Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Wellness centrum - termálne kúpalisko Podhájska

Podhájska

Webkamera z kúpaliska

Obec Podhájska sa nachádza severovýchodne od Nových Zámkov. Je známa termálnym kúpaliskom, ktorého voda má zloženie podobné vode Mŕtveho mora, je silne mineralizovaná a má červenkasté sfarbenie. Pomáha pri liečbe chorôb horných dýchacích ciest, pohybového ústrojenstva, cievnych a kĺbových ochorení, štítnej žľazy, reumatizme, bolestiach chrbtice, alebo ekzémového ochorenia. Pri hromadnom kúpaní nevznikajú žiadne ochorenia, nakoľko táto slaná voda ihneď vnesené baktérie likviduje a nedovoľuje ich množenie.

Kúpalisko využíva geotermálny prameň silne mineralizovanej vody z hĺbky 1900 metrov. Navŕtali ho v roku 1973. Voda má pri ústí teplotu 80 °C a výdatnosť 50 litrov za sekundu.

Podhájska

Kúpalisko v roku 2013 ponúka 10 bazénov s rôznou teplotou vody (33°C- 36°C). Jeden z nich je "dojazdový" pre tobogán.

Súčasťou areálu je aj wellness centrum a vitálny svet (sauny). Do oboch sa platí vstupné navyše k vstupnému na kúpalisko.

Sú tam tiež športoviská a stánky s občerstvením. V areáli je možnosť využitia služieb relaxačno-rekondičného komplexu ako masáže, perličkový kúpeľ, vodoliečbu, elektroliečbu, saunu, fitnes, kaderníctvo, atď. Kúpalisko je v prevádzke celoročne.

Ďalšie info:

Pobyty pri vode

Rad pred kúpaliskom Podhájska
Rad pred kúpaliskom Podhájska. Autor / zdroj: Vlado Bibel.

Postrehy z kúpaliska z horúceho júla - augusta 2013

Strávila som týždeň v Podhájskej. Môj pobyt - vzhľadom na tohoročné vysoké teploty - sa zúžil iba na prenocovanie a raňajky v penzióne a na každodennú návštevu termálneho kúpaliska.

Už príchod do obce Podhájska naznačoval, že relaxácia na kúpalisku nebude jednoduchá. Rady chodcov nás bezpečne doviedli až po vchod do kúpaliska. Autom sme predbiehali chodcov, medzi ktorými ste ľahko rozoznali rodičov s deťmi, deti bez rodičov, starých rodičov s vnúčencami, veľa dôchodcov a aj poredšie mladé páriky, ktoré si prišli do Podhájskej užívať.

Dosť odstrašujúco zapôsobil dav ľudí, ktorý sa hŕčil pred vchodom pri troch pokladniciach. Aj keď vybavovanie vstupného bolo rýchle, rad čakajúcich sa akoby nezmenšoval - trval celé predpoludnie. Potom nastal útlm, ktorý trval až do štvrtej poobede, keď už sa stavali do radov ďalší záujemcovia o zľavnené vstupné, ktoré platilo od piatej.

Celý areál kúpaliska pôsobí príjemným dojmom. Vítajú vás stánky so suvenírmi, oblečením, rôznymi doplnkami k vode, hračkami, atď. Na ľavej strane a napravo boli stánky s občerstvením a reštaurácie, ktoré vám ponúkali jedno jedlo lepšie ako druhé.

Časť areálu s bazénmi ponúka najväčší bazén s termálnou, liečivou vodou, kde ste si môžete posedieť, ako dlho chcete, hlavne však toľko, koľko v tej horúcej vode vydržíte.

Ďalšie štyri bazény boli chladné, príjemné, ale v žiadnom prípade nestačili uspokojiť to množstvo vodychtivého národa, ktorý tam prichádzal. Hlavne plavecký bazén je príliš malý a ešte k tomu je aj predelený na časť pre skákajúcich a pre plavcov. Plavci si pri množstve ľudí poriadne nezaplávali.

Pre niektorých telesne postihnutých je nepríjemné to, že do bazénu na plávanie sa dá vojsť iba po rebríku, chýba doň vstup so schodíkmi.

Toto leto je mimoriadne teplé. Pri teplotách okolo 36 stupňov bol na kúpalisku problém nájsť si vhodné zatienené miestečko pre oddych. A ak ste prišli po desiatej dopoludnia, tak ste už nenašli žiadne voľné lehátko,

Pokiaľ sa týka ubytovania v penzióne, ktorý sme si vybrali, to nemalo žiadnu chybu. Aj bez klimatizácie v miestnosti bolo také príjemné, že sme si vynahradili celodenné strádanie na kúpalisku.

Možno sa ešte do Podhájskej vyberiem, ale iste nie počas vrcholiacej letnej sezóny.

Zaznamenala Milka

Vydané: 2005-07-12
Aktualizované: 2005-07-12

Kategórie: - Výlety, prechádzky