Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 22.11.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1781USD   25.568CZK   0.88940GBP   312.44HUF   4.2311PLN   7.5648HRK . . . viac

Očkom D.Š.: Dúšok z čaše génia

   Autor: Dáša Šebanová
Ladislav Mednyanszky

Traduje sa príbeh podľa ktorého maliar Ladislav Mednyánszky vedel skôr kresliť ako rozprávať. Umrel v roku 1919 takže málokto z nás, súčasníkov, ho mohol počuť rozprávať. Asi nikto z nás ho nevidel kresliť. To čo namaľoval však môžeme vidieť na výstave v Slovenskej národnej galérii, kde je vystavených okolo 400 diel tohto umelca. A tie prehovoria za neho.

Mednyánszky bol zdá sa, mĺkvy, skôr smutný ako veselý človek. Na svojej ceste životom si veľa radosti neužil, jeho figurálna tvorba najmä zo začiatku tvorivého obdobia sa viaže k ponurým udalostiam, smutným zážitkom. Sem patria obrazy chorej matky, rôzne témy nostalgických zážitkov, obrazy Pri mŕtvom dieťati, či kresba kolísky s názvom Mŕtve dieťa. S farebnosťou v klasickom ponímaní sa tento umelec výrazne nepohrával. Na výstave sa stretnete aj s obdobím, ktoré čiastočne „zafarbilo“ jeho diela, ale bola to skôr výnimka ako pravidlo. Smútok a nostalgia mali však v živote veľkého umelca svoje opodstatnenie. Priniesli na svet geniálne diela, s obrovskou schopnosťou rozprávaťpríbehy, zaujať diváka a napriek spomínanej nostalgii potešiť a obohatiť.

Ladislav Mednyanszky: In Serbia

Život prežil Mednyánszky na cestách. Túlal sa po častiach bývalej monarchie, ale aj po Francúzsku a Taliansku, po miestach, kde mal možnosť naplno rozvíjať svoj talent. Výrazné miesto v Mednyánszkeho tvorbe majú impresionistické krajiny, stvárnenia tatranskej prírody, ale aj rozsiahle maďarské nížiny. Významnú časť predstavujú portréty mladých mužov a zobrazenia rodiny a priateľov. Na výstave sú aj obrazy z jedinej umelcovej súbornej výstavy v Paríži v roku 1897. Nechýba ani obdobie, ktoré umelec strávil na fronte 1. svetovej vojny. Udalosti z nej zaznamenával ako vojnový reportér a kresliar. Na výstave nájdete aj kolekciu kresieb a akvarelov, ktoré sa stali prípravnou štúdiou k jednotlivým obrazom. Niektoré z nich sú vystavené po prvý raz. Súčasťou výstavy sú aj umelcove skicáre a denníky, viaceré fotografie a listy, ktoré výrazne dokumentujú jeho osud a pomáhajú divákovi lepšie načrieť do prameňov Mednyánszkeho tvorby.

Je leto. Vy sa môžete z bohatej studne nepochybne geniálneho talentu tohto veľkého umelca napiť v SNG až do 29. Augusta. Prechádzka medzi jeho dielami bude možno nostalgická. Napriek tomu odídete nesmierne občerstvení.

Esterházyho Palác,
30 Apríl – 29 August 2004
Kurátori Katarína Beňová a Alexandra Homoľová

23. 4. 2012   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.