Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dúhový bojovník sa vynoril z mora

Plavidlo organizácie Greenpeace Rainbow Warrior

Dúhoví bojovníci sú hrdinovia z indiánskych legiend, ktorí zachraňujú Zem pred zničením. Vďaka aktivistom organizácie Greenpeace znovu ožili, ale z amerických prérií sa vydali na more. Ich duch sa prebudil na palube lode Rainbow Warrior - Dúhový bojovník.

Greenpeace získala loď v roku 1978 v Londýne vďaka finančnej pomoci holandskej pobočky environmentálnej organizácie WWF. V júli 1985 sa Rainbow Warrior zúčastnil na kampani Greenpeace za zastavenie pokusných atómových výbuchov. Zakotvil v novozélandskom prístave Auckland a chystal sa na plavbu k francúzskej atómovej strelnici na atole Mururoa. Desiateho júla otriasli loďou výbuchy. Väčšina členov pätnásťčlennej posádky stihla uniknúť, ale v podpalubí sa utopil fotograf Fernando Pereira.

Snímky výbuchom zmrzačeného plavidla obleteli svet. Novozélandskej polícii sa podarilo nájsť svedkov, ktorí videli v inkriminovanom čase podozrivé osoby nakladať do auta v prístave potápačskú výstroj. Vypátrala, že to boli manželia Sophie a Alain Turengesovci so švajčiarskymi pasmi a francúzskymi vodičskými preukazmi. Neskôr vyšlo najavo, že v skutočnosti sú dôstojníkmi francúzskej tajnej služby DGSE.

Hneď nato sa hlavné dejisko škandálu prenieslo do Francúzska. Bombový útok na druhom konci sveta sa rýchlo stal francúzskou obdobou americkej aféry Watergate. Sedemnásteho septembra denník Le Monde zverejnil informácie, že zničenie lode osobne prikázal minister obrany Charles Hernu a riaditeľ tajnej služby Pierre Lacoste. Minister obrany Charles Hernu musel Lacosta prepustiť z funkcie a sám podal demisiu. Definitívnym obratom v "L'Affaire Greenpeace" bolo priznanie francúzskeho premiéra Laurenta Fabiusa, ktorý o niekoľko dní v televíznom vystúpení povedal: "Boli to agenti DGSE, ktorí potopili loď."

Ráno 4. novembra 1985 sa pozornosť sveta znovu sústredila na novozélandský prístav Auckland. Za prítomnosti 147 píšucich novinárov, mnohých televíznych štábov a nespočetných fotografov sa začal súdny proces s oboma francúzskymi útočníkmi. Rýchlo sa priznali a boli odsúdení za neúmyselné zabitie a poškodenie cudzieho majetku na 10 rokov. Vo väzení však dlho nepobudli.

Francúzsko nasadilo všetky páky, aby odsúdených atentátnikov vyslobodilo. Kombináciou politického nátlaku a bojkotu novozélandského tovaru dosiahlo počas rozhovorov sprostredkovaných OSN dohodu o prevoze odsúdených na francúzsku vojenskú základňu na ostrove Hao. Výmenou za to Francúzsko ukončilo bojkot, ospravedlnilo sa novozélandskej vláde a zaplatilo jej odškodné vo výške 5 miliónov dolárov. Obaja atentátnici vyšli z väzenia už o dva roky. Paríž musel po prehratom súdnom spore s organizáciou Greenpeace odškodniť aj "dúhových bojovníkov". Osem miliónov dolárov zaplatila francúzska vláda za zničenú loď a za ďalšie náklady spojené so škodami po útoku. Bol to vôbec prvý prípad, keď nejaká vláda súhlasila so záväznou arbitrážou medzi ňou a súkromnou nevládnou organizáciou v spore, ktorý sa týkal činnosti vojenských síl.

Greenpeace za odškodné kúpila v roku 1988 vyslúžilú, tridsať rokov starú rybársku loď Grampian Fame, ktorú prestavala na motorovú jachtu. Tá pod menom Rainbow Warrior II. vyplávala na more v deň štvrtého výročia bombového útoku - 10. júla 1989. Dúhový bojovník zamieril tam, kde sa jeho predchodca nedostal, k atolu Mururoa a zúčastnil sa na protestoch proti jadrovým skúškam. Aj na palube tohto plavidla sa ozvali výbuchy. ...po odzátkovaní šampanského, keď členovia posádky v septembri 1996 oslavovali uzavretie globálnej dohody o zákaze atómových testov, ktorú podpísalo 166 krajín sveta.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2005-05-06
Aktualizované: 2005-05-06

Kategórie: Zaujímavosti