Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

List z Vancouvru od slovenského krajana: Vancouver a olympiáda - rozdelené mesto


Kanadská speváčka Sarah McLachlanová beží s olympijskou pochodňou vo Vancouveri 11. februára 2010. (© TASR / AP Photo / The Canadian Press - Darryl Dyck)
Ahoj,

tak dnes vecer sa konaju slavnostne ceremonie a zacina sa olympiada. Este dodnes je Vancouver, co sa tyka hier, rozdeleny asi tak napoly... polovica ludi je nadsena, ze sa take svetove podujatie v nasom meste deje, a druha polovica je rezolutne proti tomu.

V roku 2003 sa v meste hlasovalo, ci treba o hry poziadat - a 47% hlasov bolo za "nie". Vysoke percento na to, ze politici a biznis roztocili velku propagacnu kampan za hry - vraj to prinesie Vancouvru svetovu reklamu, a hlavne velke pemiaze... Tiez sa ohanali tym, ze sa postavia nove dialnice, metro povedie az na letisko (dovtedy chodil len autobus), postavia sa nove sportove pavilony, atd.

Protesty neprestali ani potom, co Vancouver zimnu olympiadu dostal - vlada sa rozhodla, ze treba rozsirit cestu do horskeho sportoveho strediska Whistler. Je pravda, ze to doteraz bola klukata cesta, len miestami trojprudovka, a stacilo aby bol vpredu pomaly vodic, a rad aut sa potom plazil ako tehotna zmija, a ak sa stala vazna nehoda, cesta bola niekedy uzavreta dlhe hodiny. Lenze z roznych alternativ si vlada vybrala tu najhorsiu, urobit novu cestovnu skratku priamo cez krasny, niekolko sto rokov stary les. Ludia sa viazali k stromom aby tomu zabranili, jedna 70-rocna pani za to stravila 6 tyzdnov v base. Samozrejme, biznis zvitazil - za tu cestu dostal jeden podnik dobre zaplatene, az neskor sa zistilo ze bol vlastneny priatelom miestneho politika.

Ja som tiez nebol nadseny, lebo ta nova cesta odsekla pristup k jednej z najkrajsich tur pri Vancouvri - na Ciernu horu, co trva menej ako 5 hodin a ma jeden z najkrajsich vyhladov, na more, ostrovy, a horske stity. No co sa da robit...

Ludia tiez protestovali, vraj je to nespravodlive vyhadzovat take velke peniaze na hry, ked ma Vancouver velke socialne problemy - mame napriklad 3 tisic bezdomovcov, ceny za ubytovanie su neskutocne vysoke, nezamestnanost, chudoba, drogy...

Ale mnohi sa na hry tesia a tvrdia, ze aj keby hry neboli, tie peniaze by sa beztak nedali na vyriesenie problemov; asi je to pravda. Vela ludi z olympiady zbohatne - ludia napriklad prenajimaju svoje domy a byty, a ceny za jednu noc su podobne, ako byvali za cely mesiac. Niektori ludia skoncili na ulici, pretoze vlastnici bytov chcu zarobit pocas hier (vo Vancouvri je to velky biznis, ze ludia nakupia 3-4 byty a potom ich prenajimaju). Politici sa tiez nedavno priznali, ze mesto na olympiade prerobi, a prerobi biliony - a dane budu zvysene o 50%.

Je to neuveritelne, kolko dobrovolnikov venuje svoj cas hram. Moja kamoska si zobrala dovolenku a pracuje 13 hodin denne, vozi ludi z letiska do mesta. Ked som chodil tento tyzden po meste, vsade su dobrovolnici v peknych modrych vetrovkach. Atmosfera je fakt sviatocna, a v metre vidim viac usmiatych tvari. Len ma mrzi, ze nemozem ist s kamosom na pivo - museli sme to zrusit, lebo stol by sme asi nenasli.

Uz len ten sneh je problemom - preco vlastne vybrali Vancouver na zimnu olympiadu? Ved tu normalne stromy a kvety zacinaju kvitnut koncom februara, a toho roku dokonca o mesiac skor! Vrchy v meste sice vyzeraju ako Tatry, ale nadmorska vyska je omnoho nizsia, ved je mesto vedla mora. Whistler je omnoho vyssie nad morom, takze tam to asi problemom nebude - ale vraj tam dnes tiez prsi... Pocasie aj v meste je pomerne teple, uz niekolko tyzdnov mame niekedy slnecne dni, ked je 15-16 stupnov... Ludia chodia po uliciach v kratasoch. Tak dufajme, ze sa trochu ochladi.

Marian Ruzicka

Ďalšie info:

List z Vancouvru od slovenského krajana: Kanadská duša

Vydané: 2010-02-12
Aktualizované: 2010-02-12

Kategórie: - Olympizmus