Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 2.9.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1255USD   27.023CZK   0.73690GBP   313.95HUF   4.2359PLN   7.5535HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Zdravie

SME

Pred odchodom do zahraničia – či už na dovolenku alebo služobnú cestu, by sme okrem dôkladne zbaleného kufra mali medzi priority zaradiť aj návštevu zubného ... (SME)
Vysoký krvný tlak je závažným ochorením i rizikovým faktorom. Často o ňom aj dlho nemusíme vedieť, pretože sa obvykle nijako zvlášť neprejavuje. (SME)
Aj tak sa zvykne označovať rakytník rešestliakovitý, ktorý je doslova nabitý obrovským množstvom vitamínov a biologicky aktívnych látok a má mimoriadne ... (SME)
Často si neuvedomujeme, že nielen nesprávne vykonávaná fyzická aktivita a zlé pohybové vzorce môžu stáť za bolesťami chrbta, ale príčinou bolestí môže ... (SME)
Zinok je veľmi dôležitým prvkom pre fungovanie imiunitného systému. Preto je zlvášť v čase chrípkových a vírusových epidémií dôležité dbať na jeho dostatočný ... (SME)
(SME)
Cvikla zažíva comeback v hipsterských bistrách, nóbl reštauráciách i v domácich lekárničkách. (SME)
Je iné ako kravské. Nie je také sladké, no možno vám bude viac vyhovovať. (SME)
Pijeme na oslavu narodenia pri poslednej rozlúčke. Pije sa doma, v krčme, v prírode, pri športe, v práci. Pijú starí i mladí, a čo je najhoršie, pijú ... (SME)
Počas leta sa častejšie skloňuje súvislosť medzi teplotou a zdravotnými ťažkosťami až úmrtiami. A chladné zimné počasie má pritom na svedomí viac úmrtí ... (SME)
Nový výskum preukázal, že konzumácia hrsti orechov denne chráni telo pred ochorením srdca. (SME)
Otázka „ruky máš už umyté?“ patrí v komunikácii s malými deťmi medzi najčastejšie. Umývame si však ruky rovnako poctivo, ako to vyžadujeme od nich? (SME)
Únik moču nie je len problémom seniorov a žien, ako si mnohí myslia. Ide o chúlostivý, nie však neriešiteľný problém. (SME)
Táto potravina je hodnotnou zložkou jedálneho lístka, a to napríklad aj pre nízky obsah sacharidov, dostatok dobre vstrebateľného vápnika a vysoký obsah ... (SME)
Klasické kreslenie patrí k tradičným a obľúbeným činnostiam detí. Je nielen zábavou, ale aj prostriedkom ich sebavyjadrenia a komunikácie s okolím. Čerstvo ... (SME)
Pracujete denne niekoľko hodín za počítačom? Potom určite poznáte nepríjemnosti spojené so sedavým životným štýlom. (SME)
Lahodné arómy pečených klobás, živánky, či cigánskej šíriace sa zo susedovej záhrady rozhodne patria k najtypickejším vôňam slovenského letného vidieka ... (SME)
Starnutie, ale aj stresy, ochorenia, úrazy a tiež zemská gravitácia negatívne vplývajú na držanie tela. Obnova správneho držania tela sa môže priaznivo ... (SME)
Zmeny na nechtoch vznikajú pôsobením rôznych faktorov, prezradia zlozvyk ako fajčenie, ale aj závažné ochorenie. (SME)
Leto je plné pohybu, športu a zábavy, žiaľ, ľudia s okuliarmi si ho často nevedia naplno vychutnať. (SME)

Webnoviny

Na hlavnú stanicu zatiaľ premávajú len električky na linke číslo 2 od ŽST Nové Mesto, po dokončení rekonštrukcie na Jesenského ulici opäť obnovia aj linku č. 1. (Webnoviny)
V meste Číta položil veniec k pamätníku a stretol sa s miestnymi veteránmi. Porážka Japonska v druhej svetovej vojne sa pritom v Rusku bežne neoslavuje. (Webnoviny)
Vrah trojročnej Jamily Smithovej čakal práve na verdikt sudcu, keď ho otec dievčatka v afekte napadol. (Webnoviny)
"Špičkový inteligentný triler. Zmes detektívky, histórie a drámy," napísal Sunday Times o novinke Piate evanjelium. Stratené evanjelium, kontroverzná relikvia a posledné želanie zomierajúceho pápeža. (Webnoviny)
Fasáda budovy už počas výstavby koncentrovala slnečné lúče do takej miery, že zdeformovali nárazník jaguaru zaparkovaného pod domom. Televízne štáby nafilmovali, ako lúče odrazené z budovy vypražili vajce. (Webnoviny)
Empajrová rozhodkyňa Aurélie Tourteová kontroverzne prisúdila fiftín Lucii Hradeckej, čo Viktoriu Azarenkovú poriadne rozčúlilo. (Webnoviny)
Rómske deti sa podľa ministra Draxlera budú odteraz učiť v krásnych nových priestoroch, ktoré spĺňajú nielen všetky pedagogické požiadavky, ale aj všetky hygienické, estetické a zdravotné normy. (Webnoviny)
Európsky akciový trh a futurity na americké akciové indexy posilnili, a to viedlo k zmierneniu averzie voči riziku. (Webnoviny)
Tohtoročný štrnásty ročník Colours of Ostrava sa konal od 16. do 19. júla a ponúkol viac ako 300 programových bodov na 16 scénach. (Webnoviny)
Keď mladým manželom zomrelo dieťatko krátko po narodení, a lekári ich upozornili, že ďalšie tehotenstvo by sa mohlo skončiť rovnako, začali uvažovať nad inými možnosťami, ako sa stať rodičmi. (Webnoviny)
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák predstavil návrh ďalšieho postupu Slovenska pri riešení migračnej krízy. (Webnoviny)
Pondelňajšie rokovanie nadviaže na piatkový mimoriadny summit Vyšehradskej štvorky, ktorý do Prahy na piatok tohto týždňa zvolal Sobotka. (Webnoviny)
Práce vo vozovni na Hroboňovej a v Jurajovom dvore stáli takmer 12,6 milióna eur a hradené sú z eurofondov. Dopravný podnik Bratislava plánuje pokračovať druhou a treťou etapou. (Webnoviny)
Pôda je strategický element Slovenska a máme právo nájsť ochranu pred jej prechodom do rúk cudzích vlastníkov, tvrdí Fico. (Webnoviny)
Košice potrebujú na bezpečný postup do play-off získať dva body. Zložitejšiu situáciu majú hráči Nitry, ktorým na postup nemusí stačiť ani čistý zisk troch bodov. (Webnoviny)
Príjmy štátneho rozpočtu ku koncu augusta medziročne stúpli o takmer 30 %. Stáli za tým najmä rastúce príjmy z daní, ako aj vyšší prílev prostriedkov z rozpočtu Európskej únie. (Webnoviny)
Policajti viac strážia hranice s Maďarskom i Rakúskom, ale tiež vytypované hraničné priechody do Maďarska. (Webnoviny)
Organizácia Spojených národov uvalila embargo na dodávky zbraní do Líbye, kde v dôsledku mocenského boja medzi znepriatelenými frakciami pretrváva bezpečnostné vákuum. (Webnoviny)
Ruský tím požaduje od organizátorov Vuelty verejné ospravedlnenie za incident a prijatie opatrení, aby v budúcnosti nenastali podobné situácie. (Webnoviny)
Bratislavský rodák Ivan Hucko je novým trénerom Spartaka Trnava, 'andelov' už viedol v sezóne 2006/2007. V najvyššej slovenskej súťaži okrem Trnavy pôsobil aj pod Čebraťom. (Webnoviny)

Pravda

Citróny pôsobia protizápalovo pri bolestiach žalúdka a dokážu toho ešte oveľa viac. Ako treba citrusy v takýchto prípadoch "užívať"? (Pravda)
Byť albínom v Európe znamená mať celoživotnú diagnózu, ktorú lekári nevedia vyliečiť. Byť albínom v Afrike je prekliatie. Rozsudok smrti pre rakovinu kože, ale aj zabíjanie pre čarodejnícke praktiky. (Pravda)
Sú ľudia, ktorí sa sprchujú dvakrát aj viackrát denne, no väčšinu tvoria tí, čo si sprchu doprajú raz za deň. (Pravda)
Výsledky štúdií a štatistík sú žalostné. Údajne až každý druhý človek má problémy so spánkom. (Pravda)
V ktorej banke sa skladuje ten najvzácnejší dar, čo môže zachrániť aj život? Ak je ho nedostatok, čo býva v lete pravidlom, úroky z omeškania môžu byť kruté. (Pravda)
Ak sa pozrieme na príčiny rakoviny, zistíme, že len pomerne malá časť je spôsobená faktormi, ktoré naozaj nemôžeme ovplyvniť. (Pravda)
Bolesť chrbta je druhým najčastejším dôvodom návštevy lekára. Mnohí však podceňujú potrebu dlhodobej liečby a spoliehajú sa na chvíľkovú úľavu pomocou liekov proti bolesti. (Pravda)
Rodičom sluchovo postihnutých detí bude pomáhať nový portál. Internetová stránka NepocujuceDieta.sk bude slúžiť nielen ako zdroj informácií, ale bude mať aj komunitný charakter. (Pravda)
Tiež si myslíte, že celulitída sa týka len obéznych ľudí a beh ju ešte zhoršuje? (Pravda)
Chcete rýchlo schudnúť, ale vlčí hlad vaše prianie zakaždým zastaví? A znova sa najete. Znova a nezdravo, zas a opäť. (Pravda)
Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie august? V prvej pätici slov sa spolu s horúčavou určite stretne aj slovo osa. (Pravda)
Len 35 % Slovákov jedáva rybu aspoň raz týždenne. Pritom najmä tučné morské ryby sú najlepším zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré si telo samo nevie vytvoriť. (Pravda)
O poruchách elektrického vedenia v srdci vedia laici málo. Súvisia s tzv. arytmiami, keď srdce bije veľmi pomaly, prirýchlo alebo nepravidelne. Arytmií je veľmi veľa druhov. (Pravda)
Odstávajúce uši sú estetickou chybou, keď je uhol medzi ušnicou a hlavou väčší ako tridsať stupňov. Tento problém je pomerne častý a potreba riešiť ho je veľmi individuálna. (Pravda)
Pacient s Parkinsonovou chorobou ukazuje, ako sa mu trasú ruky. Zoberie malý ovládač a stlačí gombík. Elektródy v mozgu zareagujú. Tremor zmizne. Science-fiction? Nie. (Pravda)
Veľa sa toho hovorí o raňajkách, ktoré sa neoplatí vynechať. O večeri zas vieme, že by mala byť ako pre žobráka. (Pravda)
Receptov na dlhovekosť už poznáme niekoľko. Veľa sa píše o koreni ženšenu. Ešte dostupnejší máme však priamo pod nosom. (Pravda)
Každého tretieho človeka trápia v lete bolesti hlavy častejšie, ako v zime. Spôsobiť ich môžu aj náhle výkyvy počasia. (Pravda)
Hnačku už zažil prakticky každý a mnohí aj priamo počas dovolenky. Nie vždy je to len nepohodlná príhoda, na ktorú človek rýchlo zabudne. (Pravda)
Sú nezdravé, treba sa im vyhýbať. A keď už ich jesť, tak v potravinách, kde ho je čo najmenej - znie fáma o tukoch. Naozaj? A čo vajcia či cukor? (Pravda)

Zzz.sk

Starnutie pokožky a hrozba pigmentových škvŕn. Napriek tomu cez prázdniny túžime po slnku a odpočinku, s končiacim letom sa zo slnečných radovánok a krásneho opálenia môže stať problém trvajúci po zbytok roku. Objavili ste nerovnomerné opálenie alebo dokonca pigmentové škvrny? Nedaj bože, vyzeráte staršie než pred letom? Aj keď bývajú problémy s pokožkou, ako napríklad hyperpigmentácia, najčastejšie po štyridsiatke, intenzívne lúče v kombinácii s nedostatočnou ochranou môžu spôsobiť problémy už pred tridsiatkou. (Zzz.sk)
Od začiatku júla nemôžu lekári vyberať od pacientov poplatky za prednostné ošetrenie. Tieto si však poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nahrádzajú navýšením iných poplatkov či priamo novými druhmi poplatkov, ktorým tento zákon obchádzajú. Bratislavský samosprávny kraj na tento problém upozorňuje dlhodobo. Pacient sa tak stáva rukojemníkom deravého zákona. (Zzz.sk)
Podľa posledných údajov Národného centra zdravotníckych informácií celkový počet pacientov evidovaných v nefrologických ambulanciách mierne poklesol. Vzrástol však počet pacientov s poškodením obličiek spôsobeným cukrovkou a hypertenziou. Rovnako je stále viac ľudí, ktorí potrebujú pravidelnú dialyzačnú liečbu. (Zzz.sk)
Veľa ľudí dnes trpí zdravotnými ťažkosťami, ktoré klasická medicína nedokáže uspokojivo vysvetliť. Medzi takéto problémy patria napr. reuma, osteoporóza, plesňové ochorenia čriev, chronické kožné choroby, migréna, rakovina, dna či stavy duševného vyčerpania. Lekári využívajúci aj poznatky prírodného liečiteľstva však odpoveď majú – za pôvodcu najrôznejších zdravotných problémov považujú prekyslenie v rámci látkovej premeny. Dnešný životný štýl a najmä spôsob stravovania smerujú práve ku kyslosti v organizme. (Zzz.sk)
Dlhé riasy sú snom mnohých žien. Dokonca môžeme povedať, že sú snom takmer každej jednej ženy až na výnimky. Matka príroda však neobdarila všetky ženy rovnako ani v dĺžke, ani v hustote či objeme rias. Kde príroda nadelila menej, existuje spôsob, ako si bezpečne dopomôcť pomocou séra na predlžovanie rias. (Zzz.sk)
Teplé letné počasie a vyššia frekvencia dlhšieho cestovania so sebou prinášajú nepríjemné potiaže. Patria medzi ne opuchy dolných končatín alebo dokonca nebezpečná cestovná trombóza. Našťastie sa ľudia stále viac zaujímajú o svoje zdravie a prevenciu, a zháňajú informácie, ako komplikáciám predísť. (Zzz.sk)
Robia vám niektoré potraviny zle, ťažia vás a aj keď sa im vyhýbate, opäť narazíte na ďalšiu, ktorá vám priťaží? Mávate bolesti, či kŕče v žalúdku, nadúvanie, alebo hnačky? Nová kniha Intolerancia laktózy prichádza na pomoc všetkým ľuďom, ktorí chcú žiť bez zažívacích problémov a nepríjemných ťažkostí. (Zzz.sk)
Poznáte zdravé a lacné potraviny, ktorých pozitívny účinok na naše zdravie prehliadame a ktoré tvorili základ stravy predchádzajúcich generácií? Významný podiel na predlžovaní veku súčasných seniorov má skutočnosť, že predstavujeme generáciu, ktorá prežila detstvo a mladosť v čase nedostatku potravín počas 2. svetovej vojny a v nasledujúcom období bez cukroviniek a sladených nápojov, s ovocím a so zeleninou z domácich zdrojov, píše profesorka Anna Strunecká, autorka knižnej novinky, ktorá by nemala chýbať vo vašej knižnici, ak to myslíte so zdravým životným štýlom vážne.. (Zzz.sk)
Keď dlhodobo nezdravo žijeme, telo reaguje takzvanými stresovými odpoveďami, ktoré spočiatku vnímame len ako tichý šepot: búšenie srdca, bolesti hlavy, poruchy spánku ap. Táto kniha vás možno zastaví a vy sa spýtate – je všetko naozaj v poriadku? Možno by som mal/a čosi zmeniť... (Zzz.sk)
EXCIMER - Očné laserové centrum, sídliace v bratislavskej Karlovej Vsi, je tu už 20 rokov pre všetkých, ktorí sa chcú zbaviť okuliarov a kontaktných šošoviek. Počas svojej existencie sa EXCIMER stal lídrom v odbore laserových operácií bez rezu oka, nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe. (Zzz.sk)
Hlavnou témou Svetového dňa darcov krvi v roku 2015 je vyjadrenie vďaky darcom krvi, ktorí zachraňujú životy iných. Zároveň je výzvou, aby ľudia na celom svete pokračovali v bezplatnom darovaní krvi, pretože krv je nevyhnutná pre zdravie a život tých, ktorí ju potrebujú. Hlavný apel je na mladých ľudí, ktorí krv ešte nedarovali, ale mohli by tak urobiť. (Zzz.sk)
5. júna si každoročne pripomíname Svetový deň životného prostredia, ktorý je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti enviromentálnych myšlienok medzi ľuďmi. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Stockholme pod heslom "Je len jedna Zem". (Zzz.sk)
Zelené smoothie je výživovou novinkou našich čias. Má mimoriadny potenciál dať nášmu zdraviu, našej kondícii a našej celkovej pohode úplne nový rozmer. Čo je skvelé, „malé zelené“ chutí malým deťom i školákom rovnako ako dospelým a pokrýva v každej životnej etape, najmä v stresujúcich životných situáciách, konkrétnu potrebu zdravých látok – a to až do vysokého veku. (Zzz.sk)
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej partneri každoročne 31. mája pripomínajú Svetový deň bez tabaku s dôrazom na zdravotné riziká spojené s užívaním tabaku a na presadzovanie efektívnych politík, ktoré vedú k zníženiu jeho spotreby. Svetový deň bez tabaku 2015 vyzýva členské štáty, aby spolupracovali pri zastavení nezákonného obchodovania s tabakovými výrobkami. Nedovolené obchodovanie s tabakovými výrobkami je významným globálnym problémom, z pohľadu zdravia, práva, ekonomiky, vlády a korupcie. (Zzz.sk)
Medzinárodná federácia sclerosis multiplex (MSIF) vyhlásila v roku 2009 "Svetový deň SM" – World MS DAY (vždy na poslednú májovú stredu), ktorý má za cieľ byť dňom jednoty, sily a solidarity, kedy ľudia postihnutí sklerózou multiplex spoja sily, aby mali svojím pozitívnym prístupom množstvo energie v boji s ochorením. Cieľom je zmobilizovať a rozšíriť celosvetové hnutie SM s podporou zdravých ľudí, aby hovorili o svojich skúsenostiach s SM, aby darom podporili ľudí postihnutých SM a finančne prispeli na výskum SM. Odvtedy sa táto akcia uskutočňuje každoročne v poslednú stredu v mesiaci máj, s cieľom zvýšiť tak povedomie o tejto chorobe na celom svete. Teda aj v tomto roku Svetový deň SM pripadne na 27. mája 2015. (Zzz.sk)
Určite je vám jasné, že nie všetko, čo počas dňa robíte, je pre váš organizmus vždy to najlepšie. Bežný štýl nášho života dodáva telu nielen živiny, ale aj cudzorodé, ba dokonca škodlivé látky. Telo ich však nechce, a preto sa musí neustále zaoberať odbúravaním a odstraňovaním jedov z organizmu. A následky? Sme unavení a malátni, pleť je bledá, ani trávenie nie je celkom v poriadku. To všetko naznačuje, že telo už vôbec nestačí odstraňovať škodlivé a jedovaté látky. Riešenie je veľmi jednoduché. Treba mu dopriať oddych v podobe detoxikácie, očisty tela i duše. O detoxikácii sa už popísalo toho veľa, no čo keby ste ju skúsili podľa novinky Detox. Recepty a rady? (Zzz.sk)
Medzinárodný deň biodiverzity (biologickej rozmanitosti) patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené Organizáciou spojených národov (OSN). S biodiverzitou - rozmanitosťou života na zemi je úzko spojený osud ľudstva, pretože biodiverzita je základom pre udržateľný rozvoj. „Biodiverzita pre udržateľný rozvoj“ je aj témou tohoto ročníka. (Zzz.sk)
12. máj je medzinárodným dňom opory celého zdravotníctva, dňom mimoriadne pracovitých, verných svojmu namáhavému povolaniu, oddaných pomoci pacientom, nezriedka preťažených a často za úbohú almužnu pracujúcich našich najmilších zdravotných sestier. (Zzz.sk)
WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) vyhlásila 10. máj za Svetový deň „Pohybu pre zdravie“ (Move for Health) s cieľom poukázať na rastúci počet chronických ochorení spôsobených nedostatkom pohybu. Nedostatočná fyzická aktivita najčastejšie v kombinácii s nesprávnou výživou sa spolupodieľa na vzniku chronických ochorení ako sú ochorenia srdcovocievne, onkologické, metabolické, respiračné, ochorenia pohybového aparátu a i. (Zzz.sk)
Heslom roka 2015 je ZACHRÁŇTE ŽIVOTY: Umývajte si ruky. Kampaň vznikla v roku 2009 pod záštitou WHO ako súčasť projektu na podporu zlepšenia hygieny rúk v zdravotníckych zariadeniach. Je súčasťou globálnej výzvy WHO na podporu bezpečnosti pacientov vydanej pod názvom „Čistá starostlivosť je bezpečná starostlivosť“ z roku 2005. (Zzz.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.