Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

R. P. Wadlow bol obor so spôsobmi džentlmena

R. P. Wadlow

Keď sa narodil, vyzeral ako ako úplne obyčajné bábätko. Potom však rástol, rástol, až vyrástol tak, že ako deväťročný zo žartu vyniesol svojho otca hore schodmi rodinného domu. Tatko siláka nebol žiaden zákrpok, bol to úctyhodný starosta mesta Alton, Harold F. Wadlow, ktorý vtedy meral 1, 8 metra a vážil 77 kíl. Čo to však bolo oproti synovi Robertovi, ktorý sa preslávil ako najvyšší muž sveta! V Guinnessovej knihe svetových rekordov mu tento titul priznali od roku 1940, keď mal výšku 2, 72 metra.

Američan Robert Pershing Wadlow sa narodil sa v meste Alton v americkom štáte Illinois 22. februára 1918. Zomrel ako dvadsaťdvaročný 15. júla 1940 na infekciu, ktorá sa do tela rozšírila z pľuzgieru na pravej nohe. Pochovali ho v truhle dlhej 3, 28 metra.

Wadlow mal vďaka svojej výške aj ďalšie úctyhodné "parametre". Najviac vážil, keď bol 21-ročný, mal 222, 71 kilogramov. Neskôr výrazne schudol. Jeho chodidlo meralo 47 cm.

Bol prvorodeným synom Annie a Harolda Wadlowovcov. Mal dve sestry a dvoch bratov. Všetci ostatní Wadlowovci sa vzhľadom v ničom nelíšili od priemerných ľudských jedincov.

Robert sa usiloval viesť normálny život a svoju výšku bral vždy s humorom. Ako trinásťročný sa s úsmevom pýšil titulom najvyšší chlapčenský skaut na svete. V osemnástich, keď ako všetci jeho vrstovníci začal viac dbať na svoj výzor a odev, si ťažkal, pretože nielenže nemohol nakupovať konfekciu, ale na jeho šaty bolo treba trikrát viac látky ako na šaty bežnej veľkosti. Topánky ho vyšli na sto dolárov. Obuv mu prestala robiť starosti v roku 1932, keď sa stal hlavnou reklamnou postavou obuvníckej firmy International Shoe Company a mal topánky zdarma.

Roberta všetci poznali ako veľmi jemného a slušného muža a preto si vyslúžil prezývku Džentlgigant. Jeho unikátnu výšku pripisovali odborníci nadmernej úrovni rastových hormónov. Dnešná medicína si s takýmto nežiaducim javom už vie poradiť.

Dlháň sa tešil dobrému zdraviu, odjakživa mal však trápenie s dhými chodidlami. Aj napriek tomu, že mal topánky šité na na mieru, sa mu na nich často robili otlaky. Pľuzgier, ktorý sa vytvoril na jednom takom otlaku, sa mu stal aj osudným.

Altončania sa prišli rozlúčiť so svojím mladým obrom v úctyhodnom počte. Za rakvou, ktorú nieslo až dvanásť mužov, šiel pohrebný sprievod asi 40-tisícov ľudí. Mesto stíchlo, obchody aj úrady mali stiahnuté rolety. V Altone nikdy nezabudnú na príjemného mladíka, ktorý sa vždy snažil pokojne zvládavať zložitý život Gulivera v krajine Liliputánov. V meste stojí od roku 1985 jeho bronzová socha.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-12
Aktualizované: 2008-12-12

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov