Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 16.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1806USD   25.678CZK   0.88253GBP   313.43HUF   4.2167PLN   7.5465HRK . . . viac

Výstava Pavol Socháň, lyrik národopisnej fotografie

Picture by Pavol Sochan

Súborná výstava venovaná Pavlovi Socháňovi, pozoruhodnej osobnosti našej kultúry. Narodil sa šiesteho júna 1862. V roku 2011 sme si pripomenuli 70. výročie jeho úmrtia a v roku 2012 si pripomenieme 150. výročie jeho narodenia. Pri tejto príležitosti mu venovala Slovenská národná knižnica v Martine v spolupráci so Slovenským národným múzeom medzinárodný putovný slovensko-anglický výstavný projekt.

Autorka, Dana Lacková zo Slovenskej národnej knižnice v Martine, do výstavy zahrnula celý život a dielo Pavla Socháňa. Na jednotlivých paneloch nájdeme fotografie jeho mnohopočetnej rodiny, momentky s jeho matkou, obdobie študentských čias v Kežmarku, Lučenci, Mníchove alebo na Akadémii výtvarných umení v Prahe.

Bohatú dramatickú tvorbu zachytávajú vystavené titulné listy všetkých jeho divadelných hier.

Výstava neopomenula ani jeho redaktorskú tvorbu, ktorá obsahuje viac ako 500 článkov publikovaných v slovenských a českých periodikách, či v zborníkoch.

Vzácnou, hoci početne skromnou časťou výstavy, sú fotografie privezené z USA. "Navštívil som krajanské spolky v USA a Kanade a v clevelendskom archíve som našiel 25 fotografií Pavla Socháňa. Niečo sme z nich vybrali," približuje Peter Cabadaj, odborný pracovník Slovenskej národnej knižnice v Martine.

V roku 1914 Socháň odišiel so svojou rodinou do Ameriky, kde neustále bojoval s existenčnými problémami. Jeho fotografický materiál aj s fotoaparátom boli rozpredané a tejto tvorbe sa už tak výrazne nevenoval.

"Pavol Socháň nadovšetko miloval Slovensko a slovenskú kultúru či tradície. Stal sa vášnivým zberateľom krojov, výšiviek či keramiky. Túto časť výstavy návštevníci môžu vidieť len v Slovenskom národnom múzeu," objasňuje Rastislav Púdelka, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.

Originály Socháňových fotografických "listov", vydaných v edíciách: "Slovenské národnie ornamenty" a "Vzory staroslovenských výšiviek", tak možno vidieť spolu s pôvodnými fotografovanými predmetmi, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v múzeách SNM v Martine.

Výstavu dopĺňajú veľkorozmerné reprodukcie fotografií z pozostalosti P. Socháňa z Historického múzea SNM.

Výstava bola prenesená do Bratislavy z Martina, ďalej pôjde do Prahy, Mníchova, New Yorku a zakotví v Pittsburghu.

Život a dielo Pavla Socháňa zachytáva katalóg k výstave. Rozširuje informácie o výstave. "Čitatelia sa v ňom dozvedia všetky podstatné podrobnosti o živote Pavla Socháňa," uzaviera Peter Cabadaj.

Výstava je otvorená od 17. mája do 15. septembra 2012 v hlavnej budove Slovenského národného múzea na Vajanského ulici číslo 2 v Bratislave.

(Podľa tlačovej správy SNM)

15. 10. 2012   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.