Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2230USD   25.516CZK   0.88860GBP   308.75HUF   4.1713PLN   7.4235HRK . . . viac

Výstava Galérie mesta Bratislavy Pablo Picasso: Láska a smrť. La Suite Vollard

Pablo Picasso: Faun Revealing a Sleeping Woman, 1936

Medzinárodný výstavný projekt Galérie mesta Bratislavy Láska a smrť - La Suite Vollard prináša do Bratislavy jedinečné diela svetoznámeho maliara a majstra kubizmu Pabla Picassa. Táto výnimočná výstava sa koná v spolupráci s prestížnym Múzeom královnej Sofie v Madride, ktoré je jednou z najväcších galérií súčasného umenia na svete, a tiež v spolupráci so Španielskym velvyslanectvom v SR a so Spain Art.

Výstava sa ako jedna z hlavných udalostí osláv 50. výročia vzniku GMB koná v termíne 8. september – 13. november 2011 a sprístupní verejnosti stovku grafických listov z obdobia rokov 1930 – 1937.

Okrem samotnej série grafík bude vystavená aj unikátna štúdia k Picassovmu najznámejšiemu obrazu Guernica.

Na medených leptoch série Suite Vollard zobrazil Pablo Picasso koncepciu života v predsmrtnej agónii. Konflikt protikladov vysvetľuje povahu vecí. Dvojica protagonistov, sochár a Minotauros, stoja v antagonickej pozícii: prvý z odstupu a nezúčastnene rozjíma nad svojím dielom, druhý sa naopak necháva viesť inštinktmi a nemyslí na dôsledky svojich činov.

Kolekcia nazvaná podla slávneho francúzskeho obchodníka Ambroisa Vollarda obsahuje 97 medených platní a tri portréty tohto obchodníka, objednávatela diela.

Jadrom Suite Vollard je zobrazenie nahého ženského tela, ktoré stelesňuje jeho predstavu o dokonalej kráse v jej rozkvete. No Picasso nie je len obyčajný "komentátor", ktorý len pridáva další pohlad na jednu z najväcších tém v histórii západného umenia: ženský akt. Jeho interpretácia nahého ženského tela nepredstavuje len víťazstvo zmyselnosti, ale rovnako aj triumf času. O svojich ženských aktoch ležiacich na diváne tvrdí toto: "Chcem zachytit mäso a krv, ich pohyb v čase. Snažím sa zdôraznit mučivú úzkost tela, ktoré aj v okamihu svojho triumfu vo forme krásy sa hrozí znamení, ktoré sú predzvesťou zmien v čase."

Španielsky maliar baskického pôvodu Pablo Picasso sa narodil 25.októbra 1881. Jeho avantgardné a fantáziou naplnené diela zásadne zmenili do toho času užívané pravidlá umeleckej tvorby. Podieľal sa na vzniku kubizmu, umeleckého smeru, ktorý z trosiek rozbitej formy vytváral nový druh. Medzi jeho najznámejšie diela patria Avignonské slečny (1907) či Guernica (1937).

(Tlačová správa GMB)

16. 11. 2011   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.