Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 27.5.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0926USD   27.407CZK   0.70960GBP   309.17HUF   4.1391PLN   7.5598HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Zdravie

SME

Príroda je mocná čarodejnica, ale tak ako môže pri rôznych zdravotných komplikáciách človeku pomôcť, dokáže aj vážne poškodiť zdravie, ba dokonca zapríčiniť ... (SME)
Obsahuje vitamíny a minerálne látky, správne upravená je vhodná v diétnych režimoch v čase rekonvalescencie tráviacich ochorení. (SME)
Podľa odborníkov v posledných dvoch dekádach vo svete výrazne klesla úmrtnosť na ischemické ochorenia srdca, Slovensko však výrazne zaostáva. (SME)
(SME)
Liečba alergií je rôzna, závisí aj od toho, o aký druh ochorenia ide. Lekári zdôrazňujú, že liečbu netreba zanedbávať a treba v nej byť dôsledný. Iba ... (SME)
Vzdor, vymýšľanie, drobné krádeže, ničenie svojich i cudzích vecí. S týmito problémami sa v istom veku dieťaťa musia popasovať všetci rodičia. (SME)
Pri nesprávnej a nedostatočnej ochrane môže byť dôsledkom pobytu na slnku alebo v soláriu aj vznik nežiaducich pigmentových fľakov. (SME)
Hoci mlieko a mliečne výrobky sú u mnohých v nemilosti, podľa odborníkov na zdravú výživu by na našom jedálnom lístku nemali chýbať. Samozrejme, ak netrpíte ... (SME)
Akné síce nie je život ohrozujúce ochorenie, dokáže ho však poriadne znepríjemniť, a to najmä mladým ľuďom, pre ktorých je výzor veľmi dôležitý, zvlášť ... (SME)
Diabetická noha patrí k najzávažnejším komplikáciám cukrovky a, žiaľ, je aj najčastejšou príčinou amputácií, možno však tomu predísť. (SME)
Prečo je tradičná pochúťka dobrá práve teraz? (SME)
Cukrovkári s diabetom 1. typu dobre poznajú výhody inzulínovej pumpy, po novom bude pomáhať aj niektorým pacientom s cukrovkou 2. typu. (SME)
(SME)
S odporúčaním menej soliť si obvykle spájame riziko vysokého krvného tlaku. Nie je to však všetko, priveľa soli v potrave môže stáť aj za vznikom iných ... (SME)
Pečeň je unikátny orgán, ktorého bunky majú dokonca aj imunologické funkcie. (SME)
Jarné slnko dokáže byť ostré, preto ochranu kože nepodceňujte ani v jarných mesiacoch. Problém však nemusí spôsobovať len samotné slnečné žiarenie, ale ... (SME)
Uhryznutie infikovaným kliešťom môže byť príčinou závažných ochorení. Dôležité je však nielen vedieť, ako sa pred kliešťom chrániť, ale treba ho vedieť ... (SME)
Najčastejším ochorením, pre ktoré navštevujú ženy svojho gynekológa, je údajne vaginálna mykóza. Počas života ju aspoň raz prekonajú až tri štvrtiny žien. (SME)
Halitóza – zápach z úst, nie je len nepríjemnosť, môže súvisieť s niektorými ochoreniami iných orgánov, ale najčastejšie má pôvod priamo v ústnej dutine. (SME)
Ak chcete urobiť niečo priaznivé pre zdravie svojho dieťaťa, držte sa desatora nasledujúcich odporúčaní. (SME)

Webnoviny

Prezident Realu Madrid Florentino Pérez na margo nového trénera vyhlásil, že by bolo dobré, keby vedel po španielsky. Vážnym kandidátom na uvoľnenú stoličku v tíme Realu Madrid sa tak stal Rafael Benítez. (Webnoviny)
Niekoľko členov posádky horiacej lode museli ošetriť po nadýchaní sa dymu. Nemecké úrady preto vyzvali ľudí, aby si z preventívnych dôvodov pozatvárali okná aj dvere. (Webnoviny)
Slováci prehrali na MS v úvodnom dueli s obhajcami titulu Kanadou, tréner je s výkonom spokojný. (Webnoviny)
Rozvodnená rieka Blanco v USA už zaplavila stovky obcí a zničila, alebo poškodila viac než 1000 domov a najmenej 2000 ľudí museli evakuovať do bezpečia. Počet obetí sa blíži k 20, mnoho ľudí je stále nezvestných. (Webnoviny)
Dôchodcovia a invalidi budú za lieky platiť menej. Ochranné opatrenie v podobe limitu spoluúčasti sa má vzťahovať aj na deti vo veku do šesť rokov. (Webnoviny)
Basketbalisti Clevelandu zdolali Atlantu a získali konferenčný titul. K postupu do finále NBA pomohol LeBron James. (Webnoviny)
Spoločnosť AAA AUTO pripravuje pre svojich zákazníkov milé prekvapenie v podobe Detského dňa, ktorý sa uskutoční v nedeľu 31. 5. 2015 na bratislavskej pobočke na Panónskej ceste. (Webnoviny)
Daždivé počasie komplikuje cestárom život v Prešovskom kraji, kde na niektoré cesty popadali stromy a konáre. V obci Železník v okrese Svidník museli hasiči v utorok podvečer aj v stredu čerpať vodu zo suterénu rodinného domu. (Webnoviny)
Šesť funkcionárov zatkli pred voľbou prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie, tieto udalosti len potvrdili, že vo FIFA vládne korupcia. (Webnoviny)
GEFCO Slovakia, vedúci hráč v oblasti priemyselnej logistiky, pokračuje v raste. V roku 2014 zaznamenalo obrat vo výške 114,3 milióna Eur, čo predstavuje medziročný nárast o 5,3 %. (Webnoviny)
Dolár zdražil ropu pre držiteľov iných mien. Euro strácalo pre obavy o schopnosť Grécka splácať svoje dlhy a zasiahli ho aj náznaky silnejúcej opozície voči politike úsporných opatrení v Španielsku. (Webnoviny)
Mesto Poprad v týchto dňoch dokončuje povodňové záchranné a zabezpečovacie práce. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásil popradský primátor Jozef Švagerko večer 20. mája po prívalových dažďoch. (Webnoviny)
Nie je vylúčené, že Astana kvôli finančným problémom nezačne sezónu, hokejisti nevideli výplaty už štyri mesiace. (Webnoviny)
Do rebríčka 100 najmocnejších žien podľa Forbes sa dostala aj speváčka Beyoncé. Nemecká kancelárka Angela Merkelová obsadila prvé miesto už po deviaty raz. (Webnoviny)
Včelár si domov odniesol vyše 2000 nových bodnutí. (Webnoviny)
Jamajčan sa po svojom víťazstve pre chladné počasie vyhol tradičnej šou, čestné kolo už absolvoval v teplom oblečení. Na Ostravu a jej míting nedá dopustiť, atmosféra a diváci sú podľa neho skvelí. (Webnoviny)
Bezpečnostné sily Hamásu mali podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International voľnú ruku na vykonávanie hrozivých skutkov, z ktorých mnohé sa rovnajú vojnovým zločinom. (Webnoviny)
Politička Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) predáva šaty v aukcii. Dôvodom však nie je nedostatok peňazí, ani záujem opustiť politické vody a venovať sa módnemu návrhárstvu. (Webnoviny)
V celosvetovej ankete sa za odchod Seppa Blattera z funkcie prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie vyslovilo až 83 percent opýtaných. Celkovo sa do prieskumu zapojilo 35-tisíc ľudí. (Webnoviny)
Izraelské letectvo zasiahlo v stredu nadránom niekoľko cieľov v Pásme Gazy v reakcii na odpálenie palestínskej rakety na izraelské územie. (Webnoviny)

Pravda

Dokážu poraziť rakovinu, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a posilňujú imunitný systém. Toto sú najzdravšie potraviny na svete. (Pravda)
Stačí ich zapracovať do svojho každodenného života. Ľahšie to bude pre tých, ktorí si už aspoň polovicu osvojili. (Pravda)
Živíte si jednu alebo viac fráz vo svojej mysli bez toho, aby ste naozaj vedeli, ako sa veci majú? Tu sú štyri diétne mýty. Možno sú medzi vami aj tie vaše... (Pravda)
Stres je súčasťou nášho každodenného života a v preklade znamená uťahovať, stláčať. Ide teda o silný podnet, s ktorým sa musí náš organizmus vyrovnať. (Pravda)
Vlani sa na Slovensku spotrebovalo takmer 84 miliónov balení liekov na lekársky predpis. Civilizačné ochorenia pritom môžeme do veľkej miery ovplyvniť stravou. (Pravda)
Sťahovacie pančuchy? Na čo je to dobré, keď nosiť sťahujúce šatstvo či prisilné gumičky sa vo všeobecnosti neodporúča? (Pravda)
Sezóna stromového peľu je v plnom prúde. Stačilo zopár teplejších suchých, vetristých dní a alergikov už svrbia oči, uši, podnebie, kýchajú a soplia ostošesť. (Pravda)
Podiel obéznych osôb tu presahuje 50 percent. Môže za to strava a spôsob života. Tuční ľudia sú ale v súlade s estetickou predstavou krásy tamojších obyvateľov. (Pravda)
Možno to bola lenivosť, ale ten rozhodujúci krok som neurobil a do cudzieho sveta som nevstúpil, hovorí MUDr. Tomáš Pánek v rozhovore. Prebral remeslo s ambulanciou a klientelou po matke. (Pravda)
Aj v medicíne sú "klamstvá", ktorým ešte stále podaktorí vytrvalo veríme. Dokonca aj lekári. Čo vravíte na tieto? (Pravda)
Všetko je v hlave, vraví sa. Čomu pri chudnutí uveríme, to pre nás bude platiť. A preto, osvojte si myšlienku, že schudnúť je ľahké a zábavné. (Pravda)
Ak sa vaše 5-ročné dieťa pocikáva, navštívte detského lekára. Tento vek je hranicou, keď by už dieťa malo mať ráno suchú postieľku. (Pravda)
Šok i bezradnosť sprevádza narodenie dieťaťa s rázštepom pery či podnebia. Rodičom i pacientom s touto diagnózou 25 rokov pomáha pediatrička MUDr. Dagmar Fekiačová. (Pravda)
Jar by mala byť obdobím, keď zmenou životných podmienok, predovšetkým vo výžive, odstránime dôvody zdravotných ťažkostí a pripravíme sa na aktívnejšiu časť roka. (Pravda)
Nikdy by neveril, akú radosť mu bude robiť obyčajný pohľad z okna. 46-ročný Jozef, darca krvi, si nikdy nepripúšťal, že raz by ju mohol potrebovať aj on sám.. (Pravda)
Trápi vás nadúvanie a vďaka tomu mávate brucho nafúknuté ako balón? Tieto potraviny vyhoďte z jedálnička! (Pravda)
Máte neprekonateľnú chuť na čokoládu. Zjete ju a následne si "ju" polhodinu odcvičíte na steperi. Podľa vedcov toto absolútne nefunguje. (Pravda)
Je veľa uvoľňujúcich, relaxačných masáži, pri ktorých máme problém nezaspať. Tie však nie sú určené pre tých, ktorých trápi zdravotný problém. (Pravda)
Choroby obličiek sa niekedy nevyhnú ani deťom. Najčastejším pediatrickým ochorením močových ciest a obličiek sú infekčné ochorenia, ktoré vyvolávajú zápal sliznice či priamo obličkového tkaniva. (Pravda)
Prinášame recpety na jedlá - od raňajok až po večere, pomáhajúce zdravšie žiť všetkým ktorí majú či môžu mať problémy so srdcom. (Pravda)

Zzz.sk

Zelené smoothie je výživovou novinkou našich čias. Má mimoriadny potenciál dať nášmu zdraviu, našej kondícii a našej celkovej pohode úplne nový rozmer. Čo je skvelé, „malé zelené“ chutí malým deťom i školákom rovnako ako dospelým a pokrýva v každej životnej etape, najmä v stresujúcich životných situáciách, konkrétnu potrebu zdravých látok – a to až do vysokého veku. (Zzz.sk)
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej partneri každoročne 31. mája pripomínajú Svetový deň bez tabaku s dôrazom na zdravotné riziká spojené s užívaním tabaku a na presadzovanie efektívnych politík, ktoré vedú k zníženiu jeho spotreby. Svetový deň bez tabaku 2015 vyzýva členské štáty, aby spolupracovali pri zastavení nezákonného obchodovania s tabakovými výrobkami. Nedovolené obchodovanie s tabakovými výrobkami je významným globálnym problémom, z pohľadu zdravia, práva, ekonomiky, vlády a korupcie. (Zzz.sk)
Medzinárodná federácia sclerosis multiplex (MSIF) vyhlásila v roku 2009 "Svetový deň SM" – World MS DAY (vždy na poslednú májovú stredu), ktorý má za cieľ byť dňom jednoty, sily a solidarity, kedy ľudia postihnutí sklerózou multiplex spoja sily, aby mali svojím pozitívnym prístupom množstvo energie v boji s ochorením. Cieľom je zmobilizovať a rozšíriť celosvetové hnutie SM s podporou zdravých ľudí, aby hovorili o svojich skúsenostiach s SM, aby darom podporili ľudí postihnutých SM a finančne prispeli na výskum SM. Odvtedy sa táto akcia uskutočňuje každoročne v poslednú stredu v mesiaci máj, s cieľom zvýšiť tak povedomie o tejto chorobe na celom svete. Teda aj v tomto roku Svetový deň SM pripadne na 27. mája 2015. (Zzz.sk)
Určite je vám jasné, že nie všetko, čo počas dňa robíte, je pre váš organizmus vždy to najlepšie. Bežný štýl nášho života dodáva telu nielen živiny, ale aj cudzorodé, ba dokonca škodlivé látky. Telo ich však nechce, a preto sa musí neustále zaoberať odbúravaním a odstraňovaním jedov z organizmu. A následky? Sme unavení a malátni, pleť je bledá, ani trávenie nie je celkom v poriadku. To všetko naznačuje, že telo už vôbec nestačí odstraňovať škodlivé a jedovaté látky. Riešenie je veľmi jednoduché. Treba mu dopriať oddych v podobe detoxikácie, očisty tela i duše. O detoxikácii sa už popísalo toho veľa, no čo keby ste ju skúsili podľa novinky Detox. Recepty a rady? (Zzz.sk)
Medzinárodný deň biodiverzity (biologickej rozmanitosti) patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené Organizáciou spojených národov (OSN). S biodiverzitou - rozmanitosťou života na zemi je úzko spojený osud ľudstva, pretože biodiverzita je základom pre udržateľný rozvoj. „Biodiverzita pre udržateľný rozvoj“ je aj témou tohoto ročníka. (Zzz.sk)
12. máj je medzinárodným dňom opory celého zdravotníctva, dňom mimoriadne pracovitých, verných svojmu namáhavému povolaniu, oddaných pomoci pacientom, nezriedka preťažených a často za úbohú almužnu pracujúcich našich najmilších zdravotných sestier. (Zzz.sk)
WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) vyhlásila 10. máj za Svetový deň „Pohybu pre zdravie“ (Move for Health) s cieľom poukázať na rastúci počet chronických ochorení spôsobených nedostatkom pohybu. Nedostatočná fyzická aktivita najčastejšie v kombinácii s nesprávnou výživou sa spolupodieľa na vzniku chronických ochorení ako sú ochorenia srdcovocievne, onkologické, metabolické, respiračné, ochorenia pohybového aparátu a i. (Zzz.sk)
Heslom roka 2015 je ZACHRÁŇTE ŽIVOTY: Umývajte si ruky. Kampaň vznikla v roku 2009 pod záštitou WHO ako súčasť projektu na podporu zlepšenia hygieny rúk v zdravotníckych zariadeniach. Je súčasťou globálnej výzvy WHO na podporu bezpečnosti pacientov vydanej pod názvom „Čistá starostlivosť je bezpečná starostlivosť“ z roku 2005. (Zzz.sk)
Prvý májový utorok patrí Svetovému dňu astmy. Počet pacientov s týmto ochorením narastá. Na Slovensku za posledných 15 rokov pribudlo viac ako 63-tisíc astmatikov. Celosvetovo trpí týmto ochorením približne 235-miliónov ľudí, čo zaraďuje astmu medzi najrozšírenejšie chronické ochorenia. U detí je to dokonca najčastejšie neprenosné ochorenie. (Zzz.sk)
Najmä v období, keď sa slnko stále silnejšie opiera do zatiaľ ešte vyľudnených pláží, začíname si my ženy opäť robiť starosti s výzorom našich postáv. Ak ste aj vy obdarená menej výrazným poprsím, určite poznáte veľa situácií v ktorých by ste si želeli vyzerať aspoň o kúsok bujnejšie. A nejde pri to iba o krásu! Štatistiky dokazujú že u žien s veľkosťou košíkov menej ako „A“ hrozí o 37% vyššie nebezpečenstvo vzniku pocitu menejcennosti, podceňovania sa a ďalších duševných ťažkostí, ktoré môžu skomplikovať život hlavne tým mladším ročníkom. (Zzz.sk)
Nie je to príliš dávno čo sa v našich končinách objavilo prvé zázračné sérum sľubujúce až neuveriteľné zhustenie a predĺženie mihaníc. Keďže riedke a nevýrazné riasy trápia mnohé ženy, tento najnovší výstrelok kozmetického priemyslu vzbudil ohromný ohlas. Od vtedy sa so sérami na predĺženie rias roztrhlo vrece. Niektoré sú účinné viac, iné zasa menej. (Zzz.sk)
Mnohí zistili, že klasické liečby hypertenzie často zlyhávajú a to práve preto, že lekári neberú do úvahy všetky okolnosti pacientovho stavu. Ide to však aj inak! Spôsob života je dôležitejší ako lieky a aktívne sa podieľať na liečbe je dôležitejšie, ako ju pasívne znášať. Tak čo keby ste začali hneď teraz? Predstavíme vám knihu, vďaka ktorej si dokážete znížiť krvný tlak, aby vás neohrozoval! (Zzz.sk)
Ako dosiahnuť vyplavenie toxínov z organizmu? Ktoré dotyky uľavia vašej nervovej sústave, srdcu, či krvnému tlaku? Aké sú mapy reflexných zón a na ktoré tlakové body sa treba zamerať, ak sa chcete zbaviť únavy v bolesti krížov, posilniť žalúdok, odstrániť zápchu alebo získať viac energie? Liečenie dotykom je cenný sprievodca zdravím pre všetkých ľudí, ktorí chcú predchádzať chorobám, ale aj pre tých, ktorí už trpia menšími chorobnými zmenami. (Zzz.sk)
Výskyt falošných receptov na drahé onkologické lieky, na ktorý upozornil Bratislavský samosprávny kraj a ktorý už reálne presiahol hranice kraja, primäl Ministerstvo zdravotníctva k úvahe o zavedení ochranných prvkov na recepty. Zhodli sa na tom zástupcovia zdravotníckych odborov samosprávnych krajov, Slovenskej lekárnickej komory a Ministerstva zdravotníctva na minulotýždňovom stretnutí. (Zzz.sk)
Očkovanie je jedným za najvýznamnejších objavov v histórii medicíny a zároveň najefektívnejší spôsob predchádzania infekciám a chorobám, proti ktorým existujú účinné očkovacie látky. Preto Regionálny úrad WHO pre Európu organizuje každý rok kampaň o význame a dôležitosti očkovania prostredníctvom "Európskeho imunizačného týždňa (EIW - European Immunization Week)", do ktorého sa zapája čím ďalej tým viac krajín vrátane Slovenska (v roku 2010 to bolo 47 krajín). (Zzz.sk)
Rettov Syndróm (RTT) je neuro-vývojová porucha, ktorá sa vyskytuje prevažne u dievčat a spôsobuje stratu vyjadrovacích rečových a jazykových schopností. Ovládanie počítača pohľadom (EyeGaze) je alternatívny spôsob komunikácie, ktorý ponúka osobe s Rettovým syndromom prístup k počítaču za účelom zábavných ale aj náučných aktivít. (Zzz.sk)
Aj keď Deň narcisov trvá len jediný deň, na jeho príprave sa podieľa „15 dievčat z Ligy“ už od júla. Plánovať najväčšiu zbierku v roku, z ktorej je financovaná väčšina projektov organizácie a nezastaviť pritom už rozbehnuté projekty, to si vyžaduje celého človeka. Každá z dievčat má presne definovanú náplň práce, no je tak obsiahla, že sa dni pred najväčšou zbierkou na Slovensku pre nich zlievajú na „obdobie pred DN“ nasledované obdobím „po DN“. (Zzz.sk)
Niekedy si ani neuvedomujeme, aké účinné vedia byť rôzne bylinné čaje, odvary, tinktúry, oleje, sirupy, či kúpele. Niektoré pôsobia na celkové posilnenie organizmu, iné čistia krv, hoja rany, ničia baktérie a pôsobia dezinfekčne. Ďalšie zasa chránia pri podráždení dýchacích ciest a tráviacej sústavy, alebo povzbudzujú činnosť srdca a nervov. Vyskúšajte liečenie šťavami a telo sa vám odvďačí. (Zzz.sk)
„Doživotie“ – taký je názov putovnej výstavy, ktorú pri príležitosti Svetového dňa Parkinsonovej choroby organizuje Spoločnosť Parkinson Slovensko. Výstava pootvára dvere do sveta ľudí, ktorí bojujú s nevyliečiteľnou chorobou každý deň. Cieľom výstavy, ktorá sa začína vo Zvolene a pokračuje v siedmich slovenských mestách, je informovať verejnosť o príznakoch vážneho ochorenia, ktorým dnes trpí viac ako milión Európanov. Napriek tomu, že pacientov neustále pribúda, verejnosť má o chorobe stále málo informácií. (Zzz.sk)
17. apríl je svetovým dňom nevyliečiteľného dedičného ochorenia, ktoré sa prejavuje poruchou zrážanlivosti krvi. Každý rok 17. apríla je na počesť zakladateľa Svetovej federácie hemofílie Franka Shnabela vyhlásený Svetový deň hemofílie. Každý rok sa Svetová hemofilická federácia (World Federation of Hemophilia, WFH) zasadzuje, aby sa zvýšilo povedomie ostatnej populácie o problémoch ľudí postihnutých hemofíliou a ďalšími dedičnými problémami súvisiacimi s krvácaním. (Zzz.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.