Warning: file_get_contents(/var/www/panorama.sk/public_html/inc/metacont/sk/1247.txt): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/panorama.sk/public_html/go/clanky/index.php on line 703
Panoráma.sk - Slovenská národná galéria Bratislava
Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Slovenská národná galéria Bratislava

Slovenská národná galéria

Slovenská národná galéria v Bratislave, ktorá je špičkovou inštitúciou zameranou na prezentáciu, výskum, záchranu a akvizíciu kultúrneho dedičstva vo všetkých výtvarných disciplínach, patrí k neprehliadnuteľným budovám v meste. Presnejšie povedané, sídli až v dvoch budovách, v bývalých Vodných kasárňach a v Esterházyho paláci.

Neprehliadnuteľná je pre novú čelnú prístavbu barokových Vodných kasární, ktorá udrie do očí, ak sa na mesto dívate pravej strany Dunaja. Prístavba zo 70. rokov minulého storočia bola odjakživa predmetom vášnivých diskusií. Krídla historickej budovy z druhej polovice 18. storočia spája oceľová konštrukcia premostenia v duchu racionálneho funkcionalizmu.

Aktuálne výstavy v Slovenskej národnej galérii nájdete v Bratislavskom kalendári.

Slovenská národná galéria - Vodné kasárne

Adresa: Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4
Vodné kasárne, Rázusovo nábrežie 2
Telefón: (++421) (2)5443 2081 - 2, (++421) (2)5443 1703
Otváracie hodiny: Denne okrem pondelka od 10.00 do 17.30. hod. Posledný vstup o 17.00 hod.

Svätý Ondrej - SNG

Stále expozície

Gotické umenie Slovenska - expozícia je od 4. júna 2012 uzavretá
Vodné kasárne, 2. poschodie

Inštalácia gotického umenia v SNG predstavuje okrem známych skulptúr, tabuľových obrazov alebo rekonštruovaných oltárov od konca 13. až po začiatok 16. storočia v nových kontextoch, ako aj akvizície zbierky gotického umenia za posledných desať rokov.

Okrem divácky pôsobivej inštalácie kurátor sleduje dva základné ciele: v prvom rade sprostredkovať stredoveký artefakt nielen ako estetický objekt, ale aj ako predmet určitej historickej situácie. Preto návštevníkom ponúka v rámci nového informačného systému niekoľko podrobnejších komentárov k vybratým pamiatkam, kombináciou diel naznačuje geografické súvislosti a v textoch nezabúda ani na ich obsah, štýl, liturgické prostredie alebo problematiku reštaurovania.

D. I. Stanetti - Starozákonná svätica, okolo r. 1750 - SNG

Barokové umenie na Slovensku - expozícia je od 4. júna 2012 uzavretá
Vodné kasárne, 2. poschodie

Expozícia barokového umenia predstavuje výberovú kolekciu umeleckých diel zo zbierok SNG, ktorá sleduje vývoj výtvarného prejavu v 17. a 18. storočí na našom území. Zaznamenáva premeny baroka od jeho raných podôb, cez vrcholnú až po neskorú fázu v klasicizujúcich i rokokových polohách. Medzi vystavenými obrazmi sú diela J. Kupeckého, J. Bogdana, ako aj práce nasledovateľov P. Trogera – J. L. Krakera a J. I. Mildorfera. Domácu tvorbu zastupujú maliari J. G. Kramer, Š. M. Izbighy, A. F. Oeser a E. Schrott. Sochárska produkcia v dreve, kameni a kove je reprezentovaná prácami V. Stadlera, dielne J. R. Donnera, plastikami D. I. Stanettiho či F. X. Seegena. Celú kolekciu uzatvárajú ukážky odliatkov charakterových hláv od F. X. Messerschmidta.

J. Ginovský - Portrét mladej dámy v modrých šatách, r. 1826 - SNG

Umenie 19. storočia na Slovensku (1800 - 1920) - expozícia je od 4. júna 2012 uzavretá
Vodné kasárne, 1. poschodie

Maliarske a sochárske diela slovenských a so Slovenskom spätých autorov podávajú obraz o našom umení 19. storočia, ktoré vo vývoji sledovalo stredoeurópsky výtvarný prejav. Prešlo dobovými štýlovými premenami, počínajúc klasicizmom cez biedermeier a romantizmus až k realizmu, plenérizmu a luminizmu, čo dokumentuje tvorba J.J.Stundera, J. Czauczika, K. Marka st., J. B. Klemensa, P. M. Bohúňa, L. Mednyánszkeho, D. Skuteckého, J. Hanulu, J. Csordák, G. Mallý a ďalších. Z výtvarných druhov prevládol u nás najmä portrét, ale záujem sa obracal aj ku krajine, zátišiu a koncom storočia i k žánrovým motívom. Expozícia je doplnená o sochárske diela umelcov ako A. Stróbl, J. Fadrusz, A. Rigele, J. Koniarek a ďalší.

Viac informácií:

Bratislavský online sprievodca

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.