Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 24.11.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1749USD   25.469CZK   0.88810GBP   313.54HUF   4.2155PLN   7.5770HRK . . . viac

Pocta Picassovi

Oscar Dominguez: Liberation of Spain 1947, oil

Pre veľký úspech výstavy grafických diel Pabla Picassa na jeseň 2011 Galéria mesta Bratislavy (GMB) v spolupráci s ostravskou galériou GVU priniesla výstavu vrcholných diel českého kubizmu, Španielov parížskej školy a hlavne slovenských výtvarníkov ovplyvnených genialitou Pabla Picassa. Výstava ponúka 84 obrazov a 13 sôch. Na stránkach GMB sa o nej ďalej píše:

Legenda svetového výtvarného umenia maliar, grafik a sochár Pablo Picasso sa stal najslávnejším umelcom 20. storočia. Pablo Picasso a Georges Braque vynašli kubizmus, ktorý vyvolal najväčšiu revolúciu v spôsobe videnia reality v 20.storočí. Picasso a Braque pracovali spolu v rokoch 1910 -1914 v takom úzkom a intenzívnom kontakte, že mali často problém rozoznať, kto z nich obraz namaľoval. Ich priateľstvo vydržalo veľa rokov i keď sa ich cesty neskôr rozišli.

Pod vplyvom umelcov z parížskeho Montmartru Picassa a Braqua sa Praha stala po roku 1910 umeleckou metropolou kubizmu. Najväčšiu zásluhu na tom mal predovšetkým historik umenia Vincenc Kramář, ktorý nasmeroval nastupujúcu generáciu umelcov na parížsky kubizmus. Začali sa stavať nielen kubistické domy, ale aj káva sa pila z kubistických šálok, kvety žiarili v kubistických vázach, svietilo sa kubistickými svetlami a čas sa meral kubistickými hodinami. Nikde inde nemal nový výtvarný štýl taký veľký vplyv ako v Prahe.

Kubizmus zavrhol optickú ilúziu a začal si všímať priestorové vlastnosti objektov a vnímať ich z mnohých uhlov pohľadov naraz. Geniálny, charizmatický a neuveriteľne pracovitý Pablo Picasso sa stal najväčším propagátorom nového štýlu. Vo svojej tvorbe mal však obdobia kedy nemaľoval kubisticky ako napr. v tzv. modrom a ružovom období. Avšak aj tieto obrazy ovplyvnili mnoho umelcov a niektorých z nich tiež prezentujeme na výstave.

Českí maliari Bohumil Kubišta, Emil Filla a Antonín Procházka mali veľmi dobrý kontakt s Parížom. Otto Gutfreund je mnohými svetovými expertmi považovaný za najlepšieho kubistického sochára všetkých dôb. Španielski výtvarníci O. Dominquez, A. Clavé, H.Condoy, G. Parra a ďalší mali veľký vplyv na československé umenie po druhej svetovej vojne.

Diela na výstave pochádzajú z viacerých súkromných zbierok ako aj z českých a slovenských múzeí a galérií. Pri výbere je kladený dôraz na diela, v ktorých je dominujúce kubistické tvaroslovie, avšak zároveň prinášajú špecifický prínos k rozvoju kubizmu. Práve český a španielsky kubizmus sa stal medzinárodne uznávaným fenoménom, avšak aj mnohé diela slovenských autorov majú osobitý charakter a špecifický prístup ku kubistickému vyjadreniu.

Pálffyho palác
16. 3. 2012 - 6. 5. 2012
Autor projektu: Jan Kukal
Odborný poradca: Ivan Melicherčík

6. 5. 2012   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.