Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2230USD   25.516CZK   0.88860GBP   308.75HUF   4.1713PLN   7.4235HRK . . . viac

Odkaz v demižóne

Odkaz v demizone - Cover Page

Autor tejto knižky pochádza z Piešťan, žije v Bratislave, no napriek tomu si nedá vyhovoriť, že je Trnavec, a Berco, čo je po domácky vyrobené meno z Bartolomeja. Toto meno tiež zdedil po otcovi, ale aj po sv. Bartolomejovi - mučeníkovi za živa stiahnutom z kože, ktorý tým bezo zvyšku spĺňa podmienku byť na plný úväzok patrónom humoru.

Autor absolvoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského, čo ho malo postaviť na nohy (ani čo by dovtedy stál na hlave). Potom sa od neho očakávalo, že bude rodinne založený, ale nebol. Nikto ho finančne nezaložil a tak sa musel spolu s manželkou a dvoma deťmi plahočiť životom, ako sa dalo. Krátko (bez legitimácie) pracoval v Roháči, potom v Rozhlase v redakcii Humoru a satiry, neskôr premenovanej na Redakciu zábavných žánrov, externe v časopise Výber. Písal a píše poviedky, scénky, satirickú poéziu, humoristicko satirické pásma, kabarety a komédie, dramatizuje (nie situáciu - na to sú lepšie platení) našich a svetových spisovateľov.

Dosť si toho musel v živote vypiť, až mu zostal prázdny demižón, ktorý mu bolo ľúto nechat ležať ladom, a tak sa rozhodol použiť ho ako fľaškovú poštu s odkazom. Vložil do demižóna svoje poznatky od nástupu totality u nás, až po dnešné dni a zapečatený demižón hodil do vĺn... Sú v ňom dosiaľ neuverejnené i uverejnené texty pod jeho menom, či pseudonymami v Mladej tvorbe, Kultúrnom živote, Roháči, v Smene, Rozhlase, Televízii a inde.

(Z textu vydavateľa)

Ukážka z knihy

Pravda vo víne 1

Mierou kvality vína je počet zavretých, ktorí pravdu po požití vína nahlas vyslovili.

Poznajúc latinský výraz In vino veritas pohľad na plné záchytky napĺňa našincovi dušu hrdosťou, že sme tiež dedičmi veľkej rímskej kultúry.

Keďže zo zvyku sa časom vytráca pravý zmysel, prečo vlastne vznikol, pripomeňme si, že symbolické štrngnutie si splným pohárom vína spojené s významným pohľadom do očí pôvodne znamenal: "Pozor, priateľ, aby ti po vypití vína z poznanej pravdy nenapadlo ju pred všetkými vyzvoniť, lebo ti odzvonia!"

Absolútny koncentrát pravdy obsahujú kvapky vína, ktoré pretečú z kalicha trpezlivosti.

Pravda sama osebe nie je samospasiteľná. Surový hlupák s fľašou tokajského (i s pravdou v nej) môže pol reštaurácii porozbíjať hlavy, kým ho rozumní odzbroja!

Nižšie percento pravdy podľa novodobých skúseností je pravdepodobne obsiahnuté v červenom víne.

Z výsluchu: Uveďte presne, v ktorej vinárni ste posledne pili, kto vás obstuhoval, akú značku vám nosil, koľko ste vypili, s kým (uveďte presne meno a adresu), a či tento kumpán zdieľal s vami pravdu inkriminovaného vína!

Na Slovensku známe tzv. trojchlapové víno nie je vínom, ktoré, keď jeden vypije, dvaja ho musia podopierať, ako sa mylne hovorí, ale je to víno, ktoré keď' jeden vypije, po poznaní toľkej pravdy vo víne sa mu tak rozviaže jazyk, že ho hneď odvádzajú dvaja tajní policajti.

Na koľko až nie sme zvyknutí na pravdu vidno aj z toho, ako sa nám z nej už po pár pohárikoch zakrúti hlava.

Koľko je "vo víne pravdy" závisí aj od toho, s kým pri ňom sedíme.

Objednať: Odkaz v demižóne.
15. 1. 2008   
OBJEDNAJTE TU:Order
Odkaz v demižóne
Autor: Berco Trnavec
Cena: 5,61 EUR
Mierka: 1:20 000
Kategória: Humor
Vydavateľ: Vydavateľstvo Štúdio humoru a satiry
Vydanie 1.
Rok vydania: 2002
ISBN: 80-85451-11-5
Počet strán: 170
Tvrdá väzba
Rozmery: 13,5 x 21,5 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Humor

Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.