Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

V Dunajských ramenách: Z Bodíkov do Bodíkov

V Dunajských ramenách

Južné Bodícke kolečko je menej náročné na prenášanie lodí. Celkovo je potrebné prekonať tri prehrádzky. A kedže sú len tri, podstatne dlhšie si môžete vychutnávať nerušenú plavbu.

Bodícka čárda

Štartuje sa pri bývalej čárde v Bodíkoch - nájdete ju ľahko, pretože je to jediná čárda za hrádzou, ktorá oddeľuje dedinu od dunajských ramien. Od čárdy sa vyráža južným smerom. (Ak by sme išli smerom nahor, smerovali by sme k jazerám, čo je už iná trasa ako južné Bodícke kolečko.)

Žiaľ, od roku 2012 je čárda zatvorená. Najbližšie pohostinstvo je v Bodíkoch.

Na prehrádzke v dunajských ramenách

Prvý úsek je len krátky, pretože prvá kamenistá prehrádzka nasleduje krátko po štarte v Bodíkoch. Potom sa rameno rozširuje do šírky a tento druhý úsek je ukončený najpríjemnejšou haťou v dunajských ramenách s hladko vybetónovaným vodným priechodom. V okolí prehrádzky sa výborne kúpe, je vhodná na opekanie.

Nasleduje tretí úsek, v ktorom možno zvoliť kratšiu, alebo dlhšiu variantu. Zatáčame doľava a miestami musíme v zúžených miestach obchádzať spadnuté stromy. Potom sa rameno rozširuje a dostávame sa k poslednej prehrádzke. Aj v jej okolí sa výborne kúpe. Na brehoch sa už objavujú rybári, čo je svedectvom toho, že sme v blízkosti bodíckych chatových osád. Chaty na pravom brehu lemujú štvrtý úsek, ktorý končí opäť pri čárde v Bodíkoch.

Na rozdiel od južnejšieho Štefanovho kolečka, ktoré niekomu môže pre častejšie prenášanie lodí pripomínať branné cvičenie, je Bodícke kolečko oddychovejšie. Stretnete v ňom aj viac ľudí, najmä posledná časť vedie pozdĺž chatovej zástavby. Nevýhodou Bodíckeho kolečka je, že aj záverečnú fázu musíte prepádlovať, na rozdiel od Štefanovho kolečka nevyužívate dunajský riečny prúd.

Bodícke kolečko odhadujem na nejakých 12 až 15 kilometrov. S leňošením na prehrádzkach je to príjemný poldenný, alebo celodenný výlet, ktorý sa opäť končí na mieste štartu, čo je pri vodáckych výletoch veľká dopravná výhoda.

Ak sa zvolí jeho kratšia varianta, môže to byť nedlhý, niekoľkohodinový výlet. Je to trasa vhodná pre začiatočníkov, ktorí nemajú skúsenosti s pádlovaním, ale dokážu udržať smer.

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Výlety na kanoe na Dunaji, v dunajských ramenách

Vydané: 2008-06-24
Aktualizované: 2008-06-24