Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Paul McCartney kraľuje aj na internete

Paul McCartney

"Sir Paul, kde ste si odložili svoj rytiersky odznak? – Vedľa postele." Tak znie jedna z vyše troch miliónov otázok a odpovedí, ktoré 17. mája 1997 "preleteli" na internete medzi pýtajúcimi sa a Paulom McCartneym len za neuveriteľne krátkych tridsať minút. Vzácnu možnosť pýtať sa dostali fanúšikovia McCartneyho pri príležitosti krstu jeho albumu Flaming Pie. Internetové podujatie prinieslo jednej z najväčších hviezd populárnej hudby piaty zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov. Aké sú jeho predošlé rekordy?

Je sólovým spevákom, ktorý mal koncert s najväčším počtom platiacich poslucháčov. Udalosť sa odohrala v apríli 1990 na štadióne Maracana v Rio de Janiere, prišlo si ho vypočuť asi 184-tisíc ľudí. Spolu s Johnom Lenonnom zdieľa v knihe rekordov zápis s heslom najúspešnejšími tvorcovia hitov, ich pieseň Yesterday je dodnes najnahrávanejšou skladbou. Figuruje aj v ďalšom spoločnom rekorde, ako člen skupiny Beatles, ktorá je podľa Guinnessovej knihy najúspešnejšou hudobnou skupinou všetkých čias.

Piaty rekord je výnimočný tým, že nesúvisí bezprostredne s hudbou, ale s novými informačnými technológiami. Skladateľ, spevák a producent McCartney si drží rekord v počte prijatých a odpovedaných otázok na internete.

Obdivovatelia sa ho pýtali na všetko možné, odpovedal síce stručne a rýchlo, ale presne, a so zmyslom pre humor. Dievčina, ktorá sa prihlásila ako lisadovidas mu nepriamo zalichotila: "Ako sa cítite, keď tínejdžri kupujú vaše cédečka, a nie súčasnú hudbu?" Odpoveď: "Lisa, cítim sa nádherne." Merobinsa zaujímalo, kedy sa McCartney stal vegetariánom. "Asi pred dvadsiatimi rokmi, keď som naposledy jedol jahňacinu." Pätnásťročný Hasid sa spýtal, čo má so svojou kapelou robiť, aby sa stali slávni. "Ak ste talentovaní, potom už len pracovať a pracovať...!"

Paul McCartney dosiahol o dva roky ďalší internetový rekord. Ten nie je zapísaný v Guinnessovej knihe, pretože trval krátko, ale v tom čase bol jedinečný. Agentúra Reuters ho zaznamenala 14. decembra 1999 v spravodajstve zo slávneho spomienkového koncertu, ktorý McCartney venoval začiatkom kariéry Beatles a rockenrolu: "Vrátil sa do liverpoolskeho klubu Cavern, kde začiatkom 60. rokov snívali chlapci z Beatles svoj sen o hviezdnej kariére. Do klubu sa zmestilo tak ako aj vtedy len približne tristo ľudí. Ďalších pätnásťtisíc sledovalo McCartneyho šou na megaobrazovke v liverpoolskom parku Chevasse a ďalšie tri milióny koncert zažilo vďaka internetu."

"Vitajte v Cavern klube," povedal hudobník na úvod. "Bolo to dávno a je úžasné sa zasa vrátiť." Bolo to jeho prvé vystúpenie v klube, kde Beatles naposledy hrali 3.augusta 1963.

"Rockenrol tvaroval môj život a zmenil hudbu a myslenie storočia. Vrátil som sa sem len na jednu noc s úctou k hudbe, ktorá ma navždy strhla." Paul a gitaristi Dave Gilmour a Mick Green, bubeník Ian Paice a Pete Wingfield na keyboarde zahrali skladby z albumu Run Devil Run, v ich podaní zneli piesne Elvisa Presleyho, Little Richarda, Chucka Berryho a ďalších rockenrolových hviezd.

Internet má však pre Paula McCartneyho aj svoju tienistú stránku. Predčasom sa spolu s Eltonom Johnom zapojil do kampane, ktorej cieľom bolo upozorniť fanúšikov sťahujúcich hudbu zdarma na internete, že nepoškodzujú len bezmenné vedenia nahrávacích firiem, ale predovšetkým samotných hudobníkov.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-03
Aktualizované: 2008-12-03

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov