzz.sk)
V dňoch 21. – 23. 11. 2013 sa v Bojniciach uskutočnilo Pracovné stretnutie zástupcov Farmaceutických fakúlt slovenských a českých univerzít. Podujatia sa zúčastnilo viac ako 20 rektorov, dekanov a pracovníkov fakúlt, ktoré vychovávajú budúcich odborníkov v oblasti lekárenstva. (Zzz.sk)
Po úspešnej knihe Návod na prežitie pre muža prichádza jej dlhoočakávaná verzia pre ženy. Novinka pre ženy sa veľmi rýchlo zaradila medzi bestsellery: ešte v rámci predpredaja sa dostala na prvé miesto v mienkotvornom rebríčku internetového kníhkupectva (Zzz.sk)
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vydalo ďalšiu zo svojich pravidelných publikácií „Ambulantná starostlivosť o deti a dorast v SR 2012“. Počet vyšetrení u detských lekárov naďalej klesá. Pribúda dojčených detí. Pozitívnu štatistiku narúša mierny nárast počtu zomretých detí a mladých ľudí. (Zzz.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk