Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bienále ilustrácií Bratislava

Laura Carlin, Veľká Británia: Vlastný svet, Grand Prix BIB 2015
Laura Carlin, Veľká Británia: Vlastný svet, Grand Prix BIB 2015. Autor / zdroj: www.bibiana.sk.
Laura Carlin, Veľká Británia: Železný muž - Grand Prix BIB 2015
Laura Carlin, Veľká Británia: Železný muž - Grand Prix BIB 2015. Autor / zdroj: www.bibiana.sk.

Bienále ilustrácií Bratislava 2019: >>

Bienále ilustrácií Bratislava 2017: >>

Bienále ilustrácií Bratislava 2015

"Bienále ilustrácií Bratislava je jedinečným miestom na zisťovanie, čo nám básnici obrazu môžu povedať o civilizácii našej generácie v oblasti ilustrácie pre deti," tak charakterizuje súťažnú výstavu, ktorá sa už po dvadsiaty piaty raz začala v Bratislave, francúzska výtvarná kritička a bývalá porotkyňa bienále Janine Despinette.

Bienále (BIB) založili v roku 1965 - pred 50 rokmi. Odvtedy stál na čele organizovania BIB jeho dlhoročný generálny komisár Dušan Roll. BIB spolu s ním zakladali aj poprední slovenskí výtvarníci Miroslav Cipár a Albín Brunovský. Bienále vzniklo v rokoch politického odmäku vtedajšieho režimu. Prvýkrát ho usporiadali v roku 1967. Aj v následných rokoch tzv. normalizácie sa podarilo organizátorom udržať otvorený medzinárodný charakter bienále. Dokonca sa na ňom mohli zúčastniť aj výtvarníci, ktorí emigrovali z iných socialistických krajín.

Za polstoročie v Bratislave vystavovalo vyše 7300 ilustrátorov viac než 57000 ilustrácií. Ilustrátori zo sveta i zo Slovenska považujú za česť, ak sa môžu zúčastniť na BIB. So svojimi prácami sa do súťaže prihlásili výtvarníci zo 112 krajín. Na aktuálnom bienále vystavuje 355 ilustrátorov z 50 krajín.

Nie komercii

Na bienále je zajímavé, že odoláva komerčným tlakom. Uvádza to jeho súčasná generálna komisárka Zuzana Jarošová. BIB "je už polstoročie nekompromisným strážcom umeleckej kvality ilustrácií. Bez akýchykoľvek mimoumeleckých benefitov a kalkulácií. BIB zostáva naďalej azylom imaginácie a fantázie, nádherným ostrovom čistého umenia, nestráca svoju nevinnosť," uvádza Z. Jarošová.

Nekomerčný charakter bienále je možný vďaka tomu, že už od svojho založenia BIB dostáva podporu doma a v zahraničí - z UNESCO a z Medzinárodnej asociácie detskej knihy IBBY.

Domovským prístavom bienále je budova bratislavského Domu umenia na Námestí SNP 12, budovy v ktorej sídli aj V-klub. Dvere BIB 2015 sú otvorené od 4. septembra do 25. októbra 2015.

Sprievodné výstavy a podujatia

Aj 25. bienále sprevádzajú obvyklé podujatia: výstavy laureátiek hlavnej ceny predošlého bienále, tentokrát švajčiarskych ilustrátoriek Niny Wehrle a Evelyne Laube. Na bienále 2015 sú vystavené aj práce Rogera Mella z Brazílie, ktorý získal Cenu H. CH. Andersena 2014. Organizátori pozývajú malých aj veľkých záujemcov aj na sprievodné podujatia v BIBIANe - medzinárodnom dome umenia pre deti.

V rámci BIB je na programe tradičný workshop pre mladých výtvarníkov a sympózium, ktoré je venované päťdesiatročnej histórii bienále.

Evelyne Laube a Nina Wehrle: Veľká potopa, Grand Prix BIB 2013
Evelyne Laube a Nina Wehrle: Veľká potopa, Grand Prix BIB 2013. Autor / zdroj: www.bibiana.sk.
Evelyne Laube a Nina Wehrle: Veľká potopa, Grand Prix BIB 2013

Bienále ilustrácií Bratislava 2013

Grand Prix BIB 2013 získalo ženské výtvarnícke duo zo Švajčiarska Evelyne Laube a Nina Wehrle za ilustrácie k dielu Veľká potopa o biblickom príbehu potopy. Dve mladé ilustrátorky, ktoré vytvorili kreatívnu agentúru It’s Raining Elephants (Dažďové slony) zaujali medzinárodnú porotu spôsobom, ako ukazujú klasický príbeh Potopy.

"Boli sme fascinované archaickou silou a absurdnosťou biblického textu (Genesis 6-9), ktorý nám dal vydavateľ. Novú interpretáciu textu s jeho doteraz prevládajúcimi zobrazeniami sme brali ako veľkú výzvu," uviedli autorky.

Víťaz Grand Prix BIB 2011: Eunyoung Cho, Južná Kórea

Bienále ilustrácií Bratislava 2011

Grand Prix BIB 2011 obdržal Eunyoung Cho, Južná Kórea. Súťažná časť BIB je prezentovaná v Dome umenia na Námestí SNP 12. Zúčastňuje sa na nej 44 krajín, 356 ilustrátorov s 2318 ilustráciami zo 458 kníh.

Ďalšie informácie nájdete na stránkach BIB. Podujatie trvá: 2. 9. - 26. 10. 2011.

www.bib-slovakia.sk.

Grand Prix BIB 2009, Josep Antoni Tássies Penella, El nen perdut

Bienále ilustrácií Bratislava 2009

Bienále ilustrácií Bratislava, medzinárodná súťažná prehliadka detskej ilustrácie - otvorila svoj 22. ročník 4. septembra 2009. Aj bienále 2009 potvrdzuje medzinárodnú prestížnosť podujatia. Zúčastňuje sa na ňom 344 ilustrátorov z 37 štátov, ktorí do súťaže poslali 2500 ilustrácií. Medzinárodná porota prisúdila najvyššie ocenenie Grand Prix španielskemu ilustrátorovi. Josep Antoni Tássies Penella takmer bezkonkurenčne zaujal porotu ilustráciami ku knihe El nen perdut - Stratené dieťa. Je zaujímavé, že výtvarník je aj autorom knižného príbehu. Absolvent žurnalistiky barcelonskej univerzity povedal, že ku knihe ho inšpirovali fotografie afganských detí. Nie je to jeho prvé ocenenie. Stratené dieťa dostalo medzinárodnú cenu za knižnú ilustráciu už vlani v Madride.

Zlaté jablko BIB 2009, Martina Matlovičová-Králová, Tracyho tiger

Medzi ocenenými sú aj dve slovenské ilustrátorky. Martina Matlovičová-Králová si odniesla Zlaté jablko za ilustrácie ku knižke Wiliama Saroyana Tracyho tiger a Jana Kiselová-Siteková má Plaketu BIB za ilustrácie ku knihe básní Milana Rúfusa Anjeličku môj strážničku.

Plaketa BIB 2009, Jana Kiselová-Siteková, Anjeličku, môj strážničku

Výstava súťažných prác, ktorá trvá od 4. septembra do 26. 10. 2009 v bratislavskom Dome umenia, má množstvo sprievodných podujatí - výstavy ďalších ilustrátorov detských kníh, sympózium a workshop.

Medzinárodná porota ceny rozdala v prvý deň podujatia, ale výtvarníkov čaká na záver bienále tradične ešte jedno hodnotenie, keď si z ilustrácií vyberajú deti. Detská porota hodnotí BIB už niekoľký raz a ako priznala generálna komisárka BB Zuzana Jarošová, ešte ani raz sa nestalo, žeby sa názory dospelých odborníkov zhodovali s detskými. V tomto roku získal Cenu detskej poroty BIB slovenský ilustrátor Peter Uchnár za ilustrácie ku knihe Peter Pan. Je to druhý slovenský výtvarník, ktorý si získal takúto priazeň detských návštevníkov počas 18 rokov.

Ďalšie info:

Bibiana - Medzinárodný dom umenia pre deti

Bienále ilustrácií Bratislava - BIB 2005

Grand Prix z Bienále ilustrácií Bratislava 2003 do Japonska

Vydané: 2015-10-04
Aktualizované: 2015-10-04

Kategórie: Galérie, múzeá, výstavy