Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Rockefeller, to meno je symbolom bohatstva

John Davison Rockefeller

Keď mal dvadsať, bol pomocníkom v obchode a za týždeň zarobil asi tri doláre. Obchodnícky talent, vytrvalá práca, a šťastena z neho neskôr urobili muža, ktorého meno je dodnes symbolom bohatstva a úspechu. John Davison Rockefeller, ktorého majetok sa v roku 1913 odhadoval na 900 miliónov amerických dolárov je podľa Guinnessovej knihy svetových rekordov najbohatším človekom novodobej histórie. Najbohatší súčasník, šéf korporácie Microsoft, Bill Gates mal podľa knihy rekordov v marci 2004 majetok v hodnote 46, 6 miliárd dolárov.

Rockefellerov príbeh tvorí reálnu osnovu amerického sna o neobmedzených možnostiach jednotlivca.

Narodil sa v roku 1839 v nie príliš bohatej, a v nie veľmi váženej rodine v meste Richford v štáte New York, ako druhé zo šiestich detí. Jeho otec William A. Rockefeller mal odjakživa ľahtikárske a dobrodružné sklony. Bol to vysoký muž s bezprostrednými spôsobmi, mal rád poľovačky, bol dobrým strelcom aj jazdcom, a k jeho dobru sa dalo pripísať, že sa na rozdiel od svojich kumpánov neoddával pijatike. Vzal si za ženu dcéru majetného farmára Elizu Davisonovú, údajne proti vôli jej rodiny. Robil podomového obchodníka, falošného veterinára a zaplietol sa so zlodejmi koní. Keď ho obvinili z krádeže koní, presťahoval sa s rodinou do Ohia. Vtedy mal John štrnásť rokov rokov a skôr sa ponášal na matku, dôstojnú ženu, ktorá mala v svojom okolí výbornú povesť. ,,Venoval sa bežným detským hrám, bol skôr tichý, nijako mimoriadne nevynikal. Vyzeral, ako keby stále nad niečím uvažoval," cituje jeho generačných súputníkov autorka rozsiahlej životopisnej knihy o Rockefellerovi Ida M. Tarbellová.

Johnova matka zjavne trpela stratou postavenia, ktoré mala v solídnej farmárskej rodine svojho otca a zaumienila si, že jej deti dostanú poriadne vzdelanie a stanú sa z nich poctiví občania. Nástojila na tom, aby John študoval na strednej škole a po jej absolvovaní ešte navštevoval obchodnícky kurz. V svojom prvom zamestnaní preukázal talent a ochotu usilovne pracovať, a po štyroch rokoch sa vypracoval z pomocníka na firemného partnera svojho niekdajšieho zamestnávateľa.

V tom čase sa našla ropa v nie príliš vzdialenom meste Titusville v Pensylvánii. Rockefellera okamžite zaujalo využitie ropy v dynamicky sa rozvíjajúcom priemysle a začal s ňou obchodovať. Neskôr s bratom a dvomi spoločníkmi založil úspešnú ropnú spoločnosť Standard Oil Company. Potom rozšíril podnikateľské aktivity na finančníctvo, výstavbu ciest, ťažbu železa a farebných kovov, stal sa riaditeľom podniku U.S. Steel.

Pre mnohých bol mužom protikladov. Neľútostne ničil konkurentov a súčasne bol hlboko veriacim. Hlásil sa k baptistickej cirkvi a štedro ju podporoval. Po roku 1890 vložil energiu, a samozrejme aj peniaze, do projektov na podporu vzdelávania, vedy, kultúry a charity. V roku 1913 vznikla Rockefellerova nadácia na podporu verejného zdravotníctva, škôl, sociálnych vied a ženských inštitúcií. V roku 1922 venoval charite a rodine miliardu dolárov. Hoci od jeho smrti uplynulo takmer sedemdesiat rokov, meno Rockefeller dodnes ostáva nielen zosobnením rozprávkového bohatstva, ale aj príkladom jeho humánneho využitia.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-11
Aktualizované: 2008-12-11

Kategórie: - História