Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 16.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1845USD   25.695CZK   0.88163GBP   314.07HUF   4.2220PLN   7.5478HRK . . . viac

Očkom D.Š.: Farby Pravdy v Danubiane

Deň anjelov. Celia Grohman, 2001.

"Žijem v New Yorku a bol som práve na ulici, keď 11. septembra zasiahli veže Svetového obchodného centra", píše Carmen Einfinger krátky sprievodný text k svojmu obrazu. Medzi desiatkami ďalších umeleckých diel je tento obraz vystavený v Múzeu moderného umenia Danubiana, v dnes už známej, honosne riešenej galérii, na cípe poloostrova v strede mohutného toku Dunaja, necelých 15 kilometrov južne od centra Bratislavy.

Výstavou pod názvom True Colors, ktorá je do 31. mája inštalovaná v priestoroch galérie, vznikol v spomínanom objekte Danubiany zvláštny kontrast. Keď prechádzate popri udržiavanom trávniku pomedzi sochárske diela známych slovenských umelcov, sála na vás pokoj a kľud, ktorý umocňuje mierne rozvírená vodná hladina, obmývajúca múzeum. "Ako pri mori", vzdychne si nejeden návštevník. Potom vojdete do múzea. A zo všetkých strán prvého poschodia na vás sála z inštalovaných obrazov hrôza 11. septembra, spôsobom, akým túto skutočnosť vníma 68 umelcov z USA. Zorganizovalo ju Meridian International Center vo Washingtone D.C. ako umeleckú reakciu na tragédiu z jedenásteho septembra. Ako prezentujú sami Američania v sprievodných textoch ide "o druh vizuálnej poézie o kráse našej krajiny a ľudských kvalitách, ktoré nášmu ľudu pomohli vydržať, získať nadhľad, prekonať krízu a ísť ďalej". Samotné obrazy až takým entuziazmom nesršia. Mnohé sú silne poznačené smútkom a dezilúziou, čierna a sivá farba signalizujú pocity frustrácie. Jeden z obrazov tohto druhu symbolicky v záplave dymu z ohňa odprevádza mŕtve duše na večnosť. Paradoxne k takýmto dielam sú vystavené obrazy hýriace farbami a tie naozaj napĺňajú nádejou o hovoria o schopnosti veľkého národa prekonať veľké zlá. Odpoveď na otázku Prečo? však na obrazoch nenájdete. K tomu sa priznávajú aj samotní umelci: "Potrvá roky, kým pochopím tragédiu", hovorí v texte jeden z nich Daryl Pottorf. A dodáva: "Umývam si tvár slzami." Možno jedno riešenie predsa len existuje. Môžete ho takisto nájsť medzi sprievodnými textami k obrazom: "Spásonosným riešením pre ľudstvo je naučiť sa, že skutočná sloboda pochádza s prijatím zodpovednosti."

Vydané: 8. 4. 2004
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.