Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 1.7.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1189USD   27.253CZK   0.71140GBP   314.93HUF   4.1911PLN   7.5948HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Zdravie

SME

Okrem toho, že je z neho výborný čaj či to, že výrazne dochutí niektoré – a nielen exotické pokrmy, pomáha aj pri niektorých zdravotných ťažkostiach. (SME)
(SME)
O imunitu sa obvykle začneme zaujímať na jeseň, s nástupom chrípkovej sezóny. Posilňovať ju však treba počas celého roka, letné mesiace nevynímajúc. (SME)
Biele a najmä zdravé zuby úzko súvisia s dôkladnou dentálnou hygienou. Nie každý sa narodí s beloskvúcim chrupom, možno si však k nemu dopomôcť. (SME)
Rozhodujete sa, či vyradiť mäso zo svojho jedálneho lístka, alebo ho v ňom ponechať? Mäso ako také vôbec nie je zlá potravina, sú stravovacie modely, ... (SME)
Toto kožné ochorenie sa spája s nepríjemnými prejavmi – začervenanou, šupinatou kožou, ktorá navyše aj svrbí. Zlepšiť prejavy ochorenia pomôže správna ... (SME)
Nasadiť si slnečné okuliare je v lete pri ostrom slnku zvlášť dôležité, naozaj dobrá ochrana očí sa však okuliarmi nekončí. Ochranu potrebuje aj pokožka ... (SME)
Najmä pri chudnutí sa mnohí stále snažia obmedziť či nebodaj úplne vylúčiť zo stravy tuky. Nie je to dobrá cesta, naše telo potrebuje aj tuky, zohľadniť ... (SME)
Pokiaľ ide o zdravie, netreba obchádzať ani háklivú tému nafukovania – odborníci na označenie tohto zdravotného problému používajú elegantné slovko – ... (SME)
Reumatické ochorenia patria k najrozšírenejším; pre čo najlepšiu prognózu a aj kvalitu života pacienta je dôležité ochorenie včas rozpoznať a začať ho ... (SME)
Injekcie, nepríjemné vyšetrenia, operácie, ale i zlé správy o našom zdravotnom stave v nás vyvolávajú nepríjemné pocity, obavy až neprekonateľný strach. (SME)
Falšovanie potravinárskych výrobkov či zneužívanie tradičných názvov, ktoré stavali na dobrej povesti produkcie v danom regióne – aj s tým sa môže spotrebiteľ ... (SME)
Podľa diabetológov možno hrozivý počet amputácií nôh zásadným spôsobom zredukovať včasnou diagnózou a správne vedenou liečbou. Diabetológ by mal nohy ... (SME)
Čerstvú rybu si doprajeme najmä v lete na dovolenke, konzumovať by sme ju však mali oveľa častejšie. (SME)
Úrazy patria k detskému veku, niektoré však môžu mať vážne následky. (SME)
Často sa možno stretnúť s názorom, že osteoporóza je ženská choroba. Nie je to pravda, osteoporóza sa nevyhýba ani opačnému pohlaviu, postihuje jedného ... (SME)
Svrbenie medzi prstami na nohách, najmä v štvrtom medziprstovom priestore, signalizuje, že zrejme trpíte plesňou nôh. (SME)
Ak trpíte nejakým závažným ochorením a chcete zredukovať svoju hmotnosť, poraďte sa najprv s lekárom. (SME)
Odborníci odlišujú tri štádiá hypertenzie, ak ju odhalíte v tom ranom, je možné hypertenziu aj úplne vyliečiť a vyhnúť sa tak jej doživotnej liečbe. (SME)
Podľa prieskumov vraj domácim prácam venujeme oveľa menej času, ako v nedávnej minulosti. A pritom sa s nimi môžu spájať aj iné benefity, ako vyupratovaná ... (SME)

Webnoviny

Odhalenie o výcviku len potvrdilo obavy, že početná prítomnosť militantov z Islamského štátu v chaotickej susednej krajine, v Líbyi, je priamou hrozbou pre Tunisko. To je jedinou demokraciou, ktorá sa zrodila z ľudových povstaní nazývaných arabská jar. (Webnoviny)
Na predĺženie záchranného programu pre Grécko je príliš neskoro, vyhlásil predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po skončení mimoriadnej telekonferencie. Dodal, že Euroskupina sa opäť zíde v stredu, aby prediskutovala nové grécke návrhy. (Webnoviny)
Z predsedov politických strán, ktorí sú v parlamente, najviac minulý rok zarobil popri príjme z verejnej funkcie predseda strany Skok Juraj Miškov. (Webnoviny)
Slovenský hokejista Marko Daňo sa stal súčasťou výmeny medzi Columbusom Blue Jackets a Chicagom Blackhawks. (Webnoviny)
Druhý deň grandslamového tenisového turnaja Wimbledon v Londýne priniesol ďalšie prekvapenia. O jedno z nich sa postarala slovenská tenistka Jana Čepelová. (Webnoviny)
Slovenskej tenistke Magdaléne Rybárikovej pomohol k prelomeniu neúspešných prvých kôl na Wimbledone skreč talianskej súperky. (Webnoviny)
Švajčiarsky tenista Roger Federer môže pri svojom sedemnástom štarte na Wimbledone doplniť svoju zbierku o ôsmu trofej. V semifinále by mohol súperiť so španielskym šampiónom z rokov 2008 a 2010 Rafaelom Nadalom. (Webnoviny)
Česká obhajkyňa wimbledonského titulu Petra Kvitová sa so svojou súperkou nemaznala, stačilo jej 35 minút. Jej vlaňajšia finálová súperka Kanaďanka Bouchardová stroskotala na kvalifikantke. (Webnoviny)
Grécka vláda navrhuje dvojročnú dohodu s trvalým eurovalom, ktorá by znamenala úplné pokrytie jej finančných potrieb a zároveň súbežnú reštrukturalizáciu dlhu. (Webnoviny)
Loď sa prevrátila 18. apríla, keď sa k nej priblížili záchranári na palube kontajnerového plavidla vo vodách pri pobreží Líbye. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov odhaduje, že tragédia si vyžiadala vyše 800 životov. (Webnoviny)
Slovenská tenistka Jana Čepelová sa na turnaji Wimbledon postarala o veľké prekvapenie, keď v prvom kole dvojhry žien vyradila svetovú trojku Rumunku Simonu Halepovú. (Webnoviny)
Novela školského zákona mení termín zápisu detí do prvého ročníka v základných školách a zmeny sa dotknú aj kontroly škôl inšpekciou. Problematickým bodom, ktorý zákon upravuje, je nastavenie kreditového systému. (Webnoviny)
Informáciu o tom, že slovenské tenistky Dominika Cibulková a Karolína Schmiedlová odstupujú z debla, kde mali v prvom kole súperiť proti talianskej dvojici Karin Knappová a Roberta Vinciová, sa objavila na twitterovom konte Wimbledonu. (Webnoviny)
Opoziční poslanci neúspešne presadzovali, aby sa netrestali cyklisti, ktorí jazdia po cestičke vyhradenej pre cyklistov a po vyznačených cyklotrasách a zároveň množstvo alkoholu v ich organizme nepresiahlo 0,5 promile. (Webnoviny)
V prístavnom meste Calais na severe Francúzska pristúpili pracovníci spoločnosti MyFerryLink k protestu už druhýkrát v priebehu týždňa. (Webnoviny)
Rodičia šialeného vodiča sa zo svedkov stali obvinenými. Ďalšia domová prehliadka v ich bydlisku zásadne nové odhalenia nepriniesla. (Webnoviny)
Požiadavky futbalistu z Pobrežia Slonoviny Gervinha boli už aj na klub zo Spojených arabských emirátov priveľké. Hráčovi pritom núkali nemalé peniaze. (Webnoviny)
Láska až za hrob! Manželia, ktorí spolu prežili desiatky rokov, zomreli prirodzenou smrťou len dve hodiny po sebe. (Webnoviny)
Na trhoch rastie presvedčenie, že Atény v termíne splatnosti k 30. júnu neuhradia Medzinárodnému menovému fondu dlžnú čiastku 1,6 miliardy eur. (Webnoviny)
Ide už o tretiu prehru slovenského zástupcu v päťsetovej dráme na medzinárodných otvorených majstrovstvách Anglicka 2015. (Webnoviny)

Pravda

Urológii sa venuje už 42 rokov. Miesto na urologickej klinike mu vtedy ponúkol učiteľ, profesor Zvara. Dnes vraví: "Urológia je mojím koníčkom." (Pravda)
Jogurt po trvanlivosti. Mlieko, mäso, med, džem, ovsené vločky... Nikto netúži po pokazenom žalúdku, hnačke alebo dokonca otrave jedlom. (Pravda)
Beh sa stal absolútnym hitom. Má nespočetné množstvo benefitov, medzi nimi aj dostupnosť. Úžasne sa vďaka nemu spaľuje a je zadarmo. (Pravda)
Keď vám raz za čas alebo častejšie unikne moč a vy nechcete, aby sa tak stalo, treba navštíviť lekára. (Pravda)
Bolesť chrbta je druhým najčastejším dôvodom návštevy lekára. Mnohí však podceňujú potrebu dlhodobej liečby a spoliehajú sa na chvíľkovú úľavu pomocou liekov proti bolesti. (Pravda)
Na Slovensku sa nejazdí bezpečne. Stretávame sa s aroganciou, namyslenosťou, s častým prekračovaním rýchlosti. V minulom roku zahynulo následkom dopravnej nehody 259 ľudí. (Pravda)
Dobrý človek máva "veľké srdce". V súvislosti s diagnózou chronického srdcového zlyhávania, keď je srdce často neúmerne zväčšené, nevyznieva táto metafora pozitívne. (Pravda)
Zápaly močových ciest môžeme dostať aj v lete. Sme na ne v teplom ročnom období rovnako náchylní. (Pravda)
Schudnúť bez úpravy stravy a pravidelného cvičenia sa nedá. No zaradením týchto potravín môžeme dosiahnúť malé zázraky. (Pravda)
Začína sa Týždeň kontinencie. Téma, ktorá ľudí trápi, no stále sa o nej hanbia rozprávať. (Pravda)
Vždy chcela byť "doktorkou v Afrike", aj sa jej to splnilo. Odborníčka na tropickú medicínu doc. MUDr. Andrea Kalavská vie cestovateľom poradiť na základe vlastných skúseností. (Pravda)
O darovaní krvi koluje množstvo mýtov. Azda najväčšmi pritiahnutá za vlasy je povera, že darcovia krvi majú častejšie leukémiu. Tá s darcovstvom nijako nesúvisí. (Pravda)
Mmohí netušia, čo si pod týmto názvom majú vlastne predstaviť, pritom mnohí z nás ich kupujú takmer denne a nejde o žiadnu novinku. (Pravda)
Koľko stresu v sebe dokážete dusiť, ako naň reagujete, ale aj ako rýchlo sa s ním viete vyrovnať, závisí od mnohých faktorov. Jedným z nich je aj spojitosť s jednotlivými krvnými skupinami. (Pravda)
Okrem toho, že je lupina pekná ako dekorácia, je aj chutná. A navyše zdravá. Obsahuje viac bielkovín ako sója a a navyše je nízkokalorická. (Pravda)
Kombinácia kávy s cukrom nie je pre organizmus vhodná, zato s tukom, to je iná pieseň! (Pravda)
Všade čítame o tom, že sacharidov v strave prijímame viac než dosť. A aj keď nechudneme, mali by sme ich príjem znížiť na minimum. (Pravda)
Prinášame rady, ako sa starať o srdce v detskom, dospelom aj seniorskom veku. (Pravda)
Napriek pokroku medicíny ostávajú jedným z najvážnejších problémov starších ľudí pripútaných na lôžko následky dlhého ležania. Preležaniny im ohrozujú život. (Pravda)
Ľudia, ktorým sa ochorenie obličiek zistí v prvých štádiách, majú reálnu šancu žiť aj so svojím ochorením plnohodnotný život. Musia však urobiť niekoľko dôležitých krokov. (Pravda)

Zzz.sk

Poznáte zdravé a lacné potraviny, ktorých pozitívny účinok na naše zdravie prehliadame a ktoré tvorili základ stravy predchádzajúcich generácií? Významný podiel na predlžovaní veku súčasných seniorov má skutočnosť, že predstavujeme generáciu, ktorá prežila detstvo a mladosť v čase nedostatku potravín počas 2. svetovej vojny a v nasledujúcom období bez cukroviniek a sladených nápojov, s ovocím a so zeleninou z domácich zdrojov, píše profesorka Anna Strunecká, autorka knižnej novinky, ktorá by nemala chýbať vo vašej knižnici, ak to myslíte so zdravým životným štýlom vážne.. (Zzz.sk)
Keď dlhodobo nezdravo žijeme, telo reaguje takzvanými stresovými odpoveďami, ktoré spočiatku vnímame len ako tichý šepot: búšenie srdca, bolesti hlavy, poruchy spánku ap. Táto kniha vás možno zastaví a vy sa spýtate – je všetko naozaj v poriadku? Možno by som mal/a čosi zmeniť... (Zzz.sk)
EXCIMER - Očné laserové centrum, sídliace v bratislavskej Karlovej Vsi, je tu už 20 rokov pre všetkých, ktorí sa chcú zbaviť okuliarov a kontaktných šošoviek. Počas svojej existencie sa EXCIMER stal lídrom v odbore laserových operácií bez rezu oka, nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe. (Zzz.sk)
Hlavnou témou Svetového dňa darcov krvi v roku 2015 je vyjadrenie vďaky darcom krvi, ktorí zachraňujú životy iných. Zároveň je výzvou, aby ľudia na celom svete pokračovali v bezplatnom darovaní krvi, pretože krv je nevyhnutná pre zdravie a život tých, ktorí ju potrebujú. Hlavný apel je na mladých ľudí, ktorí krv ešte nedarovali, ale mohli by tak urobiť. (Zzz.sk)
5. júna si každoročne pripomíname Svetový deň životného prostredia, ktorý je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti enviromentálnych myšlienok medzi ľuďmi. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Stockholme pod heslom "Je len jedna Zem". (Zzz.sk)
Zelené smoothie je výživovou novinkou našich čias. Má mimoriadny potenciál dať nášmu zdraviu, našej kondícii a našej celkovej pohode úplne nový rozmer. Čo je skvelé, „malé zelené“ chutí malým deťom i školákom rovnako ako dospelým a pokrýva v každej životnej etape, najmä v stresujúcich životných situáciách, konkrétnu potrebu zdravých látok – a to až do vysokého veku. (Zzz.sk)
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej partneri každoročne 31. mája pripomínajú Svetový deň bez tabaku s dôrazom na zdravotné riziká spojené s užívaním tabaku a na presadzovanie efektívnych politík, ktoré vedú k zníženiu jeho spotreby. Svetový deň bez tabaku 2015 vyzýva členské štáty, aby spolupracovali pri zastavení nezákonného obchodovania s tabakovými výrobkami. Nedovolené obchodovanie s tabakovými výrobkami je významným globálnym problémom, z pohľadu zdravia, práva, ekonomiky, vlády a korupcie. (Zzz.sk)
Medzinárodná federácia sclerosis multiplex (MSIF) vyhlásila v roku 2009 "Svetový deň SM" – World MS DAY (vždy na poslednú májovú stredu), ktorý má za cieľ byť dňom jednoty, sily a solidarity, kedy ľudia postihnutí sklerózou multiplex spoja sily, aby mali svojím pozitívnym prístupom množstvo energie v boji s ochorením. Cieľom je zmobilizovať a rozšíriť celosvetové hnutie SM s podporou zdravých ľudí, aby hovorili o svojich skúsenostiach s SM, aby darom podporili ľudí postihnutých SM a finančne prispeli na výskum SM. Odvtedy sa táto akcia uskutočňuje každoročne v poslednú stredu v mesiaci máj, s cieľom zvýšiť tak povedomie o tejto chorobe na celom svete. Teda aj v tomto roku Svetový deň SM pripadne na 27. mája 2015. (Zzz.sk)
Určite je vám jasné, že nie všetko, čo počas dňa robíte, je pre váš organizmus vždy to najlepšie. Bežný štýl nášho života dodáva telu nielen živiny, ale aj cudzorodé, ba dokonca škodlivé látky. Telo ich však nechce, a preto sa musí neustále zaoberať odbúravaním a odstraňovaním jedov z organizmu. A následky? Sme unavení a malátni, pleť je bledá, ani trávenie nie je celkom v poriadku. To všetko naznačuje, že telo už vôbec nestačí odstraňovať škodlivé a jedovaté látky. Riešenie je veľmi jednoduché. Treba mu dopriať oddych v podobe detoxikácie, očisty tela i duše. O detoxikácii sa už popísalo toho veľa, no čo keby ste ju skúsili podľa novinky Detox. Recepty a rady? (Zzz.sk)
Medzinárodný deň biodiverzity (biologickej rozmanitosti) patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené Organizáciou spojených národov (OSN). S biodiverzitou - rozmanitosťou života na zemi je úzko spojený osud ľudstva, pretože biodiverzita je základom pre udržateľný rozvoj. „Biodiverzita pre udržateľný rozvoj“ je aj témou tohoto ročníka. (Zzz.sk)
12. máj je medzinárodným dňom opory celého zdravotníctva, dňom mimoriadne pracovitých, verných svojmu namáhavému povolaniu, oddaných pomoci pacientom, nezriedka preťažených a často za úbohú almužnu pracujúcich našich najmilších zdravotných sestier. (Zzz.sk)
WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) vyhlásila 10. máj za Svetový deň „Pohybu pre zdravie“ (Move for Health) s cieľom poukázať na rastúci počet chronických ochorení spôsobených nedostatkom pohybu. Nedostatočná fyzická aktivita najčastejšie v kombinácii s nesprávnou výživou sa spolupodieľa na vzniku chronických ochorení ako sú ochorenia srdcovocievne, onkologické, metabolické, respiračné, ochorenia pohybového aparátu a i. (Zzz.sk)
Heslom roka 2015 je ZACHRÁŇTE ŽIVOTY: Umývajte si ruky. Kampaň vznikla v roku 2009 pod záštitou WHO ako súčasť projektu na podporu zlepšenia hygieny rúk v zdravotníckych zariadeniach. Je súčasťou globálnej výzvy WHO na podporu bezpečnosti pacientov vydanej pod názvom „Čistá starostlivosť je bezpečná starostlivosť“ z roku 2005. (Zzz.sk)
Prvý májový utorok patrí Svetovému dňu astmy. Počet pacientov s týmto ochorením narastá. Na Slovensku za posledných 15 rokov pribudlo viac ako 63-tisíc astmatikov. Celosvetovo trpí týmto ochorením približne 235-miliónov ľudí, čo zaraďuje astmu medzi najrozšírenejšie chronické ochorenia. U detí je to dokonca najčastejšie neprenosné ochorenie. (Zzz.sk)
Najmä v období, keď sa slnko stále silnejšie opiera do zatiaľ ešte vyľudnených pláží, začíname si my ženy opäť robiť starosti s výzorom našich postáv. Ak ste aj vy obdarená menej výrazným poprsím, určite poznáte veľa situácií v ktorých by ste si želeli vyzerať aspoň o kúsok bujnejšie. A nejde pri to iba o krásu! Štatistiky dokazujú že u žien s veľkosťou košíkov menej ako „A“ hrozí o 37% vyššie nebezpečenstvo vzniku pocitu menejcennosti, podceňovania sa a ďalších duševných ťažkostí, ktoré môžu skomplikovať život hlavne tým mladším ročníkom. (Zzz.sk)
Nie je to príliš dávno čo sa v našich končinách objavilo prvé zázračné sérum sľubujúce až neuveriteľné zhustenie a predĺženie mihaníc. Keďže riedke a nevýrazné riasy trápia mnohé ženy, tento najnovší výstrelok kozmetického priemyslu vzbudil ohromný ohlas. Od vtedy sa so sérami na predĺženie rias roztrhlo vrece. Niektoré sú účinné viac, iné zasa menej. (Zzz.sk)
Mnohí zistili, že klasické liečby hypertenzie často zlyhávajú a to práve preto, že lekári neberú do úvahy všetky okolnosti pacientovho stavu. Ide to však aj inak! Spôsob života je dôležitejší ako lieky a aktívne sa podieľať na liečbe je dôležitejšie, ako ju pasívne znášať. Tak čo keby ste začali hneď teraz? Predstavíme vám knihu, vďaka ktorej si dokážete znížiť krvný tlak, aby vás neohrozoval! (Zzz.sk)
Ako dosiahnuť vyplavenie toxínov z organizmu? Ktoré dotyky uľavia vašej nervovej sústave, srdcu, či krvnému tlaku? Aké sú mapy reflexných zón a na ktoré tlakové body sa treba zamerať, ak sa chcete zbaviť únavy v bolesti krížov, posilniť žalúdok, odstrániť zápchu alebo získať viac energie? Liečenie dotykom je cenný sprievodca zdravím pre všetkých ľudí, ktorí chcú predchádzať chorobám, ale aj pre tých, ktorí už trpia menšími chorobnými zmenami. (Zzz.sk)
Výskyt falošných receptov na drahé onkologické lieky, na ktorý upozornil Bratislavský samosprávny kraj a ktorý už reálne presiahol hranice kraja, primäl Ministerstvo zdravotníctva k úvahe o zavedení ochranných prvkov na recepty. Zhodli sa na tom zástupcovia zdravotníckych odborov samosprávnych krajov, Slovenskej lekárnickej komory a Ministerstva zdravotníctva na minulotýždňovom stretnutí. (Zzz.sk)
Očkovanie je jedným za najvýznamnejších objavov v histórii medicíny a zároveň najefektívnejší spôsob predchádzania infekciám a chorobám, proti ktorým existujú účinné očkovacie látky. Preto Regionálny úrad WHO pre Európu organizuje každý rok kampaň o význame a dôležitosti očkovania prostredníctvom "Európskeho imunizačného týždňa (EIW - European Immunization Week)", do ktorého sa zapája čím ďalej tým viac krajín vrátane Slovenska (v roku 2010 to bolo 47 krajín). (Zzz.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.