Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Kirkpatrick Macmillan: Dreveny konik ho priviedol k bicyklu

Bike by Kirkpatrick Macmillan

Najprv o nom snival Leonardo da Vinci. V roku 1490 nakreslil stroj s kolesami a pedalmi. Bicykel genialneho umelca ostal len na papieri. Prvy skutocny, na ktorom jazdec rozkrutil kolesa a pohol sa vpred, sa objavil az o styri storocia neskôr. Bol dielom vidieckeho kovaca Kirkpatricka Macmillana. Guinnessova kniha svetovych rekordov ho oznacuje za vynalezcu popularneho dvojkolesoveho dopravneho prostriedku, aj ked si objav, ktory v svojej mechanickej podstate prezil do dnesnych cias, nikdy nepatentoval.

Narodil sa v roku 1812 v rodine kovaca v dedinke Keir na skotskom vidieku. S otcom sa najprv nepohodol, odisiel z domu a vyskusal viac profesii. Nakoniec vsak zistil, ze poctive kovacske remeslo nie je na zahodenie a vratil sa. Priblizne v tom case si dedincania o nom zacali posuskavat, ze sa zrejme zblaznil. Prezyvali ho Blazniva truba, pretoze sa zatvaral na cele hodiny do dielne s drevenym konikom a cosi majstroval. "Vari len nepodkuva dreveneho kona?" pytali sa susedia a velavyznamne si potukavali na celo. Netusili, ze dreveny konik na kolieskach kovaca inspiroval k technickemu vynalezu. V roku 1839 sa v jeho kovacni zrodil prvy bicykel.

Bol to prvy pedalovy bicykel, jazdec ho pohanal horizontalnym stlacanim pedalov. Pedaly boli spojene tycou so zadnym kolesom a rozkrucali ho. Stroj bol dost mohutny, vazil vyse 25 kilogramov, pretoze drevene kolesa mali "zelezne pneumatiky". Na to, aby sa pohol, bolo treba vynalozit velku silu. Macmillan to ako spravny kovac a zdatny muz coskoro zvladol a rychlo sa vytrenoval na vykonneho jazdca. Vzdialenost 22 kilometrov presiel za necelu hodinu. Na bicykli dokonca zasiel z dediny az do vyse 100 kilometrov vzdialeneho Glasgowa. Chcel sa s nim pochvalit bratom, ktori zili vo velkom meste a boli ucitelmi. Cesta mu trvala dva dni a zazil na nej dost velku neprijemnost. Zrazil male dievcatko, ale dieta nastastie len lahko zranil. Aj napriek prvemu soku miestnych obyvatelov bicykel uchvatil a kovac im musel dopravny prostriedok predviest. Po predstaveni na dvore pred krcmou mu dokonca zlavili z pokuty. Sprava sa rychlo sirila vidiekom a po navrate domov kovaca uz nevolali inak ako Diabol na kolesach.

Ani po pamätnej ceste do Glasgowa mu vôbec mu neprislo na um, aby svoj vynalez patentoval, alebo ho spenazil . Podnikavejsie zalozenym to vsak prislo na um okamzite. Macmillanov rodak Gavin Dalzell of Lesmahagow okopiroval jeho napad v roku 1846 a pustil sa do vylepsovania stroja. Vyse polstorocia ho povazovali za prveho konstruktera bicykla. Skutocny vynalezca si zatial zil dalej pokojnym zivotom vidieckeho kovaca. Podkuval kone a staral sa o pocetnu rodinu. Mal sest deti. Jeho syn John Macmillan, ktory sa stal liverpoolskym policajtom, ho opisal ako domackeho, rodinne zalozeneho cloveka. Bol cosi ako miestny felciar, kovacskymi kliestami trhal zuby konom, ale aj ludom. Rad muziciroval, casto ho pozyvali na svadby, kde vyhraval na husliach. Zomrel v 65 rokoch a na jeho dome visi tabula s napisom: "Postavil to lepsie, ako vedel ". Macmillanov bicykel je dodnes vystaveny v Muzeu dopravy v Glasgowe.

(ib)

.Pripojte komentar

More information:

Guinnessova kniha rekordov: Od marnivosti k jedinecnosti

ORDER HERE:Order
Guinness World Records 2009
Autor: Craig Glenday
Price: EUR 29.70
Scale: 0
Category: Encyclopedia and Calendars
Published by: Slovart
Edition 1.
Published in 2008.
ISBN: 978-80-8085-552-9
288 pp.
Hardbound
Dimensions: 22.60 x 30.30 cm
Payment conditions
More in the category
>> Encyclopedia and Calendars

Published: 2008-12-05
Updated: 2008-12-05

Categories: Blend - Series Heroes from the Guinness World Records Book